Co nás čeká a nemine v roce 2021 (nejen) v audio a videotechnice

31. prosince 2020
TWEET SDÍLET

Na začátku roku 2020 asi nikdo nečekal, jak se vše vyvrbí. A nejen co se COVIDu týče. Asi jednou z největších "událostí" měl být příchod HDMI 2.1 a přiznám se, že na každém představení novinek jsme na začátku roku 2020 se ptali, zda to budou mít. A kdy.

Od HDMI 2.1 k MiniLED, MicroLED a QD-OLED

Samsung a LG do toho skočili rovnýma nohama u svých QLED a OLED modelů, ale postupně se ukázalo, že co teoreticky bylo jasné, to v praxi zas tak úplně nefungovalo. Problémy s kompatibilitou režimu 4K/120P u AV receiverů, s kvalitou zobrazení, atd. Když přidáme fakt, že se vše týká především herních konzolí, které mají ořezanou kompatibilitu s HDR10+ a Dolby Vision, tak je zjevné, že ostatní výrobci, kteří vyčkávali na rok 2021, udělali vlastně dobře. I z toho hlediska, sázka Sony pouze na jediný model XH90, byl velmi rozumný tah.

Klepněte pro větší obrázek
První miniLED televizor TCL X10 je na trhu už skoro rok. Je výborný

A jak to bude s HDMI 2.1 v roce 2021? Doufejme – vzhledem k tomu, že problémy se plně projevily až v druhé polovině roku. Většina výrobců má konce roku nové modely v podstatě hotové, je tak otázkou, zda se podaří vše ideálně dořešit jak po HW, tak po SW stránce. Mám obavu, že na neprůstřelné řešení si počkáme až do roku 2022.

Rok 2020 v televizorech obecně přinesl lepší kvalitu zpracování obrazu a také obrazový režim Filmmaker Mode, který divákům má film ukázat tak, jak filmaři zamýšleli. A vzhledem k tomu, že v prvních měsících roku 2021 budou zavřená kina (i po otevření nečekám, že se lidé do nich budou rychle vracet), tak bude častým řešením právě televizor s nastaveným režimem Filmmaker Mode. (Že by už v roce 2019 někdo tušil, co přijde?).

V TV technice bychom se v roce 2021 mohli dočkat dalšího skoku. Objeví ve více MiniLED televizorů (tj. LCD s lepším zadním podsvícení), slibované jsou první MicroLED modely (tj. TV, kde obraz tvoří pouze LED diody), očekává se premiéra QD-OLED TV (v podstatě OLED, kde se o červenou a zelenou barvu starají anorganické materiály). Ale vzhledem k tomu, že svět asi čeká finanční krize v důsledku opatření proti COVIDu, tak asi novým drahým technologiím pšenka moc nepokvete. Ale mohu se mýlit. 

Nejdříve TV, pak TWS

Vypínání DVB-T vysílání a přechod na DVB-T2 přinesl v první polovině roku velký zájem o nové televizory. Letošní vánoce však byly už ve znamení bezdrátových sluchátek, zejména True Wireless (zcela bezdrátové) varianty.

Klepněte pro větší obrázek

Pravdou je, True Wireless sluchátka zaznamenala extrémní růst zájmu a naprosto všichni výrobci je už mají ve své nabídce. A to nemyslím jen mraky "značek", které si lepí své názvy na čínské OEM produkty, ale TWS sluchátka dokonce začaly vyrábět i pravověrné Hi-Fi značky, které se dosud sluchátkám zcela vyhýbaly. Ostatně v posledních letech jsou bezdrátová sluchátka pouhou skládačkou – stačí se například podívat na stránky Qualcommu, který nabízí spoustu čipů; najdete i ty s integrovaných aktivním potlačením hluku (dříve prémiovou a drahou technologií).

Vypadá to, že sluchátková "revoluce" skončila, sice bude dál přibývat modelů a variant, ale další technologický skok (nejdřív bezdráty, pak TWS) máme za sebou. Příští rok si tedy budeme užívat klesajících cen.

Umělci k soustruhu a lopatám...

Jakože to člověk, který má rád hudbu, film a divadlo (o chutné krmi nemluvě) si samozřejmě všímám dopadů na hudebníky, zpěváky, herce, či divadelníky (o restauracích nemluvě). Převážná většina z nich ztratila ze dne na den zdroj příjmů – a k tomu přičtěte spousty profesí, které za filmy, seriály, divadlem, hudbou i koncerty stojí, a bez kterých by ti, co jsou vidět a slyšet, nemohli vystupovat, hrát a zpívat. Osobně plně chápu Toma Cruise a jeho některými jedinci kritizovaný výlev.

Klepněte pro větší obrázek

Když koukám na sociální sítě, tak se nestačím divit, jak "prostý lid" často se zadostiučiněním posílá všechny kumštýře a umělce dělat "pořádnou práci". A ti stejní lidé přitom očekávají a chtějí mít svou každodenní porci seriálů, filmů, zábavy a hudby (o bulváru nemluvě). Silně pochybuji, že stejní lidé, co posílající herce dělat pořádnou práci, zvládnou týden bez televize, mobilu, tabletu, či rádia. Pouze s knihou (a nemusí to být zrovna Seneca: O duševním klidu, či O dobrodiních).

Ano, silně zmatená amatérská vládní nařízení se dotýkají i statisíců ostatních – spousty lidí přichází a ještě přijdou o práci, spousty léta budovaných malých a středních firem se položí (a ještě pak přijde druhotná platební neschopnost). Dopady ekonomické i sociální budou obrovské. O to méně chápu, proč se vlna nevole a zášti snesla na lidi, kteří ze dne na den přišli o práci, kterou milují. Prostý faktem je, že pouze hrstka herců a hudebníků je "slavných a bohatých", drtivá část si vydělává na obživu normální částky, ba část pracuje běžně za podmínek, o kterých by si poměrů neznalý člověk řekl, že jsou hrozné.

Díky těmto lidem však můžeme poslouchat hudbu, sledovat filmy, seriály, můžeme chodit do divadel, na koncerty. Zkrátka dělají každodenní život barevnějším, špatné dny snesitelnější, hezké ještě krásnější. A hlavně – bez nich by veškerá AV technika byla naprosto k ničemu. 

Příští rok bude těžký. Spousta věcí se změní - k lepšími i horšímu. I těch, které měnit nechceme. Přeji vám hodně sil, zdraví a hlavně alespoň trochu štěstí – neboť bez toho to nejde.

Témata článku: Bydlíme s AV, MicroLED

Týden Živě: Válka na Wikipedii o první posmrtnou úpravu a znovuzrozený Winamp

Týden Živě: Válka na Wikipedii o první posmrtnou úpravu a znovuzrozený Winamp

** Britská královna na Wikipedii zesnula o něco dříve než ve skutečnosti ** Winamp se vrací a Petr se diví, že ho stále někdo používá ** Podle ankety jsou naši čtenáři spíše konzervativní a opatrní

Jakub ČížekPetr Urban
Týden ŽivěVideo
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2022. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2022. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2022 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace únor 2023)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace únor 2023)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Spojené státy poslaly Ukrajině pozoruhodné simulátory hrozeb, kvůli elektronickému boji

Spojené státy poslaly Ukrajině pozoruhodné simulátory hrozeb, kvůli elektronickému boji

** Pentagon nedávno prohlásil, že americká armáda Ukrajině dodala simulátory hrozeb ** Jde o zařízení původně určená pro výcvik pilotů, operátorů protivzdušné obrany a dalších specialistů ** Postupně však tyto simulátory ukázaly být velmi mocnou zbraní pro elektronický boj

Stanislav Mihulka
ZbraněSimulaceVojenství