Creative Zen X-Fi: test MP3/MP4 přehrávače

23. prosince 2008
TWEET SDÍLET
Sympatický a moderní přehrávač pro hudbu a filmy s podporou Wi-Fi zaujme. Podívejme se na něj podrobněji.

Tělo přehrávače je tvořeno kombinací černo-stříbrných plastů se spodní vanou v matném provedení. Tento odolný celek je silný 12,5 mm, čímž se jistě nezařadí mezi nejútlejší modely. Pro běžné používání ale nelze jeho vyšší tloušťku označit za nějaký vážnější handicap.

Klepněte pro větší obrázek

Samotný displej má rozměry 49×38 mm a nabídne rozlišení 320×240 pixelů s jemným rastrem. Svými kvalitami komfort všech dostupných funkcí nijak nesnižuje, i tak mu ale musíme vytknout intenzitu podsvícení, která by mohla být o trochu vyšší, slabší pozorovací úhly a nižší čitelnost na přímém slunci.

Zen X-Fi samozřejmě podporuje i paměťové karty, konkrétně typy SD/SDHC. Nefunguje však jako přímé rozšíření paměti přehrávače, ale přistupuje se k ní odděleně. Můžete z ní importovat fotografie, přehrávat videa i hudbu, ale není možné je spravovat společně s multimediálním obsahem v přehrávači.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tradiční nabídka, méně tradiční ovládání

Creative podporuje hudební formáty MP3, WMA, AAC, Audible a WAV. Sortiment by mohl být ještě širší, nicméně i tímto výčtem bude patrně pokryta většina vašeho hudebního archivu. Podpora přenosového režimu je pro Creative typická, tzn. opět je nabídnut jen přenosový režim MTP. S tím je do značné míry spojen i způsob třídění, resp. zobrazování hudebního obsahu. Přehledné zobrazování souborů a složek ve stromové struktuře je možné jen u obrázků a videí, u hudby bohužel nikoli. Hudbu ve složkách do přehrávače samozřejmě nahrávat lze. Podporované soubory si vyhledá a umožní je třídit na mnoho způsobů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

S českými znaky jak vidno Creative problém nemá a plně lokalizovaná je i samotná nabídka. Ta je graficky velmi příjemná, přehledná, zároveň jednoduchá a se způsobem ovládání nebudete mít žádné větší problémy. Možnosti nastavení jsou mírně nadprůměrné a položky zobrazované v nabídce si lze do značné míry nadefinovat dle vlastních potřeb. Vytknout lze jen občasný zdlouhavější způsob ovládání. Rychlost ovládání i celková odezva je velmi dobrá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Čím jistě Zen X-Fi zaujme je netradiční provedení ovládacích tlačítek situovaných do matice bez popisků. Zpočátku jsme měli obavy, že ovládání tímto způsobem může být často minimálně nejasné, ale po praktické zkoušce šly naše obavy stranou. Osvojení je vskutku otázkou krátké chvíle. Mimo ovládací tlačítka v matici najdete na přehrávači i další čtyři, která obvykle slouží pro pozastavení či spuštění přehrávání, vyvolání nabídky s upřesněním pro konkrétní činnost, tlačítko zpět a tlačítko, kterému lze funkci přiřadit.

Klepněte pro větší obrázek 

Uzamčený vydrží déle

Výdrž přehrávače při přehrávání hudby se reálně pohybuje okolo velmi slušných 33 hodin, pokud aktivujete reproduktor klesne ke 13 hodinám. U filmů se pohybuje okolo 5 hodin a s aktivním reproduktorkem o hodinu méně. Především při přehrávání hudby je ale výdrž silně závislá na úrovni a četnosti podsvícení. Zvláštností modelů Creative je to, že podsvícení displeje se standardně zcela nevypíná, ale jen výrazně sníží. Při tomto režimu ale klesne výdrž velmi výrazně k podprůměrným 13 hodinám. Abyste si takto výdrž nesnižovali a tedy donutili displej vypínat se úplně, musíte přehrávač uzamknout tlačítkem hold.

Přenosová rychlost se při čtení pohybuje na velmi dobrých 6,58 MB/s a při důležitějším zápisu na mírně podprůměrných 3,13 MB/s.

Klepněte pro větší obrázek 

Videa má rád zmenšená

Sledování videí je na takto kvalitním a poměrně velkém displeji radost. Přehrávač si poradí se soubory AVI a WMV a úctyhodnou nabídkou formátů WMV9, MJPEG, MPEG4, X-ViD (bez GMC a QPEL), DivX 4 a 5 a kódováním zvuku MP3 či WMA. Jediné a v mnoha případech poměrně zásadní omezení je však podpora jen do rozlišení 320×240. Rozměrnější videa zkrátka přehrát nelze a je nutné je zmenšit. Oproti jiným přehrávačům je to i tak nadstandardní výkon, nicméně existuje i několik modelů, které nedávno prošly přes naše recenze a větší rozměry videí jim problémy nedělaly. K naší úplné spokojenosti bychom ocenili ještě o stupínek vyšší jas, který se při sledování ve dne nebo za slunečného dne může jevit jako slabý.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

S podporou obrázků, které umí prohlížet, to příliš nepřehání a v podstatě podporuje jen formát JPEG. Na druhou stranu ale umí obrázky otáčet a dle potřeb i zvětšovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kreativní bonus

Nebyl by to současný přehrávač, aby nenabídl i nějaké ty funkce navíc. U přehrávačů Creative nesmí chybět typický kalendář, úkolovník, kontakty, které jsou použitelné až po synchronizaci s počítačem (po instalaci synchronizačního softwaru) a budík.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pokud vám občas přijde vhod i funkce diktafonu, můžete s ní u tohoto modelu počítat. Bohužel nenabízí mnoho možností nastavení a především formátů záznamu. Nahrávat lze jen do formátu WAV a navíc bez možnosti nastavení jiné úrovně kvality. Naopak vás potěší velmi kvalitní FM rádio s pamětí pro 32 stanic a výbornou citlivostí. Nahrávání od něj ale nečekejte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hurá na Wi-Fi

Tím pravým a nejvýznamnějším doplňkem tohoto modelu je exkluzivní podpora Wi-Fi. Tu ale najdete až u modelů s kapacitou 16 a 32 GB a lze ji využívat jak pro chatování, tak především pro přehrávání multimedií z vlastního mediální serveru nebo podcastů z internetového Creative MediaBox. Vzhledem k nízkému komfortu a nutnosti psát zprávy pomocí ovládacích tlačítek nepovažuji právě funkci chatování přes Yahoo Messenger a Windows Live! za něco, co u tohoto přehrávače zvlášť oceníte. Jiné je to samozřejmě s podporou přehrávání streamované hudby z domácí či jiné sítě, jen ale musíte sami zvážit, zda je něco takového pro vás vskutku přínosné nebo jen něčím novým, co ale nakonec stejně nehodláte využívat.

Jak již bylo napsáno, české znaky tomuto přehrávači nedělají žádné problémy, výjimkou je ale čeština u tagů z mediálního serveru, kterou v tomto případě nezvládá. Názvy jsou ale zobrazovány korektně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nadstandardní nejen zvukem

Zvukovou stránku Creative rozhodně nepodcenil. Počítat můžete s velmi kvalitním výstupem s dostatečně vysokou úrovní výstupního výkonu. Velmi dobře hodnotíme i kvalitní dodaná sluchátka (typ EP-830), která dokáží reprodukovat solidní basy i výšky a celkově vyvážený zvuk. Samozřejmě nenabídnou tolik, co konkurenti za částky převyšující alespoň 1 000 Kč (cena dodaného typu se pohybuje od zhruba 750 Kč), ale pro středně náročné posluchače budou jistě dostačovat. Aby sluchátka seděla v uších co největšímu počtu posluchačů, jsou vybavena třemi různými velikostmi nástavců. Mnoho z nás jistě potěší, že současně dobře izolují okolní hluk.

Pro hromadný poslech nebo z jiného důvodu lze využít i integrovaný reproduktor v boční části přehrávač. Pro Hi-Fi poslech to samozřejmě není, ale mnohou konkurenci svou kvalitou předčí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pro úpravu zvuku se nabízí osm přednastavených ekvalizérů, pěti-pásmový vlastní, zvýrazňovač basů a omezovač hladiny výstupního výkonu. Výraznou inovací a dle praktických zkušeností musíme říci, že přínosnou, je technologie X-Fi Crystalizer a X-Fi Expand pro oživení detailů zvuku komprimovaných nahrávek a prostorový efekt. Zvuk po aktivaci X-Fi Crystalizer byl u moha nahrávek na poslech příjemnější, ale u těch velmi kvalitních byl rozdíl jen minimální. Nicméně při aktivaci těchto efektů platíte menší daň v podobě o něco kratší výdrže.

Klepněte pro větší obrázek 

Bohatá paleta doplňků

Pokud si rádi potrpíte na nějaké ty doplňky, tento model si oblíbíte. Současně s přehrávačem toho sice moc nedostanete – jen USB kabel, návod, sluchátka a něco málo softwaru, podstatně lépe se ale můžete vybavit volitelnými doplňky. Mohou jimi být ochranné samolepící fólie na displej, které jej chrání před poškrábáním (cca od 115 Kč), gumové pouzdro (od 160 Kč), elegantní pouzdro na paži (od 230 Kč), kožené pouzdro na běžné nošení (od 340 Kč) a samozřejmě i různé druhy autoadaptérů nebo i přenosné reproduktory (TravelSound ZEN X-Fi), které slouží i jako stojánek a nabíječka. Za ty už si ale budete muset připravit alespoň 1 100 Kč.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Verdikt

Zen X-Fi si netroufáme označit za přímo revoluční přehrávač, ale to co umí, a na mysli máme především podporu Wi-Fi, vám kdejaký model rozhodně nenabídne. Velmi dobře si vede i coby běžný multimediální přehrávač a nebýt omezeného rozlišení videa, jednalo by se o vskutku velmi praktické a univerzální zařízení. Pokud vás hlavní Wi-Fi lákadlo dostatečně nalákalo, neváhejte. Ti ostatní stojí před zvážením, zda má pro ně tento model dostatečně dobrý poměr ceny vůči tomu, co od multimediálního přehrávače očekávají.

klady

+ podpora Wi-Fi

+ dobrá výdrž
+ dobré ovládání
+ kvalitní zvuk i sluchátka
+ zvukové efekty
+ velký a kvalitní displej
+ čeština
+ podpora SD/SDHC karet
+ přehrávání videa
+ volitelné příslušenství

zápory

- přenos jen v MTP režimu
- video jen do rozlišení 320×240
- záznam jen do WAV
- slabší správa obsahu z paměťových karet
- čitelnost displeje na přímém slunci
- průměrná intenzita podsvícení

Creative Zen X-Fi

Cena (na internetu) od 3 100 Kč (8 GB – bez WiFi), od 4 500 Kč (16 GB), od 6 000 Kč (32 GB)

 • příslušenství návod, krátký USB kabel, sluchátka (špunty) s nástavci 3 velikostí, programové vybavení
 • podporované formáty zvuku MP3, WMA, AAC, WAV, Audible
 • podporované formáty videa AVI, WMV; MJPEG, WMV9, MPEG-4, XviD (bez GMC a QPEL), DivX 4 a 5, zvuk MP3,WMA, max. rozlišení 320 × 240
 • podporované formáty obrazu JPEG (po převodu i jiné)
 • displej 49 × 38 mm /320 × 240 pixelů (LCD TFT)/velmi kvalitní s jemným rastrem, nižší pozorovací úhly
 • testovaná verze firmwaru 1.03.01
 • výkon zvukového výstupu neuvedeno
 • přenosové rychlosti (čtení/zápis) 6,58/3,13 MB
 • udávaná doba přehrávání (hudba) až 36 hodin
 • naměřená doba přehrávání (hudba) 33 hodin
 • nastavení zvuku 8 profilů + vlastní ekvalizér (5 pásem) + basy, omezovač, X-Fi Crystalizer, X-Fi Expand
 • tlačítko hold ano
 • napájení Li-Ion akumulátor
 • možnost dobíjení přes nabíječku i USB
 • integrovaný reproduktor ano
 • slot paměťových karet SD/SDHC - spíše pro import fotek
 • diktafon/formát záznamu ano/WAV (1 kvalita), IMA ADPCM 16 KHz, 4 b, mono
 • FM rádio/počet pozic ano/32
 • nahrávání zvuku/formát záznamu ne
 • doplňky obrázky, video, Wi-Fi (mediální server), kalendář, kontakty a úkolovník po synchronizaci, budík
 • rozměry (š × v × h) 83 × 55 × 12,5 mm
 • hmotnost 90 g
 • provedení matné + lesklé
 • materiál plast
 • náchylnost na poškrábání menší
 • vnitřní paměť 8/16/32 GB/flash

Hodnocení
výbavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
displej a ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
formáty a přehráváníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
rychlost přenosu a výdrž Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Témata článku: Novinky, Přenosné, Test, MP3 a MP4, ZEN

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Tecno vylepšilo nejvyšší řadu Phantom. Přidává výkonnější procesor, na zádech překvapí výsuvný portrétní objektiv

Tecno vylepšilo nejvyšší řadu Phantom. Přidává výkonnější procesor, na zádech překvapí výsuvný portrétní objektiv

** Značka Tecno uvedla na trh vylepšenou řadu Phantom ** Novinky mají AMOLED displeje, větší výkon a nové foťáky ** Hlavním lákadlem je výsuvný portrétní objektiv se světelností F1.5

Martin Chroust
Trojitý fotoaparátOLED
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

** Odolný telefon dnes nemusí stát mnoho ** Robustní novinka od BlackView nestojí ani tři tisíce **Nenáročným uživatelům zřejmě nic podstatného chybět nebude

Martin Chroust
BlackViewZvýšená odolnostSmartphony
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify