Reflex přiveze do Varů film Moje svoboda, připomíná třicet let od sametové revoluce

Reflex přiveze do Varů film Moje svoboda, připomíná třicet let od sametové revoluce

Časopis Reflex, partner Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, v koprodukci s Českou televizí přiveze na festival film, jenž má připomenout základní potřebu lidského života.

Pokud na festivalu nejste, nemusíte hořekovat. Vězte, že mimo dalších speciálních projekcí budete mít možnost film Moje svoboda vidět později na ČT, a to rovnou v rámci oslav výročí třiceti let od sametové revoluce, tedy 17. listopadu 2019. Diváci na festivalu při premiéře uvidí „drsnější a punkovější" patnáctiminutový bonus, který by už porušoval kodex České televize.

Princip filmu je bezprecedentní: redakce Reflexu oslovila několik desítek filmařů, výtvarníků i dalších osobností, aby v rozsahu šedesáti vteřin vyjádřili svůj vztah ke svobodě.

Vzniklé miniatury byly poskládány do rozmanitého kaleidoskopu nálad a žánrů, sahajících od hraného dramatického tvaru přes hudební klip, kreslený film, publicistiku až po prosté vyznání „na kameru“. Jejich autoři pracovali s libovolnou snímací technikou, mobilem počínaje a profesionální kamerou konče, a samozřejmě s rozdílnou ambicí.

Díky setkání filmových profesionálů a múzických amatérů na jednom plátně se film Minuta svobody zároveň stává manifestem dech beroucí demokratizace „desáté múzy“, která díky technologiím v posledních letech nastala. Fakt, že čeští filmaři mají ke svobodě vášnivý vztah, svědčí i to, že na výzvu Reflexu během pěti měsíců natočili takřka padesátku filmů. Právě třicet z nich uvidí divák ve filmu pod názvem Moje svoboda.

Příhodně to napsal jeden z autorů projektu Milan Tesař do speciální festivalové přílohy Excelent, který vyjde příští čtvrtek: „Často jsem se přistihl, jak přemýšlím, jak by takový projekt probíhal dejme tomu v roce 1975. Asi bych hlavičkovým dopisem oslovil šedesát barrandovských režisérů — jiní tehdy nebyli. Začali bychom se společně scházet nad jejich scénáři ve Filmovém klubu na Národní třídě, kde bychom v hustém kouři z laciných cigaret řešili, jak cosi sdělit mezi řádky, abychom ošálili cenzora. Načež by projekt naskočil na kolotoč nekonečného schvalování a až by se vrátil z ideologického oddělení ÚV KSČ, třetina povídek by byla vyhozená kvůli nespolehlivosti režiséra nebo malé angažovanosti obsahu, třetina přepsána a vyškrtána. Další rok by se projekt točil a po premiéře bychom s tísní otevírali Rudé právo, co o Mojí svobodě napsal nekorunovaný král režimních kritiků Jan Kliment.“

Važme si naší svobody!

Výzvu Reflexu mimo jiné přijali: Martin Bartkovský, Jan Bártek, Oliver Beaujard & Nino Zardalishvili, bratři Cabani, Miřenka Čechová, Petr Čtvrtníček, Karel Dlabač, Adam Ernest, Adam Forman, Eliáš Gaydečka, Ester Geislerová, Jan Hřebejk, Jakub Jahn, Václav Marhoul, Tomáš Mašín, Dominik Miškovský, Petra Nesvačilová, Karolína Nováková, Libor Pešek, Theodora Remundová, Jitka Rudolfová, Tono Stano, Zdeněk Suchý, Zdeněk Svěrák, Milan Tesař, Thomas a Ruhller, Štěpán FOK Vodrážka, Vosto5, Kamila Zlatušková, Marek Brožek & Dominik Dolejší...

Zdroj: Reflex

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud