25
Fotogalerie

Creative Zen Mozaic: recenze MP3 přehrávače

Drobný přehrávač zaujme hlavně svým originálním designem. Chvíli mu ale věnujte a objevíte i další kvality.

Creative má na trhu několik modelů přehrávačů a až na výjimky (X-Fi či Vision) se jedná o malá a levná zařízení. Do stejné kategorie rozhodně patří i nový Zen Mozaic. V obchodech běžně seženete verze 2, 4 a 8 GB a pouze za největší z nich zaplatíte něco málo přes dva tisíce korun. Stránky výrobce se zmiňují také o verzi s kapacitou 16 GB, takovou se mi ale v českých internetových obchodech najít nepodařilo. Kromě kapacity paměti si vyberete také ze tří barevných variant – decentnější světle a tmavě šedé provedení, nebo růžová varianta, kterou ocení ženy.

8252-mozaic_group.jpg

Pro šachisty

Na Creativu Zen Mozaic se mi zalíbilo hned několik věcí. Na drobné rozměry přehrávačů jsem si už zvyknul, pokaždé mě ale zaskočí jejich kolibří váha. V případě Zen Mozaic v ruce 43 g prakticky neucítíte. Ještě více než hmotnost oceníte zajímavý design.

Snímek 010.jpg

I obehraná písnička s jedním displejem a ovládacími tlačítky se dá zazpívat zajímavě. Šachovnicový vzor s různě barevnými tlačítky vypadá přinejmenším originálně. Stinnou stránkou se bohužel stala absence podsvětlení veškerých funkčních kláves, ve tmě možná budete s přehrávačem dost bojovat. Této charakteristice se dokázalo vyhnout jenom tlačítko pro vypnutí a zamčení umístěné na pravém boku.

Snímek 005.jpg Snímek 006.jpg Snímek 009.jpg

Žádné komplikace vám také nepřipraví konstrukce přehrávače. Celý povrch tvoří matný, jakoby pogumovaný plast. Je nejenom příjemný na dotek, ale také na něm neuplývají žádné otisky prstů. Díky použité konstrukci a povrchové úpravě tedy Zen Mozaic působí docela odolně, zranitelným místem by mohl být pouze nechráněný miniUSB konektor na spodní straně a také displej, který je jen minimálně zapuštěn pod okolní povrch.

Displej cenu nezapře

Displej mě svou kvalitou nijak nenadchl, poskytuje nezbytný standard. Na ploše 1,8“ se ukazuje 65 tisíc barev a celé to má rozlišení 128 × 160 bodů. A to je bohužel trochu málo, rastr je na displeji naprosto zřetelný. Také barvy mi připadaly dost mdlé a nevýrazné, i přesto, že displej používá technologii OLED.

Hlavní nabídka je uspořádána do seznamu, ve kterém se pohybujete šipkami nahoru a dolů. Přehrávač by sice mohl reagovat rychleji, ale úplně pomalý není. Struktura menu je logická (i když třeba nechápu, proč je na prvním místě mikrofon a ne hudba), český překlad zvládl výrobce také bez obtíží. V každém menu se stiskem jediného tlačítka dozvíte jaké volby máte k dispozici. Přehrávač si mě také získal možností navolit si zkratku k oblíbené funkci.

Snímek 045.jpg Snímek 046.jpg Snímek 047.jpg Snímek 048.jpg

Naopak musím trochu žehrat na ovládání. Zatímco v předchozí kapitole jsem chválil provedení tlačítek, při praktickém používání mi brzo začaly některé jejich vlastnosti vadit. Tlačítka mohla být alespoň o kousek větší, mají tuhý stisk, který je navíc doprovázen podivným cvaknutím.

Ukaž mi, co v tobě je

Přiznám se, že popis funkcí nemám příliš v oblibě. Jednak je to přepisování parametrů, většina přehrávačů navíc dnes nabízí takřka to stejné. Omlouvám se tedy, pokud při čtení budete zažívat mírný pocit déja vu.

Začněme doplňky, tady se dá alespoň na nějakou originalitu narazit. Pokud si totiž z přiloženého CD nainstalujete ovládací program a v počítači máte i Microsoft Outlook, nic vám nebrání nahrát si do Zen Mozaic své kontakty či úkoly. Editovat vám nepůjdou, ale jako další záloha se to hodí. Organizační funkce doplňují hodiny i s budíkem. Ten dokáže budit dokonce i denně a to buď náhodnou skladbou, nebo rádiem.

Snímek 049.jpg Snímek 050.jpg Snímek 051.jpg Snímek 052.jpg Snímek 053.jpg

Naprosto vynikající je možnost určit si, kolik z kapacity paměti přehrávače se po připojení objeví jako vyměnitelný disk. Pokud máte tuto hodnotu nastavenou na nula, připojí se Zen Mozaic v režimu MTP (laicky řečeno, ukáže se jako další přístroj v menu Tento počítač, v souborovém manažeru ho ale jako další disk neuvidíte).

Další funkce už jsou běžnější. Mikrofon nahrává podle velikosti paměti (u 2GB verze mi nabídl 10 hodin záznamu), ovšem nahrávka WAV není příliš kvalitní. Své si užijete s rádiem. Automatické vyhledávání se mi pokaždé zastavilo po nalezení první stanice. Jak je zvykem bez sluchátek nenaladíte nic, výtku mám ale k velmi nízké citlivosti na signál.

Přehrávač umožňuje také sledování videa (pochopitelně překonvertovaného) a prohlížení obrázků. Ani jedna z těchto funkcí ale není na malém displeji nijak komfortní a rozhodně nepředstavují hlavní důvod, proč si nový Zen kupovat.

Nenadchne, neurazí

Až začnete do přehrávače přenášet skladby, raději si zkontrolujte, mají-li vyplněné ID3 tagy. Bez tohoto popisu si jich Zen Mozaic nevšimne. Řešením je tvorba playlistů, přiznávám ale, že mě vždy více vyhovovala možnost procházet adresářovou strukturu. Toho se však u Zenu Mozaic nedočkáte. Překvapením je naopak přítomnost hlasitého reproduktoru. Je sice umístěn na zádech přehrávače a při aktivaci tak hraje „do země“, pořád ale lepší, než nic.

Snímek 007.jpg Snímek 008.jpg

Hudba se dělí podle alb, interpretů a žánrů, skladby si můžete přidávat do oblíbených a třídění je možné i podle již zmíněných playlistů.

Při přehrávání vidíte standardně pořadí skladby v rámci alba, všechny dostupné názvy a časové údaje. Na výběr je z několika obvyklých režimů přehrávání, pokud ale chcete měnit ekvalizér, musíte složitě přecházet do úplně jiné nabídky přehrávače. Kromě ekvalizérů máte v nabídce ještě zvláštní zdůraznění basů. A tato funkce se vám bude vcelku hodit – basová složka totiž jinak dost nevýrazná, prim hrají výšky. Zen Mozaic nejlépe přehrává popové skladby, jakmile ale zatoužíte po trochu tvrdší muzice, rozhodně zapněte podporu basů, jinak skladby ztratí hodně na působivosti.

Snímek 013.jpg Snímek 012.jpg

Těžko ale radit co například s instrumentálními skladbami. U nich je při poslechu tišších pasáží slyšet šumění, nejvíce zřetelné jsou jinak opět výšky. Pochopitelně platí pravidlo, že s kvalitnějšími sluchátky to bude lepší, celkově ale nemohu označit hudební produkci Zenu Mozaic jinak než za průměrnou.

Krabicí to nekončí

Balení přehrávače obsahuje standardní příslušenství v podobě instalačního CD, sluchátek a krátkého USB kabelu. Nechybí ani návod, v jazykových verzí se dostalo i na češtinu. Mnohem zajímavější je ovšem příslušenství, které si k Zen Mozaic můžete dokoupit. Přímo s přístrojem jsme dostali velmi pěkné pouzdro s masivní karabinou, na stránkách výrobce se můžete dostat také k pásku s jehož pomocí uchytíte přehrávač kolem ruky. Sportující uživatelé to jistě ocení.

Snímek 001.jpg Snímek 004.jpg

Hodnoceno celkově, přehrávač mě nijak zvlášť nenadchnul. Vypadá velmi dobře a nabízí zajímavé příslušenství, ovládání a displej bych ale uvítal lepší a také funkce mohly být zpracovány kvalitněji. Současně je ale fér prohlásit, že s cenou pod dva tisíce korun, nelze očekávat zázraky.

Klady
 • malé rozměry
 • kvalitní konstrukce
 • zajímavý design
 • pěkné příslušenství
Zápory
 • tlačítka se hůře mačkají
 • průměrný displej
 • horší kvalita rádia
 • problém s hudbou bez ID3 tagů

Creative Zen Mozaic

Cena (na internetu) od 1 486 Kč (2 GB), 1 939 Kč (4 GB), 2 415 Kč (8 GB)

 • podporované formáty MP3, WAV, WMA, JPEG, BMP, TIFF, GIF
 • displej LCD TFT, 1,8“ (128 × 160 pixelů), 64 000 barev
 • vnitřní paměť 2/4/8 GB (flash)
 • paměťové karty ne
 • konektivita USB 2.0, 3,5 mm Jack
 • ekvalizér 8 + 1 vlastní ekvalizér (5 pásem)
 • integrovaný reproduktor ano
 • zobrazení času/data ano/nepřímo
 • české prostředí ano
 • operační systém Windows 2000/XP/Vista
 • naměřená doba přehrávání 27 hodin 21 minut
 • hmotnost 43 g vč. akumulátoru
 • rozměry (v × š × h) 79 × 42 × 12 mm
 • FM tuner 32 předvoleb
 • hlasový záznamník ano
 • upgrade firmwaru ano
 • testovaná verze firmwaru V1.02.01
 • příslušenství návod, USB kabel, sluchátka (špunty), CD

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
výbavaHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
displej a ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png5/10
formáty a přehráváníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
rychlost přenosu a výdržHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png6/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud