Creative Inspire T3200: test reproduktorů 2.1

5. března 2009
TWEET SDÍLET
Novinka od známého výrobce slibuje přes malé rozměry velký zvuk. A jak aktivní reproduktory 2.1 pro PC tedy hrají?

U nás populární výrobce počítačového příslušenství nedávno uvedl na trh několik nových reproduktorů pro PC, případně pro poslech hudby z MP3 přehrávačů. Sestavy 2.1 jsou mezi lidmi velmi oblíbené – na stole nezaberou moc místa, a přesto poskytnou plný zvuk s dostatkem basů. Creative je znám tím, že repro pro PC umí a nabízí je ve několika cenových relacích. Do té levné, okolo 1 000 kč, patří i sestava Inspire T3200.

 Klepněte pro větší obrázek

Popis a konstrukce

Přední efektové reproduktory jsou dvoupásmové a každá váží 380 g, což při jejich malém rozměru je poměrně dost; ani na magnetické stínění se nezapomnělo. I když se T3200 jeví na první pohled jako jednopásmové, výrobce použil nezvyklou konstrukci, kdy výškový měnič umístil doprostřed středového. Měniče kryje plechová mřížka, gumový podstavec jim poskytuje dobrou stabilitu, případně pro montáž na stěnu lze využít vzadu připravený otvor. Ze zadní strany je vyveden napevno kabel, zakončený po 1,7 metrech konektorem jack 3,5, který musíte připojit do subwooferu. Z toho plyne, že pokud dáte SW doprostřed, mohou být bedničky až přes 3 metry od sebe, případně lze použít jednoduchý prodlužovaní kabel, a omezení délkou kabelu odpadá.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Samotný subwoofer skrývá zesilovač a napájení, takže přes malé rozměry (20 x 18 x 17 cm) váží 2,7 kg. Měnič má průměr 5,25 palce, a jeho kryt se nedá odstranit. Na zadní straně naleznete pak jen výstupní konektor pro satelity, potenciometr pro nastavení basů (cesta pod stůl vás při nastavování tedy nemine) a oválný otvor basreflexu. Napevno připevněný je jak síťový kabel, tak 1,8 m dlouhý kabel s krabičkou pro ovládání hlasitosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Krabička můře sloužit i jako podstavec pro iPod, pro jehož připojení pak slouží klasickým konektor jack 3,5 s krátkým, 15 cm dlouhým káblíkem. Z krabičky pak je na kabelu o délce 170 cm vyveden ještě jeden jack 3,5, který je určen pro připojení k PC. Hlasitost řídíte potenciometrem, který zároveň slouží pro vypínání, vedle je umístěná zelená dioda, indikující provoz. Na druhé straně krabičky naleznete i výstup pro sluchátka (3,5 mm jack), po připojení se odpojí repro a můžete řídit hlasitost reprodukce v připojených sluchátkách.

Zvuk a ovládání

Kabeláž na první pohled vypadá velmi jednoduše, vše důležité zde je, výtku ale mám. Krabička s ovládáním hlasitosti ale není vůbec stabilní a váha kabeláže s ní neustále hýbe, navíc nevyužitý kabel zbytečně zavazí na stole. Výrobce zjevně chtěl udělat malé bedýnky, ovládání všeho pod stolem také nikdo nechce, a tak udělal tento kompromis, se kterým se uživatel musí smířit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Rozsah zvuku u systému výrobce udává od 40 Hz do 20 kHz. A skutečně i 40 Hz testovací signál se snaží SW zahrát (a dokonce se pokouší o velmi nízkých 25 Hz!), přičemž horní rozsah omezen není, neboť se snaží i o 500 Hz, kdy už hrají samozřejmě i satelity. Přesto v oblasti nižších středů/vyšších basů je obvyklý kmitočtový propad, což je pravděpodobně dáno naladěním SW na velmi nízké basy. Oproti systému T3100 je skutečně T3200 naladěn jinak. Rozsah nastavení basů na SW je však zvolený velmi dobře, využijete téměř celý jeho rozsah.

Výtku mám ještě k odrušení zdroje. Subwoofer vydává slabý brum (50 Hz), stejně tak bedýnky šumí. K testu jsme ale měli jeden z prvních vzorků, a tak to mohla být kusová záležitost.

Malinký subwoofer je naladěný o dost níže a na svůj rozměr překvapivě hutné basy. Přesnost a čistotu ale po SW těchto rozměrů chtít nelze, a ani se jí nedočkáme. Výrobce se zjevně soustředil spíše na hutnost a explozivnost, nikoliv na přesnost a čistotu. Subwoofer jde opravu hodně do dolů. U her a filmů nepřesnost nevadí, výbuchy jsou silné a působivé, destrukci domů si užijete. To, co se hodí pro filmy a hry, není ale dobré pro hudbu. Tam se nepřesnost a dunění projeví na plno, nenáročným ale to vadit nebude, navíc se negativní projevy dají omezit vhodným nastavením. Při vysoké hlasitosti také záleží na nastavení SW, neboť pak má problémy stíhat a ozývají se pazvuky, pokud příliš zesílíte navíc i basy. To je ale problém většiny systémů 2.1 nejen v této cenové relaci.

K tomu jen poznámka: Chtít po levných PC bednách obojí, tj. jak relativní přesnost, tak živý a teplý projev, je nemožné. Zde si musíte zvolit kompromis, případně jedno či druhé. Osobně preferuji spíše to druhé, a tak přes nutnost pohrát si s nastavením subwooferu se mi zvuk Creativů líbí, a raději slevím z toho prvního.

Satelity hrají dobře, lokalizace ruchů ve filmech a hrách je výborná, stejně tak hudba působí příjemně, a přes nepřesnosti v basové oblasti je zvuk líbivý a velmi energický. Díky dobře zvládnutým středům je pravolevý prostor velmi dobře vykreslen.

Závěr

Když jsem testoval 2.1 sadu od Creativu T3100, velmi se mi líbil její projev právě u hudby. Novinka T3200 na svého předchůdce podle mne nenavazuje přímo, ale jde jiným směrem. Systém je celkově menší, ale při poměrně malém subwooferu poskytuje o dost silnější a hlubší basy, které ale ztrácí na přesnosti. Přední efekty jsou také menší, i když jsou dvoupásmové, a tak si při malých rozměrech můžete užívat velmi příjemný zvuk plný energie. Napevno připojené kabely jsou při instalaci poněkud nepraktické, a další (byť malá) krabička na stole, z které trčí další kabely, moc nenadchne.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud chcete sestavu především pro hudbu a vadí vám pomalé a nepřesné basy, zkusil bych spíše T3100 od stejného výrobce, případně, pokud máte na stole více místa a vyžadujete přenost, nikoliv mohutnost, zvolte klasické dvoupásmové reproduktory bez subwooferu, které se v této cenové relaci nalézt dají také.

Výrobce u novinky Inspire T3200 podle mne chtěl Creative nabídnout sestavu 2.1, která zabere minimum místa, a zároveň poskytne velký zvuk. To se mu povedlo; pro filmy i hry se určitě T3200 hodí výborně, u hudby její použití poněkud limituje příliš snaživý subwoofer.

Creative Inspire T3200

Cena 1 290 Kč
 
  • výkon RMS 2× 6 W satelity + 16 W subwoofer
  • frekvenční rozsah 40 Hz až 20 kHz
  • odstup s/š 80 dB
  • vstupy 2× stereo, jack 3,5 mm
  • rozměry satelity (v × š × h) 83 × 83 × 105 mm
  • rozměry subwoofer (v × š × h) 210 × 180 × 170 mm
  • odběr naměřený provoz tichý/standby 5,6 W/2,3 W

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
výbavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10

Témata článku: Reproduktory, Novinky, Test, Reprosoustavy a reproduktory na Heureka.cz

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Instagram je plný selfíček vytvořených umělou inteligencí. S aplikací Lensa je můžete mít taky

Instagram je plný selfíček vytvořených umělou inteligencí. S aplikací Lensa je můžete mít taky

** Hitem Instagramu posledních dní jsou umělecká selfíčka ** Stojí za nimi aplikace Lensa a engine Stable Diffusion ** Za selfíčka si samozřejmě zaplatíte, stojí to ale za to?

Martin Chroust
SelfieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Je dobré vypít 50 litrů mléka? Zeptali jsme se nového chatbota od OpenAI, který teď hýbe internetem

Je dobré vypít 50 litrů mléka? Zeptali jsme se nového chatbota od OpenAI, který teď hýbe internetem

** OpenAI vypustilo do světa další umělou inteligenci ** Tentokrát je to upovídaný robot ChatGPT ** Podle některých je to ukázka budoucnosti vyhledávačů

Jakub Čížek
OpenAIUmělá inteligence
Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

** Odolný telefon dnes nemusí stát mnoho ** Robustní novinka od BlackView nestojí ani tři tisíce **Nenáročným uživatelům zřejmě nic podstatného chybět nebude

Martin Chroust
BlackViewZvýšená odolnostSmartphony
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix