Budoucí vývoj audiofilních sluchátek

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod MHOE 14. 1. 2020 16:41

Toto téma zakládám s pokud možno co nejvíce univerzálním názvem tak, aby jeho obsah bylo možné kontinuálně směřovat dle aktuálního vývoje trhu a potřeb diskutérů.

K založení tématu mě mimo jiné inspiroval jeden konkrétní sluchátkový model z poslední doby. Než se však k němu dostanu, nejprve bych vykopnul v obecné rovině především z pohledu náhlavních sluchátek.

Mé současné pocity ohledně čistě pasivních audiofilních (high fidelity / na věrnost zvuku orientovaných) náhlavních sluchátek by se daly shrnout v následujících bodech:

1) V posledních 5+ letech se zvukově již příliš neposouvají dopředu. Semtam se objeví pokus o implementaci nové sub-technologie (stavba / princip měniče), semtam se posune dopředu debata o neutrální tonalitě (výzkum společnosti Harman), v praxi se však ani zdaleka nedá hovořit o něčem revolučním. Sluchátka typu Sennheiser HD800, Hifiman HE6 nebo Stax SR-009 zkrátka stále bez problémů snesou srovnání s tím, co se na trh dostává dnes. A co teprve legendární Sennheiser HE90 či Sony MDR-R10 - tyto top produkty jsou ještě daleko starší.

2) Nabízí zpravidla nízkou hodnotu za svou cenu. V současné době je zřejmě nemožné objektivně obhájit koupi sluchátek i jenom 2x dražších než Drop/Sennheiser HD6XX (195 USD), přesto je 500-5000USD trh zaplaven doslova stovkami až tisíci modelů. Zkušení audiofilové na toto téma nekonečně debatují i v čistě subjektivní doméně. Reakce kohokoliv nezainteresovaného v tomto hobby, kdo si poslechne mé sluchátkové modely, se nese ve stylu "zní to skvěle, cenovka je však pro mne naprosto nepochopitelná". Nedivím se jim. Na téma věrnosti zvuku vs ceny byly publikovány i články v respektovaných periodicích (InnerFidelity), což existující kontroverzi jen podtrhuje. U tohoto segmentu sluchátek se zároven nedá argumentovat ničím než kvalitou reprodukce, nebot neumí "nic víc" než převádět dvoukanálový analogový elektrický signál na zvukové vlny. Címž se dostávám k...

3) Stále vykazují výrazné mezery v ergonomii. Možná až na velmi vzácné výjimky stále připomíná nošení náhlavních sluchátek helmu. Nedá se tedy zároveň hovořit ani o skutečné kompaktnosti či přenositelnosti. Tato sluchátka dále typicky potřebují doprovodné komponenty (zesilovač, popř. kvalitní zdroj a audio data), aby posluchač z jejich akustických výhod skutečně těžil. Pasivní nátura designu se projevuje i v nutnosti fyzického kabelu pro přenos signálu ze zesilovače/zdroje do sluchátek. Co víc, high endové modely obvykle nenabízí ani smysluplné tlumení zvuků mezi posluchačem a okolím, nebot se soustředí na maximalizaci zvukových kvalit. A jistě by se našly i další pointy.

Obrázek

Nechápejte mne špatně - jakožto velký fanoušek audiofilních sluchátek jsem vlastnil desítky kvalitních modelů, kdy mnohé z nich spadaly do high-endu. Toto hobby je mojí srdcovkou. Přesto se nemohu ubránit pocitu, že změna status quo popsaného výše je nevyhnutelná. Navážu-li volně na své předchozí dva příspěvky z vedlejšího vlákna...
MHOE píše:To, že se tuzemští prodejci zaměřují především na sluchátka a méně již na zesilovače/převodníky, však plně chápu. Sluchátkový řetězec jednoznačně stojí na samotných sluchátkách a budoucnost patří právě sluchátkům - takovým, která budou mít AMP/DAC/DSP a jiné komponenty zabudované přímo v sobě.
MHOE píše:Gratulace k Anandám! Na těchto Hifimanech (Edition X V1/V2, Ananda, Arya, ...) se mi líbí kombinace rozumně vyrovnané frekvenční odezvy, dobré prostorovosti a otevřenosti zvuku, a velmi dobrého komfortu nošení.

..., jistý náznak změny nám potenciálně přináší model Hifiman Ananda BT, který je v těchto dnech již k dispozici skladem i na našem trhu.
Obrázek

Tento model je zásadní a vymyká se standardu především v tomto smyslu:
- Skutečně audiofilní sluchátka (ekvivalent pasivních Hifiman Ananda) s bezdrátovým přípojením.
- Podporuje bezdrátový (bluetooth) a zároveň kabelový (USB-C) digitální přenos audio dat ze zdroje do sluchátek.
- Podporuje funkci mikrofonu.
- Podporuje ovládání přehrávání pomocí tlačítek vestavěných do sluchátek.

Pokud se zeptáte mě, tak možnost pořídit si jeden model sluchátek, který umožní skutečně kvalitní poslech i hovory bezdrátovou cestou je skvělé samo o sobě. To, že pro co maximální kvalitu a stabilitu signálu mohu využít mezi sluchátky a digitálním zdrojem signálu USB-C kabel a přitom se vyhnout nutnosti jakýchkoliv externích doprovodných komponentů, je pro mě jakožto audiofila snad ještě lepší. Žádné zesilovače, DACy, DAPy, streamery, analogové kabely, sítové kabely - zkrátka jen laptop/mobil a sluchátka. Tady rozhodně vidím cestu do budoucna.

Byt si pro Hifiman Ananda BT umím představit využití u sebe doma, samozřejmě nejsou dokonalá. Co jim podle mě schází k pomyslné dokonalosti?
- (Polo)uzavřený design pro pasivní izolaci. Aktivní noise-cancelling bude asi vždy jen "šumící *****ítko zvuku". :-)
- Výrazně kompaktnější rozměry. Inspirací pro začátek by mohly být např. Dan Clark Audio Aeon 2.
- Přirozenější přiléhání k hlavě. Výrazné snížení hmotnosti? Gelové náušníky? Uchycení za uši nebo ramena? Kdo ví.
- Nenásilná DSP ekvalizace pro vyhlazení frekvenční odezvy.
- Flexibilnější tlačítkové ovládání. Jiná sluchátka již toto mají zvládnuté, Ananda BT je zde kompromisní.
- Podpora hlasového ovládání zdroje (laptop, mobil).
- Identická kvalita bezdrátového a drátového poslechu.
- Výrazně nižší cena. Rozhodně blíž k ceně Bose QC 35 II než současných 999 USD za Hifiman Ananda BT.

Obrázek

Závěrem asi ještě dodám, že trh náhlavních a in-ear sluchátek bude dle mého názoru i nadále koexistovat. Mnohé z mých výtek k ergonomii současných náhlavních modelů řeší právě druhá zmiňovaná kategorie, přesto v řadách audiofilů bude nejspíš vždy poptávka po modelech s velkými měniči, které obklopují celé uši posluchače. Zároveň bych neočekával, přes stále výraznější snahy o "3D sluchátkové audio", že by sluchátka zcela vystrnadila z trhu reproduktorové sestavy.

Jak vidíte budoucnost audiofilního sluchátkového poslechu vy?
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod The Wolverine 14. 1. 2020 21:09

Já si nemyslím, že zrovna BT Ananda, je dobrý směr dalšího vývoje. Právě kvůli nemožnosti výběru DACu a zesilovače a problematického připojení, kdy je nutno se spolehnout na problematický BT, popř teda kabel, ale v obou případech s nutností využít vestavěný převodník a zesilovací prvek. Právě sestavy s DACem a zesíkem budou i nadále doménou audiofilů a podobné BT kreace spíš pro masovou veřejnost, ale spíš v provedení jak známe od Bose či Sony.

Popisovaná stagnace podle mě neznamená ani tak zastavení vývoje, ale spíš, že není potřeba se hnát už nikam dál. Výzkum Harmana s křivkou je na mrtvém bodě, navíc v poslední verzi ta křivka taky ideální není (moc basů). Výzkum by měl jít spíše směrem individuálních HRTF a jejich zabudování do DSP, které pak by bylo možnost aktivovat v přehrávacím softwaru.

Tedy nemyslím si, že i když stále je co zlepšovat, tak že se vývoj pohne někam výrazně dál, viz Sennheiser - dlouhé roky vývoje HD660/700/800/800S/820, přitom HD600/650 se poslouchají příjemněji. Co bych ocenil já, je vývoj v oblasti komfortu planárů, třeba Ether 2 jsou mi sympatické nízkou vahou.
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► Audeze LCD-X │ Grado GH4
Marantz PM7000N ► Bowers & Wilkins 684
The Wolverine
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MHOE 14. 1. 2020 22:29

Možná, že máš pravdu a po zbytek našich životů bude jedinou výraznou změnou u nových produktů stále se zvyšující cenovka. No přesto doufám, že tomu tak nebude! :-)) Z mého pohledu je ta stagnace opravdu výrazná a to i z pohledu ergonomie, na kterou by se měli výrobci sluchátek dle tebe zaměřit především.

Mohu přidat do pléna jeden konkrétní příklad toho, co mě poslední dny velmi bavilo. Přítelkyně si totiž pořídila především pro pracovní účely Corsair Virtuoso RGB Wireless SE:

Obrázek

Nejedná se sice o žádnou audiofilní kvalitu, nadchlo mě však na nich následující:
- Velmi kvalitní mikrofon.
- Podpora bezdrátového (wifi) i drátového (USB) přenosu signálu. Navíc zachována možnost analogového přenosu.
- Možnost uložení vlastnoručního parametrického EQ profilu v rámci ovladače sluchátek.
- Absence noise-cancellingu, 3D audia a podobných konceptů, které v současnosti jen negativně ovlivnují zvuk.

Pozn.: Podpora digitálního přenosu drátovou i bezdrátovou cestou je u sluchátek vcelku vzácná věc. Což mě velmi překvapuje.

Po vybalení jsem sluchátka usadil na svoji měřicí aparaturu a procesem kontinuálního měření provedl základní narovnání tonality pomocí parametrického EQ (včetně následného "uchometrického" doladění). Sluchátka mají upravený profil uložen v rámci softwarového ovladače, tudíž jej aplikují bez rozdílu aplikace v rámci každého spárovaného zařízení. Pro někoho by se i tak jednalo o obyčejná sluchátka, má přítelkyně však díky nim nyní může snadno dosáhnout na vyrovnaný přednes s kvalitním záznamem hlasu. Může poslouchat s počítačem, tabletem i mobilem. Může být blízko i daleko mimo něj. Je plně mobilní i s drátovým přenosem, žádné nucené sezení na jednom místě. Nemusí řešit žádná další zařízení v signálové cestě. Znovu zopakuju, že skvělá mi koncepčně jakožto audiofilovi přijde hlavně ta digitální drátová cesta pomocí USB kabelu.

Řekl bych, že kvalita integrovaných řešení převodníkové a zesilovací sekce už je na dostatečné úrovni na to, aby se koncept alá Hifiman Ananda BT začal rozmáhat. Jeden multifunkční, všestranný set sluchátek s volitelnými EQ profily a audiofilní kvalitou zvuku by měl zkrátka smysl nejen finanční, ale i ergonomický. Kdo má taky všechna ta pasivní hi-fi sluchátka skladovat, že? :-) Je pravda, že jistý kompromis to oproti velmi drahým externím krabičkám bude zvukově nejspíš vždy, na druhou stranu však může ve finále převážit pohodlnost a síla DSP. A o tom, že DSP bude v budoucnu velký faktor, podle mě není vůbec pochyb už nyní.
Naposledy upravil MHOE dne 15. 1. 2020 17:43, celkově upraveno 1
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MHOE 15. 1. 2020 13:14

V posledním odstavci předchozího příspěvku zmiňuju pohodlnost a DSP jakožto možné faktory, které by mohly hrát klíčovou roli v postupném přerodu audiofilního sluchátkového poslechu směrem ke kompaktnějším, unifikovanějším, integrovaným řešením. Pojdme je trochu rozebrat.


POHODLÍ / ERGONOMIE / USNADŇOVÁNÍ
Ať už to pojmenujeme jakkoliv, tento motiv je viditelný všude kolem nás a audiofilní svět není výjimkou. Hifisté umí být velmi tvrdohlavou sortou :-)) , přesto i oni rádi hledají cesty, jak si zjednodušit život. Uvedu příklady ze současnosti:

1) DATA:
- Magnetofonové pásky, vinyly, SACD? Nikoliv, zjevnou přítomností (a budoucností) je raketově rostoucí streamování. A to i pro mnohé z těch, kteří zaznamenali mírnou degradaci kvality a/nebo stability oproti lokálně přehrávaným souborům. (Včetně mě samého.)
- Manuální tagování souborů, jejich organizace do složek, složité nastavování softwaru? Roon, audiofily hýčkaný moderní program, vše zmíněné výše překonává skrze automatickou integraci hudebních dat ze streamovacích a metadata servisů, a skrze schopnost flexibilně posílat tato data napříč různorodými zařízeními v sítí. Zaznamenaný trend mezi zákazníky Roonu - tedy audiofily - je posun směrem k řešením na klíč, k celkovému zjednodušování.

2) PŘENOS DO SLUCHÁTEK:
- Proč dnes existují i ve vysokém high-endu početné kombo krabičky, obsahující DD převodník, DA převodník, sluchátkový zesilovač, předzesilovač, wireless přijíímač/vysílač atd. v jednom? Nedávno tady Zino333 zmiňoval jím vysněný Hugo TT 2, což je perfektní příklad.
- Proč se Schiit Audio hodlá do budoucna výrazně věnovat segmentu "herních" a "kancelářských" audiofilů, na základě úspěchu Schiit Hel? Proč se snaží do všech svých zesilovačů zakomponovat modulárnost a umožnit tím integraci audio karet typu phono nebo DAC? Tato společnost při návrhu nových produktů začíná výrazně sázet na aktivní průzkum trhu, nejedná se tedy z její strany čistě o dojmologii.

3) ZPRACOVÁNÍ VE SLUCHÁTKÁCH:
- Jaké procento dnešních audiofilních sluchátek skutečně vyžaduje dedikované zesílení, oproti situaci před 10-20 lety? Naprosto mizivé množství. Citlivost a impedance měničů se neustále optimalizuje, pro zajištění kompatibility s mobilními (a do budoucna integrovanými) zařízeními. Proč jsou elektrostatická sluchátka stále vyloženě okrajovou záležitostí i ve světě audiofilů? Odpověd je v tomto odstavci.
- Proč i ryze audiofilní značky vydávají modely typu Audeze Mobius, Audeze LCD-GX, Hifiman Ananda BT, MrSpeakers Ether C Gaming Edition nebo AKG N90Q? Náhodný jev to nebude.

Můj předpoklad i na základě výše jmenovaného je, že posun k zjednodušení života posluchačů bude nadále pokračovat - a to na všech zmíněných frontách.


DSP / DIGITAL SIGNAL PROCESSING
DSP neboli digitální zpracování signálu by se mohlo, jak naznačil Wolverine, odehrávat i zcela mimo samotná sluchátka. Jaká řešení se tedy vlastně nabízí?

1) INTEGRACE DO ZDROJE AUDIO SIGNÁLU
- Řešení v rámci výpočetního zařízení (laptop, mobil, streamer) aka Roon, Jriver a podobné softwary
- Možné výhody: výpočetní síla zařízení pro složité DSP úkony; široký výběr a nastavitelnost dostupných řešení
- Možné nevýhody: fixace na konkrétní software/zařízení; limitace multitaskingu a stability zařízení u složitého DSP

2) INTEGRACE V RÁMCI PŘENOSU SIGNÁLU
- Řešení na signálové cestě aka Sonoma Model One System
- Možné výhody: Široký prostor pro optimalizaci řešení (neomezeno prostorem či multitaskingem)
- Možné nevýhody: Snížená kompaktnost/mobilita a nutně vyšší cena (dodatečné krabičky), absence univerzální kompatibility

3) INTEGRACE DO SLUCHÁTEK
- Řešení v rámci sluchátek aka Audeze Mobius nebo AKG N90Q
- Možné výhody: Kompaktnost, univerzální kompatibilita, automatizace (nasazení na hlavu = autoaplikace HRTF apod.)
- Možné nevýhody: Absolutní zvuková kvalita

Osobně mi nevoní neflexibilita softwarového řešení ve zdroji signálu (1), neboť i průměrný audiofilní uživatel bude chtít využívat různorodých zařízení/aplikací, k tomu žádá intuitivnost a stabilitu. Řešení přes dedikované krabičky (2) zase působí jak z 90. let minulého století, navíc limituje kompaktnost a přenositelnost řešení. Integrace v rámci sluchátek (3) bude sice výzvou z pohledu zvukové kvality, výrobci sluchátek (zatím povětšinou ne ryze audiofilních) se však touto cestou zjevně dávají a já jim v tom fandím.


Mojí (možná příliš smělou) představou je si nasadit sluchátka, zapnout je a během pár vteřin projít (polo)automatizovaným procesem aplikace HRTF, ekvalizace a dalších optimalizací zvuku. A poté už se jen snadno spojit s kterýmkoliv digitálním zdrojem signálu mě napadne, abych mohl poslouchat. :-)
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Houbičkar 15. 1. 2020 17:11

Tezko rict, co se bude dit za 5, 10, 15 let. Vyvoj nejake prevratne technologie? Kdo vi. Na druhou stranu, skutecna hifi a highend komunita je zvlastni sorta "podivnych" lidi, ktera umi jit neskutecne tvrdohlave proti proudu casu. Jako priklad samozrejme gramo prumysl nebo dokonce obnovena vyroba kotoucovych magnetofonu a tez tech kazetovych. Jiste, u tech cívek a kazet to muze byt posledni nostalgicka křeč hudbu milujících dinosauru, ale...... Tema jsou pochopitelne sluchatka, kde jsem zastancem ciste domaciho poslechu. Roli hraje pochopitelne vek, jsem padesatnik, co bude, az tu nebudou dnesni hifi sedesatnici a pak i my, nelze odhadnout. Kazdopadne masy pujdou vzdy s novinkami a vyvojem ulehceni, zjednoduseni, byť by to bylo na ukor kvality. Muze se stat, ze ty skutecne kvalitni nove veci uz budou cenove pouze pro vyvolene a my to s temi starsimi typy sluchatek skladem nejak dotlucem. Jedinou jistotou je pro me urcite dalsi zdrazovani v tomto segmentu a to i pokud budou dalsi zmeny a vyvoj pouze tzv. kosmeticke. Take jsem se nakonec dobelhal ke Staxům, ale tesi me, ze je nas po republice stale dost, mozna i krapet vic, tedy tech, kterym ucarovala elektrostaticka konstrukce.
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 15. 1. 2020 19:10

Skúsim malý odhad z mojej strany.

- Súhlasím s bezdrôtovosťou. To je podľa mňa lákadlo snáď pre všetkých. Samozrejme, všetky tie prevodníky a zosíky majú svoje čaro a nikdy ich neopustíme, ale bezdrôtová technológia sa zlepšuje a zlepšovať sa bude. Technika sa zmenšuje a predstava, že človek bude variť alebo robiť domáce práce a bude si môcť dovoliť top zvuk pri tom je jednoducho lákavá. BT Ananda je možno prvá lastovička, ale určite nie posledná. Môžeme inak sem zaradiť do istej miery aj Audeze Mobius. Myslím, že ak výrobci prídu na trh s kvalitatívne super modelom, ktorý si stále zachová aj možnosť analógového pripojenia, bude to úspešný koncept. Skutočne o bezdrôtových TOTL riešeniach nepochybujem. Každý máme smartfón a trend zbavovania sa káblov je tu už dnes.

- Súhlasím s DSP.

- Predpokladám v blízkej dobe modulárne slúchadlá. Už teraz sa dajú čoraz jednoduchšie meniť náušníky. Myslím si, že časom sa objaví model, ktorý bude možné prispôsobovať hocijak. Pokojne aj hlavovým mostom alebo samotným meničom. Predstavte si napríklad úplne skvelo navrhnutú konštrukciu, ktorú si budete môcť customizovať ako sa Vám len zachce. Výrobca vyvinie nové meniče a budete mať možnosť si ich doma jednoducho vymeniť. Alebo rôzne ladený jeden druh meničov. Veď vlastne už teraz je tu Raal SR1A, kde môžete celý menič jednoducho vysunúť. Čo ak v budúcnosti vyvinú iný typ? Nemusí byť zákonite lepší/horší. Môže mať len inú tonalitu... Atď.

- Očakávam, že niekto začne experimentovať s novými typmi meničov. Určite uvidíme grafén v špičkových modeloch. HEDD prišiel tiež s novou technológiou. No, nechajme sa prekvapiť.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MHOE 16. 1. 2020 14:56

Houbičkar píše:Tezko rict, co se bude dit za 5, 10, 15 let. Vyvoj nejake prevratne technologie? Kdo vi. Na druhou stranu, skutecna hifi a highend komunita je zvlastni sorta "podivnych" lidi, ktera umi jit neskutecne tvrdohlave proti proudu casu. Jako priklad samozrejme gramo prumysl nebo dokonce obnovena vyroba kotoucovych magnetofonu a tez tech kazetovych. Jiste, u tech cívek a kazet to muze byt posledni nostalgicka křeč hudbu milujících dinosauru, ale...... Tema jsou pochopitelne sluchatka, kde jsem zastancem ciste domaciho poslechu. Roli hraje pochopitelne vek, jsem padesatnik, co bude, az tu nebudou dnesni hifi sedesatnici a pak i my, nelze odhadnout. Kazdopadne masy pujdou vzdy s novinkami a vyvojem ulehceni, zjednoduseni, byť by to bylo na ukor kvality. Muze se stat, ze ty skutecne kvalitni nove veci uz budou cenove pouze pro vyvolene a my to s temi starsimi typy sluchatek skladem nejak dotlucem. Jedinou jistotou je pro me urcite dalsi zdrazovani v tomto segmentu a to i pokud budou dalsi zmeny a vyvoj pouze tzv. kosmeticke. Take jsem se nakonec dobelhal ke Staxům, ale tesi me, ze je nas po republice stale dost, mozna i krapet vic, tedy tech, kterym ucarovala elektrostaticka konstrukce.

Nepochybuju o tom, že "hardcoráři" geekové zůstanou. A s nimi produkty vcelku podobné tomu, co se označuje za high-end dnes. Chci říct - čistě pasivní sluchátka mají své nezaměnitelné kouzlo, ta skutečně kvalitní bych se nebál označit za umění.

Upřímně tedy doufám, že lidé za nimi stojící minimálně předají své know-how dál tak, aby budoucí modely s DSP měly na čem stavět. Neb bez kvalitního akustického základu to nepůjde.

Zároveň si však myslím, viz mé příspěvky výše, že se jejich podíl na trhu audiofilních produktů bude nevyhnutelně ztenčovat.

Čeho se však obávám asi nejvíc je pokračování trendu nesmyslné cenové inflace, kdy tady máme jasný precedens v podobě reproduktorového světa. Ve finále by to totiž mohlo vést - jak naznačuješ - k situaci, kdy si audiofilní sluchátka se zvukově prvotřídním DSP nebude schopen běžný smrtelník dovolit. Na druhou stranu, pasivní audiofilní sluchátka by díky tomu mohla chytit druhý dech, nebot by mohla být oproti kompromisnějšímu DSP i nadále preferována.

Osobně jinak pro elektrostaty preferenci nemám, přesto si o nich rád přečtu. Pokud jsi ještě o své sestavě nic bližšího nezveřejňoval, budu rád, když tak učiníš ve vedlejším vlákně! :-)

zino333 píše:Skúsim malý odhad z mojej strany.

- Súhlasím s bezdrôtovosťou. To je podľa mňa lákadlo snáď pre všetkých. Samozrejme, všetky tie prevodníky a zosíky majú svoje čaro a nikdy ich neopustíme, ale bezdrôtová technológia sa zlepšuje a zlepšovať sa bude. Technika sa zmenšuje a predstava, že človek bude variť alebo robiť domáce práce a bude si môcť dovoliť top zvuk pri tom je jednoducho lákavá. BT Ananda je možno prvá lastovička, ale určite nie posledná. Môžeme inak sem zaradiť do istej miery aj Audeze Mobius. Myslím, že ak výrobci prídu na trh s kvalitatívne super modelom, ktorý si stále zachová aj možnosť analógového pripojenia, bude to úspešný koncept. Skutočne o bezdrôtových TOTL riešeniach nepochybujem. Každý máme smartfón a trend zbavovania sa káblov je tu už dnes.

- Súhlasím s DSP.

- Predpokladám v blízkej dobe modulárne slúchadlá. Už teraz sa dajú čoraz jednoduchšie meniť náušníky. Myslím si, že časom sa objaví model, ktorý bude možné prispôsobovať hocijak. Pokojne aj hlavovým mostom alebo samotným meničom. Predstavte si napríklad úplne skvelo navrhnutú konštrukciu, ktorú si budete môcť customizovať ako sa Vám len zachce. Výrobca vyvinie nové meniče a budete mať možnosť si ich doma jednoducho vymeniť. Alebo rôzne ladený jeden druh meničov. Veď vlastne už teraz je tu Raal SR1A, kde môžete celý menič jednoducho vysunúť. Čo ak v budúcnosti vyvinú iný typ? Nemusí byť zákonite lepší/horší. Môže mať len inú tonalitu... Atď.

- Očakávam, že niekto začne experimentovať s novými typmi meničov. Určite uvidíme grafén v špičkových modeloch. HEDD prišiel tiež s novou technológiou. No, nechajme sa prekvapiť.

Díky moc za příspěvek! Už jsem si říkal, jestli jsem na tomto fóru opravdu jediný, kdo budoucnost audiofilního poslechu nevidí tak staticky jak se vykreslilo posledních 5-10 let.

Jak moc neholduju recenzím na Head-Fi a jiných silně komerčních webech, tak v případě Hifiman Ananda BT jsem udělal výjimku. Zajímalo mě zkrátka, co na ten koncept různí random audiofilové říkají. Většina z nich se zdá být velmi pozitivně překvapena tím, jak skvěle Hifimany přes bluetooth zní za předpokladu, že má člověk zdrojové zařízení s nejnovějšími kodeky. Je ale pravda, že absenci analogového vstupu hodnotí rozpačitě, což chápu.

Jsem tak trošku exot, nebot v mých očích není až tak podstatný bluetooth, jakožto spíš možnost být se svým 10-palcovým tabletonotebookem maximálně flexibilní a přitom si udržet kvalitu drátového spojení. V minulosti jsem to zkoušel s Audioquest Dragonfly Red, nebylo to však ani takto dostatečně flexibilní a mobilní. Možnost mít audiofilní sluchátka s USB-C kabelem píchnutým přímo do laptopu je přesně to, co jsem hledal! Mohl bych volně přecházet z pokoje do pokoje, popřípadě z bytu na barák k rodičům. Musím odolat a neobjednat. :-)

Co se týče modulárnosti, napadl mě vzpomínaný Sennheiser. Dá se říct, že v rámci nejznámější časové řady HD580 až HD660S by se dala spousta fyzických součástí sluchátek volně zaměňovat. Roli by mohl zahrát i stále dostupnější 3D tisk. Modulárnost a zvýšenou dlouhověkost produktů už v praxi aplikuje Schiit Audio, mohlo by tomu tak tedy teoreticky být i u sluchátek. Z pohledu variability produktů si bude modulárnost fyzických částí výrazně konkurovat s možnostmi DSP, přesto by se možná i tam našel nějaký prostor k tomu to zavést.
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod akburt 16. 1. 2020 16:48

Bohuzel nejsem Jules Verne,nejsem ani Steve Jobs,nejsem vizionar,jsem jen pasivní konzument.Zrejme budu tady na foru patrit k jednem z nejstarsích a velmi dobre pamatuju dobu,kdy byla obycejná skupinka(10 úcastníků na jedné lince a probíhal vzdy jen jeden hovor,ostatní meli smolíka).
Kdyby me tenkrát nekdo rekl,ze budu jeste já pouzívat "videotelefon",dnes Skype,asi bych se mu vysmál.A navíc zcela zadarmo,stací mít wifi.
Tak kdybych si mel tipnout,rekl bych,ze wi-fi vytlací v prenosu méne kvalitní bluetooth.Pouzívám Mojo/Poly a proti BT je kvalita nesrovnatelná.Ale kdoví,i BT můze mít jeste skryté rezervy a ze je nevidím já,neznamená,ze se na tom nepracuje.
Jinak se mi moc líbí myslenka modulárních sluchátek,kdy se zámenou jednotlivých cástí dostaneme k lepsímu zvuku,vetsímu pohodlí atd.
A mozná budeme mít(spís tedy vy mladsí)helmu s VR,která nás prenese prímo na koncert a dokonalý zvuk bude kopírovat nás pohyb.K tomu dokonalý obraz,který se bude rovnat panoramatickému,nebo 3D kinu.Takový smer by se me moc líbil,treba nejen koncerty ale safari v africe,cestopisy a samo i porno průmysl s napojeným masturbátorem,ale pak je nebezpecí,ze vyhyneme :-).
Rozhodne to bude velké dobrodruzství a pokud se do té doby nevyhladíme nesmyslným válecným konfliktem urcite to bude velká jízda a nase dnesní kousky budou lezet v muzeu a lidi nebudou verit tomu,ze tehdy stály sluchátka tolik,co auta.
akburt
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod The Wolverine 17. 1. 2020 20:32

Já teda doufám, že zůstane zachována i klasická koncepce DAC - zesík - pasivní kabelová sluchátka. Nebo při požadavku na větší mobilitu DAP - pasivní kabelová sluchátka, jako je tomu už nyní, třeba takové LCD-X nebo modely Focal lze bez problému provozovat s nějakým lepším přehrávačem. Osobně mám největší problém se dvěma aspekty - dostatečnou kvalitou a stabilitou bezdrátového přenosu (chtělo by to lepší standard než LDAC či AAC, pokud chceme využít kvalitu zdrojových dat v řádu Tidal Master) a hlavně s tím, že bezdrátová sluchátka jsou další věc, která obsahuje akumulátor, tedy kterou je nutno dobíjet. Jednak na to člověk musí myslet, druhak lepší sluchátka bez problému vydrží sloužit léta a desetiletí, což je daleko za hranicí životnosti těch baterek, které pochybuju, že půjdou snadno (i v servisu) měnit. Příkladem nové generace dokonale všestranných sluchátek může být Mobius - bezdrát, indiv. HRTF, head-tracking, DSP apod., navíc jsou pohodlná a dobře hrají...no naštěstí se nezdá, že by to všichni houfně kupovali.
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► Audeze LCD-X │ Grado GH4
Marantz PM7000N ► Bowers & Wilkins 684
The Wolverine
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod neis 17. 1. 2020 21:30

Takový produkt si bude hledat kupce jen stěží. Pro vás audiofily to není dost dobré i vzhledem k velkému konzervatismu a pro nás běžné posluchače je zase úplně nesmyslná cena a to si myslím, že to platí i pro bohatší státy než ČR.
neis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 18. 1. 2020 10:08

V případě Mobius to vidím shodně jako neis. Zároveň k těmto Audeze dodám, že z pohledu audiofilů je v tuto chvíli pokročilé DSP stále ještě v plenkách = zvuk spíše kazí než vylepšuje.

Problém zkrátka vůbec nevidím v konceptu, nýbrž v jeho provedení. Proto má toto vlákno ostatně v názvu "budoucnost" a ne "přítomnost". :-) Toto vlákno jsem tedy raději vykopnul na příkladu Hifiman Ananda BT, které už audiofilní měřítka snesou a zároveň se DSP (v tuto chvíli stále ještě správně) vyhýbají.

Otázku nabíjení pro mě osobně řeší možnost poslechu přes USB kabel, při kterém typicky rovnou probíhá i nabíjení. Další možností - pro mě méně lákavou - jsou odkládací stojánky s dobíjením, které se k některým modelům dodávají. Dlouhověkost a pozáruční servis baterie však v tuto chvíli "ergonomicky" vyřešené ještě asi u nikoho nejsou.
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod The Wolverine 18. 1. 2020 22:52

Tak ono je tak nějak jasné, že sluchátka v budoucnosti budou chytrá, plná elektroniky a tak nějak na dvě věci... Co bych ovšem v bližší budoucnosti ocenil, kdyby se Audeze poučili z vývoje Mobius, EL-8 a LCD-1 v oblasti komfortu, designu a materiálů a nabídly nástupce vyšších modelů LCD s pořádně vyřešeným designem, nižší váhou a lepší konstrukcí, to by bylo teprve něco.
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► Audeze LCD-X │ Grado GH4
Marantz PM7000N ► Bowers & Wilkins 684
The Wolverine
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MHOE 20. 1. 2020 09:52

Vzhledem k tomu, jak se Audeze v posledních letech cenově profilovali, bude asi nejlepší nakoupit kamión prasátek a začít ihned šetřit. Za jakýkoliv výraznější progres v rámci své audiofilní řady si posluchači téměř jistě velmi tučně zaplatí.

Můj osobní tip: Audeze LCD$ = $7995 8-)
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 20. 1. 2020 13:21

Zo začiatku som pri LCD-2C pociťoval vyššiu váhu, ale tak nejak som si časom zvykol a myslím si, že s novým hlavovým mostom sú to nadpriemerne pohodlné slúchadlá, ktoré som nemal problém mať na hlave dlhšiu dobu. Skôr som sa stretol s 2 ľuďmi, ktorým bol nepríjemný pocit akoby podtlaku, ktorý im spôsoboval. Ja nič také nepociťujem.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MHOE 20. 1. 2020 20:45

Nový hlavový most u Audeze značně pomáhá, pravda. Boční přítlak jsem přesto cítil s původními koženkovými náušníky o trošku víc, než bych chtěl. Naštěstí to vyřešily Audeze Vegan náušníky, jejichž jemný látkový povrch (a možná i nepatrně méně tuhá pamětová pěna) se mé hlavě při usazení lépe poddal.

Váhově jsou pro mě sluchátka typu Auteur (cca 530 g u mého dřeva) nebo LCD2 Classic (550 g) snesitelná, nebot dokáží docela slušně svoji hmotnost na mé hlavě rozložit. Audeze LCD4 (735 g) už však považuju za exces, ty mě pokaždé zaskočily jen při uchopení do rukou.

Takový ten pocit, když člověk "zapomene", že má sluchátka na hlavě, se každopádně v těchto váhových končinách asi nikdy nedostaví. Dát si na hlavu Sony MDR-MA900 (195 g) nebo Sennheiser HD650 (260 g) je zkrátka "úplně jiný kafe".

A já bych si to kafe velmi rád dal i v high-endu. Touto optikou mě tedy HEDDphone a podobné těžkotonážní záležitosti příliš neoslovují. Mělo by to jít cestou Ether 2, aby byl vůbec nějaký prostor pro tu aktivní elektroniku, o které zde bylo v souvislosti s budoucností řeč.
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků