Co je Dolby Atmos a jak ho můžete slyšet

4. června 2020
TWEET SDÍLET
Co je Dolby Atmos a jak ho můžete slyšet

Reproduktory, zesilovače ale i soundbary s podporou Dolby Atmos existují na trhu velmi dlouho. Stále ale mezi lidmi existuje trochu nejasností, co je vlastně Dolby Atmos zač.

V základu jde o prostorový zvuk, kdy zvuk nehraje jen okolo vás, ale i shora. K běžným šesti kanálům označovaným také jako 5.1 (levý, přední střed, pravý, zadní pravý, zadní levý, subwoofer) se přidává ještě horní levý a horní pravý. Počet kanálů pro Dolby Atmos se tedy označuje například jako 5.1.2, 7.1.2 či 9.2.4, kdy poslední číslo za tečkou vám říká, kolik je horních kanálů. 

Klepněte pro větší obrázek 
Dolby Atmos přidává horní kanál, někdy označovaný také 3D

Dolby Atmos je přitom nadstavbou nad stávajícími standardy Dolby a tak, pokud nějaké zařízení podporuje Dolby Atmos, automaticky podporuje i několik dalších nižších, "méně" kvalitních formátů.

Existují dvě hlavní firmy tvořící standardy – Dolby Laboratories a DTS – přičemž Dolby a DTS dlouhá léta spokojeně žijí vedle sebe. Dolby dnes díky úsporné kompresi dominuje ve streamovacích službách zatímco DTS má silnou pozici ve fyzických médiích díky větší dostupné šířce pásma. Dnes se můžete setkat s těmito hlavními standardy:

  • vícekanálové PCM – nejjednodušší, ale současně na objem nejnáročnější standard. Každý kanál zvuku tvoří nekomprimovaný zvuk podobně jako na CD. Běžný HDMI kabel zvládne i osm kanálů v tomto neúsporném formátu, problémem je hlavně zabrané místo na médiu. Jde o nejrozšířenější formát pro počítačové a konzolové hraní, kde nemusíte řešit ukládání dat, ale oceníte minimální nároky na přípravu signálu.
  • Dolby Digital (DD, AC3) – základní standard prostorového zvuku s maximem 5.1 kanálů. Když se nedokážou zařízení domluvit na nějakém lepším standardu, vždy se shodnou alespoň na Dolby Digital 5.1  (nebo PCM) a složitější formáty do něj překódují. Jde také o jediný standard použitelný přes optický kabel.
  • Dolby Digital Plus (DD+) – v názvu nemá počet kanálů, protože jich podporuje klidně až 13.1. Signál není tak komprimovaný jako na Dolby Digital.
  • Dolby True HD – bezztrátová komprese zvuku zajišťuje nejvyšší kvalitu pro opět až 14 kanálů zvuku. Používá se jen u fyzických médií, protože nároky na objem přenesených dat nejsou pro streamování z internetu praktické.
  • Dolby Atmos – prostorový "3D" zvuk s horním zvukovým polem zakódovaný pomocí Dolby Digital Plus nebo Dolby True HD. Zdroje zvuku mají přesně definovanou polohu v prostoru, takže se lépe vypočítá správný prostorový efekt podle konkrétní konfigurace reproduktorů. Díky „zdrojům zvuku s přesnými souřadnicemi“ je použitelný i pro počítačové hry.
  • DTS – základní standard 5.1 zvuku získal popularitu hlavně v dobách DVD díky více jak dvojnásobné šířce pásma (1,5 Mbit/s) pro zvuk oproti Dolby Digital (640 kb/s).  Reálně se tyto maximální možnosti nepoužívaly a kvůli různé kompresi nelze srovnávat kvalitu zvuku jen podle šířky pásma, DTS zvuk je ale poslechově lepší jak Dolby Digital.
  • DTS-HD High Resolution Audio – konkurence pro Dolby Digital Plus. Umí osm kanálů, kvůli datovému toku 3 nebo 6 Mbit/s není úplně vhodný pro streamování, ale jde o úsporný formát pro přehrávání z médií.
  • DTS-HD Master Audio – zvuková konkurence Dolby True HD s bezztrátovou kompresí, tedy velký objem dat, ale také nejvyšší kvalita zvuku pro 8 a více kanálů.
  • DTS:X – ekvivalent Dolby Atmos, tedy dekodér zvuku s přesnou polohou zdrojů zvuku v prostoru využívající nižší standardy pro transport dat. Zatím není ale tak rozšířený jako Atmos.

V sestavách pro Dolby Atmos lze horní reproduktory řešit fyzicky stropními reproduktory, ale často i sestavy se samostatnými reproduktory to řeší odrazem – na předních reprosoustavách jsou i reproduktory zamířené šikmo ke stropu a na vaše poslechové místo jejich zvuk dorazí odražený od stropu.

Navíc to, že Dolby Atmos definuje polohu zdroje zvuku a nikoli reproduktor, ze kterého má hrát, nahrává různým neobvyklým řešením. Soundbary si mohou pohrát se zvukovou magií a pomocí více reproduktorů a odrazů od stěn posunout vnímaný zvuk do správného místa.

Jak dostat Dolby Atmos do reproduktorů

Zdrojem signálu v Dolby Atmos byly historicky nejdříve Blu-ray přehrávače. S příchodem streamovacích služeb a současně chytrých televizorů můžete Netflix pustit přímo na televizoru a i z něj byste rádi nějak ten zvuk dostali do reproduktorů.

Původní zapojení tak spočívá v připojení Blu-ray přehrávače do HDMI vstupu na zesilovači či soundbaru (ty zpracují zvuk) a teprve poté dalším HDMI výstupem obrazový signál zamíří do televizoru. Televizor tedy nezpracovává zvuk vůbec, o vše se stará zesilovač na cestě signálu. Často ale máte přímo do televizoru zapojené i další zdroje signálu a i televizor může být zdrojem zvuku, potřebujete tedy nějaký zpětný kanál.

Proto HDMI od začátku podporuje HDMI-ARC, což znamená Audio Return Channel, tedy zpětný zvukový kanál. Po kabelu, který přichází ze zesilovače či soundbaru do televizoru, dokáže televizor také poslat zpět zvuk přehrávaného obrazu. Zesilovač tedy může jako vstup využít i tento zpětný kanál (ARC) a poslat jej do reproduktorů. Typicky k tomu dochází, pokud v sestavě je AV receiver a vy sledujete například seriál vysílaný přes DVB-T2. Pak TV přes HDMI ARC kanál posílá zvuk do AV receiveru, či soundbaru.

Klepněte pro větší obrázek
Soundbary Dolby Atmos řeší odrazem zvuku o strop

HDMI-ARC v základu myslí jen na obyčejný zvuk z televizoru, s žádnými náročnějšími datovými formáty tedy raději nepočítejte. Navíc u ARC není jasně definováno, zda televizor musí posílat ven 2.0 zvuk, nebo 5.1 – je to volba výrobce, nikoliv povinnost.

Chytré televizory s mnoha aplikacemi si ale žádají vyšší standard pro zvuk. Proto se v rámci aktuálního HDMI 2.1 objevuje HDMI-eARC, kde to e znamená enhanced, tedy vylepšený zpětný zvukový kanál. Místo megabitu za sekundu u HDMI-ARC podporuje až 37 Mbit/s, tedy s velkou rezervou i nekomprimovaný osmikanálový zvuk. A to není všechno, navíc v rámci HDMI-eARC probíhá synchronizace obrazu a zvuku, tzv. lip sync. Dříve jste museli na externích reproduktorech jemně ladit posun obrazu a zvuku kvůli různé rychlosti zpracování obrazu v televizoru a zvuku v zesilovači. S HDMI-eARC to nemusíte řešit. Zařízení se domluví a přesně synchronizují, což klasické HDMI ARC neumí. 

  optický SPDIF HDMI-ARC HDMI-eARC
Stereo ano ano ano
Komprimovaný 5.1 ano ano ano
Nekomprimovaný 5.1 ne ne ano
Nekomprimovaný 7.1 ne ne ano
Dolby Atmos v True HD ne ne ano
DTS:X ne ne ano
Propustnost 384 kbit/s 1 Mbit/s 37 Mbit/s
Ovládání televizorem ne ano ano

Tři varianty Dolby Atmos

S ozvučením filmů v Dolby Atmos se můžete setkat ve dvou verzích. Streamovací služby, u nás především Netflix a Apple TV, používají pro zvuk Dolby Atmos přenos přes úsporný komprimovaný Dolby Digital Plus. Filmy na fyzických nosičích potom spoléhají na Dolby True HD. Jako třetí způsob existují potom počítačové hry s podporou Dolby Atmos (je jich jen 14). Atmos pro počítačové hraní tedy není rozšířený. Existuje, ale není nějak zvlášť podporovaný. 

Klepněte pro větší obrázek 
Většina soundbarů s Dolby Atmos mají více HDMI vstupů.
4K Blu-ray připojíte jednoho, televizor přes HDMI ARC do druhého.
Nekomprimovaný HD zvuk Dolby Atmos umí poslat do soundbaru
až nové televizory s HDMI eARC.

Díky rozšířenému Dolby Atmos přes Dolby Digital Plus dokážete z televizoru přehrávat Dolby Atmos i přes starší propojení HDMI-ARC. To má dostatečnou kapacitu, aby jím Dolby Digital Plus z Netflixu prošlo. Netflix totiž používá pro zvuk méně jak 1 Mbit/s.

Budete se ale potom potýkat se synchronizací obrazu a zvuku, Atmos je náročnější na zpracování a jeho posun je vyšší než u jiných standardů. Co zní přesně v Dolby Digital, bude se zvukem Dolby Atmos posunuté a budete tak neustále ladit posun obrazu a zvuku. Toto opravdu vyřeší až HDMI-eARC. 

Jak je vůbec Atmos rozšířený?

Nejsnazší cestu, jak se dostanete k obsahu v Dolby Atmos, představuje nejvyšší předplatné Netflixu. Ani na něm ale není Atmos zrovna rozšířený. V Dolby Atmos můžete poslouchat především vlastní seriálovou a filmovou produkci Netflixu, u běžných filmů a seriálů převažuje základní prostorový zvuk 5.1. Netflix je ale také jediným zdrojem pro Dolby Atmos v českém dabingu (Zaklínač).

Lepší situace je na fyzických nosičích, filmů s podporou Dolby Atmos je na našem trhu zhruba 150 (anglický dabing). Podobný standard DTS-X je na tom několikanásobně hůř.

Má tedy vůbec Atmos smysl?

Na první pohled může vypadat investice do vybavení pro Dolby Atmos jako zbytečné plýtvání. Obsahu zas tolik není a současně ty horní kanály v Dolby Atmos nenesou tolik informací souvisejících s dějem filmu, spíš dotvářejí atmosféru.

Dolby Atmos je ale především zárukou kvality. Když už zařízení podporuje Dolby Atmos, automaticky to znamená, že podporuje i všechny nižší formáty. Teoreticky mohou existovat třeba levnější soundbary s podporou Dolby Atmos ale bez reproduktorů mířících do stropu. Tam ale myslím bude na první pohled jasné, že z toho se žádný bič neuplete a o horní zvuk přijdete úplně. 

Témata článku: Soundbar, HDMI 2.1, Dolby Atmos, eARC

Určitě si přečtěte

TCL 65C815: Stohertzový 4K HDR LCD televizor s výborným zvukem [test]

TCL 65C815: Stohertzový 4K HDR LCD televizor s výborným zvukem [test]

Volali jste po testu TCL a tak ho zde máte. Android OS, VA panel a 100 Hz. To na první pohled nezní špatně, co říkáte?

31 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TCLLCD a LEDTestyTelevizory
13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

20 Ondřej Králík

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

První blockbuster letošního roku, který si užijte intuitivně, smyslově, tak jak na vás bude působit a dopadat intenzivní obrazová a zvuková složka, a nesnažte se tolik analyzovat všechny časoprostorové paradoxy v něm

15 Marek Čech

Marek Čech
Recenze filmů
12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

15 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Den D je tady. České televize po dvaceti letech mizí z DVB-T

Den D je tady. České televize po dvaceti letech mizí z DVB-T

23 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
Přechod na DVB-T2
11 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

11 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

33 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Televizory