CES: Samsung – AV novinky pro rok 2009

15. ledna 2009
TWEET SDÍLET
Levnější LED podsvícení, 200 Hz technologie, připojení k internetu přes Wi-Fi a podpora přehrávání MKV. Nejen to se letos chystá.

Na veletrhu CES 2009, který se každoročně koná v Las Vegas v USA, i letos předvedl Samsung velké množství novinek. Opět máme nové řady LCD i plazmových televizorů se spoustou zajímavých technologických řešení, stejně tak je vidět, že i Samsung bere velmi váženě nástup Blu-ray médií a přišel s novými domácími kiny, které cestu k vysokému rozlišení usnadní. Na rozdíl od minulých let, kdy byly nejdůležitější parametry a vlastnosti, je letos vidět daleko větší tlak výrobců na nižší spotřebu. Podívejme se blíže, na co se tedy v roce 2009 můžeme těšit v České republice.

LED podsvícení LCD televizí pokračuje do nižších řad

Nové řady s označením 8000, 7000 a 6000 staví na úspěchu LED HDTV první a druhé generace. Tyto špičkové televizory využívají LED podsvícení jako primární zdroj světla, což je odlišuje od tradičních studených katodových výbojek (CCFL). Výhody LED podsvícení zahrnují ultravysoké kontrastní poměry, malou tloušťku umožňující elegantnější design a také snížení spotřeby.

Špičková obrazová kvalita

Každá ze tří řad LED HDTV pro rok 2009 poskytuje vysoký dynamický kontrastní poměr. Ve srovnání s tradičními CCFL produkuje LED podsvícení skutečnou černou, jasná a ostrá je i bílá a všechny barvy jsou živější. Technologie Samsung Wide Color Enhancer Pro přináší divákům širší barevnou paletu. Ultra Clear Panel zvyšuje schopnost zachovat každý detail i v ostrém světle a dalších nepříznivých situacích. Televizor je tedy schopen propustit obrazovkou více světla a zároveň tlumit odlesky od okolního světla.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Řada 8000

Nové modely LED HDTV využívají širokou škálu technologií, které zmenšují rozmazání a trhání obrazu, které jsou slabou stránkou LCD televizorů při zobrazování rychlých scén. Řada 8000 využívá technologii 200Hz Motion Plus a vysokou obnovovací frekvenci 200Hz – čtyřnásobek běžných televizorů. Díky ní jsou problémy se zobrazováním rychlých pohybů v akčních scénách takřka zcela eliminovány. Řady 7000 a 6000, které využívají také velice kvalitní 100Hz Motion Plus, přinášejí skvělý zážitek při sledování sportovních akcí, filmů a hraní her.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Řada 7000

Možnosti sítě a zábavy Internet@TV - Content Service – internetové informační rozhraní vyvinuté ve spolupráci s mnoha celosvětovými i lokálními poskytovateli obsahu najdou zákazníci na řadě modelů značky Samsung představených pro rok 2009. Prostřednictvím drátového či bezdrátového připojení k internetu, kterým jsou vybaveny televizory řad 8000 a 7000, mohou lze na televizní obrazovce procházet obsah internetových serverů jako například YouTube a mnoha dalších. Samozřejmostí je imožnost připojit řadu dalších zařízení a zdrojů obsahu. Díky USB portům je snadné sledovat video a fotografie přímo z fotoaparátu či kamery, přehrávat hudbu z kapesního přehrávače či multimediální soubory z přenosného disku.

Kabelový tuner, MPEG4 dekodér + 30 mm

Využitím LED panelů Samsung zeštíhlil všechny modely. Jejich tenkost nižší než 30 mm nikterak neomezuje konektivitu, přitom nové modely budou obsahovat již DVB-T/C MPEG4 HDTV tuner, lze tedy přijímat digtální pozemní i kabelové vysílání ve vysokém rozlišení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Řada 6000

Zajímavostí je i nový a tenký nástěnný držák. Současné držáky vyžadují mezi televizorem a zdí mezeru až 100 mm, nové modely pro LED HDTV si vystačí se vzdáleností pouhých 15 mm. Díky tomu je upevňování nového televizoru podobné spíš věšení obrazu než instalaci elektroniky.

Ekologické televizory

Všechny LED televizory mají spotřebu nižší až o 40% v porovnání s obvyklými LCD televizory s CCFL podsvícením. Tato hodnota výrazně přesahuje přísné požadavky norem Energy Star 3.0. Nové televizory tedy spotřebovávají výrazně méně elektrické energie, neobsahují rtuť a jsou vyrobeny z ekologických materiálů.

Součástí této řady je model B6000, nejtenčí LED TV na trhu, s tunerem zabudovaným do těla a věšákem na zeď, díky němuž je mezera mezi televizorem a zdí pouhé 2 centimetry! LED televizory řad 6, 7, 8 a 9 byly všechny oceněny cenou za inovace.

Full HD a 200 Hz i bez LED podsvícení

Vlajkovou lodí nových LCD HDTV jsou modely Série 7, které jako první LCD televizory přinášejí obnovovací frekvenci 200Hz. I televizory Série 7 a modely 650 (32-palců a větší) série 6 mají Ultra Clear panel, jehož povrch odráží světlo z místnosti a vytváří hlubší a tmavší černou a jasnější barvy. Zvýšená výkonnost nového polarizátoru výrazně snižuje míru odrazu ve srovnání s předchozími verzemi, černá je proto ještě tmavší bez ohledu na osvětlení v místnosti. I v těchto řadách se můžeme těšit na kombinovaný DVB-T/C MPEG4 tuner s CI slotem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Řada 7

LCD HDTV Série 7 budou mít obnovovací frekvencí 200Hz, a budou používat technologii Wide Color Enhancer 3. I zde je využita novinka Internet@TV – Content Service pro přístup k videosouborům (YouTube), obrázkům, zprávám, počasí a financím. Obsah bude dále rozšiřován a to i o obsah s lokálním zaměřením. Volitelný bude Wi-Fi USB adaptér (802.11a/b/g/n). Všechny televizory mají také certifikaci pro připojení DLNA a umožňují bezdrátové připojení k domácímu počítači či serveru a přehrávání hudby, obrázků i HD videa.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Řada 6

Nižší modely Série 6 s úhlopříčkou 32 palců a vyšší budo vybaveny technologií Samsung 100Hz Motion Plus, která téměř úplně odstraňuje rozmazaný a trhavý obraz v rychlých scénách. Stejně jako modely Série 7, nabídnou připojení k internetu případně volitený Wi-Fi adaptér.

Ani plazmy nezůstanou letos stranou

Rozlišení Full HD 1080p, nižší spotřeba energie, vynikající design a ještě tmavší černá – to vše slibuje letos Samsung u plazem. Díky rámu tenkému méně než 30 mm, mají být plazmové HDTV Samsung řady 8 nejtenčími plazmovými televizory s rozlišením 1080p a zabudovaným DVB-T/C MPEG4 HDTV tunerem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Řada 8

Mezi další vlastnosti patří extrémně vysoký dynamický kontrastní poměr a Ultra Filter Bright Plus technologie, která využívá speciální vrstvu pro snížení odrazů a zvýšení kontrastu. Ta snižuje svítivost v černých plochách o 50 procent ve srovnání s předchozími modely. Technologie nazvaná Wide Color Enhancer 3 mapuje HD nebo SD signál na přirozený barevný prostor panelu, což dle výrobce pomáhá nastavit barevné odstíny k nerozeznání od skutečnosti.

Klepněte pro větší obrázek 
Řada 6

A samozřejmě ani zde nesmí chybět připojení k internetu (Internet@TV – Content Service) a volitené bezdrátové připojení. Uživatelé mohou také připojit externí disk a mobilní zařízení k USB 2.0 portu a přehrávat z nich různé multimediální soubory prostřednictvím USB 2.0 Movie. Neobvyklá je podpora široké řady podporovaných formátů, která zahrnuje také 3GPP, MKV, WMV9 a DivX.

A co dalšího bylo na CESu 2009?

Nový Blu-ray přehrávač BD-P4600 je vlajkovou lodí dosud představených blu-ray přehrávačů – těšit se můžete na tři samostatné přehrávače a tři systémy Blu-ray domácího kina, včetně HT-BD8200, což je první blu-ray sound bar.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na CESu 2009 bylo představeno také šest nových videokamer, včetně HMX-H106, špičkové HD kamery, která je jako první vybavena 64GB solid-state diskem. Ten přináší rychlejší zápis a větší spolehlivost při záznamu. Samsung také předvedl SMX-F34, digitální videokameru kompatibilní s YouTube.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Samsung nevynechal ani hudební přehrávače. Nejnovější přenosný multimediální přehrávač P3 je tenký pouhý centimetr, má třípalcový širokoúhlý displej, vynikající kvalitu zvuku a poslouží i jako fotoalbum, hlasový záznamník a FM rádio. Nové uživatelské rozhraní bude poskytovat i hmatovou zpětnou vazbu EmoTure.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Produkty by měly být dostupné během prvních šesti měsíců roku 2009 i v České republice.

Témata článku: Novinky, Samsung, CES

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Žalují Apple za to, že je „sledují“ AirTagy bývalých partnerů. Ochranné mechanismy nefungují tak, jak by měly

Žalují Apple za to, že je „sledují“ AirTagy bývalých partnerů. Ochranné mechanismy nefungují tak, jak by měly

** AirTagy jsou dlouhodobě zneužívány k nekalým účelům ** Ani nápravy z února k ničemu nevedly ** Apple v USA žalují dvě ženy kvůli stalkingu AirTagů

Martin Chroust
AirTagŽaloba
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nový patent Bungie na dotyková zařízení podporuje spekulaci o vývoji mobilní verze Destiny

Nový patent Bungie na dotyková zařízení podporuje spekulaci o vývoji mobilní verze Destiny

Chystá se populární online střílečka opravdu na mobilní zařízení?

Michal Maliarov
BungieMobilní hrySpekulace
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečná „díla“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify