Certifikace „DVB-T2 ověřeno“ brzy skončí, už nemá smysl. Podobný program teď čeká DAB+

22. prosince 2020
TWEET SDÍLET

České celoplošné pozemní sítě kompletně přešly na vysílací normu DVB-T2 a tuzemští prodejci již mají snad bez výjimek v nabídce pouze kompatibilní přijímače. České Radiokomunikace proto k 31. 12. 2020 ukončí certifikační program DVB-T2 oveřeno.

Ten spustily před čtyřmi lety v době, kdy se nové sítě teprve testovaly a na trhu byly set-top boxy nebo televizory, které sice DVB-T2 tunerem disponovaly, ale nemusely již obsahovat dekodér videoformátu HEVC, případně nepodporovaly místní specifikace vysílání zapsané v tzv. D-Booku.

ČRa za tu dobu certifikovaly 3337 televizorů a 71 set-top boxů od necelých 50 různých výrobců. Reálně se testovalo něco přes 200 zařízení, ta ostatní totiž měla stejnou hardwarovou výbavu a firmware.

Od 1. 2. 2021 ale začne certifikace rádiových přijímačů digitální normy DAB+. Podle Marcela Procházky z Českých Radiokomunikací je s nimi sice méně problémů než s DVB-T2, ale přesto má být program užitečný. Tím spíš, že od příštího roku bude digitální tuner povinný u všech nově uváděných aut s rádiovým přijímačem. Bližší informace o certifikaci se dozvíme v lednu. Přehled bude pravděpodobně dostupný na adrese dabovereno.cz.

Speciál: Přechod na DVB-T2

Už v listopadu 2019 začne pozemní televizní vysílaní v České republice přecházet na nový standard DVB-T2. Starší televizory si s ním neporadí, na tuto změnu se musíte připravit. Poradíme, jak na to.

Proč se přechází? • Kdy nastane změna • Kolik vás to bude stát • Musíte kupovat nový televizor? • Je lepší televizor, nebo set-top-box? • Jaké programy budou v DVB-T2 • Budou vysílat v HD? • Bude potřeba televizor znovu naladit? • Tipy na nejlepší televizory

Témata článku: Televizory, DVB-T2, Set top box, Přechod na DVB-T2, DAB+

Určitě si přečtěte

Jak zobrazit displej mobilu na televizoru (Miracast)

Jak zobrazit displej mobilu na televizoru (Miracast)

Dostat obraz z mobilního telefonu bezdrátově do televizoru je snadné, jen musíte splnit pár nutných podmínek.

72 Tomáš Holčík

Tomáš Holčík
Přenosné
Samsung QE65Q80T: prémiový 4K HDR QLED televizor s podmanivým hlasem [test]

Samsung QE65Q80T: prémiový 4K HDR QLED televizor s podmanivým hlasem [test]

18 Alexandr Bray

Alexandr Bray
RecenzeTestTizenQLEDSamsungTestyTelevizory
12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

15 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

Léa Seydoux, Lizzy Caplan, Alicia Vikander, Amber Heard, Joanna Kulig, Riley Keough, Lily James, Dakota Johnson, Bella Thorne, Alexandra Daddario a erotické scény, v nichž se objevily ve filmech a seriálech.

1 Marek Čech

Marek Čech
Filmy a seriály