22
Fotogalerie

Recenze reproduktoru Sonus faber Omnia. Luxusní bezdrátový Hi-Fi systém „all-in-one“, držitel letošní ceny EISA

Elegantní designová záležitost, která nabízí italsky příjemný, barevný a kultivovaný způsob poslechu hudby. Není to reproduktor, který by dbal na nějaké efekty, ale který má nabídnout pocit důstojného luxusu – a to se daří.

Plusy
Design
Docela zaplňující zvuk i ve větší místnosti
HDMI a obecně fyzická konektivita
Podpora Roon
Příjemná zvuková charakteristika
Minusy
Přesto, že je doba streamování, fyzických rozhraní by mohlo být víc
9  /10

Současná doba a její trendy jsou jednoznačné – sjednocování a jednoduchost, platí to bez výjimky také ve světě dobrého zvuku a právě proto se objevuje čím dál víc „chytrých repráčků“, kompaktních ozvučení a hlavně designových řešení, která mají za úkol oslovit lidi, jimž přijde klasický hi-fi systém příliš komplikovaný k umisťování v jejich vyladěných interiérech, případně i k obsluze. Jako jeden z prvních to kdysi vycítil britský Naim se svými modely Mu-so, dnes je nabídka obdobných nepřeberná. Do tohoto světa se pustil také mistr designu, italský Sonus faber.

Jejich variace na dané téma nese jméno Omnia, naznačující všestrannost – volným výkladem latinského termínu získáme „pro všechny věci“. Sonus faber Omnia by se dal nejlépe popsat jako objekt – jde o velmi elegantní a relativně kompaktní přístroj, stojící na podstavci a dávající na odiv zejména svou dřevěnou horní desku s trojicí podélných zářezů, sloužících nejen pro okrasu, ale také pro informativní účely a dotykové ovládání.

Vzhled a konstrukce

Omnia tak trochu připomíná loď, plující po hladině, členité a přesto jednoduché tvary jsou z toho světa, kdy mnohem více řekne obrázek než sebesložitější popisy. Čelní stěnu zahaluje průzvučná černá látka, stejně jako boční, lehce zapuštěné výdechy. Sám kovový podstavec pak není samoúčelnou podstavou, ale zprostředka stoupající trn slouží pro rozptyl basové energie z nad ním umístěného basového reproduktoru.

SonusfaberOmnia-1.jpg

V zadní části najdete praktickou sadu konektorů. Vyjma nutné napájecí zásuvky a běžného ethernetového konektoru (jakkoliv většina majitelů asi zvolí vestavěnou Wi-Fi) je tu také HDMI vstup s podporou ARC a také analogový vstup, jemuž lze přiřadit funkci klasického vstupu linkového nebo vstupu pro gramofon s MM přenoskou.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně
Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Určitě si přečtěte

Články odjinud