20
Fotogalerie

Cowon iAudio 7: test MP3/MP4 přehrávače

Praktický populární mrňous na hudbu s velmi dlouhou výdrží není žádnou novinkou, přesto stojí za pozornost.

iAudio 7 není sice horkou novinkou, ale stále láká příznivce malých praktických přehrávačů, které mají sloužit výhradně pro přehrávání hudby. Rozměry se drží na velmi skladných hodnotách, díky kterým ani tak nevadí větší tloušťka 19 mm.

Tělo je samozřejmě plastové s kombinací lesklého a matného povrchu, který bude drobným škrábancům chvíli odolávat. Kvalitní displej s velkým rozlišením u tohoto prcka samozřejmě nenajdete a zavděk musíte vzít LCD displej s rozměry 26 × 21 mm, rozlišením 160 × 128 pixelů a mírně hrubším rastrem.

Zakoupit si jej můžete s kapacitami 4, 8 nebo 16 GB, které uspokojí takřka každého. Vzhledem k malému cenovému rozdílu nejnižší a střední varianty ale většina sáhne alespoň po variantě s 8 GB pamětí.

DSC06281.jpg 

Kombinované ovládání a mnoho nastavení

Ovládání vzbuzuje u mnoha uživatelů obavy, jelikož se jedná o kombinaci dotykového a standardního tlačítkového. Pokud se vám však přehrávač dostane do ruky, většina obav brzy vymizí. Dvěma tlačítky regulujete hlasitost, jedním přepínáte režimy (obvykle) a poslední slouží pro zapnutí/vypnutí a uzamčení. Vše ostatní lze ovládat přes dotykovou plochu. Tento způsob ovládání je ale snadný, vcelku spolehlivý, intuitivní a zvyknete si na něj poměrně rychle. Navíc lze citlivost plochy nastavit dle vašich požadavků. Pro posun samozřejmě slouží plocha s vyznačenými tlačítky, není však nutné je postupně mačkat, ale lze dělat výrazně rychlejší pohyby pouhým posouváním prstu po vyznačené ploše.

DSC06280.jpg DSC06286.jpg

Chválíme i strukturu nabídky, její přehlednost a především bohaté možnosti nastavení. Nastavit si například zamykání tlačítek pouze na dotykovou plochu a přepnout ovládání základních funkcí na fyzická tlačítka dělá tento model ještě praktičtějším.

DSC07718.jpg DSC07719.jpg

Přehrává téměř vše, a dlouho

S podporou hudebních formátů iAudio problém rozhodně nemá a jen málokomu by nestačily formáty MP3, WMA (ASF), OGG, FLAC a WAV. Ukládat soubory je možné do libovolných složek či podsložek, rovněž lze procházet stromovou strukturou či mazat jednotlivé soubory i celé složky. Soubory v nich sice vymaže, ale samotné složky v přehrávači nechává. Na základě příslušných popisků lze hudbu také třídit.

DSC07726.jpg

Dalším z velmi významných kladů tohoto modelu je vysoká výdrž. Výrobce sice udává až téměř extrémních 60 hodin, ale při praktickém testu si poslední písničku zahrál po 48 hodinách. I tak je to ale úctyhodný výsledek, kterému drtivá většina přehrávačů nemůže konkurovat.

O něco méně radostná je přenosová rychlost do přehrávače, tedy rychlost zápisu, která se v průměru pohybovala kolem 2,3 MB/s, což vzhledem k poměrně vysokým kapacitám není mnoho. Jistě ale většina uživatelů ocení přítomnost standardního konektoru miniUSB a podporu přenosového režimu USB Mass Storage. Příznivci MTP přenosu ale zkrátka nepřijdou, jelikož přehrávač přepnutí do tohoto režimu umožňuje.

DSC06284.jpg

Prohlížet obrázky tento přehrávač umí, je ale otázkou, zda to má na takto malém displeji reálný smysl. Výrobce si toho zřejmě vědom je, a tak to s podporou formátů až tolik nepřeháněl. Poradí si jen s obrázky JPEG, dokáže vytvořit malé náhledy (ač s poměrně dlouhým načítáním) a jako malý bonus i obrázky o jeden krok zvětší. Pokud máte ve složce s hudbou uloženy i obrazové náhledy alb, jsou při přehrávání na pozadí zobrazovány.

DSC07721.jpg DSC07722.jpg

Podporu přehrávání najdou i videa, ale je jistě každému jasné, že tuto činnost na přehrávači daných rozměrů bude provozovat jen málokdo. Pokud se však někdo takový najde, nechť si vychutná videa XviD s malým rozlišením 160×128 pixelů při maximálně 15 snímcích za sekundu. Konverze dodaným softwarem je tak obvykle nutná.

DSC07724.jpg

Do malého prcka se vešlo také FM rádio, a světe div se, jako jeden z mála přehrávačů ještě nabídne linkový vstup pro nahrávání z analogových zdrojů. V obou případech lze aktivovat záznam do formátu WMA, a to s bitovým tokem od 32 do 256 kbps. Citlivost FM příjmu je velmi dobrá a pochopitelně nechybí ani automatické vyhledávání stanic s hromadným uložením. Zastoupena je i funkce diktafonu, opět se záznamem do WMA a s datovým tokem od 64 do 128 kbps.

DSC06285.jpg DSC07723.jpg

Čeština mu nesedí

Přídavných funkcí už vzhledem k rozměrům displeje nelze čekat mnoho. Kromě prohlížení obrázků, přehrávání „videa“ nabídne už jen prohlížení textových souborů a funkci budíku. Zklamání nebudete z časových funkcí, nejen, že zobrazuje aktuální čas a nepřímo i datum, ale neschází mu také nastavitelný časovač vypnutí (10 min – 1 hod). S češtinou si iAudio 7 téměř neporadí. Nemá s ní sice velký problém (až na pár výjimek) v názvech souborů, ale české znaky v ID3 popiscích a textových souborech zcela nezvládá a nahrazuje je buď prázdnými místy nebo nesmyslnými znaky.

DSC07720.jpg DSC07726.jpg

Každému dle zvukové chuti

iAudio vás nepříjemně nezaskočí ani po zvukové stránce. V prvé řadě zaslouží vyzdvihnout výkon, který je vskutku vysoký a rozhodně se nestane, že by nebylo čím živit sluchátka při poslechu v rušném prostředí. Naopak byste měli být na pozoru, abyste to s hlasitostí příliš nepřeháněli a ušetřili tak své sluchové orgány. Úroveň výstupního výkonu samozřejmě ale není to nejdůležitější, kvalitní musí být i výstup. A s tím můžete také počítat, nepřekvapí vás žádné rušení a s kvalitními sluchátky bude zvuk skutečně na úrovni. S těmi dodanými si méně nároční posluchači obvykle vystačí, jejich kvalita je v porovnání s „běžně dodávanými sluchátky jiných přehrávačů“ nadstandardní. Dočkáte se dobrých výšek i středů, jen basů je, jako obvykle, spíše málo.

S nastavením zvuku ale můžete doslova kouzlit. Nabízí se výběr nejen z přednastavených profilů a nastavitelného ekvalizéru, ale i mnoha vlastních efektů, zdůraznění basů, prostorového zvuku a celé řady dalších efektů.

sluchátka.jpgcelek.jpg

Výbava přehrávače je bohužel chudší, a tak kromě USB redukce a CD s nutným softwarovým základem na vás nic jiného nečeká. Kdo ale chce, může si dokoupit kožené pouzdro nebo síťovou nabíječku, oboje po zhruba 400 – 500 Kč.

Verdikt

Že se tento přehrávač ohřívá na pultech obchodů delší dobu, mu na atraktivitě nijak zásadně neubírá. Z nadstandardních funkcí sice většinu spíše nevyužijete a pozlobit vás může i chybné zobrazování českých znaků. Má však stále co nabídnout a pokud chcete hlavně přehrávat hudbu něčím malým s dlouhou výdrží, není mnoho důvodů, proč by pro vás iAudio 7 nemohl být tím pravým přehrávačem.

klady

+ malé rozměry
+ velmi dlouhá výdrž
+ množství nastavení
+ linkový vstup
+ zvuk
+ podpora hudebních formátů
+ přepínání UMS/MTP

zápory

- použitelnost pro videa
- není česká nabídka
- zobrazování českých znaků
- větší tloušťka
- nižší rychlost zápisu

Cowon iAudio 7

 • Cena (na internetu) od 2 700 Kč (4 GB), od 3 000 Kč (8 GB), od 4 800 Kč (16 GB)
 • příslušenství USB redukce, sluchátka (špunty), programové vybavení
 • podporované formáty zvuku MP3, WMA (ASF), OGG, FLAC, WAV
 • podporované formáty videa AVI; XviD MPEG-4, zvuk MP3, max 160×128, 15 fps, (nutná častá konverze)
 • podporované formáty obrazu JPEG
 • displej LCD TFT, 26 × 21 mm (160 × 128 pixelů), 262 000 barev
 • testovaná verze firmwaru 1.17
 • výkon zvukového výstupu 2× 26mW
 • přenosové rychlosti (čtení/zápis) 5,79/2,28 MB
 • udávaná doba přehrávání (hudba) 60 hodin
 • naměřená doba přehrávání (hudba) 48 hodin
 • nastavení zvuku 6 profilů + vlastní (5 pásem) + 10 vlastní efektové, BBE, Mach3Bass, MP Enhance, 3D Surround, Stereo a MP Enhance, váha
 • tlačítko hold ne
 • napájení Li-Pol akumulátor
 • možnost dobíjení přes redukci z USB (z PC nebo přes USB adaptér)
 • integrovaný reproduktor ne
 • slot paměťových karet ne
 • FM rádio/počet pozic ano/24
 • doplňky obrázky, video, text (TXT), budík
 • rozměry (š × v × h) 76 × 36 × 19 mm
 • hmotnost 53 g
 • provedení matné +lesklé
 • materiál plast
 • náchylnost na poškrábání menší
 • vnitřní paměť 4/8/16 GB/flash

AVmania.cz hodnotí
výbavaHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
displej a ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
formáty a přehráváníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
rychlost přenosu a výdrž Hvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png8/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud