52
Fotogalerie

Panasonic TX-55FX700E: plujte na klidné vlně [test 4K HDR LED TV]

Sedmistovka od Panasonicu - televizor (skoro) pro každého. Tentokráte na vaše přání přinášíme test LCD televizoru z dostupné kategorie.

Z „nálepek“ připomínajících technologické vychytávky a výbavu jmenujme základní obrazový parametr rozlišení obrazu – 4K/UHD HDR (podpora HDR10, HLG) s lokálním tlumením podsvícení a širokým barevným prostorem (Wide Colour Phosphor).

1000.jpg

Navýšení jasu vyvolá Auto Brightness Enhancer. Pro hráče LCD nabízí režim sport a hry. Příznivci značky se pídí po operačním systému, který proudí v žilách představovaného modelu. Firefox OS zde již není jmenován. Viditelnou zůstává platforma my Home Screen ve verzi 3.0, tudíž jakýsi soubor inteligentních funkcí. Nechybí TV Anywhere, In-House TV Streaming (klient) a Swipe & Share. Zvuk zkusí vylepšit Cinema Surround a reproduktory s výkonem 2x 10 W.

Design, základní popis

3.JPG 8.JPG

Designová koncepce Art & Interior Switch Design přináší precizní, čistou, temnější a chladivou vizáž. Tenká kovová linka se zakouřeným titanovým vzhledem obepíná polomatný panel.

1.JPG2.JPG

Ten stojí na dvojici nožek, u kterých obsluha sama zvolí ze dvou předpřipravených otvorů pro širší, nebo užší nasazení, a to bez jejich fixace šrouby. Záda variantně „dočistíte“ umístěním krytky konektorů.

Vzhledem, hlavně horní partie, sedmistovka jistě nezklame.

Konektorová výbava

Sestava přípojných míst se nachází na levé části zad (čelní pohled), ovšem méně tradičně blíže středu. Bočně míří dvojice HDMI portů (vždy s podporou 4K 60/50p s HDCP2.2) a dvojka nese přívlastek ARC – zpětný audio kanál. Stejným směrem míří USB ve verzi 3.0, velmi dobře přístupný CI + slot (ver. 1.3) pro modul s kartou placené televize, digitální audio výstup a výstup na sluchátka, šroubovací konektor pro satelitní parabolu a anténní vstup.

5.JPG6.JPG4.JPG

Přímo vzad hledí třetí HDMI vstup, dvojice klasických USB a vstup komponentního videa sdíleného s kompozitním. Stejně tak LAN zdířka pro připojení k počítačové síti. Základní prvek ovládání nechybí. Šmátrejte na pravoboku (čelní pohled).

7.JPG

Dálkový ovladač

Překvapení se (naštěstí) nekoná – výrobce dodává stále stejný typ dálkového ovladače, pouze s drobnou obměnou části tlačítek, pokud pro srovnání vezmeme loňskou sedmsetosmdesátku. Konkrétně ASPECT zaměnil za PICTURE. Česky napsáno – volbu poměru stran nahrazuje volba obrazového profilu s vylepšením. Ty, které chcete po stisku tlačítka vylistovat, nadefinujete v menu. Zajímavý počin pro uživatelstvo, které si nastaví obrazové parametry pro každý typ a kvalitu videa. Nechybí ani dole umístěný programovatelný button pro aktivaci oblíbené aplikace – děkujeme. Dobré nápady se cení.

9.JPG

Stříbrný povrch horní partie doplňuje zcela černý spodek s výrazným prolisem pro dvojici baterií. Na dnešní poměry obří dálka nese nepodsvícenou klaviaturu. Přes své velké rozměry se výborně drží, jen pro ovládání valná většina uživatelů bude muset využít obě ruce. Hlavním orientačním prvkem je středově orientované OK se směrovými tlačítky kolem. Tvarově odlišená tlačítka s hmatovou odezvou mají příjemně gumový povrch.

Výrobce neosadil mikrofon pro hlasové vyhledávání. Televizor ho umí, jen obsluha musí využít kupříkladu mobilní telefon s příslušnou aplikací. Doporučovaná Panasonic Remote Control 2 nabídne kompletní sadu řídících prvků.

Nastavení tlačítka PICTURE.JPG
Nastavte si obrazové režimy, které přepnete v rychlém sledu po stlačení jediného tlačítka ovladače. Přímo a rychle.

Počáteční nastavení a ladění

Jednoduché primární nastavení LCD televizoru jde v linii „Jazyk menu“ -> „Prostředí (Domácnost/Obchod)“ -> „Připojení k síti (Automaticky/Ruční/Nastavit později)“-> „Network Standby“ (spuštění TV na dálku přes internet) -> „Země určení“ -> „Výběr TV signálu (DVB-S/DVB-C/DVB-T/DVB-T2/DVB přes IP/Analog)“ -> následuje filtrace, co se naladí.

Přidat TV signál.JPGMenu ladění DVB-S.JPGStav signálu DVB-T.JPG
Poslední snímek zachytil informaci o stavu signálu. Konkrétně zde pro pozemní digitální vysílání. K základní orientaci podobný ukazatel poslouží velmi dobře.

Bohužel u satelitního ladění nevidíme žádnou změnu. Nicotná filtrace před ladícím procesem a nepřítomnost FastScanu snižují uživatelskou přívětivost vyhledávání satelitních stanic. Automatika při hledání pracuje korektně a vyhoví ve své jednoduchosti neznalým prohledávačům nebes. Sama dohledá zaměřené družice s doplněním do seznamu.  Délka ladícího procesu, kdy jsme na třech družicích nechali vyhledat vše dostupné, se pohybuje kolem 35 minut.  

Po ladění doporučuji využít čtyři seznamy favoritních stanic. V oblíbených skupinách doplníme kanály jen pro jeden tuner (nelze kombinovat např. DVB-S/S2+DVB-T/T2). Jednotlivé kanály si ale ponechají původní číselné značení z řazení v hlavním seznamu. V něm už se zorientujete lépe – pomohou filtry (Všechny kanály/UHD/Neplacené TV/Placené TV/HDTV/Neplacené rádio/Placené rádio/Oblíbené 1-4). Nechtěné stanice smažeme. Pokročilejší hromadné úpravy nabízeny nejsou. Přeskupení stanic provedeme i jednodušším doplněním na příslušnou číselnou pozici.

Přehled kanálů.JPGEditor seznamu kanálů DVB-S.JPGEditace složky Oblíbené DVB-S.JPG

Tříminutový interval ukousne z vašeho života proladění DVB-T/T2 tuneru. Druhý jmenovaný samozřejmě vyhovuje certifikaci pro příjem nově se rozšiřujícího DVB-T2 HEVC signálu pozemní digitální televize. Žádné negativum nebylo zjištěno. V menu se proklikáte na orientační stav síly a kvality signálu, což se hodí. Vhod přijde rychlost s jakou Panasonic FX700E dokáže přepnout stanice. Samozřejmě stav ovlivní využitý modul, popřípadě právě nasazený firmware. 

Pokračování 2 / 3

Menu a nastavení

Rozhlížíme se a nikde nevidíme původní Info Frame, který známe z již jmenované, loňské sedmsetosmdesátky. Operační systém tak působí ještě více skrytě. Domovská obrazovka zůstává zachována v modernější verzi a poskytuje základní sadu bublin – nabídku, jež si uživatel libovolně rozšíří o další připnuté programy a aplikace. Stačí stisknout tlačítko Home a vynoří se trojice výrobcem nastavených bublin. Pozorný uživatel si povšimne zleva naznačeného členění odrážkami. Ano, šipky nahoru a dolů umožní listovat v dalších seznamech. V listech uvidíte kromě vyhledávací části, kupříkladu i seznam živého vysílání, anebo nabízená videa z Youtube. Vyzkoušejte – uvidíte.

Home.JPGNabídka My Home Screenu.JPGYoutube doporučení.JPG
Hlavní domovská obrazovka na první fotce. Druhá nechává nahlédnout na nabídku úprav my Home Screenu. Třetí pak ukazuje přechodové rolovací menu k jednotlivým nabídkám programů, doporučených videí atp.

Kontinuální přechodové menu dělené do sedmi základních záložek (Obraz/Zvuk/Síť/Časovač/Nastavení/Nápověda/Volby) nám není neznámé. Kapitoly přehazujeme v rychlém tempu. Záseky se nekonají. Pro nováčky a při tápání vyhledejte e-Nápovědu.

Menu-Obraz.JPGVolby-Option.JPGNápověda-Domovská obrazovka.JPG

Pokročilejší uživatelstvo kalibruje obraz a výsledky snažení vkládá do šesti uživatelských profilů (Dynamický/Normální/Kino/Kino režim/Uživatelský/Sport). Koriguje vše od barevného nádechu, gamy, přes „Režim filmové kadence“ až po „Intelligent Frame Creation“ (s dostupnou individuální korekcí s jedním posuvníkem). Kdo chce projít informace o menu podrobněji, prohlédne si přiložené fotografie, které dokážou mnohé prozradit. Možnosti jsou rozsáhlé.

Zbytek nabídek jsme v minulosti detailně popsali a tak je zbytečné se opakovat. Stačí navštívit některý ze starších článků, kde testujeme televizory stejné stáje a máte další příděl informací, které se při výběru hodí. V každém případě by nový majitel neměl opomenout na aktualizace. Když se Vám cokoliv nepovede, po ruce je reset - obnova do přepravního/továrního nastavení. 

Časovač.JPGNastavení systému_Expediční nastavení a aktualizace.JPGSledování 4K-platné formáty.JPG
První dvě fotky ukazují časovač, expediční nastavení, či aktualizace. Třetí snímek zachytil e-nápovědu. 

Obraz

Na nějakém webu jsem četl vyjádření o barvách FX700, a to s výrazně negativním přízvukem. Když se kriticky podívám na mnoho televizorů nejen z této, ale i podstatně vyšších tříd, velmi často budou barvy (out of box... po vybalení) mimo o hodně viditelněji. Netvrdím, že barvy přesně sedí, nicméně si zachovávají přirozenost – nemají chuť sklouzávat k umělosti. Skoro bych řekl, že jsou nastaveny pro vhodný přechod ze staršího LCD, či ještě CRT TV. Divák neuvidí negativní skok, spíše bude poctěn jakousi „vyšší přirozeností“ a plností. Pravda bude sedět trochu jinde. Výrobce se nastavením evidentně snaží kompenzovat využitý typ panelu. Uživatel, který televizor zapne a nebude spokojený, by měl přejít na obrazový profil – Kino režim. Fajnšmekr kalibruje. 

Obraz-Rozšířená nastavení.JPGObraz-Typ EOTF a Režim filmové kadence.JPGObraz - Poměr stran.JPG

V rámci barevného spektra skomírá černá, která zůstává víceméně šedou, což jde za použitým panelem (IPS s 50/60Hz technologií). Pleťová se při subjektivním pozorování jeví živější, nicméně stále v rovině tolerance s nádechem jemnocitu. U části spektra barev trávy – zelené, jsem se občas nemohl zrakově „chytit“. Červená pro oko sem-tam mírně exhibuje - má sklony k dominanci a zastínění ostatních barev spektra.

Obraz-Vyvážení bílé.JPGObraz - Správa barev.JPGObraz-Nastavení barev-Podrobnější nastavení.JPGObraz-Podrobnější nastavení-100 IRE.JPG

Kritice vystavíme práci s podsvícením a pocitu z kontrastu. Obraz je měkčí a při navýšení poměru bílá/černá se stále držíme příliš u země. Chybí tu pomyslná jiskra. HDR zůstává pocitově v rovině akceptovatelnosti formátu, nikoliv zrakového okouzlení. Opět myšlenkově sklouzávám k názoru, jak cosi podobného bude vyhovovat konzervativněji postavené divácké obci, která přijme menší jasové/kontrastní rozdíly a tyto ocení. Ať se to může zdát falešné, věřte, že někteří lidé skutečně netouží po hyper kontrastu, extrémním podsvícení a HDR. Ale to je téma na jiný článek.

Obraz - Nast regulace kontrastu.JPGObraz - Nastavení jasu HDR.JPGObraz-Gamma.JPG
 

Panel předloží širší pozorovací úhly. Míra statické ostrosti nesnese kritiku. Pohybová ostrost spadá do kategorie přirozeného rozostření, někdy se ale dostává mírně za hranici. Ano, technologie panelu více nedovolí. Pro plynulejší obraz aktivujte „Intelligent Frame Creation“. Komu nevadí potemnělejší obraz a jeho „neviditelný“ kmit, prubne „Čistý pohyb“. Cesta, která trochu potlačí rozostření pohybu.

Obraz - Intelligent Frame Creation.JPGObraz - Čistý pohyb.JPG
Intelligent Frame Creation a „Čistý pohyb“. Dvě cesty k vylepšení pohybu. 

Nesoulad v podsvícení se objeví zvláště u jednolitějších barevných ploch, anebo při švenkování kamerou. Na hokejovém ledě byly cítit šedivé vertikální pruhy.

Měříme

Optická sonda a kalibrační software nám potvrdily, že Panasonic použil IPS panel, tudíž přirozený kontrast přirozený kontrast patří k těm nižším, statický naměřili jsme 711:1, dynamický v režimu Kino pak 1146:1. Černá pak má v režimu Kino hodnotu 0,205 a 0,332, takže pokud máte tmavou scénu, televizor stáhne podsvícení, ale temnočerné tmy se nedočkáte. Naopak maximální jas se pohybuje do hodnoty 350 cd/m2, a to i v HDR režimu, což jde plně v intencích třídy, do které tento Panasonic patří. 4K HDR tedy nabízí, ale vycházející slunce vás rozhodně neoslní. 

Po se nastavení režimů Kin týče, tak první (pouze Kino) nabízí efektnější podívanou s širokým barevným gamutem, volnějším nastavením barev, o něco chladnější bílou a především jasnějším obrazem. Jde tedy o pohledné, líbivé nastavení pro denní sledování, případně pro ty, kdo si raději užijí efektnější obraz, ale Dynamický je už příliš agresivní, pro ty takového diváka bude Kino vhodné.

Kino gamut.jpgKino režim.jpg 
Ukázka naměřeného barevného prostoru v obrazových režimech Kino a Kino Režim.
Pro věrnější podání barev volte tedy ten druhý.

Filmovým fanouškům doporučuji Kino režim, ten už nabízí obraz vyladěný pro DVD/Blu-ray filmy, tedy barevný prostor dle Rec.709, věrnou škálu šedé, vyladěné barvy (barevnu odchylku jsme naměřili velmi dobrých dE 2,23) a jas ideálně nastavený pro večerní sledování filmů. Zkrátka zde Panasonic nabízí přesně to, co filmový fanoušek ocení - věrný a výrobcem správě nastavený obraz, který nemusí už dolaďovat. 

Pokračování 3 / 3

Zvuk

Zvukový projev neurazí, avšak při vyšší hlasitosti by se mohl více ukázat a zůstat čitelný. U standardního zesílení pro běžný poslech posluchač ocení vzdušnost s přirozeným rozptylem v prostoru. Do hry vstoupí hlubokotónová složka - bas. S navýšením hlasitosti si nelze nevšimnout jejího přechodu do techničtější podoby a nárůstu obecnější agresivity. Zvuk se při vysoké hlasitosti zužuje a působí ořezaněji. Jednotlivé nástroje splývají. 

Zvuk - Režim zvuku.JPGZvuk-Ekvalizér.JPG
Osmipásmový ekvalizér dokáže zvuku přidat krapet života. Zkuste ho.

Náročný filmový fanda přikoupí externí aparaturu. Při nechuti navyšovat napětí v rámci finančních výdajů domácnosti, zkuste poštelovat osmipásmový ekvalizér, anebo sáhněte na dvoustupňovou úpravu basů a výšek.

Audio Link.JPG

Multimediální funkce

Panasonic TX-55FX700E umí nahrávat. Záznam pořídíte stisknutím tlačítka dálkového ovladače (letmý start), anebo naprogramováním. Upozornění na očekávaný pořad postrádáme. Integrovaný přehrávač nabízí nadprůměrnou podporu formátů, některé starší však chybí. Paradoxně se nebojí (a bát by se skutečně neměl) přehrát starší demo Oceanic.

Titulky podporují českou diakritiku a jejich font má slušnou velikost. Nastavení pro ně neschází a tak, když se namísto písmena s háčkem objeví cosi nečekaného, změňte kódování. DTS zvuk tradičně Panasonic neumí a umět nechce. TV Anywhere Panasonic implementoval, samozřejmě, jako vždy s dovětkem, který oznamuje možné omezení funkce poskytovatelem signálu - bohužel. Obsah z mobilního telefonu jednoduše zrcadlíte. Odzkoušeno - funguje!

Síť-TV Anywhere.JPGSnadné zrcadlení.JPGZrcadlení.JPG

HbbTV chodí korektně a svižně, včetně testovacích formátů na kanálech ČT. Zavoláním EPG/Guide přijdete na chvíli o obraz a zvuk. Po několika vteřinách se zvuk vrátí a obraz přejde do zmenšeného okna. Zajímavost přinese opuštění prostředí elektronického programového průvodce. Využijete-li klávesu Zpět, zvuk se nepřeruší a obraz v mžiku přejde na celou obrazovku. Při stlačení EXIT ale docílíte přerušení zvuku a obrazu.

Informace o programu.JPGHbbTV TV Prima.JPGGuide EPG.JPG
Informace o právě sledované programu, HbbTV (na Prima TV) a Guide EPG.

Prostředí původního OS Firefox patří k velmi stabilním a přehledným. Škoda jen sníženého množství aplikací, které se moc v čase nemnoží. Z druhé strany, pro řadu zájemců bude rychlost, přehlednost a stabilita prostředí přínosnější, než jeho variabilita a doplňky. Z dostupných aplikací jmenujme YouTube, Voyo, Deezer, Vimeo, sledovanitv.cz, AccuWeather a taky Netflix se samostatným tlačítkem na dálkovém ovladači. Nechybí pár drobných, jednoduchých her. Výrobce pamatuje na konzervativního diváka s klasickým teletextem. 

Aplikace.JPGFunkční aplikace sledovanitv cz.JPGTeletext.JPG
Aplikace, plně funkční aplikace sledovanitv.cz a stařičký teletext. Co zde je, to funguje.

Závěr

Jako obvykle jsem byl velmi kritický. Chtěl jsem ukázat na veškeré neduhy, které vidím a vnímám. Otázkou, kterou si zájemce o tento stroj musí položit, bude, jestli i on má podobné pocity. Myslím, že řada kupujících mnohé nepocítí. Majitel získá zakoupením TX-55FX700E dobrého sluhu. Ocení mimořádně stabilní operační systém, a to není v dnešní době běžné. Ocení rychlé reakce prostředí, včetně přepínání programů u satelitního tuneru. Nebude postrádat moderní funkce typu zrcadlení, sdílení atp. Pokochá se přirozenou plnou barevností, která sice občasně pro oko nesedí, z druhé strany nemá tendenci klouzat k umělosti. Citlivé oko by chtělo krapet více pohybové ostrosti, tu však osazená technologie již není schopna navýšit. Stejně tak neporazíte šedivou černou. 

Zvuk Vás neusadí do křesla, ale ani nezklame. Důstojně doplní obrazové podání a naváže na něj. Nemohu znovu a znovu upozornit na mínus v podobě neochoty přehrát DTS zvuk a hlavně, nevyužít FastScan u satelitního ladění. Vždyť ho umí kdejaký noname! Proč ne Paňas? A proč Panasonic u modelu, který umí nahrávat, nepřidá i jednoduché připomenutí na očekávaný pořad, aktivující se z EPG/Guide?

Testovaný LCD televizor s LED podsvícením má své limity, které mu při zrození určil typ technologie osazeného panelu a jeho zobrazovací frekvence. Jestliže bychom ho hodnotili v rámci této „ekonomické“ kategorie, pochválíme ho daleko víc. V rámci širšího posouzení v širším kontextu pak neoslňuje tak, jak by mohl.

Panasonic TX-55FX700E se chce stát vaším sice „obyčejnějším“, ale dobrým kamarádem, který nemá chuť zradit a podrážet. Zkuste ho omrknout.

AVmania.cz
Panasonic TX-55FX700E   7

 

Klady

+ Přirozené, plné barvy
+ Překvapivě slušná prostorovost scény
+ Stabilita prostředí bez „módních“ výstřelků
+ Streamovací funkce (TV Anywhere)
+ Klidné, svižné, přehledné prostředí
+ Obsáhlé menu
+ Kontinuální procházení menu
+ Programovatelné tlačítko na dálkovém ovladači
+ Ekvalizér
+ Možnosti titulků
+ Samostatné řízení hlasitosti sluchátkového výstupu s nastavením
+ Design
+ Už tradičně kvalitně nastavený obrazový Kino režim 

Zápory

- Doplňkové HDR
- Hodilo by se více jasu
- Uživatelská nepřívětivost satelitní části (chybí FastScan)
- Nepodporuje DTS
- Průměrná podpora starších typů multimediálních formátů (SD/HD) k přehrávání přes USB
- Občasná pohybová neostrost na hraně přirozeného rozostření
- Neumí upozornit na požadovaný pořad
 

Panasonic TX-55FX700E

Cena: 25 990 Kč

 

 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud