Ďábel: americký jihozápad a zlo v něm v gotickém thrilleru na Netflixu [recenze filmu]

17. října 2020
TWEET SDÍLET
Adaptace románu Donalda Raye Pollocka, která se opírá o hvězdnou hereckou sestavu a atmosférickou vizuální stránku.

Plusy

 • Hvězdná herecká sestava, jež svými výkony dodává filmu to, o čem film pojednává.

Minusy

 • Chybí hlubší vysvětlení kořenů a příčin zla i toho, co k němu lidi pohání.
7/10
Hodnocení

Temné stránky amerického jihozápadu odhaluje ve svém čtvrtém celovečerním filmu americký režisér Antonio Campos. Jeden ze spoluzakladatelů produkční společnost Borderline Film se v něm ve své tvorbě poprvé vzdálil od látek současných a zamířil do nedaleké minulosti Ameriky padesátých a šedesátých let minulého století.

Ve státech Ohio a Západní Virginie se v nich odehrává debutový román amerického spisovatele Donalda Raye Pollocka z roku 2011, jímž se inspiroval. Pollack jako rodák z Ohia do něho vtělil své zkušenosti z dospívání v Knockemstiffu, které je jedním z míst děje románu.

A i filmu, k němuž autor, přirovnávaný k novodobému klasikovi jižanské literatury Cormacu McCarthymu, namluvil podmanivý komentář. Adaptace jeho knihy se chopili bratři Camposové, produkčně ji ve svém debutu na tomto postu zaštítil herec Jake Gyllenhaal.

Zlo v každém z nás, ale chybí vysvětlení jeho příčin

Žánr, kterým je možné tento film, uvedený na Netflixu, vymezit, označme za gotický nebo psychologický thriller, s prvky krimi i černohumorné nadsázky, blízké tvorbě bratří Coenů. Režisér nás v něm zavádí do prostého světa malých městeček na jihu, kde je většina jejich obyvatel pokrevně spřízněná. Společenský vývoj sem proniká pomaleji, práce, rodina a víra tvoří základ života zdejších lidí.

Víra tu představuje systém hodnot, k nimž se postavy vztahují, berličku, k níž se upínají, když je jim nejhůř, ale i nástroj manipulace a podmanění si toho druhého. Film ukazuje, jak se víra mění v posedlost i prostředek, kterým omlouváme své strašné činy a zakrýváme za ní vlastní prohnilost. A říká, že ďábel z názvu filmu může být v každém z nás. Jakoby existovala nějaká temná síla, která nás svádí nebo nutí ke hříchu. Že před ní neobstojí v morální zkoušce lidé zlí nebo nějak zvrácení, nepřekvapí, ale podléhají jí i ti tápající nebo zoufalí.

Filmové vyprávění nám po celou dobu ukazuje příklady takového špatného chování a jednání, ale nenastiňuje ani nedává odpověď na to, kde se toto zlo bere a co je jeho motivem, co lidi pohání, aby ho páchali a podléhali mu. Chybí tu hlubší vysvětlení motivací postav i pohled do jejich nitra.

Namísto toho nastupuje hlas vypravěče, tedy autora předlohy, který nás dějem provází jako vševědoucí vypravěč, jakési boží oko. Pollock se nám ony motivace postav snaží dovysvětlit, včetně důsledků jejich chování, ale činí tak způsobem, který je sice hlasově poutavý, ale až příliš návodný a doslovný. O smrti některých postav nebo tom, co spáchají, se tak dozvídáme z voicoveru dříve než tyto skutky vyplynou z děje. Film se tak částečně zbavuje napětí z toho, co se v něm stane.

Ta drtivá nevyhnutelnost opakujícího se kruhu násilí je v něm přítomná, jen to, jak k ní dochází a jak se dědí v rámci rodin v průběhu dvacetiletí, je podáno bez vysvětlení hlubších příčin tohoto stavu. Scenáristé ve vyprávění pracují s mnoha postavami, jejichž osudy na sebe v průběhu let narážejí a postupně se protínají a proplétají. Stejně jako dějové linky, s nimi spjaté. Zapadají uspokojivě do sebe a v závěru poukážou na cyklický ráz rodinných traumat, vazeb a vzorců jednání, vztahujících se i ke světu okolo. V tomto případě k válce ve Vietnamu.

Luxusní casting

Traumatem jiné války, té druhé světové, je na začátku vyprávění poznamenán mariňák Willard Russell (Bill Skarsgård), který je po zbytek svého života konfrontován s obrazem svého velícího důstojníka na kříži, staženého z kůže Japonci. Po válce se Willard seznámí se servírkou v bistru Charlotte, s níž má syna Arvina. Smrtelná nemoc mu ale ženu vezme a on její odchod neunese. Arvin (Tom Holland) se tak stane sirotkem, který je vychováván jeho babičkou, spolu s dívkou Lenorou (Eliza Scanlen), která také zůstala bez rodičů.

Ve filmovém vyprávění se tak protínají osudy několika postav. Rodičů Arvina a Lenory, jich dvou jako nevlastních sourozenců, zkorumpovaného šerifa s politickými ambicemi (Sebastian Stan), charismatického, ale amorálního reverenda (Robert Pattinson), svádějícího dívky v jeho farnosti, i manželské dvojice sériových vrahů Carla (Jason Clarke) a Sandy (Riley Keough) se zálibou ve focení svých obětí.

Postupně se vyjevuje, že právě Arvin je tou hlavní postavou vyprávění, která po vzoru otce bere spravedlnost do svých rukou a nespoléhá se na tu boží. Hraje ho Tom Holland, který se stává součástí hvězdného obsazení tohoto filmu. Jeho casting je opravdu luxusní a všichni herci a herečky dodávají svým postavám to, o čem film pojednává. Tu křehkou hranici mezi dobrem a zlem, která převážila v případě většiny postav na tu horší stranu.

Nebudu vyzvedávat jednotlivé výkony, ale Robert Pattinson po Majáku opětovně dokazuje, že mu ty duševně vychýlené postavy jdou a myslím, že o jeho pojetí Batmana se není třeba obávat. Ze spider-manovské škatulky hladce vyklouzl i Tom Holland a v drsnější poloze, kdy se snaží ochránit sebe i své blízké, je zcela uvěřitelný.

Oba britští herci mluví jižanským akcentem a jižanskou venkovskou Ameriku padesátých a šedesátých let umí velmi dobře evokovat i širokoúhlá kamera Lola Crawleyho, pracující s prostorově výrazným rámováním, z něhož vystupují do popředí jednotlivé postavy. Stejně tak soundtrack, v němž se mísí dobové hity s gospely a country hudbou, prostředí, v němž se děj odehrává, dobře dokresluje.

Film se tak může opřít o silnou hereckou sestavu, kdy z některých výkonů doslova mrazí, narativní způsob vyprávění, kdy do sebe jednotlivé linie, přes jejich časovou vzdálenost, dobře zapadají a atmosférickou vizuální stránku, jež koresponduje s osudovou nevyhnutelností událostí, tematizujících lidskou inklinaci ke zlu. Jen kořeny toho zla a motivy, proč mu lidé podléhají, tvůrci moc nevysvětlují a spoléhají se na celkovou působivost tohoto hutného thrilleru, v němž není místo pro dobré volby ani šťastné konce.

Ďábel

 • Žánr: gotický thriller
 • Původní název: The Devil All the Time
 • www.netflix.com/cz/title/81028870
 • USA, 2020
 • Scénář: Antonio Campos, Paulo Campos (předloha Donald Ray Pollock)
 • Režie: Antonio Campos
 • Hrají: Tom Holland, Robert Pattinson, Bill Skarsgård, Sebastian Stan, Haley Bennett, Riley Keough, Jason Clarke, Mia Wasikowska, Harry Melling, Eliza Scanlen
 • Distribuce: Netflix
 • Distribuční premiéra v ČR: 16. 09. 2020

Speciál: Netflix

Netflix je populární streamovací videoslužba. Kromě filmů, seriálů a dokumentů, které nakupuje, produkuje i svůj vlastní obsah. Nechybí ani mnoho populárních českých filmů, velká část zahraniční produkce obsahuje české titulky, některé tituly mají i český dabing.

Témata článku: Filmy a seriály, Netflix, Filmy on-line, Recenze filmů, Recenze, Trailer

25 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

25 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Recenze televizoru Sony XR-55A95K. Nejlepší obraz díky QD OLED vám vyrazí dech

Recenze televizoru Sony XR-55A95K. Nejlepší obraz díky QD OLED vám vyrazí dech

** Technologie QD OLED skutečně výrazně posouvá obraz na další úroveň ** Skvělý obraz doplňuje zřetelný hutný zvuk přímo z obrazovky ** Nejvyšší kvalita bohužel není levná

Jaromír PukTomáš Holčík
QD OLEDSonyTelevizory
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Před zhruba rokem jsem měl v testu staršího bratra TCL 65C825. Vyčetl jsem mu pár chyb. Televizor mě přesto hodně oslovil. Dnes přichází nástupce. Dokáže porazit svého staršího sourozence?

Alexandr Bray
Google TVminiLEDTCLRecenzeTest4K TVLCD a LEDTestyTelevizory
Vybrali jsme 17 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Domů, na zahradu i na pláž

Vybrali jsme 17 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Domů, na zahradu i na pláž

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Jak dobře vybrat multimediální přehrávač. Chytrá může být každá televize nebo projektor

Jak dobře vybrat multimediální přehrávač. Chytrá může být každá televize nebo projektor

Jakýkoli televizor anebo projektor doplníte chytrými funkcemi pomocí multimediálního přehrávače. Při výběru dejte pozor, šlápnout vedle je snazší než vybrat správně.

Jiří Kuruc
Průvodce nákupem
EISA: nejlepší televizory, projektory a multimediální přehrávač pro rok 2022/2023

EISA: nejlepší televizory, projektory a multimediální přehrávač pro rok 2022/2023

Jako každý rok i letos vybrala asociace EISA nejlepší televizory, projektory, ale také mutimediální přehrávač. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší v těchto kategoriích.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět