Dalších 10 filmů, které musíte vidět 2×

30. srpna 2014
TWEET SDÍLET
Dalších 10 filmů, které musíte vidět 2×
Lost Highway, Donnie Darko, Mulholland Drive, Fontána, Strom života nebo Zdrojový kód. Druhá desítka filmů, jež se vzpírá jednoznačné interpretaci a vyžaduje opakované zhlédnutí.

Fontána

r. Darren Aronofsky, USA 2006

Klepněte pro větší obrázek

Darren Aronofsky (Wrestler, Černá labuť, Noe) se přes černobílé paranoidní sci-fi Pí a drama o závislostech Rekviem za sen propracoval po šesti letech příprav k vysněnému projektu, pojednávajícím o tajemství lásky, smrti a věčného života.

Vyprávění splétá ze tří vzájemně se prostupujících, překrývajících a doplňujících se časových linií, jejichž záběr sahá od století šestnáctého, přes současnost až k futuristické vizi 26. století.

V první z nich, historicko-romantické, chce španělský conquistador Tomas za pomoci Stromu života ochránit uctívanou královnu Isabele před sílícím vlivem inkvizice. Ve druhém, ústředním a scénáristicky nejlépe zpracovaném příběhu se dostáváme do současnosti. Lékař a vědec Tommy se zoufale snaží najít vhodný lék na zhoubný nádor rakoviny, jenž by pomohl zachránit jeho umírající ženu Izzi.

Budoucnost se završuje v osudu kosmického poutníka, který ve společnosti usychajícího Stromu života, do něhož se vtělila duše jeho milované ženy, hledá odpovědi na otázky smrtelnosti, vyrovnání se s ní a možnosti znovuzrození.

Anebo je to všechno jinak a ústřední roli zde hraje Izziina nedokončená kniha, v níž je minulost pouze románovým dějem a budoucnost onou poslední kapitolou, o níž Izzi před smrtí žádá Tommyho, aby ji dopsal. A vesmírný poutník je pak oním nešťastným lékařem ze současnosti, který objevil preparát, zastavující stárnutí. Musí pak prožít dalších pět století, než pochopí a smíří se s tím, že osudu nelze vzdorovat, i kdybychom sebevíc chtěli.

Výkladů je mnoho a režisér funkčně a formálně bravurně propojuje všechny tři významové roviny neustále se variujícího příběhu o touze zachránit milovanou ženu. Za pomoci zasazení stále stejných obrazů do odlišných historických kontextů jsme brzy přesvědčeni, že ve filmu nejde ani tak o příběh nebo děj, který je velmi jednoduchý a prostý, ale o poselství a jeho zpracování.

Příběhy se sbíhají a my jen fascinovaně přihlížíme, jak vyprávění s halucinační intenzitou působí na naše smysly. Aronofsky za pomoci neustále se obměňujícího hudebního motivu Clinta Mansella žene vyprávění vpřed, abychom ve velkém finále poznali nezvratitelnou jistotu, že náš čas na tomto světě je vyměřený a my se jen musíme snažit, abychom ho co nejlépe naplnili. Odpovědi na základní existenciální otázky bytí proto nehledejme v závodu s časem, ale ve svém srdci a lásce jako všeobjímajícím principu našich životů.

Film, jenž vzbuzoval velká očekávání, rozdělil od prvního uvedení na benátském festivalu kritickou i diváckou veřejnost na dvě skupiny. Jedni snímek bezvýhradně přijímají a oslavující ho jako kultovní dílo, připodobňované k Vesmírné Odyssee tohoto století. Druzí ho stejně vášnivě zatracují jako formální abstrakci, utopenou v množství nezvládnutých a jen povrchně naznačených a propojených pseudofilozofických a pseudonáboženských symbolů.

Jako u všech výjimečných a mnohovrstevnatých děl, jež se dotýkají konečné podstaty člověka, mají trochu pravdu oba tábory a Fontánu je možno interpretovat takřka libovolným způsobem.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

30 Marek Čech, Vojtěch Malý

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

41 Jaromír Puk

Marantz PM7000N: výborný univerzální stereo Hi-Fi zesilovač a síťový streamer/DAC [test]

Marantz PM7000N: výborný univerzální stereo Hi-Fi zesilovač a síťový streamer/DAC [test]

Marantz PM7000N je skvělé zařízení - ač integrace streamování není revoluční myšlenkou, je to spolu s univerzální sadou analogových a digitálních konektorů poslední krůček k tomu, abyste mohli mít prakticky vše "pod jednou střechou", navíc v designu a kvalitě, kterou značka Marantz zaručuje. Pokud hledáte pohodovou muzikálnost a výtečnou univerzálnost představuje PM7000N excelentní nabídku.

3 Daniel Březina

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

31 Marek Čech

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

16 Jaromír Puk

Nejmenší 48” 4K OLED televizor Sony nebude nijak ošizený a slibuje prémiovou kvalitu [CES]

Nejmenší 48” 4K OLED televizor Sony nebude nijak ošizený a slibuje prémiovou kvalitu [CES]

Velmi očekávanou novinkou pro rok 2020 jsou menší 48" (122 cm) OLED televizory, které doplní stávající 55" modely. I když v současné době zájem směřuje k úhlopříčkám 65" a větším, stále je dost lidí, kteří chtějí maximálně 50" model.

11 Jaromír Puk

Na nože: Daniel Craig jako americký Hercule Poirot [recenze filmu]

Na nože: Daniel Craig jako americký Hercule Poirot [recenze filmu]

Daniel Craig v hravé, chytré a zábavné variaci na poirotovské nebo holmesovské příběhy s excentrickými detektivy s geniálními deduktivními schopnostmi.

7 Marek Čech