37
Fotogalerie

Cowon D2: test MP3/MP4 přehrávače

Elegantní a praktické zařízení nejen pro přehrávání multimédií zaujem výbavou, kvalitou zvuku a množstvím funkcí.

Elegantní černo-stříbrné (a subjektivně méně elegantní bílo-stříbrné) provedení přehrávače Cowon D2 zaujme nejednoho příznivce mobilní hudby a videa. A co teprve poté, když se případní zájemci dozvědí o jeho mnoha dalších funkcích.

Rozměry přehrávače jsou už na první pohled dány právě velikostí displeje, od kterého se čeká mnohem více, než jen pouhá správa hudby. S rozměry 50×38 mm a rozlišením 320×240 pixelů s vcelku jemným rastrem a velmi dobrým podsvícením představuje velmi dobrý základ pro mnoho multimediálních funkcí. Dokonce i čitelnost za jasného dne a na přímém slunci je lepší než u mnohé konkurence, náchylnost na odlesky však do jisté míry zůstává.

DSC06289.jpg DSC06296.jpgDSC06298.jpg

Běžně lze zakoupit přehrávač s kapacitami od 4 do 16 GB a je jen na vás, kterému poměru cena/kapacita dáte přednost. Ať už se rozhodnete jakkoli, lze kapacitu rozšiřovat paměťovými kartami SD/SDHC a MMC.

Moderní = dotykové

Vzhledem k dotykovému displeji výrazně ubylo tlačítek, kterými by bylo možné přehrávač ovládat. Naštěstí zůstala ta nejvyužívanější, která primárně slouží pro změnu hlasitosti. Mimo tato je na horní části i další a z části nastavitelné tlačítko (např. pro pozastavení a spuštění přehrávání) a přepínač pro zapnutí/vypnutí a uzamčení (funkce hold). Chválíme nastavitelné uzamykání ovládání, u kterého lze zvolit, zda má být zamčeno veškeré ovládání nebo jen to dotykové. Navíc lze tlačítkům přiřadit funkci změny hlasitosti nebo přetáčení skladeb.

Ovládání přes dotykový displej je pohodlné, ač s dodatkem, že je potřeba si na něj chvíli zvykat. Oproti některým jiným modelům je dotykové ovládání na D2 poměrně jisté a přesné, ale bohužel ne do takové míry, jako například u propracovaných zařízení z dílny Apple. Můžete si zvolit, zda chcete přehrávač ovládat pouze prsty nebo dotykovým hrotem. Ve většině případů postačí pouze prstové řešení, ale u některých funkcí přesnější způsob ovládání za pomoci hrotu jistě oceníte.

DSC07588.jpg 

Dotykový hrot má i další funkci, která vám zpříjemní sledování filmů. Po jeho zasunutí do otvoru v přehrávači poslouží jako praktický stojánek a podle natočení drží přehrávač pod úhlem 50 nebo 75°.

DSC06297.jpg DSC07593.jpg

Připraven na množství změn a inovací

Vcelku svižná je i celková odezva přehrávače, ovšem až na jednu výjimku, o které si povíme později.

Pochvalu si zaslouží i struktura nabídky a její přehlednost. V základním okně si zvolíte režim fungování, vše je příjemně graficky zpracováno a na velmi bohaté jsou i možnosti nastavení, a to i uživatelského prostředí.

DSC07595.jpg 

Změnit si můžete nejen pozadí nabídky, ale pokud chcete zajít ještě dále, lze si vzezření nabídek pozměnit různými skiny do podoby Windows XP, iPod a mnoha jiných. Jejich nabídku najdete například na této stránce (jdi.zive.cz/cowonD2Flash) v sekci soubory.

UI01.jpg UI02.jpg UI03.jpg

Mimo to si odtud lze stáhnout i různé patche, hry a aplikace (např. slovníky včetně česko-anglického). Mimo to se pracuje i na vývoji Rockbox firmwaru pro tento model, který nabídne celou řadu dalších a zcela nových funkcí.

S češtinou i českými znaky přehrávač problém nemá. Jak je vidět z obrázků, nabídka je plně lokalizována, jedinou výjimkou jsou popisy spodních virtuálních tlačítek včetně jejich funkcí. Podporovány jsou i časové funkce s nastavitelným časovačem vypnutí (od 10 do 120 minut).

Hudba od A do Z

Paleta podporovaných hudebních formátů rozhodně nepatří mezi slabé stránky přehrávače. Poradí si s hudbou kódovanou do MP3, WMA, OGG, FLAC, APE a WAV. Soubor můžete samozřejmě nahrávat do libovolných složek a pro přehrávač nepředstavuje problém ani jejich listování v klasické stromové struktuře. Máte-li v pořádku příslušné popisky skladeb, nabídne Cowon i mnoho dalších možností jejich třídění. Pokud vás určitá hudba omrzí, není problém jednotlivé skladby nebo rovnou celé složky mazat přímo v přehrávači. Cowon si dokáže pamatovat poslední přehrávanou skladbu i pozici a neschází mu ani možnosti nastavení takových drobností, jako nastavitelný skok při přetáčení skladeb.

DSC07596.jpg DSC07598.jpg

Posuzovat výdrž přehrávače podle jeho rozměrů už dnes příliš nelze a často nás svou extrémní výdrží příjemně překvapí právě menší modely. Jsme ale rádi, že v tomto směru na Cowon D2 slova kritiky rozhodně nepadnou. Udávaná výdrž při přehrávání hudby je až 52 hodin, které se nám i přes velmi „šetrné“ zacházení dosáhnout nepodařilo. I tak jsem velmi spokojeni s reálnou výdrží o 9 hodin kratší. Přehrávat hudbu téměř 43 hodin dokáže jen hrstka přehrávačů. S přehráváním videa by si měl poradit až 10 hodin.

Přenosové rychlosti se pohybují okolo solidního průměru, tedy 4,28 MB/s při zápisu a 4,95 MB/s při čtení. Je jen škoda, že i přes současnou dostupnost velmi rychlých pamětí, je výrobci do svých přehrávačů osazují jen zřídka.

DSC06302.jpg

Propojení přehrávače s počítačem lze přes standardní miniUSB konektor, který se spolu s resetovacím tlačítkem a méně obvyklým konektorem pro napájení či další rozšíření skrývá pod plastovou krytkou. Síťový adaptér je samozřejmě součástí, ale přehrávač lze nabíjet i přes rozhraní USB (ač pomaleji). Cowon D2 nepreferuje žádný z používaných přenosových režimů, a tak si sami můžete zvolit, zda je vám milejší běžnější USB Mass Storage nebo MTP.

Obrázky a videa s omezením

Podpora obrázků u tohoto modelu sahá na formáty BMP a JPEG. Samozřejmostí je zobrazování náhledů, ale jakékoliv dodatečné úpravy bohužel možné nejsou. Obrázky lze jen zvětšovat a otáčet.

DSC07653.jpg DSC07655.jpg DSC07656.jpg

S přehráváním videí si Cowon D2 pochopitelně poradí také, nicméně tak univerzální podporou, jako například u dříve testovaného modelu VERSZO CuBe se pochlubit nemůže. Standardně podporuje videa WMV a AVI kódovaná kodeky DivX 4 a novější, XviD, MPEG-2 se zvukem MP3 či WMA. Zásadním omezením, které vás nezřídka bude nutit k nutné konverzi dodaným softwarem JetAudio VX, je maximální rozlišení videa shodné s rozlišením displeje, tedy 320×240 pixelů. Dalším vážnějším nedostatkem byla nemožnost zvětšit videa s menším rozlišením na celý displej. Pokud ale konverzi provedete nebo bude vaše sbírka v kompatibilních formátech i rozlišení, můžete se těšit z komfortního sledování seriálů a případně i filmů. Externí titulky samozřejmě podporovány nejsou, ale po jejich integrování do videa jsou čitelné.

DSC07661.jpg DSC07662.jpg DSC07663.jpg

Je libo funkce navíc?

Z dalších funkcí, které lze označit za běžné, samozřejmě nechybí FM rádio s velmi dobrou citlivostí či diktafon. Specialitou je, že mimo interního mikrofonu lze k přehrávači připojit i mikrofon externí. Nutná je ovšem speciální redukce do rozšiřujícího konektoru, kterou si musíte dokoupit. Tentýž konektor slouží i pro propojení s televizí (TV out) například pro prohlížení fotografií či sledování videa.

Formát pro záznam je u diktafonu i FM rádia WMA s dostatečným datovým tokem (viz. závěrečný přehled).

DSC07657.jpg DSC07658.jpg

S prohlížením textových souborů si také poradí. Problém mu nedělají české znaky a navíc si můžete upravit velikost i barvu písma včetně barvy pozadí.

DSC07651.jpg DSC07652.jpg

Cowon D2 ale nevsadil jen na běžně známé funkce a přidal i celou řadu dalších. Jsou jimi například kreslení dotykovým hrotem, pravá vědeckou kalkulačku, již zmíněný TV výstup, ale i velmi zajímavá podpora Flash aplikací.

DSC07599.jpg DSC07648.jpg DSC07649.jpg

Ta by mohla být pro tento přehrávač velkým přínosem, nicméně současná verze firmwaru se zdá být pro Flash aplikace ne úplně doladěná. Animace jsou přehrávány bez problémů, ale z her nám bohužel nefungovaly všechny náročnější a i jednoduché jen výjimečně a ještě ne zcela stabilně a hlavně velmi pomalu.

DSC07643.jpg DSC07644.jpg DSC07645.jpg DSC07646.jpg

Kvalitní zvuk samozřejmostí

Zvukové kvalitě není u této značky obvykle příliš co vytýkat. Nejen, že je výstup velmi kvalitní a samozřejmě bez jakéhokoliv rušení, ale dokáže (nejen) sluchátkům dodávat velmi vysoký výkon (2×37 mW/16W). Nároční posluchači s dodanými sluchátky samozřejmě až tolik spokojeni nebudou, ti kteří však do nových sluchátek nebudou chtít investovat alespoň 1 000 Kč, ocení vcelku dobré výšky a nebudou jim tolik vadit ani méně výrazné basy. Pokud si navíc trochu pohrají s nastavením zvuku, lze docílit výsledků ještě o trochu lepších. Možnosti nastavení zvuku jsou stejné, jako u dříve testovaného stájového kolegy Cowon iAudio 7, tedy více než nadstandardní. K dispozici jsou přednastavené profily, několik uživatelsky definovaných včetně detailních ekvalizérů, dále vlastní efektové, nastavitelné zdůraznění basů, prostorového efektu a dalších.

DSC06294.jpg

Pokud byste měli potřebu nahrávat hudbu z analogových vstupů, Cowon D2 vám s tím samozřejmě pomůže. Záznam je možný opět do formátu WMA. Linkový kabel si ale pro tento případ musíte bohužel dokoupit, a to opět spolu s redukcí, která jej dovolí připojit do rozšiřujícího konektoru. Jediné, co by někomu z hlediska zvuku mohlo scházet je integrovaný reproduktor pro poslech bez sluchátek.

D2Gold.jpg

S přehrávačem kromě již zmíněného dotykového hrotu, síťové nabíječky a nezbytných sluchátek dostáváte už jen návod, USB redukci a CD s nutným programovým vybavením. V případě zájmu si lze dokoupit například linkový kabel, kabel pro spojení s televizí, pouzdra, ochranné fólie na displej či samolepky.

Verdikt

Cowon D2 je bezesporu velmi atraktivní a zajímavý přehrávač, která dokáže nabídnout i celou řadu dalších funkcí. Má však i své mouchy, a doufáme, že alespoň některé by mohly opravit novější verze firmwaru. Zásadní průlom v nabídce funkcí ale může přijít s neoficiálním firmwarem od Rockbox, který mohou ocenit především pokročilejší uživatelé.

klady

+ přídavné funkce
+ kvalitní displej
+ množství nastavení
+ podpora hudebních formátů
+ podpora paměťových karet
+ dlouhá výdrž
+ dodávaná nabíječka
+ množství nastavení
+ linkový vstup
+ zvuk
+ podpor českých znaků
+ přepínání UMS/MTP
+ možnost inovace software/firmwaru

zápory

- větší rozměry
- nedotažená podpora Flash aplikací
- omezená podpora videí
- čeština funkčních tlačítek

Cowon D2

Cena (na internetu) od 3 450 Kč (4 GB), od 4 250 Kč (8 GB), od 5 600 Kč (16 GB)

 • příslušenství návod, USB redukce, sluchátka (špunty), AC adaptér, dotykový hrot, programové vybavení
 • podporované formáty zvuku MP3, WMA, OGG, FLAC, WAV, APE
 • podporované formáty videa AVI, VMW; DivX4 a výš, XviD, MPEG2, zvuk MP3, WMA, do 320×240 (jinak nutná konverze dodaným SW)
 • podporované formáty obrazu BMP, JPEG
 • displej dotykový LCD TFT, 50 × 38 mm (320 × 240 pixelů), 16M barev
 • testovaná verze firmwaru 2.57
 • výkon zvukového výstupu 2× 37mW
 • přenosové rychlosti (čtení/zápis) 4,95/4,28 MB
 • udávaná doba přehrávání (hudba) 52 hodin
 • naměřená doba přehrávání (hudba) 44 hodin 40 minut
 • nastavení zvuku 6 profilů + vlastní + 10 vlastní efektové, BBE, Mach3Bass, MP Enhance, 3D Surround, Stereo a MP Enhance, váha
 • tlačítko hold ano
 • napájení Li-Pol akumulátor
 • možnost dobíjení přes nabíječku i USB
 • integrovaný reproduktor ne
 • slot paměťových karet SD/SDHC, MMC
 • diktafon/formát záznamu ano, i ext. mikrofon/WMA (64-128 kb/s, 44kHz, stereo/mono)
 • FM rádio/počet pozic ano/24
 • nahrávání zvuku/formát záznamu vstup line-in, FM rádio/WMA (32-256 kb/s, 44kHz, stereo)
 • doplňky obrázky, video, text (TXT), flash, zápisník, vědecká kalkulačka, budík, TV výstup
 • rozměry (š × v × h) 78 × 55 × 17 mm
 • hmotnost 91 g
 • provedení matné
 • materiál plast
 • náchylnost na poškrábání menší
 • vnitřní paměť 4/8/16 GB/flash

AVmania.cz hodnotí
výbavaHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
displej a ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
formáty a přehráváníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
rychlost přenosu a výdrž Hvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.png9/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud