České studio vytvořilo 3D animovaný krátký film na světové úrovni v rekordním čase

10. dubna 2013

V době, kdy se jak v České republice, tak v celé Evropě hovoří o nutnosti věnovat pozornost novým trhům a zaměstnanosti čerstvých absolventů škol, přichází produkční společnost 3Bohemians s krátkým 3D animovaným snímkem „Poslední dukát“ (orig. „Booty Call“), který byl natočen v netradiční a novátorské mezinárodní produkci za rekordně krátkou dobu.

Film vznikl v září 2012 v prostorách litomyšlského zámku ve spolupráci s americkým animačním studiem Arconyx a v rámci vzdělávacího programu ANOMALIA. Podílelo se na něm 15 animátorů z 11 evropských zemí pod vedením zkušeného profesionála, režiséra Kennyho Roye z Los Angeles (Studio Arconyx, WETA Digital atd.). Během pouhých dvou týdnů se podařilo vyrobit přes 4 minuty filmové 3D animace na profesionální úrovni.

Filmový projekt byl především experimentem, který si kladl za cíl vyzkoušet, zda může vzniknout animovaný film ve srovnatelné kvalitě se zahraničí produkcí v relativně krátkém čase a s rozpočtem odpovídajícím reálným možnostem trhu. V rámci filmu byly ověřeny rozhodující milníky a faktory, které u animovaného filmu musí být dodrženy a mýtus o nemožnosti zhotovit animaci v omezených časových podmínkách se podařilo vyvrátit. Základem úspěchu bylo profesionální vedení týmu animátorů, jejich motivace, nasazení a dobrá příprava projektu.

Naším záměrem bylo simulovat v rámci vzdělávání v oblasti 3D charakterové animace práci v profesionálním studiu, kdy se na produkci podílí celý tým animátorů a dalších odborníků s pevně stanoveným časem dokončení jednotlivých fází přípravy snímku. Zjistili jsme, že lze vyrobit filmovou 3D animaci ve velmi krátkém čase, máte-li k dispozici tým nadšených studentů a několika zkušených animátorů, ale především profesionální vedení celého projektu.“ dodává David Toušek ze studia 3Bohemians, které akci organizovalo.

Že nutnou podmínkou pro animovanou tvorbu je schopnost dodat dílo v adekvátní kvalitě je nepochybné. Ztráta konkurenceschopnosti a rozdíl mezi zdejší a světovou úrovní animace bohužel stále narůstá. Je veřejným tajemstvím, že česká animace není srovnatelná kvalitativně, procesně, technologicky, řemeslně a dokonce ani umělecky se světovými standardy. Kvalitní pracovní síla, nadšení a touha po odborném růstu jsou faktory, které jsou pro konkurenceschopnost na světových trzích zcela zásadní.

Experiment ve formě workshopu ANOMALIA Animating 3D Short potvrdil hypotézu, že existuje reálná šance úspěšně nastartovat novou generaci odborníků v oboru počítačové animace. Potvrdilo se, že pouhé nadšení pro věc, způsob produkce stylem pokus omyl či hledání opory v genialitě tvůrců a odkazu na naší tradici a národní kreativitu nemá v reálných podmínkách zábavního průmyslu perspektivu.

Profesní workshopy ANOMALIA ukazují, že cestou ke zvýšení hodnoty zdejšího animačního průmyslu je v kvalifikovaná pracovní síla, její kreativita skloubená s odbornými znalostmi. Není žádná „česká cesta“. Vzdělávat pracovníky pro animaci pouze na úrovni poptávky či odhadu potřeb na českém trhu je krátkozraké. Cestou ke zvýšení konkurenceschopnosti je orientace na evropský nebo světový trh, spolupráce na úrovni mezinárodních koprodukcí a reflektování globálních trendů.

„ANOMALIA již více než pět let přispívá ke zvýšení úrovně nejen české, ale evropské animace. Na jeho financování se podílí Evropský fond MEDIA a z části i Ministerstvo kultury,“ uvádí ředitel produkčního studia 3Bohemians Ing. Marek Toušek. Projekt patří v rámci celé EU k těm úspěšným. „Naším záměrem je rozvoj nových a inovativních projektů s využitím moderní animace, systematické profesionalizace a dlouhodobého odborného růstu mladých animačních odborníků. Díky jejich rostoucí profesionalitě a umu je možné prohlubovat spolupráci se zahraničními investory i trhy a vyvíjet nové projekty na evropské i globální úrovni. Tento moderní a náročný obor se bez strategie a účasti nejlepších světových lektorů nedá smysluplně rozvíjet,” dodává Toušek.

„Věříme, že budoucnost odborného vzdělávání v moderní animaci je v prohlubování spolupráce mezi reálnou produkci a vzděláváním,” vysvětluje režisér a lektor Kenny Roy. „Tento obor je postaven na týmové spolupráci, studiové zkušenosti a schopnosti se nechat vést od zkušených kolegů. Postupně se tak vzdalujeme standardnímu pojetí školství, kde vás naučí pouze animovat a poté vás vystrčí ven do reálného světa. Naše nová metodika se snaží nejen o přípravu lidí na studiovou produkci, ale také o vytváření příležitostí pro již pracující animátory a rozvoj talentu na reálných projektech.”

O Anomalia

Anomalia je vzdělávací program v 3D animaci jehož záměrem je zvýšení odborné úrovně animátorů, producentů a dalších technických odborníků. Kurzy ANOMALIA zajišťuje animační studio 3Bohemians od roku 2008. Díky lektorům ze světově uznávaných studií jako Pixar, Blue Sky, Valve, Aardman přináší ANOMALIA zvýšení odborné úrovně a tím i zaměstnatelnosti animátorů nejen u nás, ale i v zahraničí. Anomalia je podporována programem MEDIA Evropské komise a Ministerstvem kultury. V roce 2010 byl program ANOMALIA zařazen serverem Animation Carreer Review mezi TOP 100 animačních škol na světě.
www.anomalia.eu, http://labs.anomalia.eu

3Bohemians

Produkční a animační studio 3Bohemians (společnost Bohemian Multimedia s.r.o.). To také uvedlo krátký 3D animovaný film TELE-VISION, který byl vybrán na prestižní festival Siggraph 2010 v Los Angeles.V současné době připravují nový krátký film POZOR, ZVĚŘ! režiséra Nora Držiaka, držitele Českého lva za film Aloise Nebel. Film získal podporu Fondu na podporu a rozvoj kinematografie.
www.3bohemians.eu

Kenny Roy (bio)

Kenny Roy začal v animačním průmyslu v roce 1997 na pozici “dustbuster” na animovaném celovečerním filmu pro děti. Od té doby animoval jedny z nejpamátnějších postav jako jsou např. Scooby Doo a King Kong. V roce 2007 založil Arconyx Animation Studios v Los Angeles, kde režíruje projekty pro TV, reklamy a krátké filmy, vizuální efekty. Kenny je již 8 let také profesionální učitel animace, je autorem série odborné publikace How to Cheat in Maya. Provozuje vzdělávací portál na www.kennyroy.com.

Synopse filmu Poslední dukát
Pirát Babinský se vydá vyloupit koráb, v jehož podpalubí se skrývá velký poklad. Jeho posádka si užívá na palubě bujaré oslavy plna radosti z návratu s tak tučným ziskem, zatímco Babinský stěhuje o palubu níže truhlici plnou zlata do své loďky. Naneštěstí mu při neopatrné manipulaci s pokladem vypadne jeden malý zlaťák a odkutálí se hluboko do útrob lodi. Chamtivost mu nedá a tak Babinsky minci pronásleduje. Při tom ho však čeká řada nástrah a pastí, o nichž neměl ani tušení. Po sérii komických peripetií za hranicemi fyzických a tělesně-mechanických zákonů nakonec na svou nenasytnost doplatí fatálně. 


Technické údaje

  • Stopáž: do 2.40min (bez titulků)

  • Zvuk: 5.1
  • Animační software: Maya (industry standard)
  • Render: V Ray
  • Kvalita obrazu: HD
  • Kinokopie: DCP
  • Žánr: komedie

 

Témata článku: Tiskové zprávy

Určitě si přečtěte

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

Sharon Stone, Gina Gershon, Salma Hayek, Cameron Diaz, Demi Moore, Pamela Anderson, Kate Winslet, Jennifer Lopez, Elizabeth Hurley nebo Nicole Kidman a jejich odhalené scény ve filmech.

13 Marek Čech

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

Léa Seydoux, Lizzy Caplan, Alicia Vikander, Amber Heard, Joanna Kulig, Riley Keough, Lily James, Dakota Johnson, Bella Thorne, Alexandra Daddario a erotické scény, v nichž se objevily ve filmech a seriálech.

1 Marek Čech

Bourák: Ivan Trojan jako rokenrolový frajer, kterému teče do baráku i do manželství [recenze]

Bourák: Ivan Trojan jako rokenrolový frajer, kterému teče do baráku i do manželství [recenze]

Šlápnutí vedle dvojice Ondřej Trojan a Petr Jarchovský v žánrově i stylisticky nekonzistentním tvaru, v němž jsou postavy pouhými karikaturami, k nimž si obtížně hledáme cestu.

9 Marek Čech

Sci-fi seriál Tales from the loop: osmdesátá léta, jak je určitě nepamatujete

Sci-fi seriál Tales from the loop: osmdesátá léta, jak je určitě nepamatujete

Původně to byly jen sci-fi obrazy sdílené fanouškům na internetu. Nyní se v produkci Amazonu rozhýbaly do podoby hluboce lidského příběhu ve světě, kde nemožné se stává skutečným.

7 Tomáš Holčík

Samsung: přehled nových 8K a 4K televizorů pro rok 2020

Samsung: přehled nových 8K a 4K televizorů pro rok 2020

V roce 2017 Samsung přišel se svojí QLED řadou televizorů, tedy Quantum Dot LCD TV. Postupně tuto prémiovou řadu rozšířil a doplnil o 8K. Letos Samsung posílil řadu 8K QLED televizorů a designem ji odlišil, chlubí se prakticky bezrámečkovým vzhledem.

38 Jaromír Puk

Vybrali jsme 15 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 15 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

35 Jaromír Puk