CES 2010: Toshiba - o které TV bude zájem?

7. ledna 2010
TWEET SDÍLET
Toshiba na letošním CESu ukázala nejen novou CELL TV, kterou jsou nadšení všichni, ale také přinesla výsledky prodejů TV.

Tiskové konference firem jsou jedním z míst, kde se k nám novinářům dostanou nejen informace o produktech, které jsou možnými hity budoucnosti, ale také se dozvíme, jak se kterému prodejci či oboru daří. Obecně přístupná data totiž nebývají obvykle úplná. Letos takovým místem byla tisková konference Toshiby v Las Vegas dne 6.1.10. Nahlédneme trochu do minulosti a na aktuální čísla, podíváme se, co se dle Toshiby bude prodávat nejvíce příští rok.

Malé překvapení – krize se na prodejích podepsala minimálně, ba dokonce s největší pravděpodobností prodeje LCD televizorů vzrostly o 27 % proti roku 2008. Příští rok se očekává růst také, nicméně již nebude tak dramatický (10 %). Krize se ale projevila jinde. Přestože počet prodaných televizorů je větší, tržby šly dolů o 4,5 %. Plazem se v roce 2009 prodalo o 3,3 % méně (tržby –8,4 %), za propad může slabší prodej menších plazem do 49“ (pokles o 26,6 %), ty přes 50“ se prodávaly více (+ 17,2 %).

Klepněte pro větší obrázek 

Velmi zajímavý je pohled na to, co lidé loni převážně kupovali. Zatímco klasická úhlopříčka 32“ zaznamenala růst o závratných 57,9 % (tržby ale jen + 7,8 %!), je vidět, že o kompromisní 37“ obrazovky zájem není (celkem pokles o 30,4 %, tržby – 45,7%), lidé zkrátka raději koupí rovnou 40“ a více (+ 31 %).

Pokud se podíváme na velikost, dramatický nárůst zaznamenal zájem o malé 22/23“ LCD televizory (téměř 130 %). Je také vidět, že si lidé začínají zvykat na velké obrazovky, neboť nejvýrazněji vzrostl prodej (pro nás v Evropě obrovských) 52 až 56 palcových LCD televizorů, což bylo dříve výhradní království plazmy. Zatímco loni se velkých plazem prodávalo stále více, tento rok už LCD, dle předpovědí, má plazmu dohnat. Pokud se započítají obrazovky 60 palců a více, LCD už dokonce plazmu předstihne. Je však třeba mít na paměti, že zmíněné předpovědi jsou od Toshiby, tj. firmy propagující LCD s LED podsvícením.

Klepněte pro větší obrázek
Posun v trendech je zjevný. Buďto malý 22/23“ televizor, nebo 32“ standard, nebo rovnou 40 palců a více, přičemž 50“ (a větší) obrazovky budou v domácnostech stále častější.

Loňský rok byl díky LED technologii pro LCD zlomový a marketingový tlak výrobců LCD přinesl svůj úspěch. Navzdory krizi byl největší procentuální růst prodejů u největších a nejdražších značkových televizorů – svůj velký podíl na tom má ale fakt, že v roce 2008 se velké LCD obrazovky začaly teprve objevovat na trhu. Domníváte-li se, že za to může pokles cen, jste na velkém omylu. Loni dokonce ceny velkých televizorů (52"/55") vzrostly, navíc módní a oblíbené „LED televizory“ jsou ty nejdražší. Zkrátka se ukazuje, že za velký, luxusní televizor lidé jsou ochotni zaplatit, a pokud je jim nabídnuta nová technologie podsvícení (LED) nehledí na cenu. (Ale jak odpovídá lidské přirozenosti, výhodné koupě jsou vyhledávány; navzdory propadu celkových tržeb v průběhu roku v USA, přes tamní 10 % nezaměstnanost, obraty při výprodejních akcích TV vzrostly).

A jaké jsou dle Toshiby letošní trendy? Že „LED televizory“ budou hitem i letos je jasné. Toshiba předpokládá, že letos prodá o 35 % LCD televizorů s LED podsvícením více. Stejně tak platí, že se lidé přestali starat, zda velké TV nemají vysokou spotřebu. Taktéž dle průzkumů nechtějí velké úhlopříčky jen muži, ale chtějí je i ženy – a díky tomu ale design produktů hraje ještě větší roli, než dříve. Zejména v USA se stává standardem připojení TV k internetu a vzhledem k nabídce tamních služeb, počet prodaných DVD a CD klesá, přímé (placené) streamování filmů roste.

Klepněte pro větší obrázek

Těchto trendů se drží samozřejmě i Toshiba. Z deseti uvedených sérií nových letošních televizorů jich celkem sedm (!) již bude vybaveno LED podsvícením. Nejvyšší TV řada pak bude vybavena CELL procesorem, který má osm jader a výkon 200 GFLOPS, což znamená, že výpočetní výkon televizoru bude 143x větší, než mají dnešní televizory, televizor bude schopen současně zobrazit šest HD kanálů. Počítat můžeme s 400 Hz technologií (v USA 480 Hz), o správný obraz a intenzitu jasu se postará světelný RGB senzor, vestavěné Wi-Fi je samozřejmostí. LCD podsvětlení s „local diming“ v 512 zónách zaručí kontrastní poměr 9 000 000:1, jas bude až 1,000 cd/m2. Takže to určitě není naposledy, kdy se o CELL TV od Toshiby píše.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Novinky, CES, Televize na Heureka.cz

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Samsung ukázal, jak kompletuje a testuje skládačky. Ponoří je do vody a zavře do několika komor

Samsung ukázal, jak kompletuje a testuje skládačky. Ponoří je do vody a zavře do několika komor

** Samsung na videu ukázal, jak testuje skládačky ** Začíná se funkčními testy, následuje testování sítě ** Nezapomnělo se ani na test pantu a voděodolnosti

Martin Chroust
Skládací konstrukceZvýšená odolnost