Dánská dívka: recenze filmu

31. ledna 2016
TWEET SDÍLET
Na čtyři Oscary nominované biografické drama o hledání vlastní identity. Režisér filmu Králova řeč v něm pro někoho stále kontroverzní trandsgenderovou tématiku přibližuje většinovému publiku.

Einar Wegener (Eddie Redmayne) je považován za jednoho z nejlepších dánských malířů své doby. V Kodani dvacátých let minulého století patří spolu se svou krásnou ženou Gerdou (Alicia Vikander) k umělecké bohémě, jež se pravidelně potkává na večírcích.

Zatímco on už je zavedený krajinář, který na obrazech zachycuje přírodní scenérie své rodné vesnice, jeho žena se snaží prorazit jako portrétistka. Vzájemně se ve svých uměleckých aktivitách podporují a jejich partnerství i po šesti letech manželství vykazuje znaky prvotní okouzlené zamilovanosti.

Zajatec ve vlastním těle

Přes to všechno se Einar uvnitř cítí nejistý. Jakoby v jeho mysli nebo podvědomí byla část, které úplně nerozumí, která ještě nebyla objevena, ale jejíž přítomnost přitom nelze ignorovat. Toto nepojmenované se v jeho životě probudí po celkem banální příhodě. Gerdě, která připravuje sérii baletních portrétů, nedorazí figurantka, a Einar na její žádost svolí k tomu, že bude své ženě sedět modelem, oblečen do baletního kostýmu.

Sotva si však oblékne punčochy, dámské šaty a střevíce, v jeho nitru se cosi změní. Intenzivní spojení s ženským elementem v Einarovi rozpoutá obrovský emocionální zmatek. Ten ještě přiživí recesní hra na tajemnou dívku Lili, kterou vymyslí jeho žena Gerda.

Einar se na plese vydává za svou sestřenici z vesnice Lili. Oblečen v ženských šatech přivábí pozornost romantického mladíka Henrika Sundala (Ben Whishaw), který se mu dvoří. Gerdě tato momentka jejich erotického jiskření neunikne, ale to už i ona začíná chápat, že v případě jejího manžela nejde jen o pouhou hru.

V Einarovi roste čím dál silnější vnitřní přesvědčení, že pouze jako žena dokáže být šťastný. A je ochoten podstoupit cokoliv, aby jeho transformace byla dokonalá. Gerda je pak postavena před volbu, jak se k této situaci postavit. A rozhodne se ho podpořit.

Nabídka pro ni vystavovat v Paříži přichází ve stejné době, kdy Einarovi po prohlídkách u lékařů a psychiatrů hrozí, že by mohl být umístěn do ústavu pro choromyslné. Protože v tehdejší většinové společnosti stále převládal názor, že cítit se jako zajatec ve vlastním těle může jen schizofrenik, kterého je třeba razantně léčit.

Ve volnomyšlenkářské Paříži se ale Einarova odcizenost své původní identitě prohlubuje ještě mnoho víc a on se propadá do čím dál beznadějnější existenciální situace. Zatímco kariéra Gerdy zde vzkvétá, on tvořit zcela přestává. Jediné, na co je schopen se koncentrovat, je vidina operativní změny pohlaví.

Zjednodušující a události redukující scénář

Britská scenáristka Lucinda Coxon (Neřízená střela, seriál BBC Kvítek karmínový a bílý) při zpracování skutečného příběhu manželů Wegenerových vyšla ze stejnojmenného debutového románu (2000) amerického spisovatele, učitele tvůrčího psaní a redaktora vydavatelství Random House Davida Ebershoffa.

Drží se jeho beletristického, tedy do značné míry fiktivního obsahu, kdy reálné události pro potřebu filmového vyprávění zhušťuje a možná až příliš zkratkovitě zjednodušuje. Děj filmu začíná v Kodani v roce 1926, kdy je nám sděleno, že Einar a Gerda jsou už šest let manželé a že se poznali na Dánské královské akademii výtvarných umění.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na té se opravdu poznali, ale do manželství vstoupili už v roce 1904. Scénář filmu pracuje s tím, že Lili Elbe (1882-1931), tedy původně Einar Wegener, podstoupila dvě operace na změnu pohlaví, z níž ta druhá se jí stala osudná.

Ve skutečnosti těch operací bylo více a Lili vedla dvojí život po dvě desetiletí (1910-1930), nikoliv v redukovaném období pěti let, jak film ukazuje. Přátelé o její identitě věděli, mnozí z nápadníků nikoli. Dva roky byla v péči dr. Kurta Warnekrose (Sebastian Koch) na drážďanské ženské klinice, kde jako první absolvovala, a zde se údaje liší, čtyři pět vskutku revolučních operativních zákroků na změnu pohlaví.

Melodramatické pojetí

Zjednodušení se scenáristka dopouští i v charakterizaci postav. Gerda Wegenerová, původně Gottliebová (1886-1940) je ve filmu představena jako portrétistka, která uspěla právě díky portrétům Lili. Ve skutečnosti byla čelnou představitelkou secesního stylu a později stylu art deco.

Věnovala se malbě a ilustraci, přičemž její knižní a časopisecké kresby často zahrnovaly erotické a lesbické motivy. V Paříži byla i vlivnou módní návrhářkou a Lili její modelkou, která pomáhala ustanovit ideál ženské krásy dvacátých let, představovaný dívkami se spíše chlapeckou postavou a malým poprsím.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tohle všechno ale ve filmu zmíněno není, neboť by to z pohledu tvůrců asi zbytečně odvádělo pozornost od melodramatické linie vyprávění, v níž je transgenderová proměna ukázána jako důvod krize manželství dosud heterosexuálního.

Scenáristka se pro někoho stále kontroverzní téma transgenderu rozhodla pojmout vstřícně, citlivě, empaticky, ale současně značně krotce, tak aby to vyhovovalo potřebám většinového publika, které nechce být příliš šokováno.

Gerda jako emotivní vodítko vyprávění

Vodítkem k emotivnímu uchopení příběhu mainstreamovým divákem se stává postava Gerdy, ztvárněná švédskou herečkou Alicií Vikander (Ex MachinaKrycí jméno U.N.C.L.E.). Zatímco Einar/Lili nese téma vězně ve vlastním těle, škála pocitů, s nimiž je konfrontovaná Gerda je možná ještě širší.

Představitel Einara Eddie Redmyane tu po romantizujícím pojetí biografie Stephena Hawkinga Teorie všeho předvádí další dokonalou hereckou metamorfózu. Od vnějších znaků postavy (chůze, gesta, mimika, držení těla, hlasové zabarvení) přechází k těm vnitřním, které vykreslují jeho zápas o vlastní identitu.

Spokojený, spíše submisivní manžel, se mění nejprve v rozpolcenou osobnost, která objevuje své nové já, a poté v osobnost rozhodnou, která je schopna obětovat cokoliv, jen aby se vymanila z klece svého mužského těla.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V Gerdině jednání se zračí zoufalství s loajalitou a bezmeznou láskou, která v sobě zahrnuje i to, že partnera respektujete takového, jaký je. Einarova snaha stát se tím, čím chce, je vykoupena její bolestí, kterou dovede vyjádřit jedním odzbrojujícím pohledem.

Gerda si uvědomuje, že ztrácí Einara nejen jako muže, partnera a potenciálního otce jejích dětí, ale i jako nejbližšího přítele. Einar je až příliš zaměřený na splnění svého snu a ji vlastně v té chvíli až tolik nepotřebuje. Přesto je mu do posledních chvil oporou. Oba zároveň prostřednictvím toho druhého nalézají odvahu být tím, kým skutečně ze srdce jsou. Gerda v umělecké rovině, Einar v té osobnostní.

Oscarové nominace vyzdvihují přednosti filmu

Z přehledu čtyř oscarových nominací (herec v hlavní roli, herečka ve vedlejší roli, výprava, kostýmy), které Dánská dívka obdržela, je patrné na co britský režisér Tom Hooper (Prokletý Klub, Králova řečBídníci) ve svém novém filmu sází.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na herce a na pečlivě vyvedenou mizanscénu filmu. Kameraman Danny Cohen, který s režisérem spolupracoval už na Králově řeči a Bídnících, používá statické interiérové záběry s citem pro detail, pomocí nichž se kodaňský byt manželů proměňuje v oživlý malířský obraz. Výtvarná stránka filmu (výprava, kostýmy, přírodní a městské scenérie) spolu s teskným klavírním doprovodem Alexandra Desplatra, vykazuje znaky profesionální filmařiny, která ví, jak na diváka vizuálně zapůsobit.

Co ale filmu zbytečně ubírá body, je onen scenáristicky zjednodušující výklad mnohem barvitější biografické látky. Tématiku, s níž pracuje queer kinematografie, režisér přibližuje té mainstreamové v melodramatické rovině příběhu o hledání vlastní identity. Činí tak vkusně, s citem a empatií, ale pro mne až příliš krotce a nekontroverzně.

Dánská dívka

  • Žánr: životopisné drama
  • Původní název: The Danish Girl
  • www.danishgirl-film.com/ww/
  • Velká Británie / Belgie / USA, 2015
  • Scénář: Lucinda Coxon (podle předlohy Davida Ebershoffa)
  • Režie: Tom Hooper
  • Hrají: Eddie Redmayne, Alicia Vikander, Amber Heard, Matthias Schoenaerts, Adrian Schiller, Ben Whishaw, Sebastian Koch, Aisha Fabienne Ross, Jeanne Abraham, Ole Dupont
  • Distribuce: CinemArt CZ
  • Distribuční premiéra v ČR: 04. 02. 2016
Dánská dívka
film   6

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Žalují Apple za to, že je „sledují“ AirTagy bývalých partnerů. Ochranné mechanismy nefungují tak, jak by měly

Žalují Apple za to, že je „sledují“ AirTagy bývalých partnerů. Ochranné mechanismy nefungují tak, jak by měly

** AirTagy jsou dlouhodobě zneužívány k nekalým účelům ** Ani nápravy z února k ničemu nevedly ** Apple v USA žalují dvě ženy kvůli stalkingu AirTagů

Martin Chroust
AirTagŽaloba
Astronauti na ISS zahájili další fázi experimentu, v rámci nějž pěstují zakrslá rajčata

Astronauti na ISS zahájili další fázi experimentu, v rámci nějž pěstují zakrslá rajčata

Jiří Černý
ZemědělstvíPotravinyMezinárodní vesmírná stanice
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejlepší příslušenství k počítači. Osvědčené klávesnice, myši, routery a další drobnosti

Nejlepší příslušenství k počítači. Osvědčené klávesnice, myši, routery a další drobnosti

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

Lukáš Václavík
Příslušenství
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

** Odolný telefon dnes nemusí stát mnoho ** Robustní novinka od BlackView nestojí ani tři tisíce **Nenáročným uživatelům zřejmě nic podstatného chybět nebude

Martin Chroust
BlackViewZvýšená odolnostSmartphony
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět