Novinka od Creative – miniaturní sluchátkový zesilovač SXFI Amp – na CESu dokázala přesvědčit desítky novinářů, že ze sluchátek zprostředkuje stejný zvukový zážitek jako místnost zaplněná prostorovými reproduktory.

Creative SXFI Amp
Sluchátkový zesilovač s podporou technologie Super X-Fi ● 128dB 32bitový ADM 4377 DAC ● impedance sluchátek až 600 ohmů ● SNR až 120 dB ● zisk 3× ● max. výkon: 425 mW (16 ohmů) až 26 mW (600 ohmů) ● vstup 2.0/5.1/7.1 kanály, 24 bitů/96 kHz ● 6,7 × 1,75 × 0,97 cm ● 15 g ● USB-C, 3,5mm audio
cena 150 USD
Na vlastní uši
I já uvěřil. Posadili nás do místnosti, do uší jsme dostali měřící mikrofony, které zjistily, jak slyšíme zvuk ze sady prostorových reproduktorů, a tento profil nám nahráli do zesilovače u sluchátek. Dojem z poslechu byl opravdu přesvědčivý – zvuk ze zesilovače dokázal přesně okopírovat dojem reproduktorů v místnosti, zvuk získal prostor a posunul se zevnitř hlavy před vás, kde jej slyšíte při běžném poslechu ze sloupových reproduktorů.





V aplikaci si vyfotíte tvar uší a hlavy, a získáte osobní zvukový profil
Protože samozřejmě doma nemáte podobnou měřící místnost, Creative to pro běžné zákazníky vyřeší jinak. V aplikaci si vyfotíte uši a tvar hlavy. Pomocí strojového učení pak Creative propojí dříve naměřené hodnoty pro různé typy uší a hlavy a do zesilovače nahraje profil co nejbližší vašim parametrům.
Na CESu posbíral Creative za svůj SXFI Amp řadu ocenění, proměna zvuku ze sluchátkového na reproduktorový opravdu funguje, možná už ale začínáte tušit potenciální problémy.
Mnoho stupňů volnosti bez znalosti cíle
Zatímco u tradičních sluchátek máte konstantní zdroj hudby (resp. s malými odchylkami) a celkové podání definují použitá sluchátka, tady vstupuje více proměnných. Samotný sluchátkový zesilovač SXFI Amp je skvělý, i s vypnutými úpravami oceníte jeho schopnosti rozehrát i náročná vysokoohmová sluchátka. Simulovaný zvuk ale ovlivňují použitá sluchátka, použitá kalibrace a také vzorová simulovaná místnost.
Když si nakalibrujete zesilovač přesně podle tvaru vašich uší, výsledkem bude věrná simulace zvuku v nějaké neznámé měřící místnosti v Singapuru, kde sídlí Creative Technology. Nebude to znít jako na vašich reproduktorech, jako ve vaší místnosti, kterou důvěrně znáte. Budete muset věřit Creative, že takto to má opravdu znít. Já vím, že když do svého zesilovače pošlu profil „SXFI CES 2019“, bude zvuk stejný jako v té místnosti na CESu, kde jsem seděl. A popravdě ta místnost nebyla zvukově úžasná a nechci v ní poslouchat všechnu svou hudbu. Běžní zákazníci ale v aplikaci ani nebudou mít takovou možnost, jen uvidí profily vytvořené po vyfocení uší a tvaru hlavy.
Současně se ale kvalita zvuku samozřejmě mění s použitými sluchátky. Creative v aplikaci dovoluje nastavit model vašich sluchátek, aby se pak přesněji upravila frekvenční charakteristika. Najdete tam samozřejmě všechny modely od Creative, od dalších značek tam je vždy několik modelů. Najdete tam třeba prastaré Porta pro, ale od Audio Technica mi tam chybí moje HiRes sluchátka ATH-MSR7 nebo jiná kvalitní, co tu máme zrovna k dispozici. Pokud ta vaše v seznamu nenajdete, svět se nezboří, můžete nastavit obecné in-eary nebo obecná klasická sluchátka. Creative bude navíc postupně přidávat další sluchátka, jak je v laboratoři proměří.
Přijde teleport do místností?
Zástupci Creative naznačovali, že v budoucnu si budete moci do zesilovače nahrát profil třeba studia Abbey Road a poslouchat Beatles tak, jak to reálně ve studiu znělo. V mém účtu tam takto mám zatím profil SXFI Studio, což by měla být nějaká prémiová poslechová místnost a opravdu hraje lépe než ta z CESu.
Ono to vážně funguje
Proměna sluchátkového zvuku na reproduktorový je rozhodně přesvědčivá. Zatímco sluchátka vám do uší posílají zvuk dvěma přísně oddělenými kanály a máte obvykle pocit, že vám hudba hraje uprostřed hlavy, se zapnutou úpravou se zvuk posune před vás a současně se zvukový prostor rozšíří. Nejlépe to pocítíte při sledování videa, kdy zvuk začne jakoby hrát z reproduktorů vedle obrazovky. Ideální je řeč, komorní klasická hudba nebo příjemný pop či jazz.
Když pustíte náročnou hudbu využívající celé frekvenční spektrum, přijdete přepnutím do prostoru o analytickou přesnost. Dříve přesně rozeznatelné nástroje se propojí a části frekvenčního spektra ustoupí nebo se naopak zvýrazní. Především tento „jiný zvuk“ pak bude definovat váš výsledný dojem. Nebudete vědět, zda to takto má přesně znít v nějakém poslechovém studiu, nebo je chyba na straně zesilovače, použité kalibrace nebo zvolených sluchátek. I když bude vše přesné a kvalitní, bude zvuk prostě jiný.
Drobnější než balíček žvýkaček
Samotný zesilovač je menší než balíček žvýkaček, více tedy připomíná kabelovou redukci než aktivní výkonný zesilovač. USB-C konektor na jedné straně slouží k připojení k mobilnímu telefonu (micro USB, USB-C či Lightning) nebo počítači, z druhé strany 3,5mm sluchátkový konektor.


Připojit jej můžete k Androidu i k iPhonu, ale aktuálně můžete nastavit zvukové profily jen na Androidu. Jak jednou nastavíte kalibraci na své uši a sluchátka, můžete zesilovač používat kdekoli jinde, nemusíte přehrávat hudbu jen v nějaké speciální aplikaci. Tlačítkem na zesilovači zapínáte a vypínáte simulovaný prostor. Tři další tlačítka pak ovládají hlasitost a pauzu. Ve Windows se zesilovač chová jako 7.1 zvuková karta podporující 24 bitů a 96 kHz.



Zesilovač si bere energii přes USB z telefonu nebo počítače, nemá tedy vlastní akumulátor, který byste museli dobíjet. To pochopitelně bude mít vliv na výdrž telefonu. Podle hlasitosti a typu hudby mi spotřeba telefonu vzrostla s tímto zesilovačem až dvojnásobně, v průměru tak o třetinu. K tomu nelze bez dalších redukcí poslouchat a a nabíjet telefon současně. Dále si přičtěte samozřejmou nutnost drátových sluchátek, když dnes jsou tak oblíbená bezdrátová a automaticky se zmenší cílová skupina.
Dražší než jen zesilující konkurence
Zesilovač se bude prodávat za 150 dolarů, a tedy s daněmi se dostaneme nejspíš přes čtyři tisíce korun. Zatím není v českém Play Store ani dostupná oficiální aplikace SXFI App, teprve v nejbližších týdnech se začne prodávat SXFI Amp jinde než v Singapuru.
Pokud hledáte jen sluchátkový zesilovač, který zvukově neuhne v náročnějších skladbách a rozehraje i náročnější sluchátka, je na trhu velká nabídka za mnohem nižší ceny. Magie uvnitř SXFI Amp ale dokáže mnohem víc, než jen nabídnout skvělý zvuk v miniaturním provedení. Prostorový efekt je mnohem přesvědčivější než z nějakých tzv. 7.1 sluchátek a simulace sloupových reproduktorů unikátní.
Půjde to i bez drátů
Pokud byste hledali nějaké bezdrátové řešení, Creative začne brzy prodávat i bezdrátová sluchátka SXFI Air, která mají tuto technologii schovanou uvnitř. Díky vyladění pro konkrétní konstrukci sluchátek může být efekt věrnější, současně ale zvukový výstup nebude v Bluetooth provedení tak razantní jako u zesilovače. Bez složitých redukcí ale poběží také na iPhone a iPadu.
Pro druhou polovinu roku 2019 ještě Creative chystá SXFI Theater – bezdrátová sluchátka pro sledování filmů na televizi či projektoru. Ty nabídnou přes speciální adaptér nižší latenci než tradiční Bluetooth sluchátka a dovolí připojení více bezdrátových sluchátek současně.
Věrnost prostorového efektu u Creative SXFI Amp mne opravdu dostala, ale současně si uvědomuji, že ne každý to ocení. Bez možnosti srovnání věrnosti s reproduktory v konkrétní místnosti, budete muset důvěřovat, že Creative odvádí slibovanou práci. Já to srovnání měl a tak vím, že si Creative nevymýšlí, ale stejně tak vím, že každého tento „nový zvuk“ nepřesvědčí. Zní prostě jinak, než máte naposloucháno ve svých sluchátkách.