Miracast, Wireless Display, Screen mirroring, řada názvů pro stejnou funkci - zobrazení obsahu displeje mobilního zařízení na televizoru.
Miracast byl jedním z prvních standardů pro přenos obrazu z mobilních zařízení. Vkládaly se do něj velké naděje a díky přímé podpoře v systému Android 4.2 to vypadalo, že se velmi rozšíří. Apple iOS ale Miracast nepodporuje. iPhony a iPady zrcadlí obsah jen s Apple TV.
Bohužel ačkoli nakonec počet zařízení s podporou Miracastu není zrovna malý, téměř nikdo jej nevyužívá. Na přehrávání videa je lepší DLNA, funkci zrcadlení displeje navíc nedávno začlenil Google do svého přehrávače Chromecast. Miracast se navíc za těch několik let existence nevyrovnal s problematickou kompatibilitou, kdy občas funguje, občas ne.
Pokud máte televizor s podporou Miracast, musíte jej připojit k síti přes bezdrátovou síť. Miracast komunikuje s mobilem přímým bezdrátovým spojem, takže televizor nesmí být připojen k drátové síti.
Musíte také ručně vybrat aplikaci pro zrcadlení displeje, televizor se sám na zrcadlení nepřepne, musíte vybrat a spustit příslušnou aplikaci. Na mobilu pak vyberete zrcadlení displeje, z nabízených zařízení zvolíte televizor a na televizoru potvrdíte mobilu přístup.

V nabídce aplikací na Smart TV musíte vybrat položku pro zrcadlení obsahu
Když půjde vše skvěle, na televizoru uvidíte to samé co na telefonu. Jen se zhruba sekundovým zpožděním kvůli přenosu obrazu. Zvuk hraje z televizoru synchronizovaně s obrazem na televizoru. Můžete tedy pustit na mobilu video a to se přehraje korektně na televizoru.
Přehrávání videa tímto způsobem řeší třeba problém s titulky. DLNA je nerado ukazuje, takto prostě to, co je na displeji mobilu, bude na televizoru. Bohužel je tento způsob také náročnější na výkon mobilu. Při přenosu tak často dochází k výpadkům snímků a video působí trhaným dojmem. Vyšší je i zátěž procesoru mobilu, který tak vydrží méně na akumulátor.
Kvůli zpoždění obrazu není vhodný Miracast na hry. Jen málo her se dá hrát tak, že se nedíváte na displej mobilu, kam dáváte prsty, a současně vám nevadí sekundové zpoždění obrazu.
Miracast se hodí na prohlížení fotek, kde je ovládání přes mobil pohodlnější než přes DLNA, případně pro zobrazení webových stránek.
Samsung si Miracast pro své televizory a mobilní telefony přiohnul, takže správně pojedou jen Samsung se Samsungem, jinak by ale měla být kompatibilita v pořádku. Na trhu existují i tyčinky do HDMI s podporou Miracastu, ale také se potýkají se spolehlivostí a kompatibilitou. Jistotu funkčnosti by měl poskytnout bezdrátový adaptér Microsoftu (Microsoft Wireless Display Adapter) za 1700 Kč. Ten zajistí i bezdrátový přenos obrazu z notebooků s Windows 8 certifikovaných pro Wi-Di.

Microsoft Wireless Display Adapter nebo Google Chromecast?
Popravdě univerzálnější než Miracast je dnes přehrávač Chromecast za 1250 Kč. Z počítače umí zrcadlit obsah také, z lepších mobilních telefonů to také zvládne a kromě toho jej využijete pro přehrávání videa, hudby a fotek. Google dává právě už větší důraz na Chromecast a jeho funkčnost zabudoval do systému Android TV, který se brzy objeví na televizorech i samostatných přehrávačích k televizoru.
Osobně mi na Miracastu nejvíc vadí nutnost bezdrátové sítě na vysílači i přijímači. Drátovou síť mám u televizoru kvůli její rychlosti a spolehlivosti, stejně tak nemůžete přes Miracast přenést obraz z počítače, který je připojený drátovou sítí. Samotné zprovoznění také není úplně jednoduché. Zatímco u DLNA nebo Chromecastu jen prostě pošlete video do přehrávače, u Miracastu musíte obsluhovat obě zařízení současně.
Miracast tak nakonec zůstane na okraji. Není úplně nepoužitelný a zatížený neřešitelnými problémy, ale jeho funkčnost už dnes dokáží nahradit levnější a spolehlivější alternativy.