„Czechflix“ je na spadnutí. ČT, Prima a Nova by mohly vytvořit společnou videotéku

23. března 2021
TWEET SDÍLET

iVysílání, iPrima a novácké Voyo by časem mohly své archivy sloučit na jednom místě, jemuž šéf České televize přezdívá Czechflix. Právě Petr Dvořák je hlavním iniciátorem projektu, který by měl vytvořit protipól globálním službám typu Netflix, HBO Max nebo Disney+, jež jsou populární, ale netvoří původní český obsah.

O svou vizi se Dvořák rozpovídal v rozhovoru pro Týdeník Euro. Česká televize již v současnosti vede jednání s Primou, tamní ředitel Marek Singer ale pro Mediář přiznal, že je to běh na dlouhou trať. Diskuze s Novou podle všeho ještě neprobíhá, ale u ní teprve nedávno zaschl inkoust na smlouvě o převzetí, když televizi koupila Kellnerova PPF.

Dřívějším jednáním mohl bránit právě to, že dvě nejsledovanější komerční televize patřily z velké části zahraničním mediálním skupinám. Polovina Prima do roku 2017 vlastnila švédská Modern Times Group. Polovinu Novy pak skrz několik prostředníků spadala pod americký Time Warner (nyní WarnerMedia), majitele Warner Bros, HBO, Cinemaxu atd.

Vize Czechflixu je taková, že by diváci pod jednou střechou mohli sledovat bohaté archivy tuzemských televizí včetně výhody v podobě exkluzivních premiér online.

Vzorem by mohla být služba Britbox, v níž se potkaly britská veřejnoprávní televize BBC a tamní komerční jednička ITV. Obdobný projekt v minulosti vznikl i v USA pod názvem Hulu. Společný archiv vybudovalo několik komerčních televizí, Hulu ale hostovalo také obsah veřejnoprávní PBS.

Témata článku: Filmy on-line, Česká televize