22
Fotogalerie

Cowon D2+: test MP3/MP4 přehrávače

Společnost Cowon obnovila jeden ze svých nejúspěšnějších modelů. Jak se to podařilo? V čem se liší od svého předchůdce D2?

Model D2 se stal, dá se říci, legendou. Získal si mnoho fanoušků. Dobrý výstup, výdrž baterie, SDHC slot, FLAC, mass storage, flash skins. Co více může uživatel zaměřený na hudbu chtít? Doba ale pokročila a funkce, pro které byla D2 oslavována, jsou už standardní.

Kdejaký brandovaný přehrávač z Číny dokáže mít větší displej, videa bez konverze, FLAC, dotykový displej, slot pro microSDHC apod.. Žádný ale nedosáhl komplexního řešení jako má D2. Cowon dobře vycítil, že je potřeba jeho možná neúspěšnější přehrávač omladit. Stáhnout D2 z trhu nepřipadalo v úvahu, fanouškovská základna je obrovská. Po představení modelu S9, který je alternativou pro iPod Touch nebo Samsung P3, přišla řada na D2+. Jak moc lze vylepšit pro mnoho uživatelů ideální přehrávač?

_MG_3892.jpg _MG_3911.jpg

Nový model D2+ už na trhu pár měsíců je, a tak jako dvouletý uživatel modelu D2 mohu myslím dost objektivně zhodnotit, nakolik je koupě výhodná a jak moc se upgrade povedl.

To už jsme někde viděli

Jak můžete vidět z obrázků, evoluce D2+ dostala prakticky identické šasi. Rozdíly napočítáte na prstech jedné ruky. Černý plast testované verze (existuje ještě bílá, růžová, champagne, blankytná) má v sobě stříbrné flitry, takže se lehce třpytí. Materiál je příjemný na omak, stará D2 má matnější povrch. Loga a nápisy byly mírně přesunuty, zadní strana ztratila užitečné nožičky bránící oděru. Ikonografické změny proběhly u emblémů zapínání přehrávače, jacku sluchátek a na boku se vytratil nápis informující o zařízení „Portable multimedia player“. Možná proto, aby D2+ nevypadala jako ochuzená náhrada pravého PMP Cowonu S9 nebo A3.

Výrobce novým vzhledem dodal modelu D2+ eleganci, ubyl pocit „pracovního“ nástroje ze starší verze. Design je sice strohý, podobně jako u D2 (nyní označována také jako vintage D2), ale díky “zlomům“ v rámu displeje vypadá elegantněji. Stříbrný střední díl staršího modelu vypadá laciněji než u nového.

_MG_3907.jpg _MG_3925.jpg _MG_3928.jpg

Velikost displeje zůstává (velikost 2,4 palce), je dotykový rezistivní, tudíž na něj funguje jakýkoli stylus či hrot. Ve standardním balení dostanete stejný stylus jako k D2, trojúhelník použitelný i jako stojánek pro sledování videa. Barvy jsou výborné, kontrast dobrý. Apple iPod Touch má barvy více zářivé, živé a kontrastnější. Někdy až moc.

Nejsem si jistý, jestli je to dáno otázkou testovaného kusu, ale má starší D2 disponuje neutrálním podáním vyvážení bílé, naopak D2+ má sklon lehce k zelené. Bez přímého porovnání na to ale nepřijdete.

Ovládání je jednoduché, prostě jen klikáte prstem (nebo stylusem) na ikonky na displeje. Vše je intuitivní a rychlé. Kromě funkčních softwarových tlačítek je vše v češtině (i slovenštině). Jediná hardwarová tlačítka se nacházejí na vrchní straně přístroje.

Jednou z věcí, která mne na Cowonu fascinovala je možnost nastavení těch tří tlačítek (-, M, +) na různé funkce a chování při zamknutí přístroje. Lze pak přehrávač bez problému ovládat pohodlně z kapsy – na rozdíl od třeba iPodu Touch.

Na rozdíly lupou

Pro „plusko“ vývojáři vytvořili nový firmware. Starší D2 má už verzi 2.59, ale verze 2.02 nahraná v D2+ navazuje tam, kde 2.59 skončil. V testovaném stroji se nacházela starší verze fw, nyní je již ke stažení 2.11, která nabízí jen opravu drobných chyb (které pravděpodobně nepostřehnete). Jestli bude vydávání probíhat dále je trochu otázkou, společnost už do D2 implementovala skoro vše, co hardware zvládne.

A jaké změny byly provedeny? Schéma vzhledu menu má ikonky jako model O2, bylo potřeba morální omlazení. V nastavení zvuku se objevila novější technologie softwarové úpravy zvuku BBE+, kdy její efekt není tak razantní jako u BBE. Zvýrazní hodně činely, trochu basy, hlasy ubudou. Naštěstí Cowon umí s efekty docela pracovat, takže si můžete zvuk přizpůsobit bez větších ztrát na kvalitě a zkreslení. Osobně si myslím, že to funguje o dost lépe než SRS a WOW efekty, které působí dost uměle.

A poslední velká změna nastala ve změně funkce tlačítka pro posuv v knihovně písní. Po stisku tlačítko posunuje o stránku, ne o jednu položku. Pro někoho nevýhoda, pro mne osobně rychlejší způsob.

Bohužel to, co po čem touží uživatelé bude asi nesplněno: možnost zápisu na flash paměť, kopírování z paměťové karty a naopak.

_MG_3917.jpg _MG_3920.jpg _MG_3922.jpg

Vnitřnosti D2+ jsou identické s D2, takže hlavy mazané přišli na to, jak lze dostat do D2 nový fw. Upozorňuji, že celý proces nemusí být pro běžného uživatele jednoduchý, takže není jistá plná funkčnost! Sám jsem nový firmware nahrál a funguje skvěle. Uživatel musí sám předem zvážit, zda ty malé upgrady stojí za to riziko.

Ano, znovu jako u „vintage D2“ existuje pět verzí fw: 1.xx je pro Koreu (DMB), 2.xx pro Evropu (možnost správy hudby formou Media transfer protocol), 3.xx (podpora flash témat v menu přehrávání hudby, jen Mass storage), 4.xx pro Británii (DAB) a 5.xx pro japonskou verzi D2 s TV tunerem. Verze 2.xx a 3.xx jsou asi nejužívanější, 1.xx a 4.xx můžete nahrát, ale nepůjdu Vám některé funkce a 5.xx je nebezpečná, protože evropská D2 má jiný hardware.

Pro ty nespokojené a hlavně pro geeky je zde ještě varianta použití Rockboxu. Jeho verze není plně hotová, ale už použitelná. Bohužel zatím neumí pracovat s pamětí vložené ve slotu SDHC, takže jste odkázáni jen na vestavěnou paměť. Nechybí možnosti změny vzhledů, hry, aplikace, mnoho možností nastavení.

Jako největší výhodu považuji to, že nemusíte instalovat Rockbox se ztrátou originálního firmware. Lze mít oba systémy najednou přes tzv. multiboot. Více informací lze najít na fóru Avmania, kde je téma o Rockboxu na D2. Pro zájemce o informace v angličtině: link zde.

S počítačem D2+ spojíte klasickým miniUSB kabelem. Přístroj se hlásí jako nový disk, v nastavení lze zvolit, aby se hlásil přes Media transfer protocol pro připojení k WMP apod.. Přenos z počítače není nejrychlejší, těch 16 GB interní paměti bude trvat zaplnit déle.

Většinu potřebných údajů můžete nalézt v recenzi Jiřího Švece Cowonu D2, většina funkcí je totiž identických.

_MG_3985.jpg _MG_3986.jpg _MG_3988.jpg

Funkce po funkci

Přehrávání hudby je vyřešeno komfortní obrazovkou s dostatkem informací. Přes kontextová tlačítka se dostanete do Media library, kde máte možnost třídit obsah podle ID3 tagu nebo podle adresářů.

Video se, tak jako u předchozího modelu, konvertuje přes dodávaný JetAudio, video bez konverze se nekoná (stejně by ho 200MHz procesor v D2+ nezvládl). Záznam při sledování lze pauzovat, po zapnutí a vypnutí si přehrávač pamatuje poslední sledované místo. Před dalším spuštěním pustí ale ještě část sekvence před vypnutím, abyste chytli nit z posledního sledování.

Jako alternativu lze použít i jiné konvertory, iLove speciálně dělaný na D2 a další portable přehrávače, či jakýkoli jiný konvertor, u kterého musíte nastavit potřebné parametry.

Úhlopříčka není největší, takže D2+ poslouží nejlépe asi pro krátké seriály. Při troše soucitu lze shlédnout i film (měl jsem hodně soucitu za dva roky).

Fotografie lze prohlížet v jakémkoli rozlišení, načítání nějakou chvíli trvá. Snímky lze otáčet a dát jako tapetu. Škoda, že nemá základní editační funkce jako ořez nebo rotaci (to je nemožné díky neschopnosti Cowonu zapisovat do vlastní flash paměti).

Textový prohlížeč nabízí relativní komfort. Umí pracovat jen s .txt soubory, lze měnit velikost písma a založit záložku. Před rokem jsem se s D2 učil na maturitu a šlo to :).

Zvuk

Záznam z vestavěného mikrofonu (nebo externího přes redukci) probíhá do WMA (32 – 256 kbps), je možnost nahrávat i z rádia. Z interního mikrofonu je kvalita průměrná. Na nahrávání přednášek je docela dobrý, na koncert už to není (hlavně při předimenzovanosti většiny dnešních koncertů).

O zvuku D2 je myslím na webu zmíněno mnoho. Má neutrálnější projev, audiopuristi ocení. Osobně by zvuku neuškodilo více vzdušnosti (iRiver imp-450) a teplejší projev (Sony A82x). Dodnes jsem měl slyšel jen pár strojů, které bych zařadil vedle D2. Iriver Clix2, iRiver imp-450, Nokia 5800, Sony A82x.

Oblíbenost náročných posluchačů je stvrzena použitým DAC čipem Wolfson WM8985, použitým hardware Telechips, který je také považován za ten lepší. Samozřejmě se do zvukového výstupu promítá i vliv vývojářů, kteří D2 softwarově naprogramovali vliv firmware s citem a nehnali zvuk do přílišných kudrlinek. Při doplnění přenosným sluchátkovým zesilovačem a výbornými sluchátky máte výbornou sestavu možná i na doma.

Pro běžné posluchače je připraven povedený ekvalizér (přednastavená i vlastní nastavení), BBE+, 3D efekt (zvětší prostor), zvětšení stereoefektu (více rozdělí kanály), Mach3Bass (pomůže s nedostatkem basů), MP rozšíření a vyvážení. O kvalitě zvukového výstupu hovoří i mnoho uživatelů používajících D2 s technikou výrazně převyšující cenu přístroje. Výkon 37mW na kanál také není k zahození a dokáže rozehrát mnoho energicky náročných sluchátek.

Při přímém porovnání D2 (fw 2.10) a D2+ (fw 2.02) na sluchátkách Audio-Technica ES7 nenacházím hmatatelný rozdíl. Proběhl i slepý test s asistentem, ale k rozeznání nevedl. K poslechu jsme použili skladby formátu mp3 (192 – 320 kbps) a FLAC.

Dodávaná sluchátka jsou standardní, jako se všemi jinými přehrávači od Cowonu. Hned po koupi je můžete darovat, hrají podobně jako iPod sluchátka. Plechový zvuk, malá dynamika, zvuk je nejistý.

img0069newtv2.jpg mbeol4.jpg
pico4.jpg portableqn5.jpg
Vybavení potvrzující oblíbenost u audiofilů
responce bbe.png responce.png
Frekvenční charakteristika: změna nového BBE+, nastavení flat

Při přenosu souborů není Cowon ten nejrychlejší, zato nikdy nezklamal, když jsem ho špinavě vytahoval z USB bez dřívějšího odpojení ze systému.

Výdrž zůstává stejná jako u D2, okolo 45 hodin se dostanete bez problému. Baterie o kapacitě 1600mAh není standardně vyměnitelná. Po chvíli zručného otevírání lze baterii vyměnit „samodomo“, pasuje baterie pro SonyEricsson K700i (samozřejmě ztráta záruky a nejistota funkčnosti). Standardní baterie po pětistém nabíjecím cyklu dojde k 80 % své kapacity. Takže s dosti starým přehrávačem máte jistých ještě 20 hodin a konkurence si neškrtá.

Má cenu to koupit?

D2+ je jedno z toho nejlepšího, co můžete na trhu dostat. Komplexní řešení. Pro někoho může vypadat nezajímavě, není to nablýskané, nýbrž funkční a pro mne skoro ideál. Kdo hledá video, vrhne se na S9 nebo O2. Kdo jen hudbu, vezme iAudio 7. Nevýhodou značkových přehrávačů (hlavně Cowonu a Sony) je bohužel cena. Proto doporučuji nákup ze zahraničí. Koupí přehrávačů brandovaných z Číny docílíte podobného množství funkcí, ne-li většího, ale za cenu prazvláštního UI a zvukového čipu Rockchip.

A pokud se rozhodujete, zda koupit raději starší verzi nebo tu novější, kupte tu, co bude levnější. Jsou to opravdu skoro identické... stroje.

P.S. Možná, že mé hodnocení nebude pro někoho dost objektivní, ale Cowon je „srdcovka“.

Klady

  • podpora zvukových formátů
  • zvukový výstup
  • logické ovládání, ovládání v kapse
  • slot na SDHC
  • výborná fanouškovská základna (flash programy, skiny, témata)

Zápory

  • nutnost konverzí videa
  • funkční, ale nudný design
  • nemožnost kopírování mezi pamětí přístroje a karty

Cowon D2+

  • Cena 8gb – 4700 Kč, 16gb – 5300 Kč
  • Displej dotykový 2.5“ TFT LCD barevný displej s rozlišením 320x240 bodů a zobrazením 16 mil. barev 24bit
  • Přehrávání Audio MP3 : MPEG 1/2/2.5 Layer 3, ~320kbps, ~48KHz, Mono/Stereo
    WMA : ~320kbps, ~48KHz, Mono/Stereo
    OGG : ~Q10, ~44.1KHz, Mono/Stereo
    FLAC : Compression Level 0 ~ 8, ~44.1KHz, Mono/Stereo
    WAV : ~48KHz, 16bit, Mono/Stereo
    APE : normal. fast. 16 Bit. 3.93 or higher
  • Přehrávání Video AVI : Xvid ~320x240, 30fps, MP3 audio
    WMV : WMV9 ~320x240, 30fps, WMA audio
  • TV-Out (TV-Out kabel prodáván samostatně) Composite, Audio: Stereo. Format: NTSC/PAL, Line-in - přímé kódování
  • Prohlížeč obrázků JPG, BMP
  • Zobrazení TXT souborů
  • Podpora USB 2.0
  • FM rádio příjem a nahrávání
  • Diktafon
  • Zabudovaná paměť 4GB/8GB/16GB, slot na kartu SD/SDHC
  • Firmware možnost aktualizace
  • Ekvalizér 5pás. Ekvalizér - Normal, Rock, Pop, Jazz, Classic, Vocal, User (uživatelské nastavení)
  • Podporuje BBE+ : BBE, Mach3Bass, 3D Surround, MP Enhance
  • Kapacita paměti maximálně 500 adresářů a 5000 souborů
  • Podpora formátů názvů ID3 Tag
  • Výstupní výkon 37mW + 37mW (16 Ohm Earphone)
  • Akumulátor Lithium Polymer
  • Doba přehrávání - audio na jedno nabití až 52 hodin, video přehrávání na jedno nabití až 10 hodin (hodnoty vycházejí z firemních testů, doba přehrávání může být kratší v případě většího používání displeje)
  • Rozměry 78,0 X 55,4 X 16,6 mm
  • Hmotnost 91 g (vč. akumulátoru)

AVmania.cz hodnotí
výbavaHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
displej a ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
formáty a přehráváníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
rychlost přenosu a výdrž Hvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.png9/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud