Co jsme viděli, co jsme slyšeli: Netflix o zrcadlení zla lidského v tom nadpřirozeném [recenze filmu]

12. června 2021
TWEET SDÍLET
Co jsme viděli, co jsme slyšeli: Netflix o zrcadlení zla lidského v tom nadpřirozeném [recenze filmu]

Plusy

 • Vztahová linie působí mnohem výrazněji než ta duchařská.

Minusy

 • Thrillerové zvraty jsou odvozeny od Georgeova spíše instinktivního než rafinovaného jednání.
5/10
Hodnocení

Motiv starého domu, který začne jeho novým majitelům skrze různá nadpřirozená znamení vyjevovat svou pohnutou historii, patří k jedněm z nejotřepanějších premis duchařských hororů. Na konci dubna se na Netflixu objevil nový přírůstek k tomuto subžánru v podobě filmové adaptace pět let staré novely od spisovatelky Elizabeth Brundage.

Klepněte pro větší obrázek

Stojí za ní režijní a scenáristická dvojice Shari Springer Berman a Robert Pulcini, která na sebe výrazně upozornila už svým na festivalu Sundance oceněným debutem Můj svět o tvůrci komiksů Harveym Pekarovi. Scarlett Johansson se objevila v jejich následné romantické komedii Holka na hlídání, a Co jsme viděli, co jsme slyšeli je šestým společným počinem tohoto tvůrčího a manželského dua. A o manželství v jeho toxické podobě tento film, zasazený do roku 1980, vypráví.

Ve vleku zdatného manipulátora

Jeho protagonisty jsou George (James Norton) a Catherine (Amanda Seyfried) Claireovi, kteří se z Manhattanu spolu s dcerkou Franny přestěhují do venkovského domu z konce 19. století v Hudson Valley. George zde na soukromé Chosen University po obhájení dizertační práce dostane možnost učit dějiny umění, zatímco jeho manželka, která se potýká s bulimií, se v metropoli vzdává své práce restaurátorky umění.

Její manžel do univerzitního prostředí vpluje s velkou nonšalancí, díky níž si ho rychle oblíbí jak vedoucí katedry Floyd (F. Murray Abraham), tak kolegové a studentky. Catherine se ve starém domě cítí osamělá a izolovaná od okolního světa a nachází v něm stopy něčeho tajemného. Ať už jde o Bibli se záznamem úmrtí předchozích majitelů, starožitný prsten, který začne nosit nebo přízraky, které jí v něm pronásledují a jež George zlehčuje.

Pomoc s údržbou domu i pozemků okolo něho jí nabídne bratrská dvojice, která se ukáže, že má spojitost s jeho historií. Georgeova blízkost se studentkou Willis (Natalia Dyer) neunikne pozornosti jeho kolegyně Justine (Rhea Seehorn), která se spřátelí s Catherine. Ta nalezne spřízněnou duši i ve Floydovi, který se zajímá o mysticismus. Podniknou společnou seanci, která jí napoví zase o něco více o místě, kde pobývá.

Strach z duchů se ale u Catherine postupně mění v úplně jiný druh strachu. A to z člověka, který jí a jak se ukáže i svým okolím manipuluje, který je ochoten pro dosažení svého cíle lhát, podvádět a mnohem víc, tak aby pravda o jeho jednání nevyšla najevo.

Zlo nadpřirozené, zrcadlící to lidské

Výchozí situací a některými motivy, jako je duch mrtvé ženy, který bloudí domem nebo to, že se žena vzdala své kariéry ve prospěch manžela, vám film může připomenout dvacet let starý, hitcockovsky laděný thriller Roberta Zemeckise Pod povrchem s Harrisonem Fordem a Michelle Pfeiffer v hlavních rolích. I v něm šlo o spojení psychologického thrilleru a duchařského hororu.

V Co jsme viděli, co jsme slyšeli mnohem lépe funguje linie vztahová, kdy prostředí domu s jeho děsivou historií umocňuje sice navenek skrývanou, ale už předtím přítomnou manželskou krizi. Dům se stává katalyzátorem toho lepšího i horšího u obou partnerů i ochoty, kam až jsou ochotní zajít při realizaci svých záměrů, když se ocitnou pod tlakem.

Nebezpečnějším se tak ukazuje zlo lidské než to nadpřirozené, které se stává jen zrcadlením toho přítomného. Realistická, thrillerová rovina se ve vyprávění prolíná s tou duchařskou a významově se doplňují. Za silnější konec provazu přitom určitě tahá ta první, ukazující manželské odcizení v důsledku toxického chování jednoho z partnerů, ta nadpřirozená jí spíš vytváří jen náladotvorné pozadí, které ale nevyvolává až takovou míru strachu.

Mystická spravedlnost

Režijní dvojice nesází na hororové lekačky ani další zásahy nadpřirozena, vytváří spíš znepokojivou thrillerovou atmosféru, postavou na napětí mezi postavami a tom, kam se může jejich interakce vyhrotit. A to nejenom v rámci manželského páru.

A díky hercům se jí to daří. Dominantní George vytváří v submisivní Catherine pocit, že mu musí být za mnohé vděčna. Zasévá v ní pochybnosti o jejím duševním zdraví, tak aby jí mohl lépe manipulovat. Přitom se sám chová jako parazit na druhých. Manipulátorem ale není až tak zdatným, protože například jedna z jeho nových kolegyň ho prohlédne poměrně záhy a jeho kroky pak působí spíš instinktivně než rafinovaně.

Do výkonu spravedlnosti síly nadpřirozené, demonstrující ženskou pospolitost, zasáhnou a odtud je odvozen i mystický či transcendentální závěr, který metaforickou formou ukazuje vnímání osudu a lidského bytí očima mystiků.

Jsou to myšlenky švédského teologa a mystika z 18. století Emanuela Swedenborga, které tvůrci implantují do názvu filmu i děje, stejně jako obrazy o století mladších romantických krajinářů z hudsonské školy. Charakter jejich obrazů částečně určuje i podobu vizuální stránky, která estetikou rovněž odkazuje k osmdesátým létům, v nichž se vyprávění odehrává. Jeho silnější stránkou je vykreslení rozpadajícího se manželského vztahu než duchařská linie, která tu psychologickou jen zrcadlí.

Co jsme viděli, co jsme slyšeli

 • Žánr: mysteriózní thriller
 • Původní název: Things Heard & Seen
 • www.netflix.com/cz/title/81048729
 • USA, 2021
 • Scénář: Shari Springer Berman, Robert Pulcini (předloha Elizabeth Brundage)
 • Režie: Shari Springer Berman, Robert Pulcini
 • Hrají: Amanda Seyfried, James Norton, Natalia Dyer, Rhea Seehorn, Karen Allen, F. Murray Abraham, Alex Neustaedter, Jack Gore
 • Distribuce: Netflix
 • Distribuční premiéra v ČR: 29. 04. 2021

Speciál: Netflix

Netflix je populární streamovací videoslužba. Kromě filmů, seriálů a dokumentů, které nakupuje, produkuje i svůj vlastní obsah. Nechybí ani mnoho populárních českých filmů, velká část zahraniční produkce obsahuje české titulky, některé tituly mají i český dabing.

Témata článku: Filmy a seriály, Netflix, Filmy on-line, Recenze filmů, Recenze

Testujeme Samsung Galaxy Z Fold4. Není to revoluce, ale spíš odstraňování neduhů třetí generace

Testujeme Samsung Galaxy Z Fold4. Není to revoluce, ale spíš odstraňování neduhů třetí generace

** Do redakce nám dorazil skládací Galaxy Z Fold4 ** Změn není tolik, ale zato jsou smysluplné ** Telefon nám dorazil v šedozelené barevné kombinaci

Martin Chroust
Skládací konstrukcePreview
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Android 12L. Na kolik zařízení vlastně tento systém dorazil, a jak zjistíte, zda jej máte i ve svém telefonu?

Android 12L. Na kolik zařízení vlastně tento systém dorazil, a jak zjistíte, zda jej máte i ve svém telefonu?

** Od představní Androidu 12L už brzy uběhne 10 měsíců ** Systém se distribuuje od března, a zatím se příliš nerozšířil ** Jak poznat, že běží i u vašeho telefonu? Je to trochu oříšek...

Martin Chroust
Android 12LSkládací konstrukce
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Hubbleův dalekohled pozoroval hojení veleobra Betelgeuse po gigantické explozi

Hubbleův dalekohled pozoroval hojení veleobra Betelgeuse po gigantické explozi

** Hubbleův vesmírný dalekohled svoji výkonnou optiku zaměřuje i na hvězdu Betelgeuse ** Ta před časem předvedla velmi neobvyklé chování, které u mnohých vzbudilo očekávání exploze supernovy ** Na ultimátní výbuch sice nedošlo, i tak se ale na Betelgeuse dějí pozoruhodné věci

Stanislav Mihulka
DalekohledyAstronomie
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Tento výběr vás přesvědčí o tom, že 70. léta byla z hlediska nahoty ve filmu velmi otevřená. Kdo je podle vás erotickým symbolem desetiletí? Překoná někdo Ornellu Muti?

Marek Čech
Filmy a seriály
Jak nakupovat na německém Amazonu. Tipy, triky a na co dát pozor

Jak nakupovat na německém Amazonu. Tipy, triky a na co dát pozor

** Amazon.de je tím hlavním, přes který byste měli v ČR nakupovat ** Má ale svá úskalí týkající se češtiny, cen a dopravy ** Prozradíme trky, které se vám budou hodit

Lukáš Václavík
E-shopyAmazonTipy