Cruella: skvělá, odvážná a nejstylovější disneyovka, která není pro malé děti [recenze filmu]

23. června 2021
TWEET SDÍLET
Cruella: skvělá, odvážná a nejstylovější disneyovka, která není pro malé děti [recenze filmu]

Plusy

  • Dospělý scénář, výborná režie i herecký výkon Emmy Stone

Minusy

  • CGI ke konci vypadá, jako by došly peníze
7/10
Hodnocení

„Mladá osiřelá dívka se snaží s pomocí dvou svých kamarádů splnit si sen a stát se proslulou módní návrhářkou.“ – takto napsané to zní téměř jako další rodinný animák pro celou rodinu i domácí mazlíčky, ale tentokrát příběh není ani zdaleka tak černobílý, jako by se na první pohled mohl zdát.

Zapomeňte na veselý film se štěňátky

Pokud očekáváte veselý film plný roztomilých štěňátek, pojednávající o tom jak spravedlnost vždy zvítězí, toto není film pro vás. Pokud očekáváte film z pohledu skrz na skrz špatného člověka mstící se všem okolo, možná pro vás nebude úplným zklamáním, ale také zcela nesplní vaše očekávání.

K všeobecnému překvapení je tentokrát přítomna kombinace obojího v téměř perfektním množství – zůstává komičnost, ale zároveň sled událostí nehraje hlavní (anti)hrdince vždy do karet.  V průběhu sledování se vztah diváka k hlavní postavě proměňuje, soucit je občas nahrazován averzí a naopak. Celkově se film liší převážně stylovostí a stylizací postav.

Klepněte pro větší obrázek

I přesto, že se příběh zaobírá minulostí Cruelly, neobsahuje vysvětlení k některým jejich činům, které ji charakterizují v původním kresleném filmu z roku 1997, kvůli kterým je dodnes brána jako jedna z nejnemilosrdnějších Disney záporáků (přiznejme si – většině z nás je jedno, kolik padouch ve filmech zavraždí lidí, monstrem se někdo takový stává až ve chvíli, kdy připraví o život psa). Konkrétně v tomto příběhu je objasněna její zášť vůči dalmatinům, ale nikde není vysvětleno, co ji vedlo k nutkání je později stáhnout z kůže, ovšem už bylo oznámeno, že je v plánu pokračování, tudíž odpovědí se ještě možná dočkáme.

Co se týče soundtracku, kromě ústřední písně „Call Me Cruella“ nazpívané skupinou Florence and The Machine se objevují retro rockové hity ze 70. let, které oživují návaznost scén a podtrhují teatrálnost děje. Zásluhy za kostýmy má Jenny Beavan a film zrežíroval Craig Gillespie, jehož nejznámějším dosavadním dílem je nejspíš Já, Tonya z roku 2017.

Film krom pár gagů typických pro Disney postrádá jakousi tu dějovou pohádkovost, ale tuto skutečnost vyvažuje způsob vyprávění v retrospektivě, společně s kamerovou prací, místy připomínající filmy od Wese Andersona. Po grafické stránce krom jedné z posledních scén, kde zelené plátno téměř bije do očí, není nikde vyloženě moment, kdy by se člověk pozastavil nad tím, jak nevěrohodně něco vypadá, i když mnoho lidí irituje, že z „cruelty-free“ důvodů nevystupovali ve filmu skuteční psi.

Verdikt

I přesto že film trvá 140 minut, nemá vyloženě prázdná místa, příběh má hned několik postupně se rozuzlujících zápletek a je obohacen o bližší pohled na psychické rozpoložení hlavní postavy, dokonce ke konci se objevuje i minutový monolog, na kterém Emma Stone opětovně prokazuje, že je skutečně mistryní svého řemesla.

Ať už jste nadšenci pro módu, nebo jsou vaší srdeční záležitostí komplexní psychopatické charaktery s nevyřešenými rodinnými problémy, či prostě jen vyhledáváte film, který by byl z estetického hlediska velmi příjemný na pohled, tohle je to, co hledáte.

Cruella

  • Žánr: Krimi komedie
  • Režie: Craig Gillespie
  • Předloha: Dodie Smith (kniha)
  • Scénář: Kelly Marcel, Steve Zissis, Tony McNamara
  • Kamera: Nicolas Karakatsanis
  • Hudba: Nicholas Britell
  • Hrají: Emma Stone, Emma Thompson, Paul Walter Hauser, Joel Fry, Mark Strong, Emily Beecham, Jamie Demetriou, Kirby Howell-Baptiste, Ed Birch
  • Webdisney.cz/filmy/cruella

Témata článku: Filmy a seriály, Filmy on-line, Recenze filmů, Trailer


25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo natočil téměř osm desítek celovečerních filmů. Vybrali jsme z nich ty nejlepší. Vycházeli jsme z mnoha žebříčků, hodnocení a přidali i trochu vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět