Český rozhlas ukončí AM vysílání a rozšířil pokrytí DAB+ na 95 %

17. září 2020
TWEET SDÍLET

Český rozhlas dnes na tiskové konferenci oznámil několik technologických i obsahových změn, které jsou v plánu v nadcházejících měsících či letech.

Nejdříve aktuální novinka. ČRo ve spolupráci s Českými Radiokomunikacemi spustil deset nových vysílačů digitálního multiplexu DAB+, díky čemuž se pokrytí populace rozšířilo z dosavadních 80 na 95 %. Nový vysílače jsou ve Voticích, Pardubicích, Liberci, Sušicích, Příbrami, Jeseníku, Jihlavě, Valašském Meziříčí, Třinci a Znojmě.

S nástupem nejmodernějšího přenosového média ale skončí to nejstarší. Rozhlas na konci roku 2021 zruší AM vysílání na středních a dlouhých vlnách, ve kterých se dosud šířil Radiožurnál, Dvojku a Plus. Vysílání standardu FM zatím zůstane, byť v Evropě se už pomalu rozjelo i jeho odstavování.

Český rozhlas momentálně přes DAB+ vysílá 23 stanic:

  • celoplošné: Radiožurnál, Dvojka, Vltava, Plus
  • speciální: Wave, Jazz, D-dur, Junior, Retro
  • regionální: Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, České Budějovice, Liberec, Olomouc, Pardubice, Hradec Králové, Zlín, Karlovy Vary, Sever, Region, Vysočina

V příštím roce přidá další dva – Radiožurnál Sport a Rádio Senior. Od roku 2021 musí všechny nové automobily vybavené rozhlasovým přijímačem podporovat i DAB+, takže by se měl plynule rozšířit také počet posluchačů.

Kompatibilní přijímače

České Radiokomunikace mimochodem postupně ukončí certifikaci DVB-T2 ověřeno a rozjedou nový program DAB+ ověřeno, aby lidé nekupovali přijímače s nekompatibilním tunerem.

V Česku jsou momentálně čtyři sítě DAB+. Kromě Českého rozhlasu vysílají v digitálu také společnosti RTI cz a Teleko. Radiokomunikace pak od nedávna provozují i multiplex pro komerční stanice.

Témata článku: DAB+, Český rozhlas, Rádio


Hry zadarmo, nebo se slevou: halloweenské akce a Among the Sleep zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: halloweenské akce a Among the Sleep zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály
NASA věří, že Boeing Starliner jednou poletí. S lidmi to ale bude nejspíše až v roce 2023

NASA věří, že Boeing Starliner jednou poletí. S lidmi to ale bude nejspíše až v roce 2023

** Kosmická loď Starliner letos do vesmíru nepoletí ** Boeing stále řeší problémy s ventily ** První pilotovaný let proběhne nejspíše až v roce 2023.

Petr Kubala
StarlinerBoeing