Aktivní reproduktory jsou vhodné nejen k počítači, ale i k televizoru a v Bluetooth verzi ve spojeni se smartphonem stále častěji dokážou nahradit kompletní mikrosystém. Creative T4 umí téměř vše.
Sestavy reproduktorů 2.1 v aktivní verzi patřily dříve výhradně k PC. Nyní s přibývající výbavou směřují tyto sestavy do obývacích pokojů k televizorům a herním konzolím, ale dobře zvládají také hudbu.
Pro ty, kteří se chtějí spokojit jen s klasickým „drátovým“ počítačovým 2.1 systém vyrábí Creative nižší model - T3. Pokud patříte ale k majitelům smartphonu, tak jste si určitě zvykli na jednoduché přehrávání bez kabelů, bezdrátově s jen pomocí Bluetooth.
U systému T4 Wireless výrobce nabízí nejen bezdrátové připojení, ale přidává i funkci NFC, která připojení ještě zjednodušuje. Pokud nemáte telefon s NFC, tak nestačí jednoduché přiblížení, ale je potřeba telefon spárovat ručně. Nicméně máte li systém pevně instalovaný v obývacím pokoji, ve spojení s tabletem nebo smartphonem se z něj stává i seriózní kvalitní mikrosystém.
Tím to ale nekončí. Univerzalitu a orientaci na TV potvrzuje optický digitální vstup, který mají právě televizory. T4 lze tedy připojit i k televizoru a 2.1 systém rázem vylepší zvuk, nezadá si domácím kinem.
Malé kostky na stěnu
Přední dvojce satelitů se stará o výšky/střední kmitočty a je osazena 1“ hliníkovými měniči, které výrobce označuje jako audiofilské. Ozvučnice je plastová, malá kostka je připevněná na menší stabilní podstavce, přičemž osa je pootočena lehce nahoru. Chcete-li dát bedýnky na stěnu (vedle televizoru), jde to, jen musíte nožičku odšroubovat. Měnič kryje průzvučná tkanina, lesklá kovová spodní a horní strana vypadá poměrně elegantně, ale prach a otisky jsou vidět okamžitě.
Subwoofer je poměrně neobvyklý. Jde o uzavřenou konstrukci, kterou výrobce nazývá SLAM (Symmetrically Loaded Acoustic Module). Odhadem jde o dva proti sobě umístěné aktivní měniče, které doplňuje pasivní přední měnič. Ozvučnice je z MDF desky, přičemž přední měnič je usazen v plastovém čele. Vzadu na SW najdete kromě obvyklých dvou párů RCA konektorů pro připojení analogového zdroje zvuku (vstup) a satelitů (výstup) již zmíněný digitální optický vstup. Je také vidět miniUSB konektor, ten slouží ale jen pro servisní účely.
Základním kabelovým příslušenstvím je otočný ovladač, který umístíte na stůl k počítači, nebo vedle televizoru. Nevýhodou je fakt, že systémový kabel je poměrně tlustý, takže někomu může zavazet. Nevýhodou je, že otočný „puk“, který má nekonečný chod, takže na první pohled nikdy nevíte, jakou máte nastavenou hlasitost. Kromě hlasitosti, zde nastavujete i vstup, aktivujete Bluetooth a zapínáte i vypínáte systém. Najdete zde i alší analogový vstup a výstup na sluchátka.
Pokud využijte systém k televizoru, tak radost vám určitě udělá bezdrátové dálkové ovládání, které umí řídit hlasitost, vstupy a můžete jím T4 i vypnout reproduktory, případně ovládat přehrávání. Velké mínus systém ale sklidí, protože ani jedním ovladačem nenastavíte basy - mechanický otočný potenciometr se skrývá vzadu na subwooferu.
Když pomineme nepříliš reprezentativní dílenské zpracování subwooferu, tak komplikovanější nastavení basů, kdy musíte pokaždé vstát a ručně basy upravit, je největší slabinou tohoto Creativu.
Zvuk drátem i bez
Jak jsme se zmínili, tak vstupy jsou zde dva analogové, jeden digitální a jeden bezdrátový Bluetooth3.0 aptX. Když pomineme umístění k PC, tak systém aspiruje spíše na domácí hudební centrum. Charakter zvuku tomu odpovídá. Subwoofer přes relativně malé rozměry nabízí hluboké basy od 40 Hz, přičemž přechodové pásmo mezi ním a satelity je zvládnuto celkem dobře bez znatelnějších propadů. U filmů, her a běžné TV produkce problémy mít nebudete.
Basy jsou překvapivě explozivní a razantní. U tanečné a populární hudby také je vše v pořádku, ale náročnější hudba, které potřebuje přesné a jasně definované basy odhalí, že se slévají a nejsou přené. Zkrátka SLAM konstrukce nabídne pořádný spodek, ale náročný posluchač uspokojen nebude. Přesto se dá říct, že jde o nadprůměrný výsledek v kategorii levných subwooferů.
Vysoké kmitočty jsou čisté, přesné, středy také, snad jen při vyšších hlasitostech má zvuk tendence k ostřejšímu projevu. Pravolevý prostor je velmi dobře vykreslen, předozadního se dočkáte také. Při srovnání se stejně drahým Hi-Fi mikrosystémem určitě bude T3 bodovat v mohutnějších basech, 2.0 Hi-Fi systém zase nabídne přesnější projev. Řečové pásmo u filmů zvládá T4 také dobře, zahalených středů se nedočkáte.
Verdikt
Jako lepší PC sestava Creative T4 určitě zaboduje svým zvukem i výbavou, tam vám nebude vadit nastavení basů. Pro využití k televizoru místo domácího kina udělá radost těm, kdo touží si přes systém přehrávat bezdrátově hudbu a nechtějí ani CD/DVD mechaniku, USB vstup. Taktéž se musíte smířit s tím, že nemáte téměř žádné možnosti úpravy zvuku. Jen basy a pro ně musíte vždy navštívit subwoofer.
V dané cenové relaci to bude mít Creative trochu těžší, protože za stejnou částku už koupíte domácí kino AIO (hudba bude znít hůře), pro ty, kdo chtějí něco jednoduchého, je zase T4 drahá. Mám obavy, že systém si opět pořídí jen náročnější majitel PC, nebo konzole, i když systém má na víc.
Creative T4 Wireless
- Cena orientační
- počet pásem: 2
- reproduktory: 2× 4", 2× 1"
- vstupy: 1× cinch, 2× jack 3,5 mm, Bluetooth, optický digitální
- výstup sluchátka: ano
- rozměry satelity (š × v × h): 90 × 150 × 85 mm
- rozměry subwoofer (š × v × h): 215 × 235 × 290
- spotřeba (off/ticho/normální): 0/11,7/12,5 W
- hmotnost (kg) 2×0,47 kg + 5,94 kg
- zapůjčil: Creative, cs.creative.com
- příslušenství dálkové ovládání, 1× propojovací kabel, 1× napájecí kabel
Klady
- Velmi dobrý
- Bluetooth + NFC
- Optický vstup
Zápory
- Průměrný vzhled subwooferu
- Mechanická regulace basů
AVmania hodnotí |
---|
design | | 8 |
zvuk | | 9 |
funkce | | 8 |
ovládání | | 6 |