Chromecast: Kouzelná krabička, která strčí DLNA do kapsy

24. února 2015
TWEET SDÍLET
Je to malé, černé, zastrčí se to do HDMI portu televizoru a umí to zrcadlit dění v Chromu a na ploše PC. Přehraje to muziku, video i fotografie. Co je to? Google Chromecast.

Před pár týdny jsem si tu povzdechl, jaká je to škoda, že protokol DLNA neumí to samé co Cast od Googlu, který pohání populární HDMI krabičku Chromecast, kterou dnes v českých obchodech pořídíte za cenu něco málo přes tisíc korun.

hce counter

Chromecast jednoduše zapojíte do televizoru (HDMI pro obraz a zvuk, USB pro napájení), pomocí počítače (Windows, OS X), nebo mobilu (Android, iOS) jej nastavíte a připojíte do domácí sítě. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Chromecast je maličký, ale mocný

Poté budete moci na velké obrazovce přehrávat prakticky cokoliv, co se děje v prohlížeči Chrome, ale také optimalizovaný obsah z webových služeb, které podporují protokol Cast, a konečně díky aplikacím třetích stran i lokální fotky, muziku a videa z počítače nebo třeba domácího síťového disku. Jaký bude hlavní rozdíl oproti DLNA? Bude to opravdu fungovat a bude to naprosto blbuvzdorné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení Chromecastu pomocí desktopového správce

Zrcadlený Chrome

Chromecast je oproti DLNA neskutečně univerzální. Nejjednodušším způsobem jeho použití je totiž prosté zrcadlení veškerého dění v prohlížeči Chrome. Stačí nainstalovat doplněk Google Cast a klepnout na tlačítko zařízení v horním pravém rohu. V dialogu vyberete některý z Chromecastů ve vaší síti a ten následně zobrazí to samé, na co koukáte v prohlížeči. Může to být samozřejmě libovolná webová stránka – třeba galerie s fotkami, webová mapa, na které chcete něco ukázat návštěvě, ale klidně i lokálně otevřené video z disku, které umí Chrome přehrát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Spuštění zrcadlení prohlížeče na obrazovku televizoru
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dění v prohlížeči a zrcadlení na televizoru. Chromecast zachovává poměr stran okna prohlížeče, takže je obraz na televizoru silně širokoúhlý. Stačí okno prohlížeče maximalizovat a stránka na televizoru také vyplní obrazovku.
Klepněte pro větší obrázek
Zrcadlení se hodí v případech, kdy chcete třeba návštěvě ukázat cokoliv na webu. V tomto případě turistické Mapy.cz.

Díky tomuto naprosto univerzálnímu přístupu dokážete zobrazit na televizní obrazovce opravdu cokoliv a to naprosto primitivním způsobem.

Zrcadlený desktop

Zrcadlením konkrétního panelu to ale nekončí. Můžete dokonce zrcadlit celý desktop. Jedná se sice o experimentální funkci, ale funguje docela dobře. Chromecast pak stačí připojit třeba do projektoru a svoji powerpointovou prezentaci můžete vysílat vzduchem bez potřeby kabeláže. Na zrcadlení třeba náročných her to ale není. Obraz měl v mém případě zpoždění asi 0,5 sekundy a bylo patrné snížení frameratu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Spuštění zrcadlení celého desktopu
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bezdrátové zrcadlení desktopu pomocí Google Cast

Webové služby, které podporují Cast

Zrcadlení je rychlé a jednoduché, nicméně by bylo v mnoha případech hloupé, aby počítač i televizor dělaly to samé. Webové služby tedy mohou podporovat Chromecast a jeho protokol Cast a přizpůsobit se. Dnes jich jsou už desítky a jejich seznam najdete v tomto katalogu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Webový YouTube se po spuštění vysílání do Chromecastu promění v ovladač fronty

Jak takové přizpůsobení vypadá v praxi? Když například navštívíte YouTube a klepnete na tlačítko vysílání do HDMI krabičky, namísto toho, aby se jen hloupě zrcadlil obraz, začne video přehrávat přímo Chromecast na televizoru a počítač, nebo mobil naopak použijete jen jako dálkové ovládání. Dva tedy nemusejí dělat totéž. Podobně fungují i další – třeba hudební – služby. Na počítači tedy můžete dělat zase klidně něco úplně jiného, Chromecast totiž data streamuje přímo z internetu a od vás přijímá pouze stavové příkazy – třeba aby přeskočil na další stopu. Vše bude fungovat, i kdybyste vypnuli počítač.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Webový hudební Play Music a jeho vysílání do Chromecastu. Díky podpoře protokolu Cast se i v tomto případě nejedná o hloupé zrcadlení, ale ovládání hudební fronty. Hudba hraje pouze z televizoru.

Videostream for Google Chromecast

Chromecast byl navržen především proto, aby streamoval obsah z internetu – z webových služeb. Nicméně nejsme v USA, nejsme vychovaní Netflixem, a tak máme stále většinu obsahu staženou kdesi na pevných discích. Google samotný svět offline víceméně ignoruje a nedivme se tomu – je to jeho poměrně dlouholetá a tedy konzistentní filosofie, ale naštěstí tu je i zástup dobrých programátorů, kteří vytvořili aplikace i pro vysílání lokálního obsah z PC a mobilu do Chromecastu.

Na počítači (Windows, OS X, Chromecast) je momentálně tou nejzdařilejší aplikací Videostream for Google Chromecast. Instaluje se opět jako doplněk/aplikace pro Chrome a umožní přehrávat lokální video prakticky v libovolném formátu a to včetně externích SRT titulků. V jejich případě je jedinou slabinou absence automatické detekce znakového kódování, v nastavení Videostreamu ale nechybí ruční výběr některé z mnoha desítek znakových sad včetně českých Windows-1250, ISO-8859-2 a pochopitelně univerzální a jediné správné UTF-8.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Videostream a jeho nastavení

Videostream skrze protokol Cast vysílá video přímo do Chromecastu, v prohlížeči tedy uvidíte jen ovládání a časovou osu. Podpora formátů je prakticky absolutní. Videostream přehraje jak MP4, tak MKV, AVI, MPEG, WMV a dokonce i flashový kontejner FLV. K dispozici je také mobilní ovladač, který se spojí s Videostreamem spuštěným v PC a budete moci poté video třeba rychle pozastavit.  

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vysílání videa do televizoru a nastavení kódování externích titulků

Videostream je v základní verzi zdarma, za paušál, nebo jednorázovou platbu ale získáte hromadu pokročilých funkcí včetně dalšího nastavení titulků.

Aplikace do prohlížeče opravdu funguje a díky širokému spektru formátů je opět spolehlivější než vestavěné DLNA v každém internetovém televizoru. Opět se tedy nemohu ubránit otázce, jak by to mohlo skvěle fungovat, kdyby dnes televizory vedle DLNA podporovaly také Google Cast a měly tak malý Chromecast integrované už přímo ve svém nitru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Automatická detekce kódování titulků chybí, naštěstí jej ale můžete nastavit ručně

Videostream nebude jediný. Pokud by vám nevyhovovalo jeho webové rozhraní, vězte, že chystaný VLC 3.0.0 bude také podporovat Google Cast a umožní tedy přímé přehrávání obsahu na spárovaném televizoru s HDMI krabičkou z Mountain View.

Chromecast a mobil

Na obrazovku televizoru můžete vysílat i obsah ze svého telefonu a tabletu. Opět platí, že pokud mobilní aplikace podporuje Cast, nabídne vám ikonku obrazovky pro přesměrování na televizor. Na Androidu to umí třeba YouTube, Play Music, Play Video, Google+ (fotografie z Picasy), ale stejně tak třeba české mobilní Zoner Photo Studio, které umí zobrazit lokální fotografie v paměti telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mobilní ovladač pro Videostream, různé prohlížeče multimédií s podporou Google Cast, Play Movies a na závěr ještě mobilní Zoner Photo Studio s podporou protokolu Cast a jako jedno z mála zdarma a bez reklam.  

Abyste mohli na Chromecast vysílat lokální obsah, budete opět potřebovat aplikace třetích stran. Těch je dnes na Play Storu už poměrně velký zástup, takže vedle ZPS to je třeba AllCast, LocalCast, Plex a další. Základní přehrávání nabízejí zdarma, ale pokročilé nastavení a odstranění reklam pouze za úplatu. Některé přitom zobrazují vlastní logo v bezplatné verzi dokonce i v obrazu na televizoru.

Prostě to funguje

Chromecast se Googlu podařil. Jeho základní aplikace od výrobce sice nenabízí přehrávání lokálního obsahu (vyjma zrcadlení okna Chromu), ale díky protokolu Cast to zvládnou aplikace třetích stran. Větší komplikací může být horší podpora Wi-Fi, Chromecast totiž používá pouze pásmo 2,4 GHz, které je často v bytové zástavbě poměrně zahlcené. Pokud tedy stejně jako já preferujete 5GHz kmitočty, řešením v tomto případě bude jen duální domácí router, který bude komunikovat v obou pásmech. A pak snad už jen doufat, že má Google v plánu novou verzi, která bude mít lepší bezdrátový čip a nabídne i podporu 4K – podobnou HDMI krabičku má ostatně v plánu i Qualcomm.

Klepněte pro větší obrázek
V pohotovostním režimu Chromecast promítá fotky přírody. Na mobilu si můžete vytvořit vlastní tapetu.

Sečteno a podtrženo se ale Chromecast povedl. Osobně mě dostal hlavně svou jednoduchostí. Stačí jej opravdu zapojit, spárovat, nainstalovat dva doplňky a získáte funkční multimediální systém. Videem to přitom ani zdaleka nekončí. Google chce ovládnout i trh s bezdrátovými reproduktory, které již budou mít přijímač protokolu Cast zabudovaný uvnitř – Google Cast for audio, takže nelze než doufat, že se konečně poučí i výrobci televizorů a zabudují multimediální protokol i do svých modelů. Zatím je to ale jen sen.

hce counter

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Chromecast, Televize na Heureka.cz

Neskočte prodejcům na špek. Jak se nenachytat na falešné slevy při výprodejích Black Friday

Neskočte prodejcům na špek. Jak se nenachytat na falešné slevy při výprodejích Black Friday

tisková zprávaJan Láska
Ochrana spotřebiteleBlack FridaySlevy
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Lepší než AMD? Jaké jsou procesory Intel Core 13. generace Raptor Lake

Lepší než AMD? Jaké jsou procesory Intel Core 13. generace Raptor Lake

Intel představil novou, 13. generaci procesorů Core s označením Raptor Lake. Opět se nejprve zaměřil na nejvýkonnější modely, ty levné přijdou později.

Jan Pánek
ProcesoryIntel
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Počítač MSI MEG Trident X2: maximální výkon RTX 4090, chytré chlazení a extrémní cena

Počítač MSI MEG Trident X2: maximální výkon RTX 4090, chytré chlazení a extrémní cena

** Absurdně vysoký výkon pro hraní v maximálních detailech ** Netradičně řešená skříň pro lepší oddělení zdrojů tepla ** Dotykový displej pro rychlý přístup do nastavení

Tomáš Holčík
MSITestyPočítače