Dali Katch: vítěz mezi bezdrátovými reproduktory [test]

30. ledna 2018
TWEET SDÍLET
Bezdrátových reproduktorů je na trhu jako máku a o jejich výrobu se snaží prakticky všichni – od neznámých firem, přes velké hráče, až po ty, kdo se dosud zaměřovali na odlišný segment trhu. Právě sem spadá Dali.

Dali je skandinávská společnost, která se zaměřuje dlouhodobě především na výrobu reprosoustav nejrůznější konstrukce, osazení a zvukové úrovně. Obecně však lze výrobce považovat za úspěšného především v segmentu Hi-Fi, kde boduje svými reprobednami.

Poptávka trhu pravděpodobně stojí za tím, že se Dali nechalo zlákat také na výrobu bezdrátového reproduktoru. Nutno dodat, že na první pohled se tento výpad zadařil, a to nejen po stránce designové, ale také po stránce zvukové. Testovaný reproduktor Dali byl v roce 2016 oceněný anglickým magazínem What Hi-Fi jako vítězný Produkt roku ve své cenové kategorii a stále jej řadí mezi nejlepší bezdrátové reproduktory. Tak se na něj podíváme blíže.

Ve jménu minimalismu

Dali Katch patří v nabídce společnosti spíše k těm menším reproduktorům, avšak v rámci kategorie bezdrátových reproduktorů je na trhu spíše rozměrnějším zástupcem. V balení najdete vedle reproduktoru také napájecí adaptér, tři různé koncovky pro připojení do zásuvky, potřebné kabely (USB a Jack-Jack) a v neposlední řadě také plátěný pytlík pro přenášení reproduktoru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Design je typicky skandinávský – tedy minimalistický a utilitární – podobně, jako je tomu u výrobků společnosti Bang & Olufsen. Všechno je sice perfektně slícováno, hlavní část těla reproduktoru tvoří hliníkový obal, který je doplněn koženým držadlem a plastovými tlačítky. Problematičtější je však krytí na jednotlivých stranách reproduktoru – textilní ochranná mřížka je fixována plastovou mřížkou, která však není příliš pevná a při silnějším tlaku ji snadno prohnete / promáčknete.

Na jednu stranu prkotina, na druhou však nedotažený design, jelikož použití měkkého plastu nepřidává na odolnosti vůči mechanickému poškození. Jediné, co by mohlo vysvětlovat použití měkkého plastu, je možnost odstranění mřížky pro přístup k baterii. V takovém případě bude měkký plast méně náchylný k poškození.

Klepněte pro větší obrázek

V těle reproduktoru najdete zapuštěnou pětici nízkozdvihových tlačítek, největší má funkci zapnutí/vypnutí a je lemováno čtyřmi čtvrtkruhovými LED, které značí různé stavy provozu – zapnuto/vypnuto, aktuální kapacitu baterie a hlasitosti či zvolený zvukový profil.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vedle tlačítek je upevněn kožený popruh, který je ve spodní části těla uchycen šroubem ve vyfrézované drážce – v případě potřeby jej povytáhnete, jinak kopíruje kůže zaoblení boční části reproduktoru. Přesně na opačné straně je pak proprietární konektor pro připojení napájecího adaptéru a pod silikonovou krytkou najdete USB a 3,5mm zásuvku pro vstup externího zdroje zvuku. USB rozhraní je možné využít k aktualizaci firmwaru, nabíjení mobilního telefonu nebo připojení Chromecast Audio.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Osazení a ovládání

Jak již bylo zmíněno, najdete na těle pětici tlačítek, která slouží k ovládání – aktivace režimu Bluetooth, zapnutí, snížení a zvýšení hlasitosti a výběr zvukového profilu. Integrované LED, které vás informují o stavu baterie, hlasitosti a zvukovém profilu jsou praktickým detailem.

Zásadním pochybením je z mého pohledu ale nemožnost posunu mezi přehrávanými skladbami, jako to umí prakticky všechny reproduktory pomocí dlouhého stisku tlačítka hlasitosti nebo jiné kombinace stisknutí. Dalším mínusem je podle mého názoru také absence mikrofonu, který by umožnil používat reproduktor jako handsfree v případě, kdy přehráváte hudbu z mobilního telefonu. Pochvalu si na druhou stranu zaslouží možnost využít Dali Katch jako powerbanku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pro uchovávání energie je použita baterie s kapacitou 2600 mAh, která zvládne živit reproduktor po dobu 24 hodin, při nižší hlasitosti. Baterie je uživatelsky vyměnitelná a přím ona webu výrobce najdete podrobný postup včetně obrázků, jak se k ní dostat a vyměnit ji. Stejným způsobem je vyměnitelné kožené poutko a také plastové kryty na obou stranách reproduktoru.

Klepněte pro větší obrázek

Po jejich odstranění se můžete podívat na osazení, které je vpravdě nadstandardní – 2× 21mm výškový měnič, 2× 3,5" středobasový měnič a dvojice pasivních zářičů o velikosti 73 × 52 mm. Tato sestava je na obou stranách shodná a díky ní má reproduktor opravdu plný a hutný zvuk.

Podle specifikací výrobce zvládne Dali Katch reprodukci v rozsahu 49 až 23 000 Hz při citlivosti 95 dB a výkonu 2× 25 W, který zajišťuje digitální zesilovač třídy D. Jak jsem již naznačil, jedná se spíše o větší reproduktor, jeho rozměry jsou 138 × 268,5 × 47 mm a hmotnost činí 1,1 kg.

Zvukově famózní

Pokud jste dosud měli zkušenost pouze s menšími bezdrátovými reproduktory typu Sony SRS XB2, překvapí vás Dali Katch svojí silou a výkonem. Sám o sobě ovšem bez problémů obstojí i v konkurenci výkonnějších reproduktorů, které mají mnohem větší rozměry.

Pasivní zářiče odvádějí svoji práci velmi dobře a celkové množství basů je perfektně nadávkované, a to i v okamžiku, kdy budete poslouchat hudbu při nízké hlasitosti. Středové pásmo je taktéž bohaté a výšky celé spektrum příjemně doplňují, bez nežádoucí zrnitosti nebo agresivního projevu. Z pohledu hudebních žánrů je Dali Katch univerzálním zařízením, kterému bude sedět prakticky cokoli, snad jen při klasické hudbě a náročném jazzu místy zaváhá, ovšem povšimne si toho pouze zkušený posluchač. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

K dispozici je jednoduchá úprava zvukového profilu, prostřednictvím samostatného tlačítka – volit můžete mezi režimem Clear a Warm. První jmenovaný je ideální prakticky pro jakýkoli žánr a přednes je v takovém případě vyrovnaný. Režim Warm zvýrazní basovou složku a mírně ořízne výšky, takže je zvuk „zábavnější“, zvláště při poslechu elektronické hudby – ovšem i v tomto případě je vyšší pásmo oříznuto příliš a osobně mi takový projev nesedí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

K reproduktoru není žádná obslužná aplikace, což je podle mého názoru škoda, jelikož by bylo možné si jejím prostřednictvím mimo jiné upravit právě zmíněné zvukové profily či sledovat výdrž baterie, nastavení hlasitosti apod. Takto jste odkázáni pouze na výrobcem přednastavené funkce a profily.

Má smysl jej kupovat?

Lehká otázka s nelehkou odpovědí. Vzhledem k ceně reproduktoru, která šplhá k desetitisícové hranici, by se chtělo říci, že ne. Po zvukové stránce se však jedná o natolik univerzální model, že i ve srovnání s vyššími řadami bezdrátových reproduktorů – například Bose – vás jeho projev velmi příjemně překvapí a je nadmíru čistý. Připočtěme k tomu možnost využití jako powerbanky a máme na stole univerzální zařízení.

Na druhou stranu je třeba vytknout tovární provedení v některých detailech – gumové mininožičky, měkké krytí měničů, absence odolnosti vůči nepříznivým povětrnostním vlivům. A také nemožnost úpravy projevu pomocí mobilní aplikace, což je dnes již standardem prakticky u všech výrobců reproduktorů i v nižších cenových hladinách. Mimo jiné i absence mikrofonu a ovládání přehrávače pomocí tlačítek na reproduktoru hovoří v neprospěch. Je to zkrátka skvělý Bluetooth reproduktor, nenabídne ale více.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vezmeme-li tedy v potaz plusy a mínusy, pak určitě Dali Katch doporučíme, zejména v případě, že vám mínusové položky nebudou chybět a nelpíte na nich. A zda je to vítěz, jak nadpis napovídá? V ceně do 10 000 Kč určitě patří k tomu nejlepšímu, co můžete mít.

AVmania.cz
Dali Katch   9

Dali Katch

Cena: 9 990 Kč

  • frekvenční rozsah: 49 Hz až 23 000 Hz
  • výkon: 2× 25 W
  • měniče: 2× středobasový, 2× tweeter, 2× pasivní zářič
  • zesilovač: digitální třídy D
  • konektivita: Bluetooth 4.0 s Apt-X, NFC
  • rozhraní: USB (pro nabíjení telefonu), jack 3,5 mm (AUX IN), napájecí konektor
  • výdrž baterie: 24 hodin přehrávání hudby, nabíjení 2 h
  • kapacita baterie: 2600 mAh
  • rozměry: 138 × 268,5 × 47 mm
  • hmotnost: 1,1 kg

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Reproduktory, Test, Bluetooth, Dali, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Recenze hry Mario + Rabbids: Sparks of Hope. Na pohled jednoduchá tahovka, která nabízí spoustu možností

Recenze hry Mario + Rabbids: Sparks of Hope. Na pohled jednoduchá tahovka, která nabízí spoustu možností

Ubisoft podruhé dostal do rukou licenci na Maria, kterou opět zkombinoval s šílenými králíky. Jak se vydařilo pokračování jejich tahové strategie? 

Martin Nahodil
Mario + Rabbids: Sparks of HopeNintendo SwitchRecenze
Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

** Kopii iPhonu 14 Pro Max dnes pořídíte o 90% levněji, než originál ** Krabička je stejná, telefon má samozřejmě jiný hardware i výkon ** I přesto máte pocit, že držíte skutečný iPhone

Martin Chroust
ČínaKopie
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

**Pro Mastodon existuje řada klientů třetích stran. **Část z nich napodobuje TweetDeck, jeden zase Slack. **Mastodon 3.11 For Workgroups míří na uživatele Windows 95.

Petr Urban
MastodonSociální sítěSoftware
Malé průhledné pyramidy z 3D tiskárny mohou zmenšit a zlevnit solární panely

Malé průhledné pyramidy z 3D tiskárny mohou zmenšit a zlevnit solární panely

Karel Kilián
Obnovitelné zdrojeSolární energieFotovoltaika
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Unikát, univerzál a výkonný dříč. Test tabletu a počítače Microsoft Surface Pro 9

Unikát, univerzál a výkonný dříč. Test tabletu a počítače Microsoft Surface Pro 9

Tablet Surface dotahuje Microsoft pomalu k dokonalosti. Jeho devátá generace využívající nejnovější procesory Intel Alder Lake je toho důkazem.

Antonín Trčálek
Surface ProTestyMicrosoft
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály