Dalších 10 filmů, které musíte vidět 2×

30. srpna 2014
TWEET SDÍLET
Dalších 10 filmů, které musíte vidět 2×
Lost Highway, Donnie Darko, Mulholland Drive, Fontána, Strom života nebo Zdrojový kód. Druhá desítka filmů, jež se vzpírá jednoznačné interpretaci a vyžaduje opakované zhlédnutí.

Tristram Shandy

r. Michael Winterbottom, Velká Británie 2005

Klepněte pro větší obrázek

Britský režisér Michael Winterbottom (Nonstop párty, Kód 46, Devět písní) stál spolu se scenáristou a svým stálým spolupracovníkem Frankem Cottrellem Boycem (Vítejte v Sarajevu, Hilary a Jackie, Milióny) při převedení Sternova románu před obtížným úkolem, jak adaptovat „postmoderní klasiku, napsanou o dvě století dřív než vůbec přišla nějaká moderna“. Řečeno slovy herce Stevea Coogana.

Pro údajně nezfilmovatelný román z r. 1759 Život a názory blahorodého pana Tristrama Shandyho zvolili chytrou formu filmu o natáčení filmu, který adekvátně nahradil Sternův román o psaní románu. Rozhodli se ukázat, jak se chystá i realizuje samotná adaptace a poodhalit něco ze zákulisí filmařského světa. Podobnou metodu užil režisér i ve svém hudebním ohlédnutí za počátky raveové kultury v klubu Hacienda ve filmu Nonstop párty.

V rozvolněné narativní struktuře vyprávění se prolíná fikce (děj románu, včetně Tristramova narození a Tobyho rekonstrukce bitvy, v níž utrpěl zranění) s realitou natáčení i vlastním životem hereckých představitelů. Režisér volně přechází od vize románové k té filmové, již zabydlují herci se svými představami o rolích, které ztvárňují. Právě v nich prozrazují mnoho ze svého způsobu myšlení a jednání.

Winterbottom ukazuje zázemí natáčení se všemi jeho třenicemi ve filmovém štábu i realizačními problémy. Poodkrývá při tom mnohé ze světa idealizovaných celebrit a plně dá vyniknout jejich egoistické marnivosti, vztahovačnosti, pokrytectví i potřebě být stále středem pozornosti.

Zvlášť výživné jsou v tomto směru debaty mezi dvěma ústředními hereckými postavami, které ztvárňují britští komikové Steve Coogan a jeho nahrávač Rob Brydon. S velkou dávkou sebeironie prezentují chvastounsky nabubřelé plky o důležitosti rolí a hereckého povolání vůbec.

Herci se většinou představují v dvojrolích, Coogan v trojroli Tristrama, jeho excentrického otce Henryho i sebe sama, nebo spíš všeobecné divácké představě o sobě samém. Rob Brydon pak kromě sebe hraje i Tristramova románového strýce Tobyho.

Z ženských hrdinek zaujme Kelly MacDonald v úloze Cooganovy přítelkyně Jenny a Gillian Anderson jako americká hvězda, která má dodat připravovanému filmu na lesku. Že Winterbottom v ironickém pohledu na zákulisí natáčení nešetřil ani sebe samého, dokazuje postava režiséra Marka v podání Jeremy Northama, fyzicky ne nepodobná samotnému režisérovi.

I formální stránka filmu je značně odpoutaná. Hlavní postava, podobně jako figury Woodyho Allena, mluví přímo do kamery a glosuje stejnou měrou děj románu, jako svůj život. Režisér se přitom snaží nacházet paralely mezi životem románových postav a jejich představiteli.

Jednotlivé reality se vzájemně prostupují, což Winterbottom vizuálně odlišuje užitím dokumentárně laděné kamery u záběrů, které sledují dění uvnitř filmového štábu a těmi fikčními, kde děj románu je ztvárňován pomocí malířsky laděných obrazových kompozic. Kromě původní hudby Eduarda Nogrii si vypůjčuje i ukázky z tvorby Michaela Nymana (Umělcova smlouva) a Nina Roty (Amarcord).

Režisérovi se v rychle odsýpajícím filmu podařilo věrohodně analyzovat strukturu románu a adekvátně ji převést do celuloidového média. Od prvních záběrů pomocí zcizování děje vrší a kombinuje absurdní zápletky a podzápletky ze světa knihy, filmu i paradokumentární reality natáčení. Diváka tak neustále drží ve střehu a nutí ho i po odchodu z kina klást si otázky o vztahu reality a nadsázky v tomto díle.

Film díky dobře napsaným dialogům ocení zejména příznivci suše britského, vypointovaného humoru a milovníci filmů o filmu, kteří mají rádi Americkou noc, Život v oblouznění nebo Adaptaci. Pro českého diváka může být mínusem neznalost britského televizního humoru, ke kterému se zde často odkazuje.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbary.

17 Jaromír Puk

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

41 Jaromír Puk

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

OLED televizor Philips 55OLED804 je držitelem titulku EISA "nejlepší koupě", kombinuje fascinující Ambilight s úžasným kontrastem OLED obrazovky. Přidává univerzální Android a výsledkem je televizor, který uspokojí drtivou většinu majitelů.

27 Alexandr Bray

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

18 Ondřej Králík

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

72 Jaromír Puk