Cruella: skvělá, odvážná a nejstylovější disneyovka, která není pro malé děti [recenze filmu]

23. června 2021
TWEET SDÍLET
Cruella: skvělá, odvážná a nejstylovější disneyovka, která není pro malé děti [recenze filmu]

Plusy

  • Dospělý scénář, výborná režie i herecký výkon Emmy Stone

Minusy

  • CGI ke konci vypadá, jako by došly peníze
7/10
Hodnocení

„Mladá osiřelá dívka se snaží s pomocí dvou svých kamarádů splnit si sen a stát se proslulou módní návrhářkou.“ – takto napsané to zní téměř jako další rodinný animák pro celou rodinu i domácí mazlíčky, ale tentokrát příběh není ani zdaleka tak černobílý, jako by se na první pohled mohl zdát.

Zapomeňte na veselý film se štěňátky

Pokud očekáváte veselý film plný roztomilých štěňátek, pojednávající o tom jak spravedlnost vždy zvítězí, toto není film pro vás. Pokud očekáváte film z pohledu skrz na skrz špatného člověka mstící se všem okolo, možná pro vás nebude úplným zklamáním, ale také zcela nesplní vaše očekávání.

K všeobecnému překvapení je tentokrát přítomna kombinace obojího v téměř perfektním množství – zůstává komičnost, ale zároveň sled událostí nehraje hlavní (anti)hrdince vždy do karet.  V průběhu sledování se vztah diváka k hlavní postavě proměňuje, soucit je občas nahrazován averzí a naopak. Celkově se film liší převážně stylovostí a stylizací postav.

Klepněte pro větší obrázek

I přesto, že se příběh zaobírá minulostí Cruelly, neobsahuje vysvětlení k některým jejich činům, které ji charakterizují v původním kresleném filmu z roku 1997, kvůli kterým je dodnes brána jako jedna z nejnemilosrdnějších Disney záporáků (přiznejme si – většině z nás je jedno, kolik padouch ve filmech zavraždí lidí, monstrem se někdo takový stává až ve chvíli, kdy připraví o život psa). Konkrétně v tomto příběhu je objasněna její zášť vůči dalmatinům, ale nikde není vysvětleno, co ji vedlo k nutkání je později stáhnout z kůže, ovšem už bylo oznámeno, že je v plánu pokračování, tudíž odpovědí se ještě možná dočkáme.

Co se týče soundtracku, kromě ústřední písně „Call Me Cruella“ nazpívané skupinou Florence and The Machine se objevují retro rockové hity ze 70. let, které oživují návaznost scén a podtrhují teatrálnost děje. Zásluhy za kostýmy má Jenny Beavan a film zrežíroval Craig Gillespie, jehož nejznámějším dosavadním dílem je nejspíš Já, Tonya z roku 2017.

Film krom pár gagů typických pro Disney postrádá jakousi tu dějovou pohádkovost, ale tuto skutečnost vyvažuje způsob vyprávění v retrospektivě, společně s kamerovou prací, místy připomínající filmy od Wese Andersona. Po grafické stránce krom jedné z posledních scén, kde zelené plátno téměř bije do očí, není nikde vyloženě moment, kdy by se člověk pozastavil nad tím, jak nevěrohodně něco vypadá, i když mnoho lidí irituje, že z „cruelty-free“ důvodů nevystupovali ve filmu skuteční psi.

Verdikt

I přesto že film trvá 140 minut, nemá vyloženě prázdná místa, příběh má hned několik postupně se rozuzlujících zápletek a je obohacen o bližší pohled na psychické rozpoložení hlavní postavy, dokonce ke konci se objevuje i minutový monolog, na kterém Emma Stone opětovně prokazuje, že je skutečně mistryní svého řemesla.

Ať už jste nadšenci pro módu, nebo jsou vaší srdeční záležitostí komplexní psychopatické charaktery s nevyřešenými rodinnými problémy, či prostě jen vyhledáváte film, který by byl z estetického hlediska velmi příjemný na pohled, tohle je to, co hledáte.

Cruella

  • Žánr: Krimi komedie
  • Režie: Craig Gillespie
  • Předloha: Dodie Smith (kniha)
  • Scénář: Kelly Marcel, Steve Zissis, Tony McNamara
  • Kamera: Nicolas Karakatsanis
  • Hudba: Nicholas Britell
  • Hrají: Emma Stone, Emma Thompson, Paul Walter Hauser, Joel Fry, Mark Strong, Emily Beecham, Jamie Demetriou, Kirby Howell-Baptiste, Ed Birch
  • Webdisney.cz/filmy/cruella

Témata článku: Filmy a seriály, Filmy on-line, Recenze filmů, Trailer


Vybíráme 13 nejlepších levných smartphonů s cenovkou do 6 tisíc

Vybíráme 13 nejlepších levných smartphonů s cenovkou do 6 tisíc

** I když je cena limitem, dá se vybrat rozumný model ** Levný smartphone umí víc než tlačítkový mobil ** Připravte si alespoň 2 tisíce korun

Martin Miksa
LowendNižší třídaNákup a ceny
Revolut Bank míří do Česka. Co to znamená pro stávající uživatele?

Revolut Bank míří do Česka. Co to znamená pro stávající uživatele?

Lukáš Václavík
FintechRevolutPlacení mobilem
Srovnávací test bezzrcadlovek Panasonic, Canon a Sony. Třikrát do třiceti tisíc

Srovnávací test bezzrcadlovek Panasonic, Canon a Sony. Třikrát do třiceti tisíc

Digitální fotoaparáty již neprocházejí tak překotným vývojem, jako tomu bylo ještě před několika lety. Za příznivou cenu tak můžete mít i velmi výkonný stroj, který zvládne prakticky cokoli. Technické parametry však nejsou všechno.

Petr Březina
FotoaparátTesty
Kupujeme televizor: kdy vyžadovat HDMI 2.1 a kdy stačí HDMI 2.0

Kupujeme televizor: kdy vyžadovat HDMI 2.1 a kdy stačí HDMI 2.0

HDMI 2.1 letos dorazilo v plné síle a už není výsadou několika televizorů. Co přináší hráčům? A co filmovým fanouškům?

Jaromír Puk
Televizory
Nokia vzkřísila legendární 6310. Obrněná XR20 má zase 5G a bezdrátové nabíjení

Nokia vzkřísila legendární 6310. Obrněná XR20 má zase 5G a bezdrátové nabíjení

** Nokia představila tři velmi odlišné telefony ** Přivítejte tlačítkáč, „plácačku“ s obří baterií a levný odolný 5G smartphone ** U Nokie XR20 můžete navíc počítat s jednorázovou bezplatnou výměnou displeje

Martin Chroust
Android 11Legendy
9 největších herních kontroverzí, které otřásly herním průmyslem

9 největších herních kontroverzí, které otřásly herním průmyslem

Pojďte se s námi podívat na několik skutečně kontroverzních titulů herního světa. Některé jdou vážně za hranu.

Ladislav Novák
Téma
Cyklopočítač Garmin Edge 830: Tipy a zkušenosti z dlouhodobého používání

Cyklopočítač Garmin Edge 830: Tipy a zkušenosti z dlouhodobého používání

Několik měsíců jsem si poznamenával tipy a zkušenosti s cyklistickým počítačem Garmin Edge 830.

Marek Lutonský
Pro turisty a cyklisty