33
Fotogalerie

Sennheiser Momentum 3 Wireless: luxusní bezdrátová sluchátka s ANC pro náročné [test]

Řadu sluchátek Momentum představil německý Sennheiser před pár lety. Po zvukové stránce i po té technické jde o to nejlepší v kategorii přenosných sluchátek (zkrátka uzavřené modely na ven), které Sennheiser nabízí. A Momentum 3 Wireless představuje vrchol této luxusní řady. Pokud vám jde primárně o kvalitní zvuk, tak budete určitě spokojeni.

Plusy
Čistý, energický zvuk
Funkce a výbava
Efektivní potlačení hluku
Kvalitní konstrukce a materiály
Minusy
Pro někoho rozměry a vyšší váha
Cena
Výdrž baterie by mohla být delší
9  /10

Sennheiser je dlouhá léta prestižní a zavedenou značkou sluchátek (ale také profesionálních mikrofonů a další techniky). Poslední léta jí ale roste konkurence na všech stranách, a právě řada Momentum má ukázat, že tento německý výrobce patří na špičku i v kategorii sluchátek "na ven". 

sennheiser-momentum-wireless-3-_header-3.jpg

Sluchátka Sennheiser Momentum 3 Wireless jsou už dle názvu bezdrátová, nabídnou především aktivní potlačení hluku (ANC), špičkový design a také materiály. Což je ostatně pro řadu Momentum typické. Tato velká náhlavní uzavřená, avšak stále skládací sluchátka, jsou určena pro přenosné využití, nicméně klidně je můžete samozřejmě využívat i doma. Co jinak nabízí? Aktivní potlačení hluku, 17 hodin výdrže, NFC a Bluetooth 5.0, kodeky AAC, aptX a aptX LL, nechybí multiconnect. 

Vzhled a konstrukce

Třetí generace na první pohled vzhledové stránce vypadá téměř stejně jako druhá, je ale o něco rozměrnější, robustnější a těžší. Jde o jedny z nejodolnějších sluchátek na trhu – výrobce kombinuje především kov a pravou kůži, plastu zde najdete daleko méně, než u konkurenční Sony, nebo Bose.

dims.jpg

Design opět pokukuje po "retro" stylu. Klouby jsou kovové, stejně jako hlavový most; ten kryje pravá kůže, stejně jako rozměrné náušníky, které skryjí celé uši (jde o circumaurální model, tedy okolo uší). Platové jsou pouze mušle. Momentum 3 Wireless se vyrábí v černém, nebo pískově bílém provedení. Na první i druhý pohled je provedení špičkové, stejně jako materiály – když máte sluchátka v ruce, tak je vám jasné, že jde o prémiový model, který vydrží dlouhé roky. 

P3270020.JPG

Sennheiser ani u třetí generace nepodlehl "dotekové" vlně a zůstává u tlačítek. Ta jsou na pravé mušli, stejně jako USB-C konektor pro dobíjení. Tamtéž také máte možnost připojit 2,5mm jack pro poslech přes kabel. To má své klady a zápory – kladem je, že má bajonetový závit, takže zasunete, pootočíte a zamknete, tudíž nehrozí náhodné vytažení. Záporem je, že přece jen kabel 3,5mm jack-3,5mm jack se dá sehnat všude za pár korun, ale zde vám je k ničemu, neboť potřebujete originální z příslušenství sluchátek, a tudíž ho raději sebou noste. 

P3270013.JPG

Pro ukládání skládacích sluchátek Sennheiser dodává plátěné pouzdro, ve kterém máte také kapsičku pro dodávaný nabíjecí USB-C kabel, USB–USB-C redukci, či audiokabel. 

Po dílenské stránce musím sluchátka jen chválit a chválit. Co se týče nastavení správného usazení na hlavě, tak větší hmotnost mušlí občas vede k tomu, že se usazení posune o trochu níže, než nastavíte. Stejně tak rozhodně nejde o sluchátka pro nějaké dynamické činnosti, neboť dokonce běhání. Stabilita je ale i tak velmi dobrá, a zkrátka pouze odpovídá velikosti, kovovému mostu a celkově vyšší hmotnosti. 

Ovládání a aplikace

Spodní tlačítko slouží pro párování, prostřední tři tlačítka pro ovládání hudby (prostřední 1x zmáčknete pro pauzu/play, 2x pro posun dopředu, 3x pro posun dozadu, horním a spodním nastavujete hlasitost), nebo pro přijetí či odmítnutí hovoru.

Mikrofony slouží samozřejmě i pro vyřizování hovorů. To můžu jen chválit, je znát značná zkušenost s profesionální technikou, neboť kvalita je výborná, ba dokonce druhá strana hlásila, že rozumí lépe, než když volám jen z telefonu.

P3270014.JPG

Sluchátka mají automatické vypínání, když je sejmete a složíte, po rozložení a nasazení se hned připojí - obojí funguje výborně. Nechybí ani automatická pauza, když si je dáte jen na krk – to však v mém případě bylo příliš citlivě nastavené a i při nasazených sluchátkách docházelo k přerušování hudby. Není nic jednoduššího, než funkci vypnout v dedikované aplikaci ve smartphonu.

Screenshot_20200429-101530_Smart Control.jpgScreenshot_20200429-101549_Smart Control.jpgScreenshot_20200429-101601_Smart Control.jpgScreenshot_20200429-101706_Smart Control.jpgScreenshot_20200429-101722_Smart Control.jpg
Aplikace Smart Control

Právě aplikace Smart Control slouží k dalšímu nastavení sluchátek. Zde lze nastavit hlasový asistent Amazon Alexa (nebo Siri a Google Asisstant) a pár dalších drobností, nechybí skvělý ekvalizér. Ten nabízí posunem prstu po displeji měnit charakter zvuku, přičemž zde máte graficky znázorněno, jaký charakter zvuk právě má. 

Screenshot_20200429-101810_Smart Control.jpgScreenshot_20200429-101819_Smart Control.jpgScreenshot_20200429-101909_Smart Control.jpgScreenshot_20200429-101941_Smart Control.jpgScreenshot_20200429-101952_Smart Control.jpgScreenshot_20200429-102008_Smart Control.jpgScreenshot_20200504-171059_Smart Control.jpg
Aplikace Smart Control

Celkově si na ovládání budete chvilku zvykat, doporučuji možná vypnout automatickou pauzu (u vás ale může fungovat bez problémů) a dávat pozor na přepínač ANC (a raději režim přepínat v aplikaci). Samotné chování se ale může trochu změnit, neboť výrobci v posledních letech vždy u nových verzí firmware dolaďují ovládání a vlastnosti sluchátek ku spokojenosti majitelů, ba dokonce přidávají nové funkce. 

Aktivní potlačení hluku 

Horní malý přepínač pro ovládání aktivního potlačení okolního hluku má tři polohy – horní pro vypnuté ANC, prostřední pro zapnuté ANC, spodní pro ANC + příposlech okolních zvuků za pomoci vestavěných mikrofonů. K tomu mám malou výhradu – krajní polohy zvolíte snadno, prostřední (zapnuté ANC) se trefuje už hůře, navíc se snadno může stát, že při usazování sluchátek na hlavu, do přepínače "drbnete" a ANC si vypnete. Klasické přepínání ANC tlačítkem (mačkáte a postupně se přepínají varianty) skýtá daleko méně prostoru pro omyly. 

P3270005.JPG

Samotné aktivní potlačení hluku funguje velmi dobře, potlačení je jasné a velmi účinné zejména u nižších frekvencí. U vyšších by účinnost mohla být lepší a na současnou špičku nestačí (Bose a Sony jsou účinnější). Potěší fakt, že nemáte žádné nepříjemné pocity rozdílného tlaku, sluchátka můžete poslouchat klidně celý den, čemuž pomáhá nepatrný šum na pozadí. Momentum 3 sice nenabízí nejlepší ANC na trhu, ale daleko za absolutní špičkou rozhodně není. 

Pokud ANC vypnete, tak se uzavřená konstrukce sluchátek projeví kelímkovým efektem, pasivní tlumení není nijak velké. Že není utlumení velké pozná občas i okolí, při velké hlasitosti a v tiché místnosti je zvuk sluchátek slyšitelný.

P3270016.JPG

K výdrži. Udávaných 17 hodin je velmi střízlivá a seriózní hodnota, při běžné až dynamické hlasitosti jsme se bez problémů dostali téměř na 18 hodin. I tak je bohužel výdrž baterie i o více než deset hodin horší, než u ANC konkurence. Ale právě u ní se můžete dočkat nemilého překvapení, že udávané rekordní hodnoty v praxi nedosáhnete. Tudíž – ano, Sennheiser mohl s výdrží u M3 přidat, ale 17 hodin vám bude ve skutečnosti bohatě stačit. 

Jak to hraje

Jestli si Sennheiser Momentum 3 Wireless kvůli něčemu koupíte, tak je to zvuk. Čím na první poslech zaujme, tak pro Sennheiser typickým neutrálním, teplým a vřelým projevem, dynamikou a velmi širokým prostorem. 

Charakter zvuku je o trochu jiný, než u Sony XM3, nebo Bose. Klade se větší důraz na čistotu výšek a středů, či na detaily ve zvuku. V přímém srovnání je tak zvuk jasnější, o něco detailnější a především prostornější. Vokály ani náznakem nejsou halené, naopak jsou občas o něco "světlejší", než je naprostý neutrál. To však vůbec neznamená, že basy zde nejsou.

Sennheiser-Momentum-Wireless-3.jpg

Spodky jsou jasně velmi rychlé, přesné, dobře vyvážené a výrazné, zejména při střední a vyšší hlasitosti. Občas mají tendenci dělat basy hlubší, což ocení fanoušci nabasované, taneční hudby. Nejde však o žádné laciné dunivé hloubky, na to zapomeňte, spíše jde o vstřícný krok vůči běžnému posluchači. U tichého poslechu basy jsou už méně výrazné a některým nástrojům to bere energii a "tělo" (cello, klavír). 

Čím M3 zaujmou, tak dynamikou skladeb. Zejména u metalu a rockových skladeb si úderný a velmi dynamický, rychlý zvuk spolu s parádními, neutrálními středy užijete. Zvuk není přehnaně a nepříjemně ostrý, ale přesně podaný tak, aby jste si užili jejich energii.

P3270018.JPG

Samotná dynamika je trochu "dvojsečná". Pokud bych přirovnal sluchátka k "drátové" klasice, tak Momentum 3 Wireless musíte trochu více "budit" a hrát o chlup hlasitěji, abyste si užili plnou dynamiku. Zejména při tichém poslechu jsou basy méně slyšitelné a například filmové soundtracky působí ospaleji, plošeji a méně energicky – zvuku téměř chybí život. Až když hlasitost zvýšíte, zvuk se probudí, ožije a je ukázkově energický, rytmický a čistý.

Momenta mají opravdu velmi hezký a široký prostor, asi nejširší z ANC sluchátek, které jsem slyšel, i když občas by mohl být přirozenější a přesnější. Užijete si jak sólové písně, tak velká hudební tělesa, kdy se dočkáte detailů, kterých jste si dříve nevšimli. Má to však i obvyklý zápor – špatné nahrávky a či hodně komprimované skladby hned poznáte a uslyšíte – budou vás rušit.

Verdikt

Sennheiser Momentum 3 Wireless nejsou revoluční sluchátka, která by konkurenci ukázala záda. Jde o evoluci výborného modelu. Třetí generace má lepší zvuk, krásný "retro" design, poctivou konstrukci a přidává moderní funkce (hlasový asistent). Asi největším záporem je cena, která patří k nejvyšším mezi ANC sluchátky, a také v dnešní době už lehce podprůměrná výdrž baterie.

Jestli máte doma drátové "Sennheisery" a chcete bezdrátovou špičku od stejné značky, tak tohle jsou sluchátka přesně pro vás. Ostatním určitě velmi doporučuji Momentum 3 Wireless při nákupu prémiového ANC modelu zařadit do výběru, sluchátka si poslechnout a vyzkoušet, neboť patří mezi málo produktů, u kterých v rukách fyzicky vnímáte, jak poctivý výrobek to je.

Sennheiser Momentum 3 Wireless

Cena: 9 990 Kč

Technická specifikace

  • Konstrukce Uzavřená
  • Měniče Dynamické
  • Skládací konstrukce 
  • Aktivní potlačení hluku
  • Frekvenční rozsah 6 - 22.000 Hz
  • Citlivost 99 dB SPL
  • Výdrž 17 h
  • NFC, Bluetooth 5.0, SBC, aptX™, aptX™ Low Latency, AAC
  • Příslušenství Pouzdro, audio kabel, nabíjecí USB-C kabel, redukce na USB-A

Určitě si přečtěte

Články odjinud