Černá kniha: recenze DVD

16. října 2007
TWEET SDÍLET
Teprve v Evropě věčný provokatér a rebel režisér Paul Verhoeven (např. Základní instinkt) natočil film, který opět stojí za vidění.

Jméno Paula Verhoevena si spojujeme s žánrově různorodými hollywoodskými trháky (Robocop, Total Recall, Základní instinkt) i na hranici kýče se pohybujícími propadáky (Showgirls, Hvězdná pěchota). Celých dvacet let mu trvalo, než se navrátil zpět do rodného Holandska, aby natočil nejdražší, nejnavštěvovanější a nejvýdělečnější film v národní filmové historii. Po nezdařeném Muži bez stínu (USA, 2000) se vystudovaný matematik fyzik, cynický provokatér a bořitel mnoha tabu po šesti letech úspěšně vrací s historickou látkou, dotýkající se bolestně pohnuté minulosti jeho vlastní země.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
 
Téma druhé světové války je pro Nizozemce palčivé i po více jak šedesáti letech. Ačkoliv bylo Holandsko neutrální stát, přesto neváhalo poskytnout nacistům seznamy obyvatel, které vedly k vyvražďování židovské populace. V názvu zmíněná Černá kniha obsahovala nacisty vedený seznam kolaborantů, který se však po válce ztratil. A právě na tomto dějinném půdorysu staví Verhoeven se scenáristou Gerardem Soetemanem skutečnými událostmi inspirovaný příběh, plný napětí, vášní, nečekaných zvratů, hrdinství i zrady, v němž do poslední chvíle nevíme, kdo je ve skutečnosti padouch a kdo statečný a čestný hrdina.

Tento film na DVD/Blu-ray si můžete zakoupit na www.Filmopolis.cz

Nic není černobílé

Válečné melodrama Černá kniha sleduje osud židovské zpěvačky Rachel během posledních týdnů nacistické nadvlády v Holandsku před příchodem Spojenců. Při pokusu vycestovat do bezpečnější části Evropy přijde Rachel o všechny své příbuzné a sama vyvázne jen s holým životem. Půvabná dívka, která se v úkrytu jen snažila v klidu přežít válku, je postavena před novou situaci a motivována touhou pomstít vlastní rodinu i zabránit smrti dalších nevinných lidí se zapojuje se do partyzánského odboje. Jejím úkolem je proniknout do sídla nepřítele a získávat informace pro odboj mezi vysokými německými důstojníky. Ve svém snažení naráží na zrádce ve vlastních řadách, který udává majetné Židy chamtivým Němcům.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Rachel Steinová přijímá novou identitu Ellis de Vriesové, odbarví si na blond nejen vlasy, a začne využívat svých ženských zbraní, aby zmátla okupanty a svedla nacistického velitele gestapa Ludwiga Müntzeho, z něhož se proti všem očekáváním vyklube rozumný, oduševnělý a citlivý muž. Vidí, že se blíží porážka nacismu, a snaží se zabránit zbytečnému krveprolití. Špiónka, již spojuje s Müntzem fakt, že oba tragicky přišli o své nejbližší, podlehne jeho charismatu a zamiluje se do něj. Zrada ale proniká do obou znepřátelených táborů, vítězná spojenecká vojska se blíží a v hekticky vzrušené atmosféře každý sám za sebe bojuje o přežití a zároveň kalkuluje, co mu přinese jeho chování v posledních dnech okupace.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Verhoeven sympaticky odmítá černobílé vidění lidských povah, ať už představitelů okupantů nebo domácího hnutí odporu. Německý kapitán Müntze se navzdory fanatikům ve vlastních řadách snaží o dohodu s partyzány, ti mají ale mezi sebou všeho schopné zrádce, obchodníky se smrtí, vydělávající na důvěřivosti svých bližních. Snaha postihnout tenkou hranici mezi vinou a nevinou vrcholí v době osvobozenecké euforie po skončení války, kdy dochází jak ke spravedlivé odplatě, tak k řádění lůzy, posedlé zpozdilým vyřizováním účtů s domnělými i skutečnými kolaboranty.

Téměř dvou a půlhodinové spletité vyprávění ani chvíli nenudí, k čemuž přispívá velmi rafinovaná hra s žánrovou neukotveností snímku. Holokaustové drama si zde podává ruku s partyzánskými akčními bojůvkami a příběhem pomsty, to vše okořeněno a zaobaleno do přitažlivé a hollywoodskou produkcí poučené formy thrilleru se špionážní a milostnou zápletkou. Režisér žánrová klišé stejně rád naplňuje, jako je vzápětí zpochybňuje. Nabízí nám svůj známý styl, v němž se naturalismus v minutě změní v romantický kýč. Kamera neuhýbá, ať už hrdinka zvrací nebo se brodí výkaly a explicitně zobrazovaná dráždivá erotika i násilné scény s vyhřezlým mozkem a mučením vězňů jsou stejně působivé jako sladkobolné písně, které zpěvačka s rudou růží za uchem zpívá nacistickým pohlavárům.

Balancování na hraně

Verhoevenova režie staromilsky neexhibuje, ale plně slouží ději, přičemž zručně mísí americky okázalý způsob vyprávění s evropským. Film má svěží a dynamické tempo, v němž je větší důraz než na válečné scény kladen na rovinu lidskou. Ta je podpořena výborným začleněním akčně dobrodružných sekvencí z dějin odborářského hnutí a hojným výskytem humorných situací. V záplavě patetických, sentimentálních a naturalistických interpretací různých událostí druhé světové války působí režisérův cynický nadhled s občasným pomrknutím, neberte vše tak vážně, poměrně svěže a neokoukaně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Film je vyprávěn v retrospektivě hlavní hrdinkou, čímž je hned na začátku naznačeno, že ať už se bude dít cokoliv, o Rachel strach mít nemusíme. Právě herecký výkon její představitelky Carice van Houtenové dodává filmu na dynamice a elektrizující přitažlivosti. Rachel/Ellis v jejím podání je stejně tak rozverná koketa, plná smyslnosti, jako roztomile působící zranitelný diblík. Křehká dívka i dobová femme fatale jak ze starých filmů, jež své tělo instinktivně využívá se zkušeností Mata Hari. Van Houtenová si nasazuje vždy novou masku, aniž by její charakter ztrácel na komplexnosti a uvěřitelnosti. I ostatní herci jsou výborně vybraní a dovedou mistrně balancovat na hranici mezi žánrově nadsazeným a seriózním psychologickým herectvím.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Paul Verhoeven se ukazuje jako zkušený režisér, který si umí hrát s příběhem, postavami i diváckým očekáváním. Zábavnou formou uštědřuje morální políček všem aktérům nesmyslných válek. Jeho Černá kniha ve snaze postihnout dějinné paradoxy, typické snad pro všechny režimy, kde dochází k výměně moci, kolísá mezi vážným a ironickým filmem, přičemž cynicky pobavený odstup zobrazované válečné hrůzy nebanalizuje, ale zobrazuje je v plné plastičnosti, bez patosu, ale zato s mrazivě štiplavou trpkostí.

DVD

Disk je vybaven kompletní češtinou, má jednoduché a přehledné menu, velmi kvalitní a přesný dabing, což potěší, protože holandštinou vládne asi jen málokdo, a titulkovou podporu. Českou podporou jsou vybaveny i bonusy, které tvoří kromě traileru dva uvolněně působící rozhovory, dohromady v délce přes půl hodiny. V prvním se režisér snímku vrací k přijetí filmu s jeho kontroverzním námětem, dotýkajícím se kolaborantské minulosti v rodném Holandsku, a vypráví o tom, že v náročných scénách po svých hercích nechce nikdy víc, než co by nezvládl on sám. V druhém rozhovoru sympatická hnědovláska (ve filmuje je blond a černá) Carice van Houtenová přibližuje natáčení odpudivé scény s výkaly i to, zda nemá problémy s ukazováním vlastní nahoty. V závěrečné odpovědi se zmiňuje o tom, že by určitě nepohrdla spoluprací s Woody Allenem, ale on má teď svou Scarlett…

Černá kniha

 • Žánr: Válečné melodrama
 • www. sonyclassics.com/blackbook
 • Původní název: Zwartboek/Blackbook
 • Holandsko/ Belgie/ Velká Británie/ Německo 2006
 • Režie: Paul Verhoeven
 • Hrají: Carice van Houtenová, Sebastian Koch, Thom Hoffman, Halina Reijnová, Derek de Lint

Klepněte pro větší obrázek

Parametry DVD

 • Čas: 146 minut
 • Obraz: 16: 9
 • Zvuk: Česky DD 5.1, Holandsky DD 5.1,
 • Titulky: české
 • Bonusy: rozhovory s režisérem a představitelkou hlavní hrdinky, trailer, upoutávka
 • Distributor: HCE
 • Cena: 499 Kč

AVmania.cz hodnotí
filmKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
bonusyKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek4/10
DVDKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze