Cherry: režiséři Avengerů natočili opulentní mix romance, válečného filmu a feťáckého dramatu [recenze filmu]

3. dubna 2021
TWEET SDÍLET
Film, který ukazuje, jak to vypadá, když natočíte druhý nejvýdělečnější snímek filmové historie a pak se dostanete k látce, která má spíš komornější charakter, postavený na postavách.

Plusy

 • Herecké výkony obou hlavních představitelů, odrážející žánrovou proměnlivost filmu.

Minusy

 • Voiceover, který až příliš doslovně opisuje již viděné.
7/10
Hodnocení

Bratři Russoovi, kteří režijně stojí za čtyřmi filmy z marvelovského universa MCU, druhým a třetím dílem Kapitána Ameriky a třetími a čtvrtými Avengery, si jejich úspěchem vydobyli velkou tvůrčí nezávislost, která se v dobrém i horším světle odráží v jejich posledním počinu.

V něm se opět spojili s představitelem marvelovského Spider-Mana Tomem Hollandem a pod záštitou Apple TV+ se rozhodli natočit adaptaci stejnojmenného bestselleru Nica Walkera z roku 2018. Práva k částečně autobiografické knize tohoto válečného veterána koupili záhy po jejím vydání, tedy ještě v době, kdy si Walker ve vězení odpykával trest za přepadení bank. A kde ji i napsal.

Mix žánrů, stylů a nálad

Scenáristicky se jí chopila dvojice žen, Jessica Goldberg a sestra bratrů Russoových Angela, z nichž ani jedna nemá na poli celovečerních snímků tolik zkušeností, kolik tento projekt asi vyžadoval. Že jde o počin ambiciózní a to jak po stránce formální, tak té stylistické a vypravěčské, dávají tvůrci sebevědomě znát od prvních minut filmu.

S uvozením jednotlivých kapitol v něm se obraz za pomocí filtrů vždy zabarví do sytě ruda. Těch kapitol je pět, plus prolog a epilog a každá z nich pootáčí žánrovým vymezením snímku. Ta první je romancí, plnou prvotního okouzlení, následného zklamání z rozhodnutí toho druhého a nového impulsu ve vztahu a jeho posunutí na vyšší úroveň.

Ta druhá se zaměřuje na vojenský výcvik, kdy satiricky nahlížený dril v přípravce vystřídá ve třetí kapitole nasazení v bojích v Iráku, kde už jde o život. Hlavní bezejmenný hrdina, zvaný Cherry (Tom Holland), v nich působí jako zdravotník a po dvouleté službě se do civilu vrací s posttraumatickou stresovou poruchou. Ta mu brání v zařazení se do normálního chodu společnosti, ale přispěje k postupně zesilující závislosti na opioidech, do níž stáhne i svou ženu Emily (Ciara Bravo). Nepřetržitý drogový rauš vyžaduje čím dál víc prostředků na jeho provoz a tak se Cherry uchýlí k sérii bankovních loupeží.

Romance se tak ve vyprávění prolíná s válečným dramatem i tím feťáckým a heist movie, jeho tón je chvílemi smrtelně vážný a pak zas ironický nebo satirický. Prvky thrillerové a černohumorné se střídají se společenskou kritikou americké opioidové krize a neschopnosti důstojně se postarat o válečné veterány.

Klepněte pro větší obrázek

Režijní duo se ten mix žánrů a nálad snaží držet pohromadě, i když ze všeho nejvíc film připomíná kříženec hned několika titulů a stylistických postupů. Vojenský dril se zblízka zabíranými tvářemi ukřičených velitelů nese otisk Kubrickovy Olověné vesty, vojenský výsadek Mendesova Mariňáka, sebedestruktivní vztah v drogovém rauši Aronofského Requiem za sen.

Prolamováním čtvrté stěny směrem k divákům, spojeným se sebe uvědomělým komentování děje, hudební dramaturgií, stejně jako výrazným opájením se stylovostí, vám zas Cherry připomene Scorseseho Vlka z Wall Street. A i když jde v podstatě o komorní námět o dopadu války na traumatizovaného jedince, tak tvůrci ho podávají velkolepou formou.

Komorní látka, natočená velkolepou formou

To má za následek, že se Russoovi za pomocí kameramana Newtona Thomase Sigela snaží záběry a jednotlivé sekvence co nejvíc opentlit. A to třeba i u tělesné prohlídky před vstupem do armády. Zpomalovačky, střídané rychlými montážemi, ostré nadhledy i pohledy, rozostření, změny formátu obrazu i jeho barevného a světelného spektra, flasbacky, spojené s charakteristikou osob a situací. Výrazové prostředky jsou použity v tak opulentní míře, až to zavání exhibicí nebo samoúčelností, pod níž se trochu ztrácí hlavní téma nebo témata vyprávění.

Nevadilo by ani snad, že jednotlivé kapitoly jsou nerovnoměrně dlouhé, od 10 minut po skoro hodinu, zvlášť když vezmeme v úvahu, že retrospektivně vyprávěný příběh sledujeme z pohledu mladíka, jehož pohled na svět je ovlivněn PTSD i drogovou závislostí. Ta žánrová a stylistická roztěkanost je odrazem jeho nitra, horší je, že jeho komentování děje působí, jakoby se snažil z toho, co ho stravuje vymluvit. A to i v momentech, kdy voiceover nevytváří kontrast k viděnému, ale jeho doslovný opis.

Knižní komentář jeho ústy obrací pozornost k situacím, jež zažil nebo zažívá, k vysvětlení jeho motivací, třeba pro vstup do armády, to ale úplně nestačí. Že by za tím byla jen pronesená věta jeho přítelkyně, které později lituje?

Tom Holland ale velmi věrohodně ukazuje jeho proměnu ze zamilovaného studenta ve feťáckou smažku, která se ocitla v bludném kruhu, z něhož hledá cestu ven. A podobně i Ciara Bravo jako jeho partnerka Emily. Každý z nich si v sobě na začátku jejich seznámení nese blíže nespecifikované rány z minulosti, které se s jejich drogovou závislostí víc otevřou nebo obnaží a dostanou je na samé dno lidské existence.

Že z něho vede cesta zpátky, naznačuje nejen epilog filmu, ale i skutečný příběh, jímž se bratři Russoovi inspirovali k vytvoření jejich díla. V něm ukazují, jak to vypadá, když natočíte druhý nejvýdělečnější snímek filmové historie a pak se dostanete k látce, která má spíš komornější charakter, postavený na postavách. A vy se přesto rozhodnete, že jí dáte co nejvelkolepější podobu, na níž můžete demonstrovat vše, co jste naučili na těch marvelovských blockbusterech.

Přesně takto Cherry dopadlo a je jen na vás, zda vám ta opulentní, přestylizovaná forma, která působí až exhibičně, sedne nebo ne. Za sebe říkám, že mně ano, i když vnímám, že z hlediska emocí toto spojení romance, válečného filmu a feťáckého dramatu i díky použitému satirickému tónu oslabuje.

Cherry

 • Žánr: drama
 • Původní název: Cherry
 • www.apple.com/tv-pr/originals/cherry/
 • USA, 2021
 • Scénář: Jessica Goldberg, Angela Russo-Otstot (předloha Nico Walker)
 • Režie: Anthony Russo, Joe Russo
 • Hrají: Tom Holland, Ciara Bravo, Jack Reynor, Michael Rispoli, Jeffrey Wahlberg, Forrest Goodluck, Michael Gandolfini, Daniel R. Hill, Fionn O'Shea
 • Distribuce: Apple TV+
 • Distribuční premiéra v ČR: 12. 03. 2021

Témata článku: Filmy a seriály, Filmy on-line, Recenze filmů, Recenze, Trailer

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Firefox umí překládat stránky i bez internetu. V doplňku mají prsty i Češi

Firefox umí překládat stránky i bez internetu. V doplňku mají prsty i Češi

Markéta Mikešová
PřekladačDoplňky do prohlížečeMozillaProhlížečeFirefox
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy