Chicagský tribunál: Aaron Sorkin si na Netflixu v soudním dramatu říká o Oscary [recenze filmu]

31. října 2020
TWEET SDÍLET
Pečlivě vystavěný soud nad zpolitizovaným procesem s aktivisty proti válce ve Vietnamu.

Plusy

 • Aaron Sorkin dokazuje, že nejen výborným scenáristou, ale i zručným režisérem, který má všechny složky vyprávění plně pod kontrolou.

Minusy

 • Žádné.
9/10
Hodnocení

V atmosféře kampaně před americkými prezidentskými volbami nasadil Netflix do své nabídky film, který se vrací k jednomu z nejznámějších soudních procesů v historii s tzv. Chicagskou sedmičkou. Na podkladě více jak padesát let starých událostí se jeho tvůrce prostřednictvím něj vyjadřuje i k současné Americe, zmítané protesty v ulicích měst a policejním násilím.

Tím tvůrcem je jeden z nejlepších scenáristů Hollywoodu Aaron Sorkin (Sociální síťMoneyballSteve Jobs), který proslul jako mistr komplexních a pečlivě komponovaných scénářů, jimž vládne slovo. Jeho poznávacím znamením jsou dlouhé, břitké dialogy, pronášené herci s kulometnou kadencí, které nesou informaci o události nebo osobnosti, o níž film pojednává.

Sorkinovým scenáristickým debutem se stalo drama ze soudní síně Pár správných chlapů, do níž se vrací i ve svém druhém režijním počinu, který se stává jedním z prvních vážných kandidátů na Oscara v letošní sezóně. S nápadem na jeho realizaci přišel za Sorkinem v roce 2006 Steven Spielberg, který chtěl látku, jež se vrací k nepokojům na sjezdu demokratů v roce 1968 a následnému procesu s těmi, kteří byli obviněni z podněcování nepokojů během něj, i sám režírovat.

To se nakonec kvůli mnoha okolnostem, jako byla stávka scenáristů v roce 2007 nebo tahanice okolo rozpočtu, nestalo, až byl nakonec jako režisér tohoto projektu zvolen právě Sorkin. Spielbergovi jako producentovi se líbil jeho režijní debut Velká hra a tak ho doporučil.

Právo v područí politiky

A určitě se nespletl, protože Sorkin v Chicagském tribunálu ukazuje, že nejen výborným scenáristou, ale i zručným režisérem, který má pod kontrolou nejen rytmus vyprávění s prolínáním od sebe ne až tak vzdálených časových linií, ale všechny složky filmového vyprávění od kamery, přes hudbu, střih, výpravu až po herecké výkony.

Dokazuje to už v hutném prologu, kde za pomocí kombinace fikčních a autentických záběrů vytváří dynamickou koláž, která nás v koncentrované zkratce seznámí nejen s hlavními aktéry soudního procesu a jejich motivacemi, s nimiž přistupovali k plánovaným demonstracím na sjezdu demokratů v Chicagu, tak s celospolečenským kontextem války ve Vietnamu a změny administrativy v Bílém domě, která způsobila, že ta nová prezidenta Nixona se je na rozdíl od té odcházející demokratické rozhodla vystavit obžalobě před soudem za organizaci spiknutí a vyvolání nepokojů.

Aaron Sorkin jako autor scénáře nás přitom nenechává na pochybách, co si o charakteru celého soudního procesu myslí. Že byl zpolitizovaný, zmanipulovaný, vytvořený na objednávku nového generálního prokurátora Johna Mitchella. Právo, ztělesněné ve filmu postavou zjevně zaujatého soudce Hoffmana (Frank Langella), se ocitlo v zajetí politiky, ale Sorkin ukazuje, že i když dochází k nespravedlnosti, soudní moc je ve finále schopná sebereflexe a nápravy škod.

Srdce i motor vyprávění

Celé soudní přelíčení pak inscenuje jako souboj dialogů, v němž jednotlivé strany musí prokázat svou rétorickou a argumentační zdatnost v zdánlivě předem prohrané právní bitvě. Sorkin si přitom dovoluje toto přelíčení odlehčovat pravidelnými vstupy jednoho z obžalovaných, politického aktivisty Abbieho Hoffmana (Sacha Baron Cohen), jež mají stand-up charakter a vyprávění rytmizují.

Je to právě Hoffmanova postava, která se stává motorem i srdcem tohoto vyprávění, když tu dochází ke konfrontaci jeho radikálního a současně performativního pojetí aktivismu s tím umírněnějším, jak ho chápe americkým institucím a klasickému pojetí politiky mnohem víc nakloněný vůdce studentské organizace Tom Hayden (Eddie Redmayne).

Sorkin ve scénáři pracuje s kolektivním hrdinou, jímž je nejen sedmička obžalovaných, tedy původně osmička, včetně spoluzakladatele Černých panterů Bobbyho Sealeho (Yahya Abdul-Mateen II), ale i dvojice jejich obhájců, která k nim má minimálně v osobě Williama Kunstlera (Mark Rylance) blízko i ideově.

Je zde tedy jasně narýsované, kdo stojí proti komu, vláda a soudní moc jako její prodloužená moc na jedné straně a různorodí političtí aktivisté na té druhé. Vládní moc zastupuje mladý státní žalobce Richard Schultz (Joseph Gordon-Levitt), u něhož je ale od počátku zřejmé, že zadání, jež dostal, se při sledování průběhu procesu dostane do rozporu s jeho profesními i morálními zásadami. Dost nápomocna je mu v tom scéna ponížení Bobbyho Seala přímo v soudní síni, která je jedním z kamínků na jeho vnitřní cestě, ústící v gesto, jímž na konci jednání vyjadřuje přitakání tomu, o co aktivistům jde.

Gradace s velkou emotivní silou

Co to je, to nám ozřejmuje retrospektivní struktura vyprávění, kdy jednotlivé výpovědi svědků a obžalovaných skládají mozaiku toho, co se během chicagských nepokojů stalo. Flashbacky tyto výpovědi ilustrují a dávají nám odpověď na to, zda skutky, jež jsou aktivistům kladeny za vinu, skutečně spáchali. Střídání perspektiv s nahlédnutím do jejich společného zázemí během soudního přelíčení, nám umožňuje demonstranty lépe poznat a pochopit jejich záměry.

Sorkin stojí na straně aktivistů, ale dává divákovi prostor, abych pochopil proč. Že přece není možné, aby systém soudil lidi na základě toho, co si myslí a ne jejich případných přečinů. Před volbami v Americe jeho film nabízí významové paralely k současnosti (policejní násilí, Black Lives Matter) i vzkaz republikánské administrativě, že právo by nemělo sloužit agendě těch, co jsou u moci.

Při realizaci tohoto soudního dramatu se režisér opírá o herecký ansámbl jako celek, z nějž stojí za vyzdvihnutí výkony Sachy Barona Cohena, Jeremyho Stronga jako jeho parťáka Jerryho Rubina nebo obhájce sedmičky Marka Rylanceho. V menších úlohách potěší Michael Keaton nebo Caitlin Fitzgerald.

Kombinací dobových záběrů s těmi hranými dovede Sorkin velmi účinně zpřítomnit tenze mezi demonstranty a policejními složkami, na hollywodské poměry skromný rozpočet 35 milionů dolarů mu pak ve výpravě, kostýmech a barevné tonalitě obrazu slouží k navození dobové atmosféry.

Rychlými dialogy a prolínáním časových rovin se mu daří držet svižné tempo vyprávění, komediálními vstupy Sachy Barona Cohena do něj vnáší potřebné odlehčení ze sledování této temné kapitoly americké justice. V závěru se mu pak daří vygradovat toto soudní drama tak, že rezonuje s velkou emotivní silou. Sám jsem zvědavý, jak moc bude rezonovat během oscarového večera.

Chicagský tribunál

 • Žánr: soudní drama
 • Původní název: The Trial of the Chicago 7
 • www.netflix.com/cz/title/81043755
 • USA, 2020
 • Scénář: Aaron Sorkin
 • Režie: Aaron Sorkin
 • Hrají: Eddie Redmayne, Alex Sharp, Sacha Baron Cohen, Jeremy Strong, John Carroll Lynch, Yahya Abdul-Mateen II, Mark Rylance, Joseph Gordon-Levitt, Frank Langella, Caitlin Fitzgerald
 • Distribuce: Netflix
 • Distribuční premiéra v ČR: 16. 10. 2020

Speciál: Netflix

Netflix je populární streamovací videoslužba. Kromě filmů, seriálů a dokumentů, které nakupuje, produkuje i svůj vlastní obsah. Nechybí ani mnoho populárních českých filmů, velká část zahraniční produkce obsahuje české titulky, některé tituly mají i český dabing.

Témata článku: Filmy a seriály, Netflix, Filmy on-line, Recenze filmů, Recenze, Trailer

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Rozborka nejnovějšího iPhonu odhalila dvě překvapení. Satelitní modul zabírá dost místa, selfie je stabilizovaná

Rozborka nejnovějšího iPhonu odhalila dvě překvapení. Satelitní modul zabírá dost místa, selfie je stabilizovaná

** iPhony 14 se dnes začaly prodávat, a už tu máme první rozborku ** Do šroubku byl rozebrán iPhone 14 Pro Max ** Útroby skrývají hned dvě překvapení

Martin Chroust
RozborkaiPhone
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně