ČRa živí naději na „český Netflix“. Novou streamovací službu chtějí spustit příští rok | Zdroj: Midjourney

Zdroj: Midjourney

ČRa živí naději na „český Netflix“. Novou streamovací službu chtějí spustit příští rok

Už je to rok a půl co šéf České televize začal básnit o „czechflixu“. Tehdy chtěl Petr Dvořák přijít s videotékou, která by sloučila televizní archivy ČT, Novy a Primy. K realizaci ale nakonec nedošlo, protože komerční televize mají vlastní plány.

Novácké Voyo roste a má ambice stát se streamovací trojkou za Netflixem a Disney+. Na vlastním písečku si chce hrát i Prima, která chystá novou službu. Ta má nabídnout domácí i zahraniční filmy a seriály, exkluzivní online obsah a počítá se s několika variantami předplatného včetně bezplatného tarifu s reklamou.

Společná videotéka ale nakonec možná vzejde z jiné iniciativy. Šéf Českých Radiokomunikací Miloš Mastník totiž pro Forbes uvedl, že firma v příštím půl roce spustí vlastní streamovací službu a momentálně jedná s tuzemskými televizemi na licencování obsahu.

Je to projekt, o kterém si myslíme, že má své opodstatnění a místo na trhu. Máme srovnání z různých zemí, například z Francie, kde to funguje velmi dobře. Momentálně na tomto konceptu pracujeme,“ říká Mastník. Bližší detaily ale neznáme.

ČRa jsou největším tuzemským provozovatelem pozemního televizního i rozhlasového vysílání. Jde o neutrální hřiště, kde z jednoho vysílače šíří signál konkurenčních televizí. V takové roli je firma ideálním adeptem i pro internetové vysílání.

U něj je však otázkou, jestli televize potřebují prostředníka, když si stream mohou odbavovat samy a bez provizí třetí straně. A jestli bude ochota platit si za další službu ze strany diváků.

Určitě si přečtěte

Články odjinud