Dalších 10 filmů, které musíte vidět 2×

30. srpna 2014
TWEET SDÍLET
Dalších 10 filmů, které musíte vidět 2×
Lost Highway, Donnie Darko, Mulholland Drive, Fontána, Strom života nebo Zdrojový kód. Druhá desítka filmů, jež se vzpírá jednoznačné interpretaci a vyžaduje opakované zhlédnutí.

Chaotická Ana

r. Julio Medem, Španělsko 2007

Klepněte pro větší obrázek

Ana (Manuela Vellés) žije se svým otcem v jeskyni na španělském ostrově Ibiza. Matku ztratila a otec se stal formujícím představitelem mužského principu v jejím životě. Mecenáška Justine (Charlotte Rampling) v její malbě voskem rozpozná výtvarný talent a pozve ji, aby ho dále rozvíjela v umělecké komunitě v Madridu. Ana zde poznává performerku Lindu (Bebe) a malíře Saida (Nicolas Cazalé), do něhož se zamiluje.

Bohémský život ale skončí ve chvíli, kdy Anin náhlý záchvat odhalí, že v duši senzitivní dívky se sváří osudy žen, které osudově zemřely ve dvaadvaceti letech násilnou smrtí. Americký psychoterapeut Anglo (Asier Newman) přemluví malířku k regresivní terapii, kde se při hypnotických seancích začnou vyjevovat démoni jejich zasutých minulých životů.

Berberský mladík Said bez rozloučení mizí a Anna se v opakovaných okultních průnicích do svého podvědomí, traktovaných odpočítáváním od deseti k nule, vydává napříč časoprostorem vzpomínek, jež se v jejím nitru nastřádaly.Zjišťuje, že se stala pokračovatelkou anonymních existencí jiných žen, jejichž tragický osud se protíná v její paměti. Chaos, zprvu pohlcující její mysl, se časem mění v očistné ujištění o jejím nezastupitelném místě v dějinách lidstva.

Hlubinný ponor do vrstev nevědomí doprovází exaltované stavy, pomocí nichž Ana v hypnóze přehrává, co se v ní odehrává. A Linda to zaznamenává na videokameru. Jeskynní divoška při inkarnacích najednou hovoří jazyky, které neovládá, cítí, že jí prostupují přírodní živly (chladivé moře i žár pouště) a v hledání sebe sama i ztracené lásky se postupně vydává na náročnou pouť nejen ve smyslu fyzickém, ale především emocionálním.

Baskický režisér Julio Medem přichází s velmi intenzivní podívanou, která zaměstná všechny vaše smysly. Užívá k tomu kombinaci záběrů subjektivní kamery, animovaných vložek i surrealisticky snových pasáží pro postižení historického času.

Překombinovaná dějová linka, pohybující se na samé hranici srozumitelnosti, je rozdrobena na malé částečky, které dostanou zpětný smysl až s odstupem. Medem na sebe asociativně klade obrazy, které působí jako volně plynoucí proud vědomí. Vzpírají se racionální zkušenosti, ale o to víc nás zasáhnou silou své existencionálně podprahové výpovědi.

Mystické téma putování za minulými existencemi, pomocí něhož se dozvídáme něco o nás samých, nahlíží prostřednictvím harmonie výtvarně stylizovaného obrazu a hudební složky skladatelky Jocelyn Pook. Za pomoci světla a malebných záběrů krajiny přináší vizuálně podmanivé kompozice, které by si ale zasloužily reálnější řetězení událostí a ne jen spoléhání se na sílu imaginace.

Mistr magického filmového realismu nesází na doslovnost v zobrazení jednotlivých výjevů z ponorů do duše hrdinky, ale snaží se spíš přenést na diváka pocit smyslovosti, jíž je zmítáno dívčino tělo. Doslova na vlastní kůži tak cítíme fyzické proměny i zmatek a bolest, který ji při nich stravuje.

Děj tak nenahlížíme vnějškově jako pozorovatelé, ale stáváme se přímými účastníky jeho tvorby skrze mysl hlavní protagonistky. Té propůjčila svou tvář tehdy debutující Manuella Vellés. Svěží a vitální talent, který užívá vlastní nahotu jako jeden z vyjadřovacích prostředků k postižení naturalistické podstaty své postavy.

Julio Medem přichází s iniciačním poetickým podobenstvím o hledání vlastní identity. Cesta k ní vede skrze podrobné zkoumání sebe sama a rozvíjení svých vloh. Neopouští ani téma odlišnosti povah muže a ženy a i nadále ho zajímá magie, rodící se z odvěkého střetu pohlaví.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

16 Jaromír Puk

Panasonic HZ2000: nový 4K OLED má mít o 20 % vyšší jas a přidává Dolby Vision IQ

Panasonic HZ2000: nový 4K OLED má mít o 20 % vyšší jas a přidává Dolby Vision IQ

Na veletrhu CES 2020 v Las Vegas představil Panasonic nový 4K OLED HDR televizor HZ2000, který jde do prodeje ve variantách s úhlopříčkou 65 a 55 palců. Chlubí se především „na míru šitým“ panelem Master HDR OLED Professional Edition, který obsahuje celou řadu hardwarových vylepšení od společnosti Panasonic.

34 Jaromír Puk

Na nože: Daniel Craig jako americký Hercule Poirot [recenze filmu]

Na nože: Daniel Craig jako americký Hercule Poirot [recenze filmu]

Daniel Craig v hravé, chytré a zábavné variaci na poirotovské nebo holmesovské příběhy s excentrickými detektivy s geniálními deduktivními schopnostmi.

7 Marek Čech

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

Nikdy neodvracej zrak, Irčan, Joker, Sbohem, synu, Poslední večery na Zemi, Le Mans '66, Bolest a sláva, Narušitel systému. Čtvrté ohlédnutí za nejlepšími snímky, které se letos objevily v našich kinech nebo na streamovacích platformách.

4 Marek Čech

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

11 Marek Čech

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

15 Marek Čech