Creative Zen Mozaic: recenze MP3 přehrávače

7. října 2008
TWEET SDÍLET
Drobný přehrávač zaujme hlavně svým originálním designem. Chvíli mu ale věnujte a objevíte i další kvality.

Creative má na trhu několik modelů přehrávačů a až na výjimky (X-Fi či Vision) se jedná o malá a levná zařízení. Do stejné kategorie rozhodně patří i nový Zen Mozaic. V obchodech běžně seženete verze 2, 4 a 8 GB a pouze za největší z nich zaplatíte něco málo přes dva tisíce korun. Stránky výrobce se zmiňují také o verzi s kapacitou 16 GB, takovou se mi ale v českých internetových obchodech najít nepodařilo. Kromě kapacity paměti si vyberete také ze tří barevných variant – decentnější světle a tmavě šedé provedení, nebo růžová varianta, kterou ocení ženy.

Klepněte pro větší obrázek

Pro šachisty

Na Creativu Zen Mozaic se mi zalíbilo hned několik věcí. Na drobné rozměry přehrávačů jsem si už zvyknul, pokaždé mě ale zaskočí jejich kolibří váha. V případě Zen Mozaic v ruce 43 g prakticky neucítíte. Ještě více než hmotnost oceníte zajímavý design.

Klepněte pro větší obrázek

I obehraná písnička s jedním displejem a ovládacími tlačítky se dá zazpívat zajímavě. Šachovnicový vzor s různě barevnými tlačítky vypadá přinejmenším originálně. Stinnou stránkou se bohužel stala absence podsvětlení veškerých funkčních kláves, ve tmě možná budete s přehrávačem dost bojovat. Této charakteristice se dokázalo vyhnout jenom tlačítko pro vypnutí a zamčení umístěné na pravém boku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Žádné komplikace vám také nepřipraví konstrukce přehrávače. Celý povrch tvoří matný, jakoby pogumovaný plast. Je nejenom příjemný na dotek, ale také na něm neuplývají žádné otisky prstů. Díky použité konstrukci a povrchové úpravě tedy Zen Mozaic působí docela odolně, zranitelným místem by mohl být pouze nechráněný miniUSB konektor na spodní straně a také displej, který je jen minimálně zapuštěn pod okolní povrch.

Displej cenu nezapře

Displej mě svou kvalitou nijak nenadchl, poskytuje nezbytný standard. Na ploše 1,8“ se ukazuje 65 tisíc barev a celé to má rozlišení 128 × 160 bodů. A to je bohužel trochu málo, rastr je na displeji naprosto zřetelný. Také barvy mi připadaly dost mdlé a nevýrazné, i přesto, že displej používá technologii OLED.

Hlavní nabídka je uspořádána do seznamu, ve kterém se pohybujete šipkami nahoru a dolů. Přehrávač by sice mohl reagovat rychleji, ale úplně pomalý není. Struktura menu je logická (i když třeba nechápu, proč je na prvním místě mikrofon a ne hudba), český překlad zvládl výrobce také bez obtíží. V každém menu se stiskem jediného tlačítka dozvíte jaké volby máte k dispozici. Přehrávač si mě také získal možností navolit si zkratku k oblíbené funkci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Naopak musím trochu žehrat na ovládání. Zatímco v předchozí kapitole jsem chválil provedení tlačítek, při praktickém používání mi brzo začaly některé jejich vlastnosti vadit. Tlačítka mohla být alespoň o kousek větší, mají tuhý stisk, který je navíc doprovázen podivným cvaknutím.

Ukaž mi, co v tobě je

Přiznám se, že popis funkcí nemám příliš v oblibě. Jednak je to přepisování parametrů, většina přehrávačů navíc dnes nabízí takřka to stejné. Omlouvám se tedy, pokud při čtení budete zažívat mírný pocit déja vu.

Začněme doplňky, tady se dá alespoň na nějakou originalitu narazit. Pokud si totiž z přiloženého CD nainstalujete ovládací program a v počítači máte i Microsoft Outlook, nic vám nebrání nahrát si do Zen Mozaic své kontakty či úkoly. Editovat vám nepůjdou, ale jako další záloha se to hodí. Organizační funkce doplňují hodiny i s budíkem. Ten dokáže budit dokonce i denně a to buď náhodnou skladbou, nebo rádiem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Naprosto vynikající je možnost určit si, kolik z kapacity paměti přehrávače se po připojení objeví jako vyměnitelný disk. Pokud máte tuto hodnotu nastavenou na nula, připojí se Zen Mozaic v režimu MTP (laicky řečeno, ukáže se jako další přístroj v menu Tento počítač, v souborovém manažeru ho ale jako další disk neuvidíte).

Další funkce už jsou běžnější. Mikrofon nahrává podle velikosti paměti (u 2GB verze mi nabídl 10 hodin záznamu), ovšem nahrávka WAV není příliš kvalitní. Své si užijete s rádiem. Automatické vyhledávání se mi pokaždé zastavilo po nalezení první stanice. Jak je zvykem bez sluchátek nenaladíte nic, výtku mám ale k velmi nízké citlivosti na signál.

Přehrávač umožňuje také sledování videa (pochopitelně překonvertovaného) a prohlížení obrázků. Ani jedna z těchto funkcí ale není na malém displeji nijak komfortní a rozhodně nepředstavují hlavní důvod, proč si nový Zen kupovat.

Nenadchne, neurazí

Až začnete do přehrávače přenášet skladby, raději si zkontrolujte, mají-li vyplněné ID3 tagy. Bez tohoto popisu si jich Zen Mozaic nevšimne. Řešením je tvorba playlistů, přiznávám ale, že mě vždy více vyhovovala možnost procházet adresářovou strukturu. Toho se však u Zenu Mozaic nedočkáte. Překvapením je naopak přítomnost hlasitého reproduktoru. Je sice umístěn na zádech přehrávače a při aktivaci tak hraje „do země“, pořád ale lepší, než nic.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hudba se dělí podle alb, interpretů a žánrů, skladby si můžete přidávat do oblíbených a třídění je možné i podle již zmíněných playlistů.

Při přehrávání vidíte standardně pořadí skladby v rámci alba, všechny dostupné názvy a časové údaje. Na výběr je z několika obvyklých režimů přehrávání, pokud ale chcete měnit ekvalizér, musíte složitě přecházet do úplně jiné nabídky přehrávače. Kromě ekvalizérů máte v nabídce ještě zvláštní zdůraznění basů. A tato funkce se vám bude vcelku hodit – basová složka totiž jinak dost nevýrazná, prim hrají výšky. Zen Mozaic nejlépe přehrává popové skladby, jakmile ale zatoužíte po trochu tvrdší muzice, rozhodně zapněte podporu basů, jinak skladby ztratí hodně na působivosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Těžko ale radit co například s instrumentálními skladbami. U nich je při poslechu tišších pasáží slyšet šumění, nejvíce zřetelné jsou jinak opět výšky. Pochopitelně platí pravidlo, že s kvalitnějšími sluchátky to bude lepší, celkově ale nemohu označit hudební produkci Zenu Mozaic jinak než za průměrnou.

Krabicí to nekončí

Balení přehrávače obsahuje standardní příslušenství v podobě instalačního CD, sluchátek a krátkého USB kabelu. Nechybí ani návod, v jazykových verzí se dostalo i na češtinu. Mnohem zajímavější je ovšem příslušenství, které si k Zen Mozaic můžete dokoupit. Přímo s přístrojem jsme dostali velmi pěkné pouzdro s masivní karabinou, na stránkách výrobce se můžete dostat také k pásku s jehož pomocí uchytíte přehrávač kolem ruky. Sportující uživatelé to jistě ocení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hodnoceno celkově, přehrávač mě nijak zvlášť nenadchnul. Vypadá velmi dobře a nabízí zajímavé příslušenství, ovládání a displej bych ale uvítal lepší a také funkce mohly být zpracovány kvalitněji. Současně je ale fér prohlásit, že s cenou pod dva tisíce korun, nelze očekávat zázraky.

Klady
 • malé rozměry
 • kvalitní konstrukce
 • zajímavý design
 • pěkné příslušenství
Zápory
 • tlačítka se hůře mačkají
 • průměrný displej
 • horší kvalita rádia
 • problém s hudbou bez ID3 tagů

Creative Zen Mozaic

Cena (na internetu) od 1 486 Kč (2 GB), 1 939 Kč (4 GB), 2 415 Kč (8 GB)

 • podporované formáty MP3, WAV, WMA, JPEG, BMP, TIFF, GIF
 • displej LCD TFT, 1,8“ (128 × 160 pixelů), 64 000 barev
 • vnitřní paměť 2/4/8 GB (flash)
 • paměťové karty ne
 • konektivita USB 2.0, 3,5 mm Jack
 • ekvalizér 8 + 1 vlastní ekvalizér (5 pásem)
 • integrovaný reproduktor ano
 • zobrazení času/data ano/nepřímo
 • české prostředí ano
 • operační systém Windows 2000/XP/Vista
 • naměřená doba přehrávání 27 hodin 21 minut
 • hmotnost 43 g vč. akumulátoru
 • rozměry (v × š × h) 79 × 42 × 12 mm
 • FM tuner 32 předvoleb
 • hlasový záznamník ano
 • upgrade firmwaru ano
 • testovaná verze firmwaru V1.02.01
 • příslušenství návod, USB kabel, sluchátka (špunty), CD

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
výbavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
displej a ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek5/10
formáty a přehráváníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
rychlost přenosu a výdržKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10

Témata článku: Novinky, Přenosné, Recenze, MP3 a MP4, ZEN

Recenze hry Pokémon Scarlet & Violet. Tahle legenda si zaslouží víc, i když míří správným směrem

Recenze hry Pokémon Scarlet & Violet. Tahle legenda si zaslouží víc, i když míří správným směrem

Pokémoni přivítali novou generaci a s ní přišel opravdu otevřený svět, který můžete prozkoumávat ve svém vlastním tempu. Game Freak má před sebou ale ještě dlouhou cestu, aby tento koncept dotáhl k dokonalosti.

Martin Nahodil
Pokémon Scarlet & VioletRecenze
Starší smartphony poděkují. Google spouští archivaci aplikací, která ušetří až 60 % paměti

Starší smartphony poděkují. Google spouští archivaci aplikací, která ušetří až 60 % paměti

** Čekání na archivaci Android aplikací trvalo 9 měsíců ** Až v těchto dnech se tato funkce pomalu dostává do smartphonů ** Archivací ušetříte až 60 % paměti, kterou zabírala hra či aplikace

Martin Chroust
ArchivaceAndroid
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Dříve nebo později to čeká i vás. Návod, jak založit a nastavit Datovou schránku

Dříve nebo později to čeká i vás. Návod, jak založit a nastavit Datovou schránku

Od nového roku začne stát automaticky zřizovat datové schránky všem živnostníkům, spolkům nebo třeba nadacím. Nečekejte na to, až to za vás udělají úředníci a založte si datovku sami.

Jan Spěšný
Datová schránkaNávody
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Jaký levný mobil pod stromek? V Computeru jsme jich devět otestovali, mezi foťáky a displeji jsou značné rozdíly

Jaký levný mobil pod stromek? V Computeru jsme jich devět otestovali, mezi foťáky a displeji jsou značné rozdíly

** Otestovali jsme 9 mobilů s cenou do 4 000 Kč ** K tomu pět herních notebooků s cenou do 40 000 Kč ** Podívali jsme se na metody, jak efektivně omezit používání sociálních sítí

Časopis Computer
Časopis Computer