Dalších 10 filmů, které musíte vidět 2×

30. srpna 2014
TWEET SDÍLET
Dalších 10 filmů, které musíte vidět 2×
Lost Highway, Donnie Darko, Mulholland Drive, Fontána, Strom života nebo Zdrojový kód. Druhá desítka filmů, jež se vzpírá jednoznačné interpretaci a vyžaduje opakované zhlédnutí.

Fontána

r. Darren Aronofsky, USA 2006

Klepněte pro větší obrázek

Darren Aronofsky (Wrestler, Černá labuť, Noe) se přes černobílé paranoidní sci-fi Pí a drama o závislostech Rekviem za sen propracoval po šesti letech příprav k vysněnému projektu, pojednávajícím o tajemství lásky, smrti a věčného života.

Vyprávění splétá ze tří vzájemně se prostupujících, překrývajících a doplňujících se časových linií, jejichž záběr sahá od století šestnáctého, přes současnost až k futuristické vizi 26. století.

V první z nich, historicko-romantické, chce španělský conquistador Tomas za pomoci Stromu života ochránit uctívanou královnu Isabele před sílícím vlivem inkvizice. Ve druhém, ústředním a scénáristicky nejlépe zpracovaném příběhu se dostáváme do současnosti. Lékař a vědec Tommy se zoufale snaží najít vhodný lék na zhoubný nádor rakoviny, jenž by pomohl zachránit jeho umírající ženu Izzi.

Budoucnost se završuje v osudu kosmického poutníka, který ve společnosti usychajícího Stromu života, do něhož se vtělila duše jeho milované ženy, hledá odpovědi na otázky smrtelnosti, vyrovnání se s ní a možnosti znovuzrození.

Anebo je to všechno jinak a ústřední roli zde hraje Izziina nedokončená kniha, v níž je minulost pouze románovým dějem a budoucnost onou poslední kapitolou, o níž Izzi před smrtí žádá Tommyho, aby ji dopsal. A vesmírný poutník je pak oním nešťastným lékařem ze současnosti, který objevil preparát, zastavující stárnutí. Musí pak prožít dalších pět století, než pochopí a smíří se s tím, že osudu nelze vzdorovat, i kdybychom sebevíc chtěli.

Výkladů je mnoho a režisér funkčně a formálně bravurně propojuje všechny tři významové roviny neustále se variujícího příběhu o touze zachránit milovanou ženu. Za pomoci zasazení stále stejných obrazů do odlišných historických kontextů jsme brzy přesvědčeni, že ve filmu nejde ani tak o příběh nebo děj, který je velmi jednoduchý a prostý, ale o poselství a jeho zpracování.

Příběhy se sbíhají a my jen fascinovaně přihlížíme, jak vyprávění s halucinační intenzitou působí na naše smysly. Aronofsky za pomoci neustále se obměňujícího hudebního motivu Clinta Mansella žene vyprávění vpřed, abychom ve velkém finále poznali nezvratitelnou jistotu, že náš čas na tomto světě je vyměřený a my se jen musíme snažit, abychom ho co nejlépe naplnili. Odpovědi na základní existenciální otázky bytí proto nehledejme v závodu s časem, ale ve svém srdci a lásce jako všeobjímajícím principu našich životů.

Film, jenž vzbuzoval velká očekávání, rozdělil od prvního uvedení na benátském festivalu kritickou i diváckou veřejnost na dvě skupiny. Jedni snímek bezvýhradně přijímají a oslavující ho jako kultovní dílo, připodobňované k Vesmírné Odyssee tohoto století. Druzí ho stejně vášnivě zatracují jako formální abstrakci, utopenou v množství nezvládnutých a jen povrchně naznačených a propojených pseudofilozofických a pseudonáboženských symbolů.

Jako u všech výjimečných a mnohovrstevnatých děl, jež se dotýkají konečné podstaty člověka, mají trochu pravdu oba tábory a Fontánu je možno interpretovat takřka libovolným způsobem.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

OLED televizor Philips 55OLED804 je držitelem titulku EISA "nejlepší koupě", kombinuje fascinující Ambilight s úžasným kontrastem OLED obrazovky. Přidává univerzální Android a výsledkem je televizor, který uspokojí drtivou většinu majitelů.

27 Alexandr Bray

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Které pojmy popisují vlastnosti sluchátek? Jejich pochopení vám pomůže s výběrem i prokouknutím marketingových blafů.

AVmania.cz

Marantz PM7000N: výborný univerzální stereo Hi-Fi zesilovač a síťový streamer/DAC [test]

Marantz PM7000N: výborný univerzální stereo Hi-Fi zesilovač a síťový streamer/DAC [test]

Marantz PM7000N je skvělé zařízení - ač integrace streamování není revoluční myšlenkou, je to spolu s univerzální sadou analogových a digitálních konektorů poslední krůček k tomu, abyste mohli mít prakticky vše "pod jednou střechou", navíc v designu a kvalitě, kterou značka Marantz zaručuje. Pokud hledáte pohodovou muzikálnost a výtečnou univerzálnost představuje PM7000N excelentní nabídku.

4 Daniel Březina

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

31 Marek Čech

Nvidia Shield TV Pro 2019: to nejlepší zase o kousek lepší [test]

Nvidia Shield TV Pro 2019: to nejlepší zase o kousek lepší [test]

Letošní revize oblíbeného přehrávače Shield TV razantně změnila vzhled levné verze, dražší verze Shield TV ale netrpí tolika kompromisy.

40 Tomáš Holčík