Dalších 10 filmů, které musíte vidět 2×

30. srpna 2014
TWEET SDÍLET
Dalších 10 filmů, které musíte vidět 2×
Lost Highway, Donnie Darko, Mulholland Drive, Fontána, Strom života nebo Zdrojový kód. Druhá desítka filmů, jež se vzpírá jednoznačné interpretaci a vyžaduje opakované zhlédnutí.

Chaotická Ana

r. Julio Medem, Španělsko 2007

Klepněte pro větší obrázek

Ana (Manuela Vellés) žije se svým otcem v jeskyni na španělském ostrově Ibiza. Matku ztratila a otec se stal formujícím představitelem mužského principu v jejím životě. Mecenáška Justine (Charlotte Rampling) v její malbě voskem rozpozná výtvarný talent a pozve ji, aby ho dále rozvíjela v umělecké komunitě v Madridu. Ana zde poznává performerku Lindu (Bebe) a malíře Saida (Nicolas Cazalé), do něhož se zamiluje.

Bohémský život ale skončí ve chvíli, kdy Anin náhlý záchvat odhalí, že v duši senzitivní dívky se sváří osudy žen, které osudově zemřely ve dvaadvaceti letech násilnou smrtí. Americký psychoterapeut Anglo (Asier Newman) přemluví malířku k regresivní terapii, kde se při hypnotických seancích začnou vyjevovat démoni jejich zasutých minulých životů.

Berberský mladík Said bez rozloučení mizí a Anna se v opakovaných okultních průnicích do svého podvědomí, traktovaných odpočítáváním od deseti k nule, vydává napříč časoprostorem vzpomínek, jež se v jejím nitru nastřádaly.Zjišťuje, že se stala pokračovatelkou anonymních existencí jiných žen, jejichž tragický osud se protíná v její paměti. Chaos, zprvu pohlcující její mysl, se časem mění v očistné ujištění o jejím nezastupitelném místě v dějinách lidstva.

Hlubinný ponor do vrstev nevědomí doprovází exaltované stavy, pomocí nichž Ana v hypnóze přehrává, co se v ní odehrává. A Linda to zaznamenává na videokameru. Jeskynní divoška při inkarnacích najednou hovoří jazyky, které neovládá, cítí, že jí prostupují přírodní živly (chladivé moře i žár pouště) a v hledání sebe sama i ztracené lásky se postupně vydává na náročnou pouť nejen ve smyslu fyzickém, ale především emocionálním.

Baskický režisér Julio Medem přichází s velmi intenzivní podívanou, která zaměstná všechny vaše smysly. Užívá k tomu kombinaci záběrů subjektivní kamery, animovaných vložek i surrealisticky snových pasáží pro postižení historického času.

Překombinovaná dějová linka, pohybující se na samé hranici srozumitelnosti, je rozdrobena na malé částečky, které dostanou zpětný smysl až s odstupem. Medem na sebe asociativně klade obrazy, které působí jako volně plynoucí proud vědomí. Vzpírají se racionální zkušenosti, ale o to víc nás zasáhnou silou své existencionálně podprahové výpovědi.

Mystické téma putování za minulými existencemi, pomocí něhož se dozvídáme něco o nás samých, nahlíží prostřednictvím harmonie výtvarně stylizovaného obrazu a hudební složky skladatelky Jocelyn Pook. Za pomoci světla a malebných záběrů krajiny přináší vizuálně podmanivé kompozice, které by si ale zasloužily reálnější řetězení událostí a ne jen spoléhání se na sílu imaginace.

Mistr magického filmového realismu nesází na doslovnost v zobrazení jednotlivých výjevů z ponorů do duše hrdinky, ale snaží se spíš přenést na diváka pocit smyslovosti, jíž je zmítáno dívčino tělo. Doslova na vlastní kůži tak cítíme fyzické proměny i zmatek a bolest, který ji při nich stravuje.

Děj tak nenahlížíme vnějškově jako pozorovatelé, ale stáváme se přímými účastníky jeho tvorby skrze mysl hlavní protagonistky. Té propůjčila svou tvář tehdy debutující Manuella Vellés. Svěží a vitální talent, který užívá vlastní nahotu jako jeden z vyjadřovacích prostředků k postižení naturalistické podstaty své postavy.

Julio Medem přichází s iniciačním poetickým podobenstvím o hledání vlastní identity. Cesta k ní vede skrze podrobné zkoumání sebe sama a rozvíjení svých vloh. Neopouští ani téma odlišnosti povah muže a ženy a i nadále ho zajímá magie, rodící se z odvěkého střetu pohlaví.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

TCL 55DC760: 4K HDR všeuměl za lidovku nejen pro geeky [test LCD TV]

TCL 55DC760: 4K HDR všeuměl za lidovku nejen pro geeky [test LCD TV]

Otestovali jsme cenově dostupný televizor méně tradiční značky, nicméně s velmi zajímavou výbavou.

24 Alexandr Bray

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

23 Jaromír Puk

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

29 Marek Čech

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

35 Jaromír Puk

Dual DT-450: dobrý dostupný gramofon pro ty, kdo chtějí naskočit na vinylovou vlnu [test]

Dual DT-450: dobrý dostupný gramofon pro ty, kdo chtějí naskočit na vinylovou vlnu [test]

Dual DT-450 přináší velmi solidní protihodnotu za investované peníze - získáte pocit, že máte "kus gramofonu". Když vám navíc v rozpočtu zbude něco peněz na lepší přenosku, tak dostanete díky vibrace dobře absorbujícímu šasi opravdu dobrý základní Hi-Fi gramofon

1 Daniel Březina