Creed II – recenze filmu

25. listopadu 2018
TWEET SDÍLET
Rocky Balboa a Ivan Drago se po třiatřiceti letech znovu utkávají v ringu prostřednictvím svých svěřenců. Ve filmu o vině, pomstě, vykoupení a snaze synů vyrovnat se svým otcům i ochotě naplnit jejich očekávání.

Kdo by před dvaačtyřiceti lety, kdy do kin zavítal první Rocky, řekl, že tato postava dá vzniknout jedné z nejtrvalejších sérií filmového světa. Její vývoj od civilních začátků nabral se čtyřkou s ruským bijcem Ivanem Dragem rysy velké, pompézní podívané, reflektující úroveň studenoválečnických vztahů dvou bipolárních mocností.

Odzbrojující mudrlant

Po nepříliš zdařilé pětce pak přišel Stalloneho reparát v podobě závěrečného dílu série s názvem Rocky Balboa (2006). Zestárlý šampión a majitel restaurace, pojmenované po jeho předčasně zemřelé ženě, se zde naposledy postavil do ringu, ale především moudře účtoval se životem za pomocí všech těch zjednodušujících poselství, která mu z jeho úst rádi odpouštíte.

Na tuto mudrlantskou polohu pak navázal před třemi lety ve filmu Creed, který duchovně i personálně zůstal s původní rockyovskou sérií spjat, ale nahlédl na ni pohledem tvůrců nové generace. Rocky se zde stáhl do pozice trenéra a mentora, udílejícího rady nastupující generaci. V tomto případě černošskému mladíkovi Adonisu Johnsonovi (Michael B. Jordan), který jako nemanželský syn Apolla Creeda prokázal, že krev není voda a že geny prostě nezapřete.

Ve dvojce zůstává Rocky stejný jako minule. Stallone ve svých dvaasedmdesáti letech pojetím této postavy připomíná pozdní role Clinta Eastwooda. Úsporný výrazový minimalismus tu slaví znovu úspěch, jak také jinak u chlápka, který pronáší odzbrojující, pro někoho možná až příliš bezelstná moudra, do nichž otiskuje svou vyzrálou životní zkušenost. Pro Adonise se opět stává mentorem, trenérem, zpovědníkem a náhradním otcem současně, který ho upozorňuje na význam rodinných hodnot oproti pomíjivé sportovní slávě.

Výzva

Jenomže co dělat, když výzva, která přichází, je osobní a je spjatá s Adonisovou rodinnou minulostí. Začátek vyprávění Adonise zachycuje v situaci, kdy se stal mistrem světa v těžké váze. Dosáhne tak stejného titulu, jímž se pyšnil jeho otec Apollo Creed. Stává se celosvětovou hvězdou a žádá o ruku svou přítelkyni Biancu (Tessa Thompson), která souhlasí. Ona navrhuje pro společné žití přestěhování do Los Angeles, Adonis se zdráhá Philadelphii opustit.

Někdy v té době, ale v jiném koutě světa, trénuje boxer Viktor (Florian Munteanu) pod vedením svého otce Ivana Draga (Dolph Lundgren). Ano, onoho Draga, který ve čtyřce rockyovské série v exhibičním zápasu doslova zlomil vaz Adonisově otci Apollovi. Rocky Balboa s ním pak svedl v Moskvě zápas, který ruského bijce poslal ve strukturách sovětského režimu do zapomnění.

12 nejlepších filmů s boxerskou tematikou (video)

12 nejlepších filmů s boxerskou tematikou (video)

Vítáme vás ve filmovém ringu, kde se vám pokusíme připomenout, který svalnatý hrdina umí rozdávat nejlépe rány mezi provazy zápasiště i přijímat ty od života.

Z něho by se nyní zahořklý a po pomstě toužící otec rád vrátil prostřednictvím svého neméně obrovitého syna, který Adonise vyzve k souboji o titul. Adonis se po chvíli váhání rozhodne jeho výzvu přijmout, s čímž nesouhlasí Rocky, který nechce znovu otevírat bolestivou minulost, spjatou se smrtí jeho přítele.

Vztah otců a synů

Příběh, který napsal Sylvester Stallone, je tak rozehrán v duchu shakespearovských dramat nebo antických tragédií. Je tu pomsta, snaha vyrovnat se svým otcům i ochota naplnit jejich očekávání. S motivem vztahů otců a synů a dalšími rodinnými vazbami se tu pracuje hned v několika rovinách.

Vedle motivu pomsty, který žene jak Adonise, tak Ivana Draga, je tu ze strany Ivanova syna Viktora zas snaha udělat vše pro to, aby na něho jeho otec byl hrdý. I za situace, kdy na něho přenáší jen vlastní zmarněné sny. Rodinný motiv se promítá i do váhání Adonise. Váhání, zda se pustit do takto nebezpečného zápasu, je zvýrazněno nejen osudem jeho otce, ale i tím, že je Bianca těhotná.

Situace obou synů a otců, v nichž v případě Rockyho jde o toho náhradního, je nastolena hned v úvodu při předestření jejich zázemí. Zatímco Adonisův život je zalit štěstím, protože se mu daří jak v profesním, tak osobním životě, Viktor Drago se stává jen projekcí otcových démonů, s nimiž bojuje a u nichž si není schopen uvědomit, že ho dostaly, tam kde je. Jeden přemýšlí o založení rodiny a přestěhování do L.A., druhý trénuje někde v exilu mezi kyjevskými paneláky.

Creed: recenze filmu

Creed: recenze filmu

Režisér Ryan Coogler pohledem nové generace nahlíží na téměř čtyřicetiletou rockyovskou historii a přitom představuje Apollova syna, který by v ní mohl pokračovat.

Oproti čtyřce Rockyho z roku 1985 tu ale střet synů a přeneseně i jejich trenérů nemá politický nádech, ale čistě osobní a profesní. Adonis nechce přijít o titul a chce pomstít v ringu svého otce. Ivan se chce pomstít Rockymu skrze jeho svěřence a neumí si najít cestu k vlastnímu synovi. Viktor zas chce oběma svým rodičům dokázat, že na něho mohou být hrdí a že v případě jeho matky (Brigitte Nielsen) byla chyba, že rodinu opustila.

Nostalgické ladění osmdesátkového filmu tak rozumně zůstalo v rovině osobní, což dobře odráží scéna, v níž se Ivan Drago setká s Rockym v jeho restauraci. Démony rodičů se ale přenáší především na jejich syny, kteří se s nimi musí poprat. Nejen v ringu.

Předvídatelnost obsahové i formální stránky

Vyprávění tak jednak odkazuje k hříchům a křivdám minulosti a současně se snaží na této minulostní zátěži budovat Adonisův příběh. Ten je poměrně předvídatelný a to nejen pro ty, kteří znají předchozí díly rockyovské série. A to jak z hlediska jeho stavby, tak formy provedení.

Když zůstaneme u té vnitřní stavby, tak po Rockyho odmítavé reakci na to, aby Adonis přijal Viktorovu výzvu, následuje jeho odstěhování do L.A., rekrutování nového trenéra, prohra, šampionův propad a odloučení se od rodiny. V té chvíli může pomoci jediné. Návrat Rockyho zpět a přísný tréninkový režim, zaměřený na vykrytí soupeřova stylu. Vše končí boxerským finále, v němž jde o více než o to, kdo vyhraje.

Na jistotu se jede i ve formě vyprávění, takže se dočkáme klasických tréninkových montáží, jak ze studené ukrajinské reality, tak horké kalifornské pouště, které jsou rytmizované hudebním doprovodem. Ten se skládá převážně z hip-hopových skladeb, ale dojde v něm pochopitelně i na Rockyho vítězné fanfáry.

Režisér jedničky Ryan Coogler (Black Panther) byl možná šikovnější při realizaci boxerských scén, u nichž si jeho nástupce Steven Caple Jr. (Sígři) vypomáhá ve dvojce zpomalenými záběry, ale z hlediska konzistence vyprávěného příběhu mu není možné nic vytknout.

Duše této série

Sylvester Stallone jako jeden z dvojice scenáristů, producent a představitel Rockyho si pohlídal ono balancování mezi nostalgickým návratem ke čtyřce a civilním rázem jedničky s Apollovým synem. V závěru recenze na ni jsem položil řečnickou otázku, zda Michael B. Jordan po předání Rockyho pomyslné boxerské štafety unese na svých bedrech sportovní sérii, podobnou té rockyovské.

Odpověď po zhlédnutí dvojky se nabízí už v samotné existenci druhého dílu, ale do budoucna stále není jasná. Michael B. Jordan se po Black Pantherovi stal jednou z nejzářivějších hvězd Hollywoodu a jeho výkon v Creedovi je působivý jak po fyzické stránce, tak té emotivní.

Přesto si nejsem jistý, zda by takto fungoval bez Stalloneho podpory. To on je duší této série a jeho zestárlé mudrování má v příběhu o vině a vykoupení své nezastupitelné místo. Díky němu filmu odpustíte jak ono recyklované vyprávěcí schéma, tak to, že samostatný příběh Adonise stále zůstává vězet ve stínu jeho minulosti. Její součástí je i Rocky Balboa. Ale dovedete si bez něj tuto návaznou sérii představit?

AVmania.cz
Creed II   7

Creed II

  • Žánr: boxerské drama
  • Původní název: Creed II
  • www.creedthemovie.com/
  • USA, 2018
  • Scénář: Sylvester Stallone, Cheo Hodari Coker
  • Režie: Steven Caple Jr.
  • Hrají: Michael B. Jordan, Sylvester Stallone, Tessa Thompson, Dolph Lundgren, Florian Munteanu, Russell Hornsby, Wood Harris, Phylicia Rashad
  • Distribuce: Forum Film CZ
  • Distribuční premiéra v ČR: 22. 11. 2018

Témata článku: Filmy, Recenze filmů, Recenze

Určitě si přečtěte

Nový Chromecast dostal dálkový ovladač a androidový systém Google TV

Nový Chromecast dostal dálkový ovladač a androidový systém Google TV

6 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
Android TVChromecast
30 největších sex symbolů šedesátých let

30 největších sex symbolů šedesátých let

Brigitte Bardot, Ursula Andress, Claudia Cardinale, Raquel Welch, Sophia Loren, Catherine Deneuve, Jane Fonda, Anita Ekberg, Britt Ekland, Sharon Tate. S šedesátými léty přichází éra sexuálního uvolnění ve společnosti i kinematografii.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy
Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

První blockbuster letošního roku, který si užijte intuitivně, smyslově, tak jak na vás bude působit a dopadat intenzivní obrazová a zvuková složka, a nesnažte se tolik analyzovat všechny časoprostorové paradoxy v něm

15 Marek Čech

Marek Čech
Recenze filmů
10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

76 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Televizory
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

45 Marek Čech, Vojtěch Malý

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Ornella Muti, Laura Antonelli, Jane Birkin, Jacqueline Bisset, Farrah Fawcett, Maria Schneider a Sylvia Kristel aneb Bože, jak hluboko klesly Emmanuelly při Posledním tangu v Paříži. Odhalené scény slavných hereček.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy