V sadě je sedm párů různých ušních nástavců – tři sady silikonových a čtyři sady komfortních (gumových) v různých velikostech.Vybrat si tak můžete jak materiál, tak ideální velikost. 

V sadě je sedm párů různých ušních nástavců – tři sady silikonových a čtyři sady komfortních (gumových) v různých velikostech.Vybrat si tak můžete jak materiál, tak ideální velikost. 

28
Fotogalerie

Sony WF-1000XM3: nejlepší True Wireless sluchátka s ANC, která můžete mít [test]

Zájem o zcela bezdrátová (True Wireless) od jejich uvedení na trh raketově roste. Novinka Sony WF-1000XM3 míří na nejvyšší příčky a právem. Kombinuje výborný zvuk, skvělé potlačení hluku a příkladnou ergonomii. Zkrátka máme tu novou referenci pro ostatní a nejlepší True Wireless sluchátka na trhu.

Plusy
Excelentní zvuk
Výborná výdrž baterie
Velmi účinné potlačení hluku
Jisté a pohodlné usazení v uchu
Bohaté možnosti nastavení a funkce
Minusy
Nemá aptX
Nastavení hlasitosti jen přes telefon
10  /10

První model zcela bezdrátových (True Wireless) sluchátek Sony uvedlo v roce 2017, minulý měsíc Sony představilo nástupce, model Sony WF-1000XM3. A protože dva roky v bezdrátovém světě je moře času, Sony přeskočilo označení s dvojkou (teoreticky model 2018), a máme tu rovnou XM3 (model 2019). Což je logické, neboť se využívají technologie z velkého bratra Sony WH-1000XM3, což jsou aktuálně nejlepší sluchátka s ANC na trhu.

O True Wireless sluchátka roste zájem od té chvíle, kdy Apple zrušil sluchátkový konektor, nicméně každá technologie potřebuje svůj čas, aby dozrála, zejména nízká životnost baterie odrazovala. Sony na novince krásně ukazuje, že True Wireless sluchátka se konečně dostala do fáze, kdy je má skutečně smysl pořídit. Bodují jak příkladným zvukem a výdrží, tak i překvapivě rozumnou cenou (Sony WF-1000XM3 oficiálně stojí 6 490 Kč). 

Vzhled a komfort

Do malých špuntů bez drátu potřebujete dostat baterii, spoustu elektroniky a přitom zachovat rozumnou velikost. S tím se výrobci popasují různě, obvyklým problémem je horší ergonomie. Sony u nového modelu využila přirozený tvar ucha a sluchátka mají tak tři opětné body (Tri-hold structure), nespoléhají se tak jen na usazení. K jistému usazení a správné ergonomii přispívá také velmi přilnavý gumový povrch v místě přímého kontaktu sluchátek s uchem. Díky tomu máte pocit, že sluchátka perfektně drží a nemáte žádný pocit nejistoty ani při dynamičtějších pohybech, což se u jiných modelů stává.

P8060504.jpg
Srovnání velikosti sluchátek Sony WH-1000XM3 a Sony WF-1000XM3
 

Ke sluchátkům dostanete celkem sedm párů různých ušních nástavců – tři sady silikonových a čtyři sady komfortních (gumových), a to samozřejmě v různých velikostech. Vybrat si tak můžete jak oblíbený materiál, tak ideální velikost. 

Sluch.jpgWF-1000XM3_N_WearingImage-Large.jpg 
Sony u nového modelu využila přirozený tvar ucha,
 sluchátka mají tak tři opětné body (Tri-hold structure) a skvěle drží v uchu.

Sluchátka si do uší dáváte lehce zespodu a pootočením směrem nahoru se v uchu "zamknou". Usazení je tak velmi pohodlné a přitom velmi jisté. Díky ploché konstrukci navíc nevyčnívají příliš z ucha, hlavu si tak můžete třeba ve vlaku položit. Vzhled je decentní, vyrábí se světlé a tmavé provedení. 

Výdrž a dobíjení

Sluchátka mají výdrž 6 hodin na jedno nabití, přičemž pouzdro poskytuje energii na další tři dobití, celkem se dostanete na 24 hodin. Aplikace vám dá vědět, jak se sluchátka vybíjí , a to ve čtyřech krocích 100 %, 70 %, 50 % a 20 %. Pokud je vložíte však zpět pouzdra, okamžitě se začnou nabíjet, není zde žádné tlačítko, které byste museli mačkat. Po vyjmutí jsou tak zase plně nabitá. Pokud je vybijete úplně a například přes noc je zapomenete uložit do pouzdra, tak 10 minut dobíjení u rychlé snídaně vám dá rovnou 90 minut poslechu. 

P8060483.jpg 
V sadě je sedm párů různých ušních nástavců – tři sady silikonových a čtyři sady komfortních (gumových) v různých velikostech.Vybrat si tak můžete jak materiál, tak ideální velikost. 

Pokud aktivní potlačení hluku vypnete, tak se výdrž ještě prodlouží, dostanete se na 8 hodin poslechu na jedno nabití, s nabitím z pouzdra pak rovnou na 32 hodin. Sluchátka mají proximity senzor, takže po vyjmutí z ucha se automaticky aktivuje pauza, vypne se dotekové ovládání a po 5 minutách se sluchátka vypnou, to se dá ale uživatelsky upravit. Také se samozřejmě automaticky zapnou po vložení do ucha.

Pouzdro přímou a konkrétní indikaci stavu baterie nemá, stav "pouzdra" se nedozvíte ani v aplikaci v mobilu, málo bývající energie hlásí rychle blikající světlo v pouzdru. Pouzdro se dobíjí přes USB-C a má také integrované NFC pro jednoduché párování s mobilem. Velikost pouzdra je spíše kompromisem, díky ploché konstrukci však lze do kapsy u kalhot nosit bez problémů. 

Pokračování 2 / 3

Ovládání a funkce

Sony při konstrukci novinky zjevně využilo své zkušenosti s větším modelem řady X1000, v malém sourozenci tak najdete spoustu novinek, které se osvědčily u náhlavního modelu. Srdcem sluchátek WF-1000XM3 je procesor QN1e, který se stará nejen o aktivní potlačení hluku – zároveň má integrovaný 24bitový D/A převodník, signálový procesor a analogový zesilovač

Sluchátka podporují AAC a SBC kodeky, není zde tady podpora aptX HD kodeku, ani firemního LDACu. Důvody jsou dle Sony dva – drtivá většina moderních smartphonů Android už AAC umí (Apple má výhradně AAC), a z konstrukčního hlediska to znamená menší rozměry a nižší spotřebu, což je pro zákazníka to důležité. 

Screenshot_20190806-070930_Headphones.jpgScreenshot_20190806-070911_Headphones.jpg Screenshot_20190806-071015_Headphones.jpgScreenshot_20190806-071007_Headphones.jpgScreenshot_20190806-070955_Headphones.jpgScreenshot_20190806-070947_Headphones.jpg Aplikace Sony Headphones Connect nabízí možnost přizpůsobení funkcí a ovládání
 

Aktivní potlačení hluku má mít novinka o 40 % účinnější, než předchůdce, tomu pomáhají dva vestavěné mikrofony v každém sluchátku. Pří přímém porovnání v náhlavním modelem ve vlaku musím vyšší účinnost potvrdit, potlačení je velmi účinné, a to v celém slyšitelném pásmu.

Proti náhlavnímu (většímu a dražšímu) modelu byl lehce slyšitelný rozdíl v řečovém pásmu, které malý model nedokáže tolik odrušit, zejména výše posazené hlasy. Jinak pro mne byla účinnost ANC milým překvapením, zejména tím, že náhlavní model dokážou "špunti" bez problémů nahradit, když pomineme fakt, že se část zvuku přenáší i okolím ucha - to zakryjí a odruší jen velké mušle. 

celek.JPG 
Srdcem sluchátek WF-1000XM3 je procesor QN1e, který se stará nejen o aktivní potlačení hluku – zároveň má integrovaný 24bitový D/A převodník a signálový procesor, ale také analogový zesilovač. 

Ovládání má model WF-1000XM3 dotekové, a to na obou stranách. Nechybí oblíbený režim "rychlý poslech okolí" přidržením levého sluchátka (pokepáním přepínáte režimy ANC/Ambient sound/ANC OFF) , na pravém pak rozdílným počtem klepnutí ovládáte přehrávání skladem, dlouhým pak spustit Siri či Google Assitenta. V aplikaci Sony Headphones Connect můžete ovládání (strany) přehodit, či můžete dotekové ovládání vypnout úplně, zkrátka je jen na vás, co se vám líbí a vyhovuje.

20190716_172539.jpg 
Dotekové ovládání sluchátek je oboustranné, strany lze přehodit,
případně ho můžete vypnout

Jediná limitace je hlasitost, tu lze regulovat pouze přes telefon. Po mých zkušenostech s True Wireless sluchátky jiných výrobců to spíše vítám, protože nastavit správnou hlasitost poklepáváním bývá zdlouhavé a méně přesné, a nevědomým dotekem si ji můžete rychle rozhodit.

Aplikace slouží nejen k úpravě charakteru zvuku za pomocí ekvalizéru, ale také k výběru preferovanému režimu připojení (kvalita/stabilita), můžete zapnout/vypnout zvukový procesor HSEE HX (když je zapnutý, zvuk má o chlup vyšší čistotu a jiskru). 

Nechybí samozřejmě ani nastavení ANC (aktivního potlačení hluku), kdy si můžete zvolit, kolik okolního zvuku případně budou sluchátka propouštět, nebo zda propustí jen hlasy. Nechybí ani známé adaptivní ovládání zvuku (Adaptive Sound Control), kdy sluchátka automaticky upravují úroveň ANC dle prostředí, kde se pohybujete (opět si můžete vše upravit dle vašich požadavků v 20 krocích).

WF-1000XM3_S_MagnetHoldingChargingCase-Large.jpg 
Pouzdro je magnetické, takže sluchátka nevypadnou 

Důležitou změnou je úprava BT antény ve sluchátkách a fakt, že Sony jako první využívá přímý přenos zvuku do dobou sluchátek zároveň, není zde tedy "master" sluchátko. Tím se snížilo zpoždění zvuku dle Sony o 75 %, v praxi to musím potvrdit, nezaznamenal jsem u filmů či seriálů jinde obvyklý problém se zpožděním zvuku. Fakt, že ani jedno sluchátko není "hlavní" se odráží v tom, že si můžete klidně vybrat, kterou stranu (P/L) v případě potřeby chcete využívat samostatně (tedy single režim), například pro vyřizování hovorů.

Pokračování 3 / 3

Jak to hraje

Po zvukové stránce mne tyto špunty velmi překvapily. Z velkého modelu jsem zvyklý na vzdušný, dynamický, neutrální a muzikální projev, přeci jen u malých (a o pár tisíc levnějších) špuntů jsem čekal velmi znatelný rozdíl. Zde však Sony udělalo obrovský kus práce a tyto malé "špunty" jdou ve stopách velkého modelu. Osobně mne překvapil zejména krásně široký hudební prostor, nechybí ani předozadní rozměr, která sluchátka dokáží vytvořit, orchestr vám tedy nehraje uprostřed hlavy, ale kolem vás. 

Zvuk je vyrovnaný, basy jsou čisté, hutné a výborně kontrolované, u filmových soundtracků si užijete jak mohutné basy a bubny, tak jemné housle a tóny. Basová složka není dominující a ohlušující, zůstává neutrální, nepostrádá potřebnou však zábavnost, energie, kterou tak malá sluchátka dokáží přenést, je téměř uchvacující. 

P8060487.jpg 
Zvuk je skvělý – vyrovnaný, muzikální a sluchátka s nadhledem
zvládají všechny hudební žánry

Střední pásmo je čisté, vokály a hlasy si užijete, i operu tyto Sonky podávají s patřičným nadhledem. Zejména ženské hlasy jsou příkladně čisté, přičemž se nemusí posluchač bát nepříjemné agresivity, ale může si užívat každý nádech a detail. U mužských vokálů to platí také, zde je cítit lehký přídech na vyšší basech/nižších středech, které mohou některé hlasy zábavněji přibarvit. Osobně se mi líbí energický a muzikální projev, který však nesklouzává do podbízivosti. 

Výšky jsou čisté, jasné, opět bez nádechu agresivity, pozitivně jim ještě prospěje aktivace HSEE HX, kdy zvuk dostane o chloupek více detailů a jiskry, což je slyšitelné například na španělském flamencu. 

Podíl na zvuku má samozřejmě také aktivní potlačení hluku, protože i v hlučnějším prostředí slyšíte spoustu detailů a dynamiku, která je jinak okolním překryta. A to vše při nižší hlasitosti, protože nemusíte "překřičet" okolní hluk. Z praxe mohu jen potvrdit, že jak si na sluchátka s ANC zvyknete, tak nebudete chtít zpět.

Verdikt 

S novými sluchátky Sony WF-1000XM3 se výrobce opět trefil do černého, přeci jen je znát zkušenost z velkého modelu. Zvuk je excelentní, muzikální a přitom velmi příjemný a neunavující. K tomu přidejte výbornou výdrž baterie, která nyní stačí i na dlouhé cestování. Po funkční stránce jde o skvěle vybavený model, kdy osobně oceňuji možnost uživatelsky upravit funkce a ovládání. Na citlivost dotekového ovládání je potřeba (podobně jako u většího modelu) si trochu  zvyknout.

Novinka od Sony ukazuje ostatním výrobců, jak by to mělo vypadat, máme zde zkrátka další benchmark. ANC (aktivní potlačení hluku) a zvuk jsou příkladné, dvouleté čekání se vyplatilo a tento model se zařadil na vrchol své kategorie, lepší aktuálně nekoupíte. A to vše při poměrně příznivé ceně, ostatně jiní výrobci ANC u True Wireless sluchátek nenabídnou ani při ceně ještě vyšší.

Ať už máte velký náhlavní model a chcete jej doplnit o malá, nenápadná sluchátka (ve kterých se ve vedrech nepotí uši), či rádi byste vyměnili starší bezdrátová sluchátka s mizernou výdrží a horším zvukem, nebo jen hledáte svoje první True Wireless sluchátka pro cestování i na poslech hudby, tak ve všech případech mají nová sluchátka Sony WF-1000XM3 naše vřelé doporučení. 

Aktualizace: Sluchátka po update firmwaru mají ovládání hlasitosti a informaci o stavu baterie dobíjecího pouzdra.

Sony WF-1000XM3

Cena: 6 490 Kč

Zapůjčil: Sony

Technické parametry

  • Verze Bluetooth 5.0, NFC
  • Výdrž 6 hodin (24 hodin) s ANC, 8 hodin (30 hodin) bez ANC
  • Velikost měniče 6 mm
  • Frekvenční rozsah 20 Hz až 20 000 Hz
  • Kodeky AAC, SBC

Určitě si přečtěte

Články odjinud