Přenosné Hi-res přehrávače většinou vykupují kvalitní zvuk mohutnými rozměry, špatným ovládáním a opravdu mizernou výdrží. Novinka ale ukazuje něco jiného.
Kapitoly článku:
Jihokorejská firma Cowon dříve vyráběla jedny z nejlepších přenosných přehrávačů a její model D2 se stal malou legendou. Ovšem trh přenosných přehrávačů se v posledních letech začal více zaměřovat na hudbu v Hi-res formátech a celkově vyšší kvalitu zvuku, kvůli čemuž pouhý facelift původního modelu D2 jednoduše mnoho lidí nezajímá. Výrobce proto přišel s řadou Plenue, jejíž modely nabízejí opravdu kvalitní zvuk a podporu Hi-res, ale svými rozměry, výdrží baterie i cenou se řadí mezi neustále se rozšiřující zástup přehrávačů mířících na nejmovitější Hi-fisty.
Výrazně jiným směrem se proto vydává novinka Plenue D, která úspěšná kombinuje odkaz modelu D2 s moderními trendy z modelů řady Plenue, to vše za výrazně rozumnější cenu kolem 7 000 Kč. A výsledkem je možná ten nejlepší přehrávač v dané kategorii.
Konstrukce
Od představení modelu D2 letos uběhne již 10 let, přitom i novinka vychází ze stejného konstrukčního principu a vystačí si jen se změnou stylu pro novou dobu. Celkově strohý černý design oživuje pouze horní stříbrná či zlatá hrana, která po vzoru přehrávačů Astell & Kern přidává pár náhodných zkosení a jeden nepříjemně ostrý roh. Z D2 zůstaly přibližně zachovány rozměry a v současné konkurenci nesmyslně mohutných přehrávačů působí Plenue D jako velmi příjemný prcek, který padne bez problému do jakékoliv kapsy. A díky váze pouhých 94 gramů nebude jeho nošení nijak otravné.
Základem konstrukce zůstává dotykový LCD displej o rozměru 2,8 palce s hrubým rozlišením 240x320, naštěstí se konečně jedná o kapacitní displej, který nabízí i rozumnou čitelnost na přímém slunci. Pro ovládání slouží kromě displeje i tlačítka na pravé hraně, kde vedle ovládání hlasitosti najdeme i trojici tlačítek pro ovládání přehrávání.
Na horní hraně je umístěn 3,5 mm jack konektor a výrazné zapínací tlačítko s LED podsvícením, které slouží jako ukazatel nabíjení a při přehrávání pravidelně poblikává, což ovšem jde v nastavení vypnout. Na levé hraně se nachází otvor bez krytky pro paměťovou kartu micro SD a na spodní hraně micro USB konektor pro napájení a připojení k PC.
Uživatelské prostředí
Plenue D má sloužit čistě jako hudební přehrávač, není tedy vybaven žádnými bonusovými funkcemi a tomu odpovídá jednoduché uživatelské prostředí. Základem je obrazovka přehrávání, na které lze vyvolat rychlé menu úprav zvuku a nastavení přehrávání. Jak bylo zvykem u předchozích Cowonů, tak i zde lze obrazovku přehrávání jednoduše změnit pomocí nahrání souboru s jiným vzhledem. Výrobce aktuálně nabízí pouze jeden další vzhled na svých korejských stránkách, já ovšem doufám, že se probudí komunita fanoušků značky Cowon a v nejbližší době bude na výběr z velkého množství vzhledů.
Hudební knihovna se dělí podle umělců, alb, skladeb, oblíbených skladeb, žánru, roku vydání a naposledy přidaných souborů. Samozřejmostí je i procházení po složkách, kdy Plenue D navíc umožňuje při přehrávání plynule navázat další složkou. Potěší i funkce vyhledávání. Někomu nemusí vyhovovat menu vyvedené ve světlých barvách, což prozatím nelze nijak změnit.
Ze začátku trpělo prostředí Plenue D na znatelné zpoždění, což se naštěstí podařilo zlepšit v následujících updatech. Po instalaci firmwaru 1.12 už není zpoždění skoro vůbec znatelné. Bohužel ovládání si stále zachovalo méně přesné reakce a občas tedy zařízení zareaguje až na několikátý dotek. I přesto patří ovládání Plenue D mezi to nejlepší, co najdeme na Hi-fi přehrávačích.
Funkce
Přehrávač podporuje standardní formáty FLAC, WAV, AIFF, ALAC, APE, MP3, WMA a OGG, v rozlišení až 24 bit / 192 kHz. Úplně chybí podpora formátu DSD a CUE souborů. Hudbu lze uložit kromě paměťové karty i na vnitřní 32 GB paměť a to bez nutnosti použít jakýkoliv speciální software na PC.
Největší předností Plenue D je nepochybně excelentní výdrž baterie. Výrobce udává až 100 hodin přehrávání se soubory MP3 a 51 hodin s formátem FLAC 24/96. Mé testování se soubory ve FLAC 16/44 ovšem ukázalo výdrž “pouze” kolem 45 hodin. I tak se ale jedná o naprosto skvělou výdrž v porovnání se současným standardem Hi-res přehrávačů, které se pohybují kolem pouhých 10 hodin.