Cowon iAudio 7: test MP3/MP4 přehrávače

20. listopadu 2008
TWEET SDÍLET
Praktický populární mrňous na hudbu s velmi dlouhou výdrží není žádnou novinkou, přesto stojí za pozornost.

iAudio 7 není sice horkou novinkou, ale stále láká příznivce malých praktických přehrávačů, které mají sloužit výhradně pro přehrávání hudby. Rozměry se drží na velmi skladných hodnotách, díky kterým ani tak nevadí větší tloušťka 19 mm.

Tělo je samozřejmě plastové s kombinací lesklého a matného povrchu, který bude drobným škrábancům chvíli odolávat. Kvalitní displej s velkým rozlišením u tohoto prcka samozřejmě nenajdete a zavděk musíte vzít LCD displej s rozměry 26 × 21 mm, rozlišením 160 × 128 pixelů a mírně hrubším rastrem.

Zakoupit si jej můžete s kapacitami 4, 8 nebo 16 GB, které uspokojí takřka každého. Vzhledem k malému cenovému rozdílu nejnižší a střední varianty ale většina sáhne alespoň po variantě s 8 GB pamětí.

Klepněte pro větší obrázek 

Kombinované ovládání a mnoho nastavení

Ovládání vzbuzuje u mnoha uživatelů obavy, jelikož se jedná o kombinaci dotykového a standardního tlačítkového. Pokud se vám však přehrávač dostane do ruky, většina obav brzy vymizí. Dvěma tlačítky regulujete hlasitost, jedním přepínáte režimy (obvykle) a poslední slouží pro zapnutí/vypnutí a uzamčení. Vše ostatní lze ovládat přes dotykovou plochu. Tento způsob ovládání je ale snadný, vcelku spolehlivý, intuitivní a zvyknete si na něj poměrně rychle. Navíc lze citlivost plochy nastavit dle vašich požadavků. Pro posun samozřejmě slouží plocha s vyznačenými tlačítky, není však nutné je postupně mačkat, ale lze dělat výrazně rychlejší pohyby pouhým posouváním prstu po vyznačené ploše.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Chválíme i strukturu nabídky, její přehlednost a především bohaté možnosti nastavení. Nastavit si například zamykání tlačítek pouze na dotykovou plochu a přepnout ovládání základních funkcí na fyzická tlačítka dělá tento model ještě praktičtějším.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přehrává téměř vše, a dlouho

S podporou hudebních formátů iAudio problém rozhodně nemá a jen málokomu by nestačily formáty MP3, WMA (ASF), OGG, FLAC a WAV. Ukládat soubory je možné do libovolných složek či podsložek, rovněž lze procházet stromovou strukturou či mazat jednotlivé soubory i celé složky. Soubory v nich sice vymaže, ale samotné složky v přehrávači nechává. Na základě příslušných popisků lze hudbu také třídit.

Klepněte pro větší obrázek

Dalším z velmi významných kladů tohoto modelu je vysoká výdrž. Výrobce sice udává až téměř extrémních 60 hodin, ale při praktickém testu si poslední písničku zahrál po 48 hodinách. I tak je to ale úctyhodný výsledek, kterému drtivá většina přehrávačů nemůže konkurovat.

O něco méně radostná je přenosová rychlost do přehrávače, tedy rychlost zápisu, která se v průměru pohybovala kolem 2,3 MB/s, což vzhledem k poměrně vysokým kapacitám není mnoho. Jistě ale většina uživatelů ocení přítomnost standardního konektoru miniUSB a podporu přenosového režimu USB Mass Storage. Příznivci MTP přenosu ale zkrátka nepřijdou, jelikož přehrávač přepnutí do tohoto režimu umožňuje.

Klepněte pro větší obrázek

Prohlížet obrázky tento přehrávač umí, je ale otázkou, zda to má na takto malém displeji reálný smysl. Výrobce si toho zřejmě vědom je, a tak to s podporou formátů až tolik nepřeháněl. Poradí si jen s obrázky JPEG, dokáže vytvořit malé náhledy (ač s poměrně dlouhým načítáním) a jako malý bonus i obrázky o jeden krok zvětší. Pokud máte ve složce s hudbou uloženy i obrazové náhledy alb, jsou při přehrávání na pozadí zobrazovány.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Podporu přehrávání najdou i videa, ale je jistě každému jasné, že tuto činnost na přehrávači daných rozměrů bude provozovat jen málokdo. Pokud se však někdo takový najde, nechť si vychutná videa XviD s malým rozlišením 160×128 pixelů při maximálně 15 snímcích za sekundu. Konverze dodaným softwarem je tak obvykle nutná.

Klepněte pro větší obrázek

Do malého prcka se vešlo také FM rádio, a světe div se, jako jeden z mála přehrávačů ještě nabídne linkový vstup pro nahrávání z analogových zdrojů. V obou případech lze aktivovat záznam do formátu WMA, a to s bitovým tokem od 32 do 256 kbps. Citlivost FM příjmu je velmi dobrá a pochopitelně nechybí ani automatické vyhledávání stanic s hromadným uložením. Zastoupena je i funkce diktafonu, opět se záznamem do WMA a s datovým tokem od 64 do 128 kbps.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Čeština mu nesedí

Přídavných funkcí už vzhledem k rozměrům displeje nelze čekat mnoho. Kromě prohlížení obrázků, přehrávání „videa“ nabídne už jen prohlížení textových souborů a funkci budíku. Zklamání nebudete z časových funkcí, nejen, že zobrazuje aktuální čas a nepřímo i datum, ale neschází mu také nastavitelný časovač vypnutí (10 min – 1 hod). S češtinou si iAudio 7 téměř neporadí. Nemá s ní sice velký problém (až na pár výjimek) v názvech souborů, ale české znaky v ID3 popiscích a textových souborech zcela nezvládá a nahrazuje je buď prázdnými místy nebo nesmyslnými znaky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Každému dle zvukové chuti

iAudio vás nepříjemně nezaskočí ani po zvukové stránce. V prvé řadě zaslouží vyzdvihnout výkon, který je vskutku vysoký a rozhodně se nestane, že by nebylo čím živit sluchátka při poslechu v rušném prostředí. Naopak byste měli být na pozoru, abyste to s hlasitostí příliš nepřeháněli a ušetřili tak své sluchové orgány. Úroveň výstupního výkonu samozřejmě ale není to nejdůležitější, kvalitní musí být i výstup. A s tím můžete také počítat, nepřekvapí vás žádné rušení a s kvalitními sluchátky bude zvuk skutečně na úrovni. S těmi dodanými si méně nároční posluchači obvykle vystačí, jejich kvalita je v porovnání s „běžně dodávanými sluchátky jiných přehrávačů“ nadstandardní. Dočkáte se dobrých výšek i středů, jen basů je, jako obvykle, spíše málo.

S nastavením zvuku ale můžete doslova kouzlit. Nabízí se výběr nejen z přednastavených profilů a nastavitelného ekvalizéru, ale i mnoha vlastních efektů, zdůraznění basů, prostorového zvuku a celé řady dalších efektů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Výbava přehrávače je bohužel chudší, a tak kromě USB redukce a CD s nutným softwarovým základem na vás nic jiného nečeká. Kdo ale chce, může si dokoupit kožené pouzdro nebo síťovou nabíječku, oboje po zhruba 400 – 500 Kč.

Verdikt

Že se tento přehrávač ohřívá na pultech obchodů delší dobu, mu na atraktivitě nijak zásadně neubírá. Z nadstandardních funkcí sice většinu spíše nevyužijete a pozlobit vás může i chybné zobrazování českých znaků. Má však stále co nabídnout a pokud chcete hlavně přehrávat hudbu něčím malým s dlouhou výdrží, není mnoho důvodů, proč by pro vás iAudio 7 nemohl být tím pravým přehrávačem.

klady

+ malé rozměry
+ velmi dlouhá výdrž
+ množství nastavení
+ linkový vstup
+ zvuk
+ podpora hudebních formátů
+ přepínání UMS/MTP

zápory

- použitelnost pro videa
- není česká nabídka
- zobrazování českých znaků
- větší tloušťka
- nižší rychlost zápisu

Cowon iAudio 7

 • Cena (na internetu) od 2 700 Kč (4 GB), od 3 000 Kč (8 GB), od 4 800 Kč (16 GB)
 • příslušenství USB redukce, sluchátka (špunty), programové vybavení
 • podporované formáty zvuku MP3, WMA (ASF), OGG, FLAC, WAV
 • podporované formáty videa AVI; XviD MPEG-4, zvuk MP3, max 160×128, 15 fps, (nutná častá konverze)
 • podporované formáty obrazu JPEG
 • displej LCD TFT, 26 × 21 mm (160 × 128 pixelů), 262 000 barev
 • testovaná verze firmwaru 1.17
 • výkon zvukového výstupu 2× 26mW
 • přenosové rychlosti (čtení/zápis) 5,79/2,28 MB
 • udávaná doba přehrávání (hudba) 60 hodin
 • naměřená doba přehrávání (hudba) 48 hodin
 • nastavení zvuku 6 profilů + vlastní (5 pásem) + 10 vlastní efektové, BBE, Mach3Bass, MP Enhance, 3D Surround, Stereo a MP Enhance, váha
 • tlačítko hold ne
 • napájení Li-Pol akumulátor
 • možnost dobíjení přes redukci z USB (z PC nebo přes USB adaptér)
 • integrovaný reproduktor ne
 • slot paměťových karet ne
 • FM rádio/počet pozic ano/24
 • doplňky obrázky, video, text (TXT), budík
 • rozměry (š × v × h) 76 × 36 × 19 mm
 • hmotnost 53 g
 • provedení matné +lesklé
 • materiál plast
 • náchylnost na poškrábání menší
 • vnitřní paměť 4/8/16 GB/flash

AVmania.cz hodnotí
výbavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
displej a ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
formáty a přehráváníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
rychlost přenosu a výdrž Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Témata článku: Přenosné, Test, MP3 a MP4

Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

** Google připravil novou verzi aplikací Google Map a Google Keep ** Pokud si resetujete Wear OS 2 hodinky, už je nesputíte ** Je to jen čirá náhoda, nebo taktika, jak vás přimět k upgradu?

Martin Chroust
Google MapyWear OS
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Tecno vylepšilo nejvyšší řadu Phantom. Přidává výkonnější procesor, na zádech překvapí výsuvný portrétní objektiv

Tecno vylepšilo nejvyšší řadu Phantom. Přidává výkonnější procesor, na zádech překvapí výsuvný portrétní objektiv

** Značka Tecno uvedla na trh vylepšenou řadu Phantom ** Novinky mají AMOLED displeje, větší výkon a nové foťáky ** Hlavním lákadlem je výsuvný portrétní objektiv se světelností F1.5

Martin Chroust
Trojitý fotoaparátOLED
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

** Odolný telefon dnes nemusí stát mnoho ** Robustní novinka od BlackView nestojí ani tři tisíce **Nenáročným uživatelům zřejmě nic podstatného chybět nebude

Martin Chroust
BlackViewZvýšená odolnostSmartphony
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět