Festival MikuLOVE láká na konci léta na unikátní fúzi Už jsme doma a Hradišťanu

Festival MikuLOVE láká na konci léta na unikátní fúzi Už jsme doma a Hradišťanu

Vystoupí zde i Michal Ambrož & Hudba Praha, Vložte kočku, Povodí Ohře nebo Helmutova stříkačka. 

Přes dvacet šest kapel nabídne 26. a 27. srpna v areálu letního kina v Mikulově 20+2. ročník hudebního festivalu MikuLOVE, který navazuje dramaturgií a podtitulem Festival nepopulární hudby na dvacetiletou tradici zdejšího festivalu Eurotrialog. Ten do své smrti v roce 2019 pořádal v Mikulově hudebník a promotér Romek Hanzlík. O dramaturgii MikuLOVE se stará Romkův dlouholetý přítel a kolega z kapel FPB a Už jsme doma Miroslav Wanek. 

Festival má ve svém názvu zvýrazněno slovo LOVE (láska) a nejde jen o slovní hříčku - jde o symbolické vyjádření ducha celého festivalu, který je o lásce k hudbě, ale i o lásce mezi lidmi, o toleranci, hledačství, o respektu k ostatním a hlavně o fantazii bez limitů, o nekonečném objevování. 

Přesně tomuto duchu odpovídá unikátní fúze Už jsme doma s Hradišťanem, která se letos představí pouze při této příležitosti. Diváci zažijí jejich společné vystoupení, při kterém dojde k propojení křehkosti a divokosti, folklórní subtilnosti a punkové zběsilosti a nepředvídatelnosti. 

Hudebníci obou formací zahrají nově zaranžované skladby z repertoáru Už jsme doma i Hradišťanu a to v poměru přibližně půl napůl. Obsazení fúze bude přicházet s různými variacemi: zazní „hradišťanské“ verze písní Už jsme doma v podání samotného Hradišťanu, „užjsmedomácké“ verze Hradišťanu v podání samotných Už jsme doma, ale v různých kombinacích se propojí i jednotliví hudebníci nebo sekce napříč oběma kapelami. Hlavní část programu pak představí oba soubory spojené do jednoho, hrajícího ty či ony skladby společně. Aranží skladeb Už jsme doma se ujme Jiří Pavlica a skladeb Hradišťanu Miroslav Wanek.

Festival ozdobí i Michal Ambrož & Hudba Praha, kdy Ambrož přiveze jak nové písně, tak hity původní Hudby Praha a Jasné páky. Dále pak kapela Echt!, kterou v roce 1988 založil košířský zpěvák, kytarista a saxofonista Karel Malík. Soubor se vždy prezentoval řízným českým pub rockem a kvalitními syrovými texty. To se dá říct i o punk rockové Znouzectnosti z Plzně. 

Housle, rock, rap, elektroniku, to všechno ve své tvorbě propojuje pražská kapela Vložte kočku, která získala v roce 2013 Anděla I Vinylu za své druhé album SEAT. Roots rock, gotické country, heavy blues či kovbojka po česku, tak je možno označit produkci západočeské skupiny Povodí Ohře. Iritující pýchora hraje veselou, trochu tvrdou, trochu jemnou a lehce iritující muziku. 

Helmutovu stříkačku založil v roce 1986 brněnský gymnazista Robert Staniczek. Její chytlavá hudba je ovlivněna kytarovým rockem a novou vlnou a důležité místo v tvorbě této původně recesistické party mají ironické a melancholické texty, tvořící komponované celky, propojené postavami Helmuta a jeho ženy Hildy.

S brněnskou alternativní scénou a skupinou Dunaj je spojen Vladimír Václavek, který na festivalu vystoupí s projektem FLY_ Tak leť. Kapela loni vydala eponymní album, na kterém vystoupila řada hostů včetně Ivy Bittové nebo Vladivojny La Chia. 

Čtvrt na smrt je kapela básníka a hudebníka Jana Vacíka, která se z původně akustického projektu zformovala v první polovině roku 2019. Aby se vyhnula složitému procesu žánrového zařazení, vymyslela si vlastní - nefolk, ale jistě si všimnete vlivů post rocku, punku či alternativního rocku.

Máte rádi, když ve vás hudba vyvolává obrazy? Přesně to totiž můžete čekat od kapely Drtikol. Co taky jiného, když se jmenují po slavném fotografovi. Těšte se na nezaměnitelnou poetiku textů a zasněnou instrumentaci téhle alternativně-rockové kapely z Valmezu.

Futuristicky punk-jazzová kapela První hoře, jejíž název je odvozen od stejnojmenné povídky spisovatele Franze Kafky, vznikla v roce 1998. Dosud vydala šest alb a v roce 2009 získala Anděla v kategorii hard´n heavy. Vidět ji můžete jak na alternativních festivalech, tak třeba na metalovém Brutal Assaultu. 

Tam se letos se svým electro projektem Bolehlav představil i Michal Milko. Spojuje v něm nejlepší okamžiky tvrdého dubstepu s drum’n’bassovým švihem, metalem, úderností industrialu a šmakem špinavých experimentů. Výsledkem je hudba jako neurotická porucha, zlámané beaty, zkroucené basy, ofenzivní kytara a texty rozkrájené Occamovou břitvou jen na ta nejdůležitější sdělení. 

Ze sousedního Slovenska na festival zavítá trenčínský Chór vážskych muzikantov, undergroundová skupina, která hraje už od roku 1980 a svou tvorbou ovlivnila například Bez ladu a skladu. Dále pak punková Velká potreba nebo experimentální projekt Samuela Szabóa Samčo brat dážďoviek. 

Z temných a tajuplných norských hvozdů přijede Sturle Dagsland se svým těžko uchopitelným a zařaditelným žánrovým mixem. Uslyšíte v něm ozvěny folku, indie a progresivního rocku, ale taky world music nebo jazzu. Uzu je progresivní rocková kapela z japonského Tokia. V roce 2012 ji založila Chihiro Owada, která studovala hudební kompozici na Univerzitě umění a hudby v Aichi. 

V sobotu na návštěvníky čeká také doprovodný program - dvě představení pro děti souboru Kejklíř, slam poetry, v mikulovské synagoze pak koncert písničkáře Oldřicha Janoty a na zahrádce U Zajíce výstava Karla Šustera s fotografiemi z minulých ročníků festivalu. 

Dějištěm festivalu se opět stane nově zrekonstruovaný amfiteátr letního kina v Mikulově, přilehlý park a další místa v tomto historickém jihomoravském městě. Návštěvníkům bude k dispozici stanové městečko a veškerý festivalový servis včetně bohatého občerstvení. 

MikuLOVE 2022


 

Určitě si přečtěte

Články odjinud