7
Fotogalerie

Co nabídne CES 2013 už za necelý měsíc

Již za měsíc, na počátku ledna proběhne tradiční CES, výstava novinek pro rok 2013. Na co se můžeme těšit, a jaké sliby se naopak nenaplnily?

CES má mezi světovými výstavami unikátní postavení. Firmy zde představují novinky pro celý další rok, nejen pro prvních pár měsíců. Letos bude opět o něco větší než loni, i když možností pro další růst už moc není. V rámci Las Vegas už nejsou dostupné výstavní plochy, kam by se dalo výrazněji expandovat. Ze zahraničí sem zamíří firmy z 48 států, stále tedy jde o světovou, nikoli čistě americkou výstavu.

Na CES směřují hlavně zástupci firem. Ač to z našeho pohledu může vypadat jako veřejná výstava, je to velmi uzavřená záležitost. Každý návštěvník se musí zaregistrovat a viditelně nosit kartičku se svým jménem a kategorií (novinář, nákupčí, prodejce, analytik a podobně). To neznamená, že by tam bylo málo lidí, ale nejsou tam žádní náhodní kolemjdoucí a každý vystavovatel hned ví, kdo se ho na něco ptá.

C_FRONT_SIDE(1)_1.jpg HK-BDS-(01).jpg Product-Images_84LM9600_1(1).jpg
Na CESu se můžeme těšít na exkluzivní Beoplay A9, bezdrátový stereo reproduktor v nezvyklém provedení. Harman/Kardon představí BDS 577, 3D Blu-ray systém s podporou AirPlay, Bluetooth, Wi-Fi, YouTube a bezdrátovým subwooferem. LG ukáže 84" UHD televizor 84LM9600, Samsung pak 85" UN85S9000.

CES je specifický i tím, že je to výstava pro nákupčí ne pro nakupující. Tedy ne ty, co kupují jeden televizor, ale ty, kdo plánují, jaké televizory zamíří do sítí obchodů. Proto CES obsáhne novinky na celý rok, přičemž se na něm objeví i produkty, u kterých se teprve testuje reakce trhu a na trh ani nikdy nezamíří.

Microsoft nahradí Qualcomm

Ani CESu se ale nevyhnul nástup mobilních technologií. Prestižní zahajovací přednášku řadu let ovládal Microsoft, ten ale ustoupil a letos se toho ujme šéf Qualcommu, jednoho z hlavních výrobců čipů pro mobilní zařízení. Dlužno dodat, že Microsoft sám nechtěl pokračovat, první lednový týden moc nepasuje do jeho kalendáře uvádění produktů, takže to v posledních letech bylo buď nudné opakování viděného, nebo deklarování obecných vizí.

Zvědaví jsme na novinky, které představí zejména tradiční výrobci spotřební elektroniky. Japonská elita Sony, Panasonic, Sharp či Toshiba je obecně na ústupu a drtí je čím dál víc korejské duo Samsung a LG. Japonci ale stále výtečně zvládají vývoj technologií a orientace na novinky je pro hodně podstatná. Od Samsungu čekáme především 4K pro masy a možná pochlubení se pokrokem v OLED za uplynulý rok.

UHD ovládne trh

Často se dá už dopředu odhadnout, jaké hlavní téma bude táhnout. Letos to dle většiny předpokladů budou 4K respektive UHD televizory, tedy ty s rozlišením 3840 × 2880. Paradoxně první takový televizor, 84“ od LG, jsme již viděli na počátku roku 2012. Nyní ale budou k vidění produkční modely od více výrobců a doufejme i v zajímavějších cenových relacích.

OLED obrazovky, které byly hitem CESu 2012, se nakonec na trh nedostaly. LG ani Samsung se nepodařilo stlačit výrobní náklady tak nízko, aby získaly při vysokých cenách rozumné marže. Pozici vysněné televizní technologie tak po OLEDu převezme 4K. Upřímně to vidíme jako lepší technologický skok než 3D a OLED. Výrobně nejsou 4K televizory dramaticky jiné od běžných FullHD, kvalita obrazu je u vyšších úhlopříček pozorovatelně lepší i při Full HD zdroji. Upscaling se dnes totiž může spolehnout na slušný výkon procesorů.

Počítače a mobily - rychlejší, úspornější, dotykové

Z oblasti výpočetní techniky se dá očekávat plošný nástup notebooků s dotykovými displeji pro Windows 8, konvertibilních notebooků, co se přemění na tablet a tabletů s výkonem slabších notebooků. Pozornost se bude upírat k nVidii, zda se objeví Tegra 4 případně ARM platforma pro servery a počítače. Pochopitelně Qualcomm se také bude mít čím pochlubit, když už má zahajovací přednášku. Do mobilů by také měly proniknout FullHD displeje. Intel by měl představit novou generaci úsporných procesorů, loni takto představil Ivy Bridge procesory a dotykové notebooky. Oboje se letos naplnilo.

1-table-pc-ART(1)_1.jpg Apex-WiFi-Image(1).jpg
Z nevšedních produktů se těšíme na Touch Table PC počítač ve stolku, určený zejména pro kavárny. Lyžaře zaujmou brýle APEX HD+ s vestavěnou FullHD kamerou a live streamingem přes WiFi do mobilu.

Splnil se i slib levného Android tabletu za 250 dolarů s Tegrou 3, který se jen mihnul na tiskovce nVidie a na výstavišti k vidění nebyl. Později se tento tajemný tablet Asusu objevil pod křídly Google jako Nexus 7 s ještě nižší cenou a prodává se velmi dobře.

Vuzix-Smartglass-in-use.jpg XAV-701_front_MirrorLink_simulation(1).jpg
Na vlně popularity Google Glass se chtějí svézt brýle Vuzix Smart Glasses, nevypadají ale zrovna elegantně. Na CESu bude velký podíl vybavení pro automobily, například Sony představi receiver XAV-701HD úzce provázaný s mobilním telefonem. U nás ale nebude, cílí hlavně na uživatele satelitního rádia.

Statut bájného jednorožce si i po roce drží dokovací stanice pro Thunderbolt, tedy rychlé rozhraní pro disky, monitory a další periférie, dnes k vidění nejčastěji u notebooků Apple. Belkin vystavoval na pohled už finální kus, ale stále nic na trhu není.

Budeme při tom

Na CES jede i tentokrát od nás několik redaktorů. Já, Tomáš Holčík, se vynasnažím opět najít co nejvíce zajímavého v oblasti spotřební elektroniky a počítačů. Filip Kůžel z Mobilmanie se bude věnovat mobilním telefonům a tabletům, které zase budou hrát výraznější roli. Nakonec Daniel Karchňák, který recenzuje notebooky, grafické karty a další počítačové vybavení, získá šanci zhodnotit několik novinek přímo na místě.

Určitě si přečtěte

Články odjinud