23
Fotogalerie

České Hi-Fi reprosoustavy AQ Canto mají nadchnout nejen milovníky věrného poslechu, ale také ochránce přírody

Společnost AQ představila novou řadu reprosoustav jménem AQ Canto. Dle výrobce u novinky AQ kombinuje své zkušenosti s vývojem audia a technologiei ohýbání dřeva- Výsledkem jsou reprosoustavy, které jak praví AQ se „kromě špičkové zvukové prezentace a elegantního vzhledu mohou pochlubit i nebývalým důrazem na ekologii".

AQ Canto budou dostupné ve dvou variantách – menší regálové AQ Canto 3 a nebo větší sloupové AQ Canto 5.

AQ Canto 5_solo.jpg
AQ Canto 5

Základem novinky je inovativní konstrukce kombinující tuhou MDF kostru s 3-D tvarovanou bukovou skořepinou. Nezanedbatelnou roli mají i zakázkové měniče, které pro AQ vyrábí dánská společnost SB ACOUSTICS. Reprobedny dle výrobce nabídnou "důrazné a kontrolované basy, precizně zvládnuté středy i okouzlující výšky plné detailů."

„Využití náročné technologie ohýbání bukové překližky nám umožnila dosáhnout zvuku, pro který bychom standardně potřebovali velký objem MDF. Ta však kromě dřeva obsahuje i vysoké množství pojiva a tmelícího materiálu.“ řekl ředitel a šéfkonstruktér společnosti AQ Vladimír Sapara. „Využití bukové skořepiny ohýbané ve třech osách umožnilo zvýšit tuhost korpusu a snížit spotřebu materiálu na minimum. Skořepina navíc obsahuje jen zlomek lepidla a tmelící složky zcela chybí. AQ Canto jsou tak nejekologičtější reprosoustavy v naší nabídce.“

Canto 3_ceramic composite drivers.jpgCanto 3_3D front panel.jpg

Efektní kontrast dodávají dánské měniče s bílým keramickým povrchem –organický tvar reprosoustav umožněný novou technologií výroby zajišťuje eliminaci stojatého vlnění uvnitř kabinetu a tuhost kompozitu aluminia a keramiky absenci zkreslení, které by mohla způsobit deformace běžné membrány.

AQ Canto 3_Hero.jpg
AQ Canto 3

Bočnice vznikají v Holešově spojením technologických postupů s více než 130letou tradicí, nadále rozvíjenou pod křídly společnosti Czech plywood a 3D modelování.

Canto 3_wooden 3D shell sides_square.jpg

Tenké pláty bukového dřeva, které bylo vytěženo na nedaleké česko-slovenské hranici, jsou za vysokého tlaku a teploty lisovány do finálního tvaru, díky němuž se skořepina vyznačuje maximální tuhostí. To představuje benefit nejen pro posluchače, který se nemusí obávat nežádoucích rezonancí kabinetu, ale také pro přírodu. Snížení hmotnosti reprosoustav totiž navíc přináší úsporu paliva při jejich transportu.

Co se zvuku týče, tak Canto staví na osvědčených řešeních, AQ sllibuje „bezkonkurenční přesnost a schopnost reprodukovat hudbu tak, jak její autoři zamýšleli“. Nechybí výhybky ručně pájené technologií součástka na součástku, vysoká přesnost při spojování jednotlivých dílů ani kompletní eliminace vnitřních konektorových spojů. Sloupový model Canto 5 využívá i pískové komory ve spodní části, která slouží k pohlcení jakýchkoli nežádoucích rezonancí. Zvuková prezentace má tak být přesná a detailní i v pasážích s výrazným basovým podkresem.

AQ Canto 5 _ system.jpg
AQ Canto 5

Dalším specifikem, který má novou řadu odlišovat od běžné produkce, mají být středobasové měniče využívající aluminiové membrány s keramickým povlakem a 3D prolisy. Kompozitní konstrukce membrány má zaručit extrémní poměr mezi její nízkou hmotností a vysokou tuhostí, a tím pádem vysokou rychlost a přesnost. Výškovou sekci pak zastupuje 1” textilní kalota. Výsledkem má dle výrobce být „maximálně věrný a dynamický zvuk, který potěší zábavností, bohatými hudebními detaily i skvělým vykreslením prostoru“.

Cena a dostupnost

Reprosoustavy AQ Canto jsou k dispozici ve variantách buk, ořech a černý jasan. Regálový model AQ Canto 3 má oficiální cenu 49 800 Kč a sloupový model AQ Canto 5 vhodný i pro větší poslechové prostory stojí 74 990 Kč.

Pokud máte zájem, tak výrobce nabízí i první prototypovou sérii aktivních regálových reprosoustav AQ Canto 3 Forte, která bude za cenu 59 990 Kč. Ta je samozřejmě dostupná pouze do vyprodání zásob.

Zdroj: TS, www.aqcanto.czwww.aq.cz, www.hifi-audio.cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud