Chromecast with Google TV: vyzkoušeli jsme nejnovější přehrávač od Googlu

10. listopadu 2020
TWEET SDÍLET
Nový přehrávač Googlu trochu budí nejistotu novou podobou operačního systému, ale obavy nejsou na místě. Dostanete dostupnou garantovanou kvalitu pro bezstarostné sledování obsahu z internetu.

Google představil nový Chromecast with Google TV na konci září. Protože ale Českou republiku, co se týče hardwarových produktů, Google pořád docela ignoruje, museli jsme čekat, až se tento přehrávač začne prodávat trochu neoficiální cestou. Nově jej nyní můžete koupit na Alza.cz, odkud jsme si jej i půjčili.

Chromecast with Google TV

video: až 4K HDR, Dolby Vision ● audio: Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Atmos přes DD+ ● HDMI 2.0, USB-C (hlavně pro napájení, ale lze připojit redukce pro notebooky) ● Bluetooth, 802.11ac ● 16,2 × 6,1 × 1,25 cm ● 60g ● Operační systém Android TV s prostředím Google TV, podpora češtiny

2 590 Kč
zapůjčila Alza.cz

Ale zatímco v USA jde s cenou 50 USD o jasný impulzivní nákup, v Evropě si připlatíme. Na Alze se nyní prodává za 2 590 Kč a evropská cena třeba v Německu je 68,23 €. Z Německa ale Google přímo k nám nedodává a musíte využít pomalé prostředníky.

Stále známý systém

Hlavní novinka vylepšeného Chromecastu je již přímo v názvu: with Google TV. Nový operační systém nahrazuje Android TV a chce jít novou cestou. Z toho zákonitě pramení obavy o kompatibilitu, ale ve skutečnosti je vše při starém a Google TV je spíš jiný launcher (vzhled prostředí) nad základním systémem Android TV.

Všechny aplikace pro Android TV jedou na novém Google TV beze změn. Nabídka obchodu s aplikacemi se nemění, stejně tak můžete doinstalovat aplikace pro Android TV ze samostatných APK souborů.

Ač se nový Chromecast u nás oficiálně neprodává, celé prostředí je plně lokalizované do češtiny a předinstalované aplikace odpovídají českým reáliím (například Prime Video místo Amazon Video).

Klepněte pro větší obrázek
Vypadá velmi podobně jako Android TV, ale přesto se chová jinak. Hlavně usnadňuje cestu k obsahu a neschovává jej do samostatných aplikací nebo rozklikávacích nabídek

Google TV především usnadňuje cestu k obsahu. V řádku na domovské stránce vidíte seznam všech nainstalovaných aplikací, ne jen ty vybrané jako u Android TV. Karta Aplikace pak je přímo napojená na obchod. Nemusíte spouštět samostatnou aplikaci pro Play store, na jednom místě vidíte nainstalované i v obchodě dostupné aplikace. Podobně filmy nakoupené na Play Store jsou přímo dostupné na kartě knihovna, nemusíte spouštět nějakou další aplikaci, abyste se k nim dostali.

Zatím ale hlavně vadí nemožnost úprav. Nabídka v pásu YouTube spočívá ve výběru „Trendy“, tedy vašemu vkusu naprosto nevyhovujícímu obsahu. Na Android TV si tam aspoň můžete nastavit „Doporučené“, což odpovídá vámi sledovaným videím. Nezměníte ani pořadí nebo viditelnost karet, reálně tedy na hlavní obrazovce využijete jen úzký proužek s aplikacemi.

Jediné, co se oproti Android TV mění, se tak týká rozmístění ovládacích prvků a pásů karet pro rychlejší přístup k obsahu. To je více zaměřené na služby Googlu a není tak variabilní jako Android TV. To se ale nejspíš časem změní, Google stále toto nové prostředí ladí.

Přítulné dálkové ovládání

Samotný přehrávač při používání neuvidíte, za krátký nevyměnitelný HDMI kabel jej pověsíte do HDMI konektoru na TV a připojíte USB napájení. Víc si budete užívat zaoblené dálkové ovládání s výraznými dobře rozlišenými tlačítky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přehrávač obsahuje jen HDMI a USB-C, 
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dálkové ovládání jede přes Bluetooth, ale televizor zvládne i přes infra

Pouze ovládání hlasitosti je trochu nezvykle na pravé boční straně, ale u mobilů jsme nás to už nepřekvapí a tady to po chvíli přijmete také bez obtíží. Dvě samostatná tlačítka pro YouTube a Netflix tam nejspíš být nemusela, ale nestalo se mi, že bych je zmáčkl omylem. Ovládání samozřejmě běží přes Bluetooth, ale umí přes infradiodu zapnout a vypnout televizor nebo vyvolat přepínání vstupů. Samozřejmě ale přehrávač umí ovládat TV i přes HDMI-CEC, tedy bez infračervené komunikace.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ovládání padne velmi příjemně do ruky, ovládání hlasitosti na boku je trochu nezvyklé

Výkon na bezstarostné streamování

Pokud si pouštíte obsah na TV primárně z internetu, tedy ze služeb jako Netflix, Prime Video, YouTube, HBO GO, Kuki, LepšíTV a podobně, na novém Chromecastu najdete vše, co potřebujete.

 

Pokud si pouštíte obsah na TV z internetu, na novém Chromecastu najdete vše, co potřebujete

 

Kromě základního prostorového zvuku podporuje také lepší Dolby Atmos, kromě základního HDR také lepší obraz Dolby Vision a prostředí je dostatečně svižné, aby vás netrápil nedostatek výkonu. Pokud nemáte domácí síťový server se spoustou Blu-ray filmů a pokročilý zvukový systém nebo drahý soundbar, víc vědět nepotřebujete - na vše vám to bude stačit.

Když chcete víc, trochu to skřípe

Teprve při přehrávání filmů z USB a síťových úložišť, tedy obvykle u kopií z fyzických médií s lepším prostorovým zvukem, trochu narazíte. Samotný přehrávač má jen jeden USB-C konektor vyhrazený pro napájení. Můžete ale k němu připojit USB-C redukci na další konektory, třeba USB, nebo drátovou síť. Lze tedy připojit externí USB disk, ale budete potřebovat redukci. LAN konektor přes redukci moc smysl nedává, protože rychlost USB-C tu stačí tak na 100Mbit/s a vestavěná Wi-Fi je mnohem rychlejší.

Přehrávač hlavně podporuje Dolby Atmos jen v rámci Dolby Digital Plus, tedy Atmos je v komprimované verzi u streamovacích služeb. Pokud do něj pustíte nekomprimovaný prostorový zvuk ze souboru, v lepším případě uslyšíte obyčejný prostorový zvuk 5.1, v horším případě stereo zvuk.

Jak si vede proti konkurenci?

Kdyby přehrávač Chromecast with Google TV stál v Evropě jako v USA, nebylo by co řešit. Za 50 dolarů jde o jasnou volbu, kterou bez výhrad doporučím. Za evropskou cenu tu už máte alternativy. Pokud chcete něco levnějšího, doporučím vám Xiaomi Mi Box TV s cenou pod dva tisíce korun. Nabídne spolehlivé prostředí Android TV, podporu Netflixu a dalších služeb, zvládne HDR a základní prostorový zvuk 5.1. Několik let jej spokojeně používám u televizorů a projektorů, kde nepotřebuji to nejlepší.

Naopak pokud chcete něco lepšího byť dražšího, ještě déle používám také Nvidia Shield TV, momentálně jeho verzi Pro z roku 2019. Základní Nvidia Shield TV v provedení válečku (4 200 Kč) nabídne lepší podporu formátů pro zvuk ve videu a lepší podporu pro hry díky podpoře mnoha gamepadů a optimalizované podobě GeForce Now pro hraní přes internet. Oceníte i dálkové ovládání se svítícími tlačítky.

 

Chromecast with Google TV sice neporazí Nvidia Shield TV, ale nabídne dostupnou garantovanou kvalitu pro bezstarostné sledování obsahu

 

Nvidia Shield TV Pro za 5 700 Kč pak k tomu přidá hlavně zabudovaný Plex Media Server, který stačí nasměrovat na USB nebo síťový disk a Shield vybuduje kompletní knihovnu a postará se o streamování do dalších domácích zařízení.

Chromecast with Google TV za 2 590 Kč tedy nedokáže plně porazit Nvidia Shield TV funkční výbavou a není ani tím nejvýhodnějším přehrávačem na trhu. Pro naprostou většinu zájemců ale nabídne dostupnou garantovanou kvalitu pro bezstarostné sledování obsahu z internetových zdrojů a záruku dalšího vývoje a vylepšování.

Jeho prostředí Google TV není zatím tak přizpůsobitelné jako lety prověřený systém Android TV, ale to se nejspíš časem ještě změní. Vždyť Android TV tu je s námi už přes pět let, a v prvních verzích také nebudil velké nadšení.

Témata článku: Testy, Dolby Atmos, Android TV, Video, HD přehrávače, Google, Google TV, Televize s Android TV na Heureka.cz


Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Do redakce připlul kapitální kousek. Vlajková loď Samsungu v rámci 4K/UHD LCD televizorů vylepšená o mini LED podsvícení. O tomto modelu sám výrobce píše jako o jeho „nejvýkonnějším 4K televizoru“. A co napíšeme my?

Alexandr Bray
miniLEDRecenzeTestLCD a LEDSamsungTestyTelevizory
20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy a seriály s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, jejichž hlavní hrdinové jsou astronauti, nebo se jinak věnují průzkumu vesmíru. Snažili jsme se vyhnout nerealistickému sci-fi, některé snímky na pomezí této kategorie jsme ale nakonec do výběru zařadili.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo natočil téměř osm desítek celovečerních filmů. Vybrali jsme z nich ty nejlepší. Vycházeli jsme z mnoha žebříčků, hodnocení a přidali i trochu vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

I letos se všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou zrušily, ale vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

Jaromír Puk
Televizory
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět