Otestovali jsme dva MP3 přehrávače – praktické drobečky pro přehrávání hudby, jenž si nehrají na víc, než čím jsou.
Kapitoly článku:
Hledáte obyčejný hudební přehrávač, který se díky svým rozměrům vejde kamkoli, s jednoduchým ovládáním, spolehlivým chodem a nízkou cenou? Pak by se vám mohly zalíbit nové modely od společnosti Creative – ZEN Stone a Zen Stone Plus. První z uvedených je nabízen v kapacitách 1 nebo 2 GB a nic jiného, než přehrávání hudby od něj nečekejte. Za nižší pořizovací cenu vám ale nesmí vadit absence displeje. Druhý model již displejem vybaven je, nabídne i špetku přídavných funkcí a kapacity 2 a 4 GB.

Informace u modelu s displejem jsou zobrazovány na malém OLED displeji s rozlišením 64×64 pixelů a modrým textem. Prostor na kvanta zobrazených informací tak nečekejte, ale vše podstatné se na displej vejde. Jedinou jeho slabinou je (jako u všech OLED displejů) velmi slabá čitelnost na přímém slunci.
Potěšilo nás i kvalitní zpracování obou modelů. Těla mají sice z plastu, ale kombinace matného provedení a velmi nízké hmotnosti z nich dělá poměrně odolné přehrávače, které nějaký ten pád na zem nerozhází. Konstrukce je také velmi pevná a o nějakém vrzání plastů si můžete nechat jenom zdát.

Pro větší pocit bezpečí a možnost přichycení k „čemukoli“ je k oběma modelům dodáváno průsvitné gumové pouzdro a odnímatelná klipsna



K těmto přehrávačům si můžete dokoupit i celou řadu příslušenství, jako speciální klipsnu s obalem, kterou lze připevnit k oděvu, cestovní reproduktorky či sportovní pásek na paži nebo zápěstí


Samozřejmě se také nemusíte omezovat na jedinou barvu, vybrat si můžete až z pěti. Silikonové ochranné pouzdro je nabízeno také v mnoha barvách
Hudební formáty dle potřeby
Podpora hudebních formátů není u obou modelů stejná. Dražší model s displejem (ZEN Stone Plus) si poradí s formáty MP3, WMA, WMA s DRM, zvukovými knihami Audible a nechráněnými AAC. Přehrávat lze i formáty WAV, ale jen odděleně, pokud budou ve složce, kam se ukládají nahrávky z mikrofonu. Model ochuzený o displej si poradí jen se základní dvojicí formátů MP3 a WMA (včetně chráněných).
Oba přehrávače nemají problém s podporou složek, soubory ale vidí jen do třetí úrovně. Přímé procházení složek nebo prohlížení uložených skladeb u modelu s displejem možné není, zobrazit lze jen názvy všech viditelných složek a přehrávat poté můžete soubory, které obsahují.
Díky přenosu pomocí standardního USB Mass Storage se přehrávače hlásí jako další disk a uložit na ně můžete libovolné soubory. Přenosové rychlosti pro zápis se pohybují mírně nad 2 MB/s, při čtení je to velmi slušných 8,5 MB/s u ZEN Stone a necelých 7 MB/s u ZEN Stone Plus. Oba modely vám také vydrží přehrávat hudbu až 20 hodin.
Ovládání praktické a logické
Samotná nabídka je koncipována poměrně logicky, i když je potřeba si na ni a pohyb v ní chvilku zvykat. Na způsob ovládání si ale téměř zvykat nemusíte. Pětisměrný kruhový ovladač pro pohyb v nabídce, posun skladeb, potvrzování voleb apod. si naštěstí zachovává logické uspořádání, což u mnoha MP3 přehrávačů zvykem nebývá.


Stiskem horní a spodní části ovladače měníte hlasitost, boční strany jsou vyhrazeny pro přetáčení a posun skladeb
Pokud vám bude více vyhovovat opačné rozložení displeje a ovládací části (např. pro leváky) oceníte možnost změny orientace displeje o 180°. Boční části ovladače jsou taktéž prohozeny, ale beze změny zůstává nastavení hlasitosti – zvýšení hlasitosti poté provádíte stiskem spodního tlačítka.
Změna orientace je samozřejmě možná jen u modelu s displejem, u obou přehrávačů ale najdete mimo pětisměrného ovladače i ovládací prvky v horní části. U levnější varianty se jedná v podstatě o přepínač s dvěma stálými polohami a jednou dočasnou. Ta slouží pro posun na další složku (podle abecedního pořádku), v prostřední poloze je přehrávač nastaven pro kontinuální přehrávání celého obsahu s opakováním (Repeat All) a v pravé krajní poloze aktivujete přehrávání s náhodným pořadím (Shuffle).

U ZENu Stone Plus najdete v horní části jedno dvojtlačítko. První slouží pro pozastavení přehrávání či změnu režimu posunu stanic u FM rádia. Společně se středovým tlačítkem z ovládacího kruhu taktéž slouží pro zapnutí a vypnutí přehrávače. Druhé tlačítko si můžete nastavit podle vlastních potřeb, což je velmi praktické. Stačí jej dlouze podržet a krátkým stiskem si vybrat z možností Hudba/FM, Mikrofon, Datum a čas, Stopky nebo Reproduktor. Funkce tohoto tlačítka je z uvedených pojmů jistě zjevná.


Tlačítko pro zablokování zbývajících ovládacích prvků (hold) zde nenajdete, avšak uzamčení možné je, jen si pro něj musíte dojít do nabídky
Ty, kteří si s cizími jazyky příliš nerozumí, ZEN Plus jistě potěší kompletně počeštěnou nabídkou. Problémy mu nedělá ani korektně zobrazovat česné znaky v názvech složek nebo souborů. Název souboru se ale zobrazí jen tehdy, nemá-li vnitřní pojmenování (např. ID3 Tag). Ve většině případů ale skladby ID3 Tagy obsahují a většinu českých znaků v nich obsažených už ale ZEN zkomolí.

S funkcemi to není třeba přehánět
Od těchto drobečků samozřejmě nelze čekat mnoho funkcí a většině z nás to jistě ani vadit nebude. Model bez displeje (ZENStone) je na případné funkce samozřejmě diskvalifikován už kvůli absenci displeje, nehledejte u něj ani diktafon nebo FM rádio. Těchto funkcí se ale dočkáte u modelu s displejem (ZEN Stone Plus). Navíc vám ještě nabídne funkci stopek.

Diktafon lze aktivovat jen z nabídky a záznam pořizovat pouze do jediného formátu WAV IMA-ADPCM (8 kHz, 4 bity mono). FM rádio má dobrou citlivost, samozřejmě i automatické vyhledávání a nabídne prostor pro uložení až 32 stanic.