České Hi-Fi reprosoustavy AQ Canto mají nadchnout nejen milovníky věrného poslechu, ale také ochránce přírody

18. února 2022
TWEET SDÍLET

Společnost AQ představila novou řadu reprosoustav jménem AQ Canto. Dle výrobce u novinky AQ kombinuje své zkušenosti s vývojem audia a technologiei ohýbání dřeva- Výsledkem jsou reprosoustavy, které jak praví AQ se „kromě špičkové zvukové prezentace a elegantního vzhledu mohou pochlubit i nebývalým důrazem na ekologii".

AQ Canto budou dostupné ve dvou variantách – menší regálové AQ Canto 3 a nebo větší sloupové AQ Canto 5.

Klepněte pro větší obrázek
AQ Canto 5

Základem novinky je inovativní konstrukce kombinující tuhou MDF kostru s 3-D tvarovanou bukovou skořepinou. Nezanedbatelnou roli mají i zakázkové měniče, které pro AQ vyrábí dánská společnost SB ACOUSTICS. Reprobedny dle výrobce nabídnou "důrazné a kontrolované basy, precizně zvládnuté středy i okouzlující výšky plné detailů."

„Využití náročné technologie ohýbání bukové překližky nám umožnila dosáhnout zvuku, pro který bychom standardně potřebovali velký objem MDF. Ta však kromě dřeva obsahuje i vysoké množství pojiva a tmelícího materiálu.“ řekl ředitel a šéfkonstruktér společnosti AQ Vladimír Sapara. „Využití bukové skořepiny ohýbané ve třech osách umožnilo zvýšit tuhost korpusu a snížit spotřebu materiálu na minimum. Skořepina navíc obsahuje jen zlomek lepidla a tmelící složky zcela chybí. AQ Canto jsou tak nejekologičtější reprosoustavy v naší nabídce.“

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Efektní kontrast dodávají dánské měniče s bílým keramickým povrchem –organický tvar reprosoustav umožněný novou technologií výroby zajišťuje eliminaci stojatého vlnění uvnitř kabinetu a tuhost kompozitu aluminia a keramiky absenci zkreslení, které by mohla způsobit deformace běžné membrány.

Klepněte pro větší obrázek
AQ Canto 3

Bočnice vznikají v Holešově spojením technologických postupů s více než 130letou tradicí, nadále rozvíjenou pod křídly společnosti Czech plywood a 3D modelování.

Klepněte pro větší obrázek

Tenké pláty bukového dřeva, které bylo vytěženo na nedaleké česko-slovenské hranici, jsou za vysokého tlaku a teploty lisovány do finálního tvaru, díky němuž se skořepina vyznačuje maximální tuhostí. To představuje benefit nejen pro posluchače, který se nemusí obávat nežádoucích rezonancí kabinetu, ale také pro přírodu. Snížení hmotnosti reprosoustav totiž navíc přináší úsporu paliva při jejich transportu.

Co se zvuku týče, tak Canto staví na osvědčených řešeních, AQ sllibuje „bezkonkurenční přesnost a schopnost reprodukovat hudbu tak, jak její autoři zamýšleli“. Nechybí výhybky ručně pájené technologií součástka na součástku, vysoká přesnost při spojování jednotlivých dílů ani kompletní eliminace vnitřních konektorových spojů. Sloupový model Canto 5 využívá i pískové komory ve spodní části, která slouží k pohlcení jakýchkoli nežádoucích rezonancí. Zvuková prezentace má tak být přesná a detailní i v pasážích s výrazným basovým podkresem.

Klepněte pro větší obrázek
AQ Canto 5

Dalším specifikem, který má novou řadu odlišovat od běžné produkce, mají být středobasové měniče využívající aluminiové membrány s keramickým povlakem a 3D prolisy. Kompozitní konstrukce membrány má zaručit extrémní poměr mezi její nízkou hmotností a vysokou tuhostí, a tím pádem vysokou rychlost a přesnost. Výškovou sekci pak zastupuje 1” textilní kalota. Výsledkem má dle výrobce být „maximálně věrný a dynamický zvuk, který potěší zábavností, bohatými hudebními detaily i skvělým vykreslením prostoru“.

Cena a dostupnost

Reprosoustavy AQ Canto jsou k dispozici ve variantách buk, ořech a černý jasan. Regálový model AQ Canto 3 má oficiální cenu 49 800 Kč a sloupový model AQ Canto 5 vhodný i pro větší poslechové prostory stojí 74 990 Kč.

Pokud máte zájem, tak výrobce nabízí i první prototypovou sérii aktivních regálových reprosoustav AQ Canto 3 Forte, která bude za cenu 59 990 Kč. Ta je samozřejmě dostupná pouze do vyprodání zásob.

Zdroj: TS, www.aqcanto.czwww.aq.cz, www.hifi-audio.cz

Témata článku: Hi-Fi, Reproduktory, Novinky, AQ, Hi-Fi systémy na Heureka.cz


25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit HBO Max? Třeba kvůli těmto seriálům. Vybrali jsme ty nejlepší

Proč si předplatit HBO Max? Třeba kvůli těmto seriálům. Vybrali jsme ty nejlepší

Přiznejme si, že právě právě seriály jsou tím, proč jsou streamovací služby tak oblíbené. Komfort, kvalita, titulky, na HBO i tradičně solidní dabing. Nabízíme přehled těch nejlepších seriálů z HBO Max. Vybrali jsme jak ty známé, tak i skrytější skvosty.

Jaromír Puk
HBO Max
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Jak jsem vybíral, kupoval a nakonec nastavoval svůj nový OLED televizor Sony

Jak jsem vybíral, kupoval a nakonec nastavoval svůj nový OLED televizor Sony

Jak se dobře zorientovat při koupi televizoru, co chtít, co koupit, jak koupit a proč nastavit to/ono. Článek není jen o testu konkrétního televizoru, ale má komplexnější pojetí se subjektivněji laděným nádechem.

Alexandr Bray
Google TVRecenzeTestAndroid TV4K TVSonyUživatelské recenzeTestyPrůvodce nákupem
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět