Creed II – recenze filmu

25. listopadu 2018
TWEET SDÍLET
Rocky Balboa a Ivan Drago se po třiatřiceti letech znovu utkávají v ringu prostřednictvím svých svěřenců. Ve filmu o vině, pomstě, vykoupení a snaze synů vyrovnat se svým otcům i ochotě naplnit jejich očekávání.

Kdo by před dvaačtyřiceti lety, kdy do kin zavítal první Rocky, řekl, že tato postava dá vzniknout jedné z nejtrvalejších sérií filmového světa. Její vývoj od civilních začátků nabral se čtyřkou s ruským bijcem Ivanem Dragem rysy velké, pompézní podívané, reflektující úroveň studenoválečnických vztahů dvou bipolárních mocností.

Odzbrojující mudrlant

Po nepříliš zdařilé pětce pak přišel Stalloneho reparát v podobě závěrečného dílu série s názvem Rocky Balboa (2006). Zestárlý šampión a majitel restaurace, pojmenované po jeho předčasně zemřelé ženě, se zde naposledy postavil do ringu, ale především moudře účtoval se životem za pomocí všech těch zjednodušujících poselství, která mu z jeho úst rádi odpouštíte.

Na tuto mudrlantskou polohu pak navázal před třemi lety ve filmu Creed, který duchovně i personálně zůstal s původní rockyovskou sérií spjat, ale nahlédl na ni pohledem tvůrců nové generace. Rocky se zde stáhl do pozice trenéra a mentora, udílejícího rady nastupující generaci. V tomto případě černošskému mladíkovi Adonisu Johnsonovi (Michael B. Jordan), který jako nemanželský syn Apolla Creeda prokázal, že krev není voda a že geny prostě nezapřete.

Ve dvojce zůstává Rocky stejný jako minule. Stallone ve svých dvaasedmdesáti letech pojetím této postavy připomíná pozdní role Clinta Eastwooda. Úsporný výrazový minimalismus tu slaví znovu úspěch, jak také jinak u chlápka, který pronáší odzbrojující, pro někoho možná až příliš bezelstná moudra, do nichž otiskuje svou vyzrálou životní zkušenost. Pro Adonise se opět stává mentorem, trenérem, zpovědníkem a náhradním otcem současně, který ho upozorňuje na význam rodinných hodnot oproti pomíjivé sportovní slávě.

Výzva

Jenomže co dělat, když výzva, která přichází, je osobní a je spjatá s Adonisovou rodinnou minulostí. Začátek vyprávění Adonise zachycuje v situaci, kdy se stal mistrem světa v těžké váze. Dosáhne tak stejného titulu, jímž se pyšnil jeho otec Apollo Creed. Stává se celosvětovou hvězdou a žádá o ruku svou přítelkyni Biancu (Tessa Thompson), která souhlasí. Ona navrhuje pro společné žití přestěhování do Los Angeles, Adonis se zdráhá Philadelphii opustit.

Někdy v té době, ale v jiném koutě světa, trénuje boxer Viktor (Florian Munteanu) pod vedením svého otce Ivana Draga (Dolph Lundgren). Ano, onoho Draga, který ve čtyřce rockyovské série v exhibičním zápasu doslova zlomil vaz Adonisově otci Apollovi. Rocky Balboa s ním pak svedl v Moskvě zápas, který ruského bijce poslal ve strukturách sovětského režimu do zapomnění.

Z něho by se nyní zahořklý a po pomstě toužící otec rád vrátil prostřednictvím svého neméně obrovitého syna, který Adonise vyzve k souboji o titul. Adonis se po chvíli váhání rozhodne jeho výzvu přijmout, s čímž nesouhlasí Rocky, který nechce znovu otevírat bolestivou minulost, spjatou se smrtí jeho přítele.

Vztah otců a synů

Příběh, který napsal Sylvester Stallone, je tak rozehrán v duchu shakespearovských dramat nebo antických tragédií. Je tu pomsta, snaha vyrovnat se svým otcům i ochota naplnit jejich očekávání. S motivem vztahů otců a synů a dalšími rodinnými vazbami se tu pracuje hned v několika rovinách.

Vedle motivu pomsty, který žene jak Adonise, tak Ivana Draga, je tu ze strany Ivanova syna Viktora zas snaha udělat vše pro to, aby na něho jeho otec byl hrdý. I za situace, kdy na něho přenáší jen vlastní zmarněné sny. Rodinný motiv se promítá i do váhání Adonise. Váhání, zda se pustit do takto nebezpečného zápasu, je zvýrazněno nejen osudem jeho otce, ale i tím, že je Bianca těhotná.

Situace obou synů a otců, v nichž v případě Rockyho jde o toho náhradního, je nastolena hned v úvodu při předestření jejich zázemí. Zatímco Adonisův život je zalit štěstím, protože se mu daří jak v profesním, tak osobním životě, Viktor Drago se stává jen projekcí otcových démonů, s nimiž bojuje a u nichž si není schopen uvědomit, že ho dostaly, tam kde je. Jeden přemýšlí o založení rodiny a přestěhování do L.A., druhý trénuje někde v exilu mezi kyjevskými paneláky.

Oproti čtyřce Rockyho z roku 1985 tu ale střet synů a přeneseně i jejich trenérů nemá politický nádech, ale čistě osobní a profesní. Adonis nechce přijít o titul a chce pomstít v ringu svého otce. Ivan se chce pomstít Rockymu skrze jeho svěřence a neumí si najít cestu k vlastnímu synovi. Viktor zas chce oběma svým rodičům dokázat, že na něho mohou být hrdí a že v případě jeho matky (Brigitte Nielsen) byla chyba, že rodinu opustila.

Nostalgické ladění osmdesátkového filmu tak rozumně zůstalo v rovině osobní, což dobře odráží scéna, v níž se Ivan Drago setká s Rockym v jeho restauraci. Démony rodičů se ale přenáší především na jejich syny, kteří se s nimi musí poprat. Nejen v ringu.

Předvídatelnost obsahové i formální stránky

Vyprávění tak jednak odkazuje k hříchům a křivdám minulosti a současně se snaží na této minulostní zátěži budovat Adonisův příběh. Ten je poměrně předvídatelný a to nejen pro ty, kteří znají předchozí díly rockyovské série. A to jak z hlediska jeho stavby, tak formy provedení.

Když zůstaneme u té vnitřní stavby, tak po Rockyho odmítavé reakci na to, aby Adonis přijal Viktorovu výzvu, následuje jeho odstěhování do L.A., rekrutování nového trenéra, prohra, šampionův propad a odloučení se od rodiny. V té chvíli může pomoci jediné. Návrat Rockyho zpět a přísný tréninkový režim, zaměřený na vykrytí soupeřova stylu. Vše končí boxerským finále, v němž jde o více než o to, kdo vyhraje.

Na jistotu se jede i ve formě vyprávění, takže se dočkáme klasických tréninkových montáží, jak ze studené ukrajinské reality, tak horké kalifornské pouště, které jsou rytmizované hudebním doprovodem. Ten se skládá převážně z hip-hopových skladeb, ale dojde v něm pochopitelně i na Rockyho vítězné fanfáry.

Režisér jedničky Ryan Coogler (Black Panther) byl možná šikovnější při realizaci boxerských scén, u nichž si jeho nástupce Steven Caple Jr. (Sígři) vypomáhá ve dvojce zpomalenými záběry, ale z hlediska konzistence vyprávěného příběhu mu není možné nic vytknout.

Duše této série

Sylvester Stallone jako jeden z dvojice scenáristů, producent a představitel Rockyho si pohlídal ono balancování mezi nostalgickým návratem ke čtyřce a civilním rázem jedničky s Apollovým synem. V závěru recenze na ni jsem položil řečnickou otázku, zda Michael B. Jordan po předání Rockyho pomyslné boxerské štafety unese na svých bedrech sportovní sérii, podobnou té rockyovské.

Odpověď po zhlédnutí dvojky se nabízí už v samotné existenci druhého dílu, ale do budoucna stále není jasná. Michael B. Jordan se po Black Pantherovi stal jednou z nejzářivějších hvězd Hollywoodu a jeho výkon v Creedovi je působivý jak po fyzické stránce, tak té emotivní.

Přesto si nejsem jistý, zda by takto fungoval bez Stalloneho podpory. To on je duší této série a jeho zestárlé mudrování má v příběhu o vině a vykoupení své nezastupitelné místo. Díky němu filmu odpustíte jak ono recyklované vyprávěcí schéma, tak to, že samostatný příběh Adonise stále zůstává vězet ve stínu jeho minulosti. Její součástí je i Rocky Balboa. Ale dovedete si bez něj tuto návaznou sérii představit?

AVmania.cz
Creed II   7

Creed II

  • Žánr: boxerské drama
  • Původní název: Creed II
  • www.creedthemovie.com/
  • USA, 2018
  • Scénář: Sylvester Stallone, Cheo Hodari Coker
  • Režie: Steven Caple Jr.
  • Hrají: Michael B. Jordan, Sylvester Stallone, Tessa Thompson, Dolph Lundgren, Florian Munteanu, Russell Hornsby, Wood Harris, Phylicia Rashad
  • Distribuce: Forum Film CZ
  • Distribuční premiéra v ČR: 22. 11. 2018

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Žalují Apple za to, že je „sledují“ AirTagy bývalých partnerů. Ochranné mechanismy nefungují tak, jak by měly

Žalují Apple za to, že je „sledují“ AirTagy bývalých partnerů. Ochranné mechanismy nefungují tak, jak by měly

** AirTagy jsou dlouhodobě zneužívány k nekalým účelům ** Ani nápravy z února k ničemu nevedly ** Apple v USA žalují dvě ženy kvůli stalkingu AirTagů

Martin Chroust
AirTagŽaloba
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

** Odolný telefon dnes nemusí stát mnoho ** Robustní novinka od BlackView nestojí ani tři tisíce **Nenáročným uživatelům zřejmě nic podstatného chybět nebude

Martin Chroust
BlackViewZvýšená odolnostSmartphony
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

S novou generací GeForce představila Nvidia další evoluci DLSS pro zvyšování výkonu. Umělá inteligence se naučila generovat rovnou celé snímky.

Adam Vágner
Nvidia
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály