Colectiv: rakovina korupce, prolezlá systémem zdravotní péče ve vítězném filmu festivalu Jeden svět [recenze filmu]

25. dubna 2020
TWEET SDÍLET
Vítězný snímek festivalu Jeden svět thrillerovým způsobem vypovídá o korupci v systému rumunské zdravotní péče i té celospolečenské.

Plusy

 • Komplexní výpověď o zkorumpovaném systému.

Minusy

 • Mohl být dán prostor více přeživším obětem požáru.
9/10
Hodnocení

Hlavní cenu na letošním festivalu Jeden svět získal rumunský snímek, který vzbudil velkou pozornost už loni na podzim, kdy byl uveden na festivalech v Benátkách, Torontu a poté i v Sundance. Od konce března pak tento investigativní dokument, ukazující prohnilost rumunského systému zdravotní péče, vstoupil do nabídky HBO. Natočil ho Alexander Nanau, čtyřicetiletý rodák z rumunské Bukureště, který žije od roku 1990 v Německu. Ten získal množství cen za své předchozí dva dokumenty Život podle Iona B. (2009) a Toto a jeho sestry (2014).

Požár v klubu, vedoucí k pádu vlády

V tom nejnovějším sleduje investigativní práci novinářů ze sportovního deníku Gazeta Sporturilor, která vedla až k pádu vlády. Na počátku všeho stál požár v nočním klubu Colectiv, k němuž došlo v Bukurešti 30. října 2015. Ten si vyžádal 64 mrtvých a více jak 180 zraněných. Požár propukl během koncertu rumunské metalcorové kapely Goodbye to Gravity, kdy se od použité pyrotechniky vznítila zvuková izolace na jednom z nosných sloupů naproti podiu.

I kvůli absenci nouzových východů přímo na místě zahynulo 27 lidí, včetně dvou členů kapely, dalších 37 pak podlehlo svým zraněním v následujících týdnech a měsících. Následné protesty, při nichž tisíce lidí v ulicích vinily vládu z korupce a neschopnosti dohlížet na dodržování bezpečnostních předpisů, vedly k odstoupení premiéra Victora Ponty a jeho sociálně demokratické vlády, k níž došlo 4. listopadu.

To je politická rovina tohoto případu, ale pak je tu ještě ta zdravotní v péči o popálené pacienty, jež rovněž ukazuje na zkorumpovanost a nevyhovující podmínky v tomto klíčovém odvětví. Nemocnice jim nedokázaly poskytnout péči na potřebné úrovni a ani zaručit sterilní prostředí. Zároveň je odmítaly předat zahraničním nemocnicím v Rakousku a Německu, které nabízely pomoc. Na zranění, která nebyla považována za život ohrožující, v důsledku bakteriální infekce tak zemřeli další lidé.

Klientelistické sítě ve zdravotnictví

V dokumentu o tom dá jeden z jejich ošetřujících lékařů echo týmu investigativních novinářů z deníku Gazeta Sporturilor. Příznačné pro stav rumunské společnosti je, že se jím tolik nezabývala masová média, ale malý sportovní deník. V něm trojice novinářů pod vedením Cătălina Tolontana, šéfredaktora a vedoucího investigativního týmu, upozorňuje na to, kdo se obohacuje na zdravotních zakázkách a proč kvůli tomu museli umírat lidé.

Klepněte pro větší obrázek

Společnost Hexi Pharma, která zásobovala nemocnice, totiž do 350 z nich, na 2000 operačních sálů, zřejmě po léta dodávala dezinfekci, jejíž účinnost byla tajně výrobcem ztenčena na desetinu její na obalech deklarované koncentrace. Jeden z lékařů přitom opakovaně v průběhu osmi let zpravodajské služby upozorňoval na tento stav. Majitel Hexi Pharmy Dan Condrea začal být vyšetřován, ale neuplynulo mnoho času a zemřel při podezřelé autonehodě.

Novináři z Gazety Sporturilor v dokumentu hovoří o manažerech nemocnic, z nichž vizáž a chování toho s příjmením Secureanu upomíná na známé postavy z českého podnikatelského polosvěta. A sledují spolu s nimi toky peněz, odcházející na zahraniční účty v souvislosti s veřejnými zakázkami. Se svým svědectvím přicházejí dvě účetní, které vypovídají o tom, že z nemocnic byly vyváděny desítky milionů eur. Mimo jiné firmám bývalého primátora Bukureště, který si za ně postavil luxusní kliniku ve Švýcarsku. Jedno odhalení střídá druhé, lidé na ně reagují demonstracemi, jež vedou k pádu vlády.

Zkorumpovaný systém se brání reformám

Je nastolena přechodná úřednická vláda odborníků, v níž se ministrem zdravotnictví stává sympatický a neformálně působící aktivista za práva pacientů Vlad Voiculescu, který po svém jmenování nechává v dokumentu nahlédnout pod pokličku nejen svého úsilí o reformu zkorumpovaného systému, ale také překážek, jimž je nucen čelit.

Jeho snaha o odpolitizování správních rad nemocnic i voleb ředitelů nemocničních zařízení naráží na omezený mandát jeho působení i neochotu úřadů s politickými nominanty na všech úrovních na tom spolupracovat. Když potom odmítne udělit akreditaci nemocnici na transplantaci plic, kvůli neodpovídajícímu stavu jejího pooperační oddělení, primátorka Bukurešti, která je spojena s jejím vedením, proti němu vytáhne nacionalistickou kartu. Že v minulosti působil ve Vídni a chce tamním zařízením tohoto typu přihrávat pacienty.

Klepněte pro větší obrázek

Výsledky řádných voleb pak nadějím na reformu vystavují stopku. Sociální demokracie v nich vítězí s velkou převahou takřka padesáti procent hlasů, tedy více než kdy předtím a vše se vrací do starých pořádků. Zavedené klientelistické vazby mohou pokračovat dál a ti, co na ně upozorňovali, tedy novináři, dostávají z prostředí tajných služeb varování, aby dávali pozor na sebe a své rodiny.

Thrillerový ráz

Komplexní dokument, jenž sleduje novináře, informátory nebo nového ministra zdravotnictví a jeho nejbližší tým, dostává i svou intimní rovinu, když zblízka sleduje jednu z přeživších, která se s popáleninami a bez prstů na rukou vyrovnává se svou traumatickou situací. Architektka Oprea Mariana nechává fotografem Alexem Csikim zaznamenávat šrámy jejího těla, které se stávají mementem tragédie v klubu i systémového selhání státu.

Ono selhání režisér zaznamenává až thrillerovým způsobem, kdy se střídají záběry z porad redakčních týmu, vlastního pátrání, výbušných debat v televizi, tiskových konferencí na ministerstvu zdravotnictví, protestů veřejnosti, emotivních setkání příbuzných těch, kteří v důsledku požáru i nedostatečné péče v nemocnicích zemřeli i z kanceláře a soukromí nového ministra zdravotnictví, který se stává protagonistou druhé půle vyprávění.

A spolu se všemi těmito událostmi tu vyvstává portrét dnešní společnosti, v níž si nemalá část lidí říká, co ještě se musí stát, aby procitli i ti lhostejností nebo neteční a aby se neustále neopakoval stav, kdy naděje, vzbuzené jednou garniturou politiků, vystřídala ještě větší beznaděj z těch, co přicházejí na jejich místo. Tedy stav, který dobře známe i od nás.

Velkou roli při tomto uvědomění a tvorbě kritického myšlení sehrávají právě novináři, kteří mají fungovat jako ti z deníku Gazeta Sporturilor. Mají být neodbytní a klást vládě a úřadům nepříjemné otázky, na něž se jim nechce při budování jejich pozitivního PR odpovídat. Tedy něco, co můžeme sledovat i teď u nás během koronavirové krize alespoň u některých médií a novinářů. Těm rumunským vzdává dokument Colectiv velký hold.

Colectiv

 • Žánr: dokumentární
 • Původní název: Colectiv
 • www.hbogo.cz/filmy/colectiv
 • Rumunsko / Lucembursko, 2019
 • Scénář: Alexander Nanau
 • Režie: Alexander Nanau
 • Hrají: Catalin Tolontan, Razvan Lutac, Mirela Neag, Tedy Ursuleanu, Vlad Voiculescu
 • Distribuce: HBO GO
 • Distribuční premiéra v ČR: 25. 03. 2020

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze, Trailer

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nechte telefon řešit úlohy světového významu, když zrovna spíte. Podpořte modelování tropických cyklón

Nechte telefon řešit úlohy světového významu, když zrovna spíte. Podpořte modelování tropických cyklón

** Nechte smartphone pracovat, i když zrovna spíte ** Můžete pomoci s důležitými globálními výzkumy ** Budete potřebovat jen tuto aplikaci, internet a připojenou nabíječku

Martin Chroust
Výzkum a vývojMobilní aplikaceVodafone
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Protiponorkové Poseidony mohou vypouštět okřídlená torpéda z větších výšek. Až z deseti kilometrů

Protiponorkové Poseidony mohou vypouštět okřídlená torpéda z větších výšek. Až z deseti kilometrů

** Námořnictvo USA nedávno oznámilo, že jejich letouny Poseidon mají k dispozici novou zásadní technologii ** Jde o kit s označením Air Launch Accessory (ALA) ** Ten zajistí přeměnu torpéda Mk. 54 na mnohem univerzálnější zbraň s dalekým dosahem

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenství
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Lockheed Martin intenzivně vyvíjí rakety pro HIMARS s dlouhým doletem

Lockheed Martin intenzivně vyvíjí rakety pro HIMARS s dlouhým doletem

** Výrobce raketometu HIMARS svůj produkt neustále vylepšuje ** V současné době vyvíjí nový typ raket ER GLMRS ** Tyto rakety mají zásadní výhodu v prodlouženém dosahu až na zhruba 150 kilometrů

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenství