České studio vytvořilo 3D animovaný krátký film na světové úrovni v rekordním čase

10. dubna 2013

V době, kdy se jak v České republice, tak v celé Evropě hovoří o nutnosti věnovat pozornost novým trhům a zaměstnanosti čerstvých absolventů škol, přichází produkční společnost 3Bohemians s krátkým 3D animovaným snímkem „Poslední dukát“ (orig. „Booty Call“), který byl natočen v netradiční a novátorské mezinárodní produkci za rekordně krátkou dobu.

Film vznikl v září 2012 v prostorách litomyšlského zámku ve spolupráci s americkým animačním studiem Arconyx a v rámci vzdělávacího programu ANOMALIA. Podílelo se na něm 15 animátorů z 11 evropských zemí pod vedením zkušeného profesionála, režiséra Kennyho Roye z Los Angeles (Studio Arconyx, WETA Digital atd.). Během pouhých dvou týdnů se podařilo vyrobit přes 4 minuty filmové 3D animace na profesionální úrovni.

Filmový projekt byl především experimentem, který si kladl za cíl vyzkoušet, zda může vzniknout animovaný film ve srovnatelné kvalitě se zahraničí produkcí v relativně krátkém čase a s rozpočtem odpovídajícím reálným možnostem trhu. V rámci filmu byly ověřeny rozhodující milníky a faktory, které u animovaného filmu musí být dodrženy a mýtus o nemožnosti zhotovit animaci v omezených časových podmínkách se podařilo vyvrátit. Základem úspěchu bylo profesionální vedení týmu animátorů, jejich motivace, nasazení a dobrá příprava projektu.

Naším záměrem bylo simulovat v rámci vzdělávání v oblasti 3D charakterové animace práci v profesionálním studiu, kdy se na produkci podílí celý tým animátorů a dalších odborníků s pevně stanoveným časem dokončení jednotlivých fází přípravy snímku. Zjistili jsme, že lze vyrobit filmovou 3D animaci ve velmi krátkém čase, máte-li k dispozici tým nadšených studentů a několika zkušených animátorů, ale především profesionální vedení celého projektu.“ dodává David Toušek ze studia 3Bohemians, které akci organizovalo.

Že nutnou podmínkou pro animovanou tvorbu je schopnost dodat dílo v adekvátní kvalitě je nepochybné. Ztráta konkurenceschopnosti a rozdíl mezi zdejší a světovou úrovní animace bohužel stále narůstá. Je veřejným tajemstvím, že česká animace není srovnatelná kvalitativně, procesně, technologicky, řemeslně a dokonce ani umělecky se světovými standardy. Kvalitní pracovní síla, nadšení a touha po odborném růstu jsou faktory, které jsou pro konkurenceschopnost na světových trzích zcela zásadní.

Experiment ve formě workshopu ANOMALIA Animating 3D Short potvrdil hypotézu, že existuje reálná šance úspěšně nastartovat novou generaci odborníků v oboru počítačové animace. Potvrdilo se, že pouhé nadšení pro věc, způsob produkce stylem pokus omyl či hledání opory v genialitě tvůrců a odkazu na naší tradici a národní kreativitu nemá v reálných podmínkách zábavního průmyslu perspektivu.

Profesní workshopy ANOMALIA ukazují, že cestou ke zvýšení hodnoty zdejšího animačního průmyslu je v kvalifikovaná pracovní síla, její kreativita skloubená s odbornými znalostmi. Není žádná „česká cesta“. Vzdělávat pracovníky pro animaci pouze na úrovni poptávky či odhadu potřeb na českém trhu je krátkozraké. Cestou ke zvýšení konkurenceschopnosti je orientace na evropský nebo světový trh, spolupráce na úrovni mezinárodních koprodukcí a reflektování globálních trendů.

„ANOMALIA již více než pět let přispívá ke zvýšení úrovně nejen české, ale evropské animace. Na jeho financování se podílí Evropský fond MEDIA a z části i Ministerstvo kultury,“ uvádí ředitel produkčního studia 3Bohemians Ing. Marek Toušek. Projekt patří v rámci celé EU k těm úspěšným. „Naším záměrem je rozvoj nových a inovativních projektů s využitím moderní animace, systematické profesionalizace a dlouhodobého odborného růstu mladých animačních odborníků. Díky jejich rostoucí profesionalitě a umu je možné prohlubovat spolupráci se zahraničními investory i trhy a vyvíjet nové projekty na evropské i globální úrovni. Tento moderní a náročný obor se bez strategie a účasti nejlepších světových lektorů nedá smysluplně rozvíjet,” dodává Toušek.

„Věříme, že budoucnost odborného vzdělávání v moderní animaci je v prohlubování spolupráce mezi reálnou produkci a vzděláváním,” vysvětluje režisér a lektor Kenny Roy. „Tento obor je postaven na týmové spolupráci, studiové zkušenosti a schopnosti se nechat vést od zkušených kolegů. Postupně se tak vzdalujeme standardnímu pojetí školství, kde vás naučí pouze animovat a poté vás vystrčí ven do reálného světa. Naše nová metodika se snaží nejen o přípravu lidí na studiovou produkci, ale také o vytváření příležitostí pro již pracující animátory a rozvoj talentu na reálných projektech.”

O Anomalia

Anomalia je vzdělávací program v 3D animaci jehož záměrem je zvýšení odborné úrovně animátorů, producentů a dalších technických odborníků. Kurzy ANOMALIA zajišťuje animační studio 3Bohemians od roku 2008. Díky lektorům ze světově uznávaných studií jako Pixar, Blue Sky, Valve, Aardman přináší ANOMALIA zvýšení odborné úrovně a tím i zaměstnatelnosti animátorů nejen u nás, ale i v zahraničí. Anomalia je podporována programem MEDIA Evropské komise a Ministerstvem kultury. V roce 2010 byl program ANOMALIA zařazen serverem Animation Carreer Review mezi TOP 100 animačních škol na světě.
www.anomalia.eu, http://labs.anomalia.eu

3Bohemians

Produkční a animační studio 3Bohemians (společnost Bohemian Multimedia s.r.o.). To také uvedlo krátký 3D animovaný film TELE-VISION, který byl vybrán na prestižní festival Siggraph 2010 v Los Angeles.V současné době připravují nový krátký film POZOR, ZVĚŘ! režiséra Nora Držiaka, držitele Českého lva za film Aloise Nebel. Film získal podporu Fondu na podporu a rozvoj kinematografie.
www.3bohemians.eu

Kenny Roy (bio)

Kenny Roy začal v animačním průmyslu v roce 1997 na pozici “dustbuster” na animovaném celovečerním filmu pro děti. Od té doby animoval jedny z nejpamátnějších postav jako jsou např. Scooby Doo a King Kong. V roce 2007 založil Arconyx Animation Studios v Los Angeles, kde režíruje projekty pro TV, reklamy a krátké filmy, vizuální efekty. Kenny je již 8 let také profesionální učitel animace, je autorem série odborné publikace How to Cheat in Maya. Provozuje vzdělávací portál na www.kennyroy.com.

Synopse filmu Poslední dukát
Pirát Babinský se vydá vyloupit koráb, v jehož podpalubí se skrývá velký poklad. Jeho posádka si užívá na palubě bujaré oslavy plna radosti z návratu s tak tučným ziskem, zatímco Babinský stěhuje o palubu níže truhlici plnou zlata do své loďky. Naneštěstí mu při neopatrné manipulaci s pokladem vypadne jeden malý zlaťák a odkutálí se hluboko do útrob lodi. Chamtivost mu nedá a tak Babinsky minci pronásleduje. Při tom ho však čeká řada nástrah a pastí, o nichž neměl ani tušení. Po sérii komických peripetií za hranicemi fyzických a tělesně-mechanických zákonů nakonec na svou nenasytnost doplatí fatálně. 


Technické údaje

  • Stopáž: do 2.40min (bez titulků)

  • Zvuk: 5.1
  • Animační software: Maya (industry standard)
  • Render: V Ray
  • Kvalita obrazu: HD
  • Kinokopie: DCP
  • Žánr: komedie

 

Témata článku: Tiskové zprávy

WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

** Betaverze WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu ** Jednoduchou fintou jej však spustíte na dvou telefonech najednou ** Stačí jen z druhého telefonu na chvíli udělat tablet

Martin Chroust
Jak...WhatsAppSmartphony
Budoucí smartphony ochrání Gorilla Glass Victus 2. Displej má přežít i při pád telefonu ze dvou metrů na asfalt

Budoucí smartphony ochrání Gorilla Glass Victus 2. Displej má přežít i při pád telefonu ze dvou metrů na asfalt

** Corning představil ještě odolnější sklo pro telefony ** Zůstává má stejná odolnost škrábanců jako u skla Victus ** Dvojka však vylepšuje odolnost vůči pádům na beton a asfalt

Martin Chroust
Victus 2Gorilla GlassSmartphony
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

** Základy práce s Messengerem jsou jednoduché a zná je každý ** Některé funkce ale mohou být skryté nebo nejsou úplně intuitivní ** Tento přehled pomůže odhalit taje nejpoužívanějšího komunikátoru

Adam Kos
Tipy a trikyMessenger
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Jaké hry vyjdou v prosinci 2022: The Callisto Protocol, Need for Speed Unbound, vylepšený Zaklínač 3 a další

Jaké hry vyjdou v prosinci 2022: The Callisto Protocol, Need for Speed Unbound, vylepšený Zaklínač 3 a další

Letošní sezóna se pomalu blíží ke konci. Pár velkých titulů nás ještě čeká začátkem měsíce, ale v období Vánoc nás čeká chvíle klidu.

Martin Nahodil
Agenda
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify