Chystá Sonos sluchátka? Jeho nový patent naznačuje unikátní schopnosti

18. září 2020
TWEET SDÍLET
Chystá Sonos sluchátka? Jeho nový patent naznačuje unikátní schopnosti

S patenty je to těžké, neznamenají žádnou záruku reálných produktů. Patenty Apple na prohnuté počítače nebo AR brýle by mohly vyprávět. Přesto naznačují úsilí firem, kde vidí cestu pro budoucnost a současně potřebu více se opevnit proti případné konkurenci.

Nedávno zveřejněný patent Sonosu na sluchátka ale naznačuje něco víc než jen očekávaný design sluchátek. Snad právě naopak, obrázky s designem sluchátek téměř nic neznamenají a jen slouží jako ilustrace pro zamýšlené způsoby ovládání. Hlavní schopnosti vyvíjených sluchátek od Sonosu by měly být:

  • Aktivní potlačení hluku – to popravdě nijak nepřekvapí, očekává se to od všech prémiových bezdrátových sluchátek
  • Hlasoví asistenti – také docela běžná záležitost, ale Sonos chce přinést svou podporu více různých asistentů i do sluchátek
  • Bluetooth a Wi-Fi – Bluetooth nepřekvapí, ale podpora připojení přes Wi-Fi už vás donutí zbystřit pozornost.
  • Linkový vstup – zase nic neobvyklého u sluchátek, ale v případě Sonosu to může mít zajímavé dopady
Klepněte pro větší obrázek
Design ve stylu sluchátek Bose má na konci stopek otočné ovladače hlasitosti a úrovně potlačení hluku. Dole na mušlích je USB-C a linkový vstup

Sluchátka s funkčností reproduktorů

Patent se věnuje různým způsobům, jak fungují Sonos reproduktory a vztahuje je i na sluchátka. A to je tady to nejdůležitější – Sonos chystá sluchátka s funkčností jeho reproduktorů.

Sonos nemá zrovna v lásce Bluetooth, z jeho reproduktorů to podporuje jen přenosný Move a to navíc jen tehdy, když vypnete přehrávání přes Wi-Fi. V případě dnešních sluchátek to ale je rozhodně nezbytnost. Řekněme tedy, že Sonos půjde stejnou cestou a sluchátka budou fungovat jako Bluetooth, kdy nebudete v dosahu domácí Wi-Fi. Pro cestování to bude v pohodě stačit, doma ale jejich schopnosti rozvinete lépe.

Protože sluchátka dostanou funkčnost reproduktoru, budete moci přehrávat zvuk z reproduktorů do sluchátek, půjde například připojit sluchátka do skupiny k soundbaru, který ztišíte, a tak budete poslouchat zvuk z televize. A samozřejmě můžete mít více sluchátek ve stejné skupině, tedy nejste omezení jen na jedno spojení.

Každý reproduktor Sonos se navíc umí přímo bez chození do aplikace na telefonu připojit k aktuálně hrající skupině reproduktorů. Tedy nasadíte sluchátka, podržíte tlačítko a pustí se vám hudba, kterou přehrávají reproduktory. Díky propojení přes Wi-Fi nejste omezení dosahem Bluetooth a pohybujete se po celé ploše domu.

Při přehrávání přes Wi-Fi navíc přehráváte přímo hudbu z internetu nebo jiného reproduktoru a telefon k tomu nepotřebujete. Jeho pípání vám nebude rušit poslech a můžete se pohybovat mimo jeho dosah.

Pokud navíc sluchátka dostanou aktivní linkový vstup, dokážou zvuk z drátového vstupu automaticky poslat do libovolných reproduktorů nebo i dalších takových sluchátek. 

Kdy a zda vůbec?

Zatím není vůbec jasné, kdy a zda Sonos taková sluchátka uvede na trh. Jen vypršela ochranná doba utajení pro jeho patent a ten se tak dostal na veřejnost. První informace o Sonos sluchátkách jsou přitom stará více než rok a ostatně tento patent byl podán už loni v září. Mezitím se celý svět obrátil naruby a Sonos musel na jaře sáhnout k úsporným opatřením v podobě propouštění a zavírání obchodů.

Určitě také nepůjde o levnou záležitost, pokud sluchátka dostanou všechnu zmiňovanou inteligenci.

Pro Sonos je podstatné uvádět produkty, které zhodnotí vaši stávající investici do jeho ekosystému a nebo poslouží jako vstupenka do systému Sonos, která vás přiměje k dokoupení dalších produktů. Základní i několik let staré reproduktory jsou popravdě tak dobré, že není důvod k jejich výměně za nové modely, cestou tak může být spíš otevírání nových kategorií. No a sluchátka se docela logicky nabízejí. Pokud jim Sonos opravdu dokáže plně dát svou dostupnou inteligenci, nebudou mít sluchátka žádnou konkurenci.

Témata článku: Sluchátka, Bezdrátová sluchátka, Sonos, Multiroom

Určitě si přečtěte

40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Monica Bellucci, Eva Green, Scarlett Johansson, Megan Fox, Mila Kunis, Christina Hendricks, Margot Robbie, Léa Seydoux, Alicia Vikander a erotické scény, v nichž se objevily.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy
Panasonic TX-65HZ2000E: referenční 4K HDR OLED posunuje opět laťku [test]

Panasonic TX-65HZ2000E: referenční 4K HDR OLED posunuje opět laťku [test]

Udržel Panasonic tímto modelem krok s konkurencí? Drží stále pomyslnou laťku kvality hodně vysoko, anebo již padá do šedivých vod průměru?

44 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TestOLED4K TVTelevizePanasonicTestyTelevizory
EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2020/2021

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2020/2021

Jaké reproduktory jsou letos nejlepší? Jaký zesilovač si odnesl ocenění EISA? Podívejme se na kategorii Hi-Fi produktů, jejichž cílem je nabídnout kvalitní zvuk.

9 Jaromír Puk

Jaromír Puk
EISA
Bose TV Speaker: dostupný, kompaktní a překvapivě kvalitní soundbar [test]

Bose TV Speaker: dostupný, kompaktní a překvapivě kvalitní soundbar [test]

Existuje mnoho cest ke kvalitnějšímu a silnějšímu zvuku televizorů. V našem testu představujeme jednu velmi rychlou a jednoduchou.

14 Alexandr Bray

Alexandr Bray
RecenzeTestSoundbarBoseTestyDomácí kino
EISA: nejlepší AV produkty pro domácí kino pro rok 2020/2021

EISA: nejlepší AV produkty pro domácí kino pro rok 2020/2021

Které reproduktory, subwoofer či AV přijímač považuje EISA za nejlepší a nejzajímavější ve svých kategoriích? Nechybí ani soundbary.

6 Jaromír Puk

Jaromír Puk
EISA