Dalších 10 filmů, které musíte vidět 2×

30. srpna 2014
TWEET SDÍLET
Dalších 10 filmů, které musíte vidět 2×
Lost Highway, Donnie Darko, Mulholland Drive, Fontána, Strom života nebo Zdrojový kód. Druhá desítka filmů, jež se vzpírá jednoznačné interpretaci a vyžaduje opakované zhlédnutí.

Donnie Darko

r. Richard Kelly, USA 2001

Klepněte pro větší obrázek

„Doufám, že až svět skončí, uleví se mi, protože se budu mít na co těšit.“ (Donnie Darko)

Donnie Darko (Jake Gyllenhaal) je introvertní středoškolák, žijící v malém ospalém městečku ve Virginii. Má rodiče a dvě sestry, z nichž tu starší hraje skutečná Gyllenhaalova sestra Maggie. Má ale i podivné vidiny, v nichž se mu zjevuje imaginární přítel Frank. Muž s králičí maskou, který ho chce dostat pod svůj zničující vliv. Ten mu 2. října oznámí, že za 28 dní bude konec světa. A ještě téže noci dopadne do pokoje domu, kde Donnie zrovna není, uvolněný motor z dopravního letadla.

V následujících čtyřech týdnech se seznamujeme s Donnieho učiteli a spolužáky. Z nich nás určitě zaujme jeho nová spolužačka Gretchen (Jena Malone), vyrovnávající se zločinem v rodině. Donnie se s ní sblíží, ale pod vlivem imaginárního přítele dál provádí šílené kousky. Například vytopí školu nebo zapálí dům. Klíčovou postavou se ukáže být i stará dáma Roberta Sparrowová, bývalá učitelka a autorka knihy Filozofie cestování v čase.

Citáty z její knihy tvoří výraznou pomůcku v objasnění toho, o čem film vlastně vypráví. Ti, kdo se zajímají o moderní fyziku a paralelní vesmíry budou možná méně zmateni než běžní diváci, kteří si po zhlédnutí snímku budou ještě dlouho a opakovaně skládat kamínky mozaiky jednotlivých vyprávěcích linek. A ptát se, kam Donnieho Darka vlastně zařadit. Zda mezi teenagerské sci-fi, hororové komedie, dramata o dospívání nebo psychologické rozbory schizofrenní duše.

Celovečerní debut Richarda Kellyho je především žánrově i interpretačně obtížně definovatelným puzzle, ve kterém se potkávají ujeté dialogy o sexuálním životě Šmoulů s halucinacemi, které vás nechávají na pochybách, jaký je rozdíl mezi snem a realitou, duševním zdravím a chorobou a pravdou a iluzí.

Mysteriózní, paranoidní i romantickou linii propojuje svěží režie, která se nostalgicky prostřednictvím soundtracku (Tears for Fears, Duran Duran) a obsazení Patricka Swayzeho ohlíží do období osmdesátých let.

Mix Americké krásy, 12 opic a Lynchových spektáklů byl natočený za pouhých 28 dní (tedy dobu, v níž je zarámován i děj vyprávění) a stál pět milionů dolarů. Kvůli nejasnému žánrovému zaměření měl potíže s nalezením distributora. Teprve po uvedení na DVD se stal opravdovým kultem, jemuž jsou věnovány desítky diskusních fór na internetu.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

44 Marek Čech

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

28 Marek Čech, Vojtěch Malý

Sony KD-55AG9: elegantní 4K HDR OLED s příchutí dokonalosti a zvukem z obrazovky [test]

Sony KD-55AG9: elegantní 4K HDR OLED s příchutí dokonalosti a zvukem z obrazovky [test]

Pokračovatel úspěšného rodu OLEDů s precizním obrazem a fascinujícím zvukem přichází. Přiblíží své kvality alespoň na dohled k předchůdci? Nebo ho porazí o koňskou délku? Máme výsledek!

23 Alexandr Bray

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

95 Jaromír Puk

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

55 Jaromír Puk

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

15 Marek Čech