Jaký HDR formát potřebujete a kdy se o HDR starat

Jaký HDR formát potřebujete a kdy se o HDR starat

Při výběru televizoru si prakticky každý všimne, že se skoro všichni ohánějí pojmem HDR. Tento pojem jsme se už několikrát vysvětlovali, podrobně v článku Jak funguje HDR a co dnes v televizorech dokáže, praktičtější pohled nabízíme ve článku Proč chtít HDR a co potřebujete, abyste HDR skutečně měli

Není HDR, jako HDR

HDR (High Dynamic Range) zjednodušeně znamená vysoký dynamický rozsah jasu. Ten spočívá v tom, že stávající televizní obrazovky už nabízí vyšší rozsah jasu a jsou schopny zobrazit více odstínů barev, než tomu bylo v minulosti v dobách velkých „tlustých“ CTR televizorů.

hdrheader.jpg

Nestačí mít však pouze HDR televizor, ale i video musí být v HDR zaznamenané. Také viditelnost HDR efektu je dána maximálním jasem televizoru. Drtivá většina televizorů v ceně do 15 tisíc korun má maximální jas pro HDR příliš nízký, obvykle 300 nitů – až dražší televizory jsou schopny dosáhnout bodového jasu 1 000 nitů a více. 

Běžné vysílání HDR vůbec nenabízí 

Pokud sledujete pouze běžné pozemní vysílání, či kabelovku, tak HDR nemusíte vůbec řešit, protože normální TV stanice v HDR nevysílají. Většina HDR televizorů sice nabízí simulaci HDR obrazu, reálně jde však pouze o upravený a projasněný SD obraz. A jak jsme si navíc řekli výše, tak levné televizory s HDR mají nízký jas – HDR video tak sice dokážou přehrát, ale rozdíl téměř nepoznáte.

c4fdb4f867865aed2eeddf68cbca6f8c_3x3.jpg

HDR videa najdete na YouTube, běžně se ale s nimi setkáte až u 4K HDR Blu-ray disků, nebo u streamovacích služeb Netflix, či Amazon. HBO GO videa v 4K HDR formátu nenabízí. Netflixu si za HDR musíte doplácet, základní nabídka HDR nenabídne.

Základní rozdíl mezi formáty

Používají se čtyři HDR formáty – HDR10, HLG, HDR10+ a Dolby Vision.

HDR10 je základní HDR formát, který podporují všechny HDR televizory. Má statická metadata, což zjednodušeně znamená, že v rámci celého filmu se při výrobě nastaví konstantní maximální a minimální hodnoty pro celý film – tmavé či světlé scény už nelze individuálně doladit. V HDR10 je největší nabídka obsahu, protože formát je zdarma.

images.jpg

Dolby Vision je filmový HDR formát, který podporují jen některé televizory. Vztahuje se na něj licence společnosti Dolby a je nejpokročilejší. Tento formát má dynamická metadata; zjednodušeně – u filmu může tvůrce měnit nastavení i jasu v jednotlivých scénách. 

HLG je HDR formát pro televizní stanice a podporují ho všechny HDR televizory. 

HDR10+ je formát pro seriály a filmy s dynamickými metadaty, podporuje také vyšší maximální jas, než HDR10. 4K Blu-ray disků s HDR10+ je velmi málo, ze streamovacích služeb ho nabízí Amazon a Google Play. Najdete ho zejména u televizorů Samsung, Panasonic a Philips.

Kdy se starat o HDR

O HDR by se měli starat filmový fanoušci, kteří kupují dražší televizor a ví, že budou sledovat Neflix a další streamovací služby. Nejrozšířenějším formátem je HDR10, většina filmů využívá Dolby Vision, nabídka titulů ve formát HDR10+ je zatím nejmenší. Čím vyšší má televizor bodový jas, tím je HDR viditelnější. A právě za vyšší jas si u HDR televizorů připlácíte. 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud