Integrovaný High-End zesilovač Creek Evolution 50A není laciný, ale vzhledem ke své kvalitě patří mezi dobře dostupné audiopřístoje. Ve třicetitisícové třídě je bezchybným, excelentním hráčem.
Britský Creek je, dalo by se říct, typickým zástupcem ostrovní produkce po více než tři dekády. Mike Creek vypustil do světa svůj první zesilovač již v roce 1982 za více než férovou cenu sta liber - to je i při započtení inflace v přepočtu nějakých 12 500,- dnešních Kč.
V 80. letech prodával Creek stovky zesilovačů týdně, kterýžto úspěch vyústil v roce 1988 v přechod pod křídla Mordaunt Short. V roce 1993 ale jméno Creek přešlo zpět do vlastnictví Mikea Creeka a jeho partnerů. Od roku 2004 je pak Creek zase tam kde začal, tedy ve stoprocentním vlastnictví svého zakladatele.

V podstatě poměrně malá a opět téměř rodinná firma dnes vyrábí poměrně racionálně úzké portfolio produktů, většina z nich je po vzoru ostrovní tradice "vylepšitelná" moduly převodníků či phono předzesilovačů, u zesilovačů pak ještě dodatečnými koncovými stupni. V zásadě je tak v nabídce řada Evolution s dvěma modely integrovaných zesilovačů, dvěma koncovými stupni a dvěma CD přehrávači. V nižší řadě OBH je k dispozici velmi kompaktní phono předzesilovač a sluchátkový zesilovač. V zásadě tak můžete z produkce firmy poskládat celý "typicky britský" systém, který mohou doplnit například reprosoustavy sesterské společnosti Epos.
Vzhled a konstrukce
Nutno říci, že s ohledem na pořizovací cenu jsou i základní modely Evolution 50 velice hezky zpracované (a také je jich (relativně) kus - například 50A při nevelkých rozměrech 43 x 6 x 28 cm (š x v x h) váží 7,5 kg). Je to, dalo by se říct, "typická Anglie" splňující moderní kvalitativní standardy (jinými slovy už to není kus podivně zpracovaného plechu, který prošel před 20 - 30 lety).

Zesilovač Evolution 50A se chlubí poctivým kusem hliníku v roli čelního panelu a symetricky rozloženými prvky. Dominantní jsou velký otočný prvek pro regulaci hlasitosti vpravo a jeho menší obdoba v levé části panel, kde si vybíráte aktivní vstup, respektive se pohybujete v dalších nabídkách. Přístup k nim zajišťuje sada osmi tlačítek, seskupených kolem nevelkého, ale pěkně a čistě čitelného displeje. Úplně u pravého kraje pak najdete výstupní konektor pro sluchátka a spínací tlačítko.

Pohled zezadu odhalí nevelký, ale dostatečný počet konektorů - jsou tu celkem čtyři analogové vstupy: první může být místo linkového zaměněn za phono, zbylé tři pak patří klasickým cinchům. Vstup číslo čtyři má ale také variantu v podobě symetrických XLR konektorů. Vstupy doplňuje také jeden regulovaný výstup v podobě páru cinchů.


Reproduktorové terminály jsou na úrovni, žádné laciné modely a navíc do tohoto osvědčeného typu snadno vetknete holý vodič, lopatku i banánek. Kromě napájecí zásuvky je tu ještě vstup a výstup pro 12V spouštěcí signál. Malé okénko v levé části zadní stěny je ale tím nejzajímavějším - právě zde může být osazený některý z příplatkových modulů. V našem případě to byl další analogový linkový vstup, může to být třeba ale i modul D/A převodníku nebo tuneru.


Odkrytování přístroje odhalí jednoduchou, ale výtečně organizovanou obvodovou desku, mohutný
Na čem se poslouchalo
Creek Evolution 50A jsme poslouchali zejména s jeho stájovým kolegou Evolution 50CD, ale také s Cambridge CXC,ASUS Xonar Essence One MUSES MKII nebo OPPO BDP-105D, porovnávalo se s Naim Nait XS + Naim FlatCap XS,Cambridge CXA80 nebo Norma REVO IPA-70B z redakčních strojů, případně s TEAC AI-501DA či Quad Artera Play a Quad Artera Stereo ze zapůjčených strojů. Poslouchalo se pak přes Harbeth Monitor 30, Xavian Perla či Piega Classic C40.2 a Tannoy Mercury 7.2. Propojeno bylo ZenSati Authentica, TelluriumQ Silver a Black a též kabely KrautWire Lifetime série.
chladič s dvěma páry výkonových tranzistorů a hlavně obrovský toroidní transformátor, stojící za více než dostatečným přísunem energie. Jeho výkon je 200 Wattů, má tři oddělená vinutí - jedno pro vysokou proudovou zátěž, druhé pro nízkou a třetí pro digitální obvody.
Zesilovací část je prý vyvinuta zcela nově pro nové generace modelů Evolution, stojí na patnáctiampérových tranzistorech Sanken a je uzpůsoben pro dodávku ve své třídě nebývale vysokých proudů (trvale 8,5 A sinus, maximálně 26 A). V předzesilovači pak probíhá vše elektronicky - přepínání vstupů, regulace hlasitosti, ale i ovlivňování tónovými korekcemi.

Creek Evolution 50A nabízí solidních 55 Wattů do 8 Ohm (85 Wattů do 4 Ohm) na kanál, odstup signálu a šumu nadprůměrných 102 dB a celkové harmonické zkreslení pod hranicí 0,005% v celém pásmu 20 - 20 000 Hz.
Frekvenční odezva v toleranci +/- 2 dB činí 10 - 100 000 Hz. Rychlost přeběhu 30 V z mikrosekundu je pak uvěřitelná vzhledem k udávaným parametrům.