Dalších 10 filmů, které musíte vidět 2×

30. srpna 2014
TWEET SDÍLET
Dalších 10 filmů, které musíte vidět 2×
Lost Highway, Donnie Darko, Mulholland Drive, Fontána, Strom života nebo Zdrojový kód. Druhá desítka filmů, jež se vzpírá jednoznačné interpretaci a vyžaduje opakované zhlédnutí.

Mulholland Drive

r. David Lynch, Francie / USA 2001

Klepněte pro větší obrázek

Uprostřed noci se na pusté losangeleské ulici Mulholland Drive schyluje k vraždě. Do luxusní limuzíny však narazí vůz řízený opilými mladíky dřív, než stačí muž ve večerním obleku zastřelit elegantní tmavovlásku. Muži v autě zemřou, otřesená žena se schová v křoví u Sunset Boulevardu a poté bloudí nočními ulicemi.

Ráno nalezne útočiště v luxusním bytě, do něhož se vloupe, aby se vyspala. Jeho majitelka, herečka Ruth (Maya Bond) z něho odjela na natáčení. Z kanadského zapadákova Deep River mezitím přilétá Ruthina neteř Betty Elmsová (Naomi Watts), jíž tetička byt na čas propůjčila. Ta v prázdném a zamčeném bytě nachází neznámou vyděšenou ženu, která po nehodě ztratila paměť a nechá si říkat Rita (podle plakátu k filmu Gilda s Ritou Hayworth v hlavní roli).

Plavovláska Betty chce jako mladá herečka dobýt Hollywood, chystá se na casting a přitom pomáhá Ritě (Laura Elena Harring) s hledáním ztracené identity. Společné pátrání je přivede až k domku na předměstí, kde naleznou mrtvolu mladé dívky Diany Selwynové.

Důležitou roli v příběhu obou žen hraje mladý režisér Adam Kesher (Justin Theroux). Ten dostane od filmového magnáta Roquea (Michael J. Anderson), jenž s lidmi zachází jako s loutkami, prostřednictvím svých poskoků Vincenza a Luigiho Castiglianeových nekompromisní pokyn. Má v natáčeném filmu Příběh Sylvie Northové přeobsadit hlavní ženskou roli mladou dívkou Camillou Rhodesovou (Melissa George). Adam se nepodvolí a je z filmu vyhozen.

Podobně jako v případě Lost Highway i v Mulholland Drive si David Lynch pohrává s chronologií vyprávění i totožností filmových postav. A i zde je možno uplatnit snový výklad, protože spíš než čistokrevná žánrová díla ve smyslu thrillerů, filmů noir, kriminálek či love story připomínají ty Lynchovy jejich psychoanalyticky obtížně dešifrovatelné variace.

V Mulholland Drive se rovněž nachází postava, jejíž vyšinutá mysl před výčitkami svědomí ze spáchaného zločinu uniká do světa svých představ. To když se ukáže, že blondýnka Betty se ve skutečnosti jmenuje Diane Selwynová, která po marném pokusu prorazit u filmu pracuje jako servírka ve Winkies. Právě ona si najala zabijáka, aby odstranil její milenku Camillu Rhodesovou, která jí přebrala roli i Adama Keshera. Diane pak nedokáže snést výčitky svědomí a zastřelí se.

Vše, co Diane prožije, je jen symbolem projektovaným do snu v rámci jejích přání. Modrý klíč - symbolika smrti, vyhození Adama z jeho domu - symbolika závisti jeho lásky s Camillou. V Lynchových filmech se totiž smazává hranice mezi skutečností a snem, představou či vzpomínkou. Vnější svět je tu stejně důležitý jako ten vnitřní a někdy není úplně zřetelné, projekce kterého z nich právě na plátně běží.

Co je ve filmu zcela reálné je prostředí hollywoodských studií a mechanismy, jimiž se řídí. Do postavy režiséra Adama Keshera Lynch projektuje něco z vlastních zkušeností tvůrce, do jehož práce zasahují síly zvnějšku, které mají ekonomickou nebo rozhodovací sílu ji měnit dle jejich libovůle.

Prostředí Hollywoodu vykresluje jako natolik rozkladné, že mladou naivní dívku, která v něm chce uspět, přivede na dráhu zločinu. Hrdinka v továrně na sny sama jednomu o své zářné kariéře podlehne natolik, že když jí nevyjde, rozhodne se pomstít své úspěšnější konkurentce.

Kriminální zápletka, spjatá s pomalým tempem vyprávění, nás nutí k tomu, abychom sledovali každičký jeho detail. Protože jen tak si na konci můžeme složit skutečný příběh filmu, který je značně odlišný od toho, který se nám jeví jako ten vnější a nějak uchopitelný.

Není divu, že tento film si poměrně dlouho hledal cestu k realizaci. Režisér ho původně připravoval jako pilotní dvouhodinový díl zamýšleného seriálu pro ABC. Ta ho odmítla, takže ho nakonec s podporou francouzské společnosti Canal+ upravil do podoby celovečerního filmu. S necelou půlhodinou dodatečně natočených scén a v jiném sestřihu, který víc vyhovoval jeho původním představám.

Vzniklo tak filmové dílo, za něž si David Lynch odnesl cenu za režii z filmového festivalu v Cannes a jež kritici z renomovaných amerických, britských a francouzských periodik v roce 2010 zvolili nejlepším filmem desetiletí.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

44 Marek Čech

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

S novým Shieldem jsme mohli strávit pár hodin a získat tak nejen technické specifikace, ale i pár prvních dojmů. Na trh přichází právě nyní.

29 Tomáš Holčík

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

Výjimeční: nový film od dvojice, stojící za celosvětovým hitem Nedotknutelní [recenze filmu]

Výjimeční: nový film od dvojice, stojící za celosvětovým hitem Nedotknutelní [recenze filmu]

Režijní dvojice Olivier Nakache a Éric Toledano s humorem vypovídá o vážném tématu a přibližuje nám přitom běžný denní provoz lidí, postižených autismem i těch, kteří o ně pečují.

2 Marek Čech

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

67 Jaromír Puk

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

28 Marek Čech, Vojtěch Malý