Pod označením prostorový zvuk se schovávají dvě zcela oddělené oblasti zvuku. Formát prostorového zvuku označuje způsob, jakým se zvuková data dostávají k posluchači. Pod formátem rozumíme standardy Dolby Atmos, DTS:X, AC3, Sony 360 Reality Audio a podobně. Když budete přehrávat formát prostorového zvuku v běžných stereo sluchátkách či reproduktorech, prostor neuslyšíte a bude to znít jak obyčejné stereo.
Přepočet zvuku do prostoru ve sluchátkách pak dokáže přenést lépe do prostoru buď původní formát prostorového zvuku nebo klidně i obyčejný stereo zvuk. Například standard Dolby Atmos headphones se týká právě takového přepočtu zvuku, nikoli podpory formátu Dolby Atmos.
Prostorový zvuk, tedy přesněji přepočet zvuku do prostoru, mají sluchátka dlouhá léta (zejména hráči ten pojem dobře znají), ale šlo spíše o okrajovou záležitost. Více se o prostorovém zvuku pro sluchátka začalo mluvit až v červnu 2020, kdy společnost Apple oznámila zavedení nové technologie prostorového zvuku – Apple Spatial Audio.
Letos uplynuly od představení tři roky a nejenže se toto zpracování zvuku prosadilo, ale postupně Apple následovali další výrobci sluchátek, byť často zvolili k prostorovému zvuku jiný přístup. Nejdříve se zaměříme právě na Apple Spatial Audio, tj. technologii, díky které se o sluchátkovém 3D zvuku začalo mluvit.
Jak Apple Spatial Audio pracuje
Apple Spatial Audio není formát prostorového zvuku. Nenajdete hudbu v Apple Spatial Audio, ani nemůžete nahrát svou vlastní. Apple Spatial Audio vytváří prostorový efekt zvuku za pomoci stereosluchátek s dvojicí měničů a dokáže do výsledného zvuku zapojit i snímače polohy.
Pokud to zjednodušíme, tak Apple Spatial Audio využívá prostorový zvuk ve formátech Dolby Digital a Dolby Atmos, kde se za pomoci filtrů upraví pro každé ucho rozdílné frekvence.
Pro poslech Apple Spatial Audio není potřeba zdroj ve formátu Dolby Atmos, ale s ním dostanete nejlepší virtuální prostorový zvuk.
Ve výsledku lze pak teoreticky zvuk umístit prakticky kamkoli ve 3D prostoru kolem vás. Zvuky budou subjektivně přicházet ze stran, zezadu, zepředu, nebo shora. Smyslem je nabídnout zážitek jako v kině, nebo na koncertu, zkrátka aby vám hudba nehrála jen „uprostřed hlavy“.
Prostorový zvuk (Spatial Audio) s Dolby Atmos a bezztrátové audio (Lossless Audio) je předplatitelům Apple Music k dispozici od června 2021
Nejde ale jen o virtuální prostorový zvuk z Dolby Atmos, ale také se při přehrávání sleduje pohyb vaší hlavy. To znamená, že i když otočíte hlavu, podíváte se stranou, tak například filmové dialogy budou stále subjektivně vycházet z obrazovky, podobně jako v reálu, když sluchátka nemáte a sledujete televizor. Využívají se k tomu akcelerometry a gyroskopy přímo ve sluchátkách. Konkrétně to umí modely AirPods 3, AirPods Pro, AirPods Pro 2 a AirPods Max. Podporu dostala také některá sluchátka Beats.
Jak to pracuje v reálu
Pokud chcete poslouchat prostorový zvuk na iPhonu nebo iPadu, musíte mít kompatibilní sluchátka AirPods. Potom v otevřené aplikaci (například Apple Music, či Disney+) podržte ikonu hlasitosti sluchátek a na panelu, který se otevře, uvidíte ikonu Prostorový zvuk.
V nabídce Prostorový zvuk si můžete vybrat ze tří možností: Vypnuto, Neměnné a Sledování hlavy. U Neměnné pozice vždy slyšíte zvuk vycházet z prostoru před sebou, při Sledování hlavy se zapojí chytré snímání polohy a zvuk uslyšíte při otočení hlavy více v uchu ze směru zdroje zvuku – typicky telefonu či počítače. Pokud v režimu Sledování hlavy otočíte hlavou a necháte ji v nové poloze déle než 10 sekund, vše se pak překalibruje a zvuk opět uslyšíte před sebou, tj. ve směru, kam se zrovna díváte.
A možnost Vypnuto znamená, že zůstanete u starého dobrého sterea, virtuální prostorový zvuk se nekoná a nic se nikam nestěhuje. Využití je čistě individuální a záleží také na tom, zda sledujete filmy, nebo posloucháte hudbu.
Hudbu v Dolby Atmos Music má také Tidal, či Amazon Music.
V tomto formátu najdete tisíce novějších a starších skladeb
Co se zdrojů 3D zvuku týče, tak velkou výhodou je plná kompatibilita s Dolby Atmos, takže podporovaného obsahu dnes zejména na streamovacích službách Netflix, Disney+, HBO MAX najdete spoustu. Pokud chcete prostorový 3D zvuk u hudby najdete rozsáhlou nabídku přímo na Apple Music.
Zpracování prostorového zvuku Dolby Atmos u hudby kromě AppleTV už od roku 2023 podporují také chytré reproduktory Apple HomePod 2 a HomePod Mini, ale navíc i letošní novinka reproduktor Sonos Era 300. Podporu Dolby Atmos Music mají také soundbary Sonos Arc/Arc SL a Sonos Beam Gen 2.
Apple funkci Spatial Audio s Dolby Atmos pro Apple Music vydal 7. června 2021 jako součást bezplatné aktualizace softwaru iOS a iPadOS 14.6. Ne všechna zařízení s aktualizací softwaru 14.6 a novějším však mohou prostorový zvuk podporovat. Důležité také je, že Dolby Atmos je k dispozici v zařízeních, která Apple uvedl v roce 2018 a později.
S 3D zvukem si užijete hlavně filmy
A na závěr, co na virtuální prostorový zvuk u sluchátek říká náš kolega Martin Miksa, specialista na Apple? „Prostorový zvuk u Applu zvaný jako Spatial Audio používám už několik měsíců a své místo určitě má. Osobně mi příliš nevyhovuje u hudby, jelikož dojde ke znatelnému zkreslení zvuku, ale například u filmů a hraní her ho používám velmi rád, protože zážitku dodají nový rozměr.“